Jump to content

καταργηση διαμερισματος (σκληρού δίσκου) και ενοποιηση του..


sam66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας,

ειχα κανει στο παρελθον ενα νεο διαμερισμα στο σκληρο δισκο, ωστε να εχω στο ενα το λειτουργικο και στο αλλο τα αρχεια...

τωρα ομως εχει γεμισει το κομματι του σκληρου που εχω τα windows και θελω να το μεγαλωσω... θελω να ενωσω δηλαδη ξανα τα δυο κομματια και να τα κανω ενα οπως παλια...

 

ξερει κανεις πως μπορω να το κανω???

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Ναι με το Partition Magic, το οποίο έχει και την δυνατότητα να πάρεις ορισμένο χώρο από το κενό σου κομμάτι δίσκου !!! :cool::cool:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζεις αν μπορω να καταργησω εντελως το δευτερο διαμερισμα;

 

υπαρχει μεγαλος κινδυνος ωστε να παει τιποτα στραβα;

 

___________

 

τελικα γινεται... το κατεβασα και το εκανα κιολας ! σε ευχαριστω :)

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Οι πιθανότητες σφάλματος είναι ελάχιστες αλλά κράτα ένα αντίγραφο

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Χμ την έκανα την...

 

Πάει...

 

Έκανα διαγραφή του διαμερίσματος... Και μετά μεγάλωσα το διαμέρισμα ( του πρόσθεσα όλο τον κενό πλέον χώρο ), αλλά μάλλον κάτι μου ξέφυγε... Μόλις του έκανα επανεκκίνηση μου λέει πως δεν βρίσκει λειτουργικό σύστημα... Και πως θέλει το cd τον windows ...

 

Έχει κανένας καμία ιδέα μήπως και καταφέρω να το φτιάξω;

 

Τώρα προσπαθώ να μπω μέσω κανενός live cd για linux μήπως και διορθώσω τίποτα...

 

Αν έχει κανένας καμία ιδέα θα του είμαι υπόχρεος...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Το λάθος σου ήταν ότι έκανες delete το partition. Resize έπρεπε να το κάνεις. Απλά το λεω για να το ξέρεις για την επόμενη φορά. Το live cd είναι καλή ιδέα, τουλάχιστον να πάρεις τα αρχεία σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή resize πηγα να κάνω αλλά δεν μπορούσα γιατί έλεγε πως δεν εχω ελεύθερο χώρο... Μάλλον έπρεπε να μειώσω το ένα και μετά να αύξανα το άλλο; σωστά;

 

αλλά εγώ δεν ήθελα καθόλου το δεύτερο πλέον διαμέρισμα... Εχω 3 πλέον σκληρούς και δεν έχει νόημα ...

 

Χμ. μπήκα από το cd των windows να δω τι παίζει... Βλέπει ένα διαμέρισμα που έχει (θα κάνω ακριβή επικόλληση σε 1 λεπτό με το τι εκεί)

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάφερες την επικόλληση..... χαχαχα

Λοιπόν βάλε cd windows πήγαινε στην κονσόλα αποκατάστασης και όταν μπεις γρέψε τα εξής :

Fixboot

Fixmbr

systemroot

κανε επανεκκίνηση και είσαι οκ. Εαν σου πει ότι βρέθηκε (!) εγκατάσταση των windows και σε ρωτά εάν θέλεις να την προσθέσεις πάτα ναι...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...