Jump to content

Περίεργο πρόβλημα με shutdown καινούριου υπολογιστή


harisg7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με έναν καινούριο υπολογιστή (ούτε 2 μηνών). Όταν κάνω shutdown, κλείνουν τα windows και δείχνει να απενεργοποιείται, αλλά τις περισσότερες φορές μένει ανοιχτός αφού οι ανεμιστήρες συνεχίζουν να λειτουργούν. Μια εναλλακτική λύση για να κλείσει κανονικά, είναι να του κάνεις shutdown πατώντας το power και όχι από τον τερματισμό των windows.

 

Επειδή η ιστορία μου φάνηκε «κουλή», προσπάθησα να κάνω έναν έλεγχο του δίσκου με WD Diagnostics, αλλά ισάριθμες φορές πραγματοποιήθηκε «μη αναμενόμενος τερματισμός».

 

Επίσης, αυτό που με ανησύχησε ιδιαίτερα είναι ότι μία φορά κατά την ενεργοποίηση του υπολογιστή, ακουγόταν ένας πολύ δυνατός και παρατεταμένος ήχος τριξίματος λες και θα... εκραγεί το σύστημα. Όταν του έκανα shutdown και επανεκκίνηση, διορθώθηκε.

Φαντάζομαι ότι και τα τρία προβλήματα οφείλονται σε κάτι συγκεκριμένο και γι' αυτό τα παραθέτω. Τι μπορεί να φταίει κατά την άποψή σας;

 

Η σύνθεση του συστήματος είναι η κάτωθι:

 

THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX

DFI LANPARTY JR X58-T3H6

SAPPHIRE RADEON VAPOR-X HD4890 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2

SONY OPTIARC AD-7240S DVD-RW BLACK BULK

NOCTUA NH-U12P SE1366 CPU COOLER

THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED

OCZ OCZ3P1866LV6GK 6GB (3X2048MB) PC3-15000 PLATINUM XTC TRIPLE CHANNEL KIT

WINDOWS VISTA ULTIMATE X64

Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν έχουν περαστεί καλά οδηγοί για την μητρική.

 

ενδέχεται όμως να πρέπει να περάσεις ξανά το λειτουργικό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή να τους εγκαταστήσω όλους. Υπάρχει βέβαια κάτι που ονομάζεται Matrix Storage Manager στην ενότητα chipset driver που δεν μου επιτρέπει να το εγκαταστήσω, λόγω του ότι «το σύστημα δεν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις». Δεν ξέρω τι είναι αυτό και αν χρειάζεται...

 

Ο θόρυβος είναι λογικό να προέρχεται από λανθασμένη εγκατάσταση drivers;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι καποιο λαθος απο τις ρυθμισεις των BIOS και αντι να το σβηνει να το βαζει σε αναμονη.Τωρα αυτος ο θορυβος δεν ξερω τι ειναι???Μηπως ειχες κανα CD μεσα και το ετρεχε????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oχι,το power ειναι φτιαγμενο να κοβει τελειως το ρευμα,ενω αν απο τα Bios δινεται εντολη αναμονης και οχι διακοπης παροχης ρευματος τοτε δεν σβηνει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όταν είσαι στα windows και πατάς power, δεν ακολουθεί την ίδια λειτουργία σαν να είχες πατήσει τερματισμός; Εμένα το ίδιο μου φαίνεται... Πρόσεξε: Δεν το κρατάω πατημένο, αλλά το πατάω μόνο μια φορά και περιμένω να τερματίσει το λειτουργικό με ασφάλεια!
Link to comment
Share on other sites

δουλεψε κανενα προγραμμα καθαρισμου registry ενδεικτικα : RegistryFix , RegScrubXP , Error Nuker

γιατι μπορει η εγκατασταση καποιου προγραμματος να εκανε καποιο σκαλωμα και αν δεν καθαριστει το λαθος στη registry να το κανει παντα.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ξερεις οτι στα Vista ο τερματισμος γινετε απο το βελακι->τερματισμος και οχι απο το εικονιδιο που μοιαζει με τερματισμο.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή να τους εγκαταστήσω όλους. Υπάρχει βέβαια κάτι που ονομάζεται Matrix Storage Manager στην ενότητα chipset driver που δεν μου επιτρέπει να το εγκαταστήσω, λόγω του ότι «το σύστημα δεν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις». Δεν ξέρω τι είναι αυτό και αν χρειάζεται...

 

Ο θόρυβος είναι λογικό να προέρχεται από λανθασμένη εγκατάσταση drivers;

 

Καταρχάς είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα,ΛΥΣΗ:

 

1. Χειροκίνητο BackUp (Έγγραφα κ.τ.λ.) (Χειροκίνητα = Αντιγραφή και επικκόληση σε εξωτερικό δίσκο)

2. Απεγκατάσταση Matix Storage Manager (πλήρης απεγκατάσταση)

3. Format με το δίσκο Windows Vista

4. Στο στάδιο επιλογής σκληρού δίσκου διέγραψε όλα τα partions και κάνε ένα καινούριο στα 30GB (Θα σου χρειαστεί αργότερα για Recovery)

5. Εγκατάσταση του λειτουργικού και φόρτωμα των Drivers με εκτέλεση ώς διαχειριστής.

6. 3 Restart μετά την ολοκλήρωση των Drivers (για να επανέλθει το σύστημα)

7. Πέρνα τα BackUp (πάλι χειροκίνητα)

8. Restart και update bios,drivers,windows update μόλις τελειώσουν πάλι Restart και είσαι Ready.....

 

Ή αλλιώς δοκίμασε τα updates bios,drivers,windows update και μετά BOOTFIX,FIX απο τον δίσκο των Windows Vista.Άν συνεχίζεται δέν έχεις άλλη λύση στο πρόβλημα απο το να ακολουθήσεις την πρώτη κατηγορία.

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που μπορεί να έχει σχέση με το πρόβλημά μου: Το Matrix Storage Manager τι ακριβώς είναι; Το έχει μέσα το cd της motherboard, αλλά δεν μου το κάνει εγκατάσταση γιατί λέει δεν... πληρεί τις προϋποθέσεις το σύστημα! Μήπως παίζει πρόβλημα με αυτό;

 

stamatis3133, από το βελακι->τερματισμος μένουν τα ανεμιστηράκια ανοιχτά. Από το Power πάνω στον πύργο ο τερματισμός κάνει κανονικά 10 δευτερόλεπτα και το σύστημα κλείνει κανονικότατα.

 

Όσο για το registry cleaner, απ' τη στιγμή που δοκίμασα και Ubuntu και το κάνει και εκεί, δεν νομίζω ότιο είναι θέμα windows...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που μπορεί να έχει σχέση με το πρόβλημά μου: Το Matrix Storage Manager τι ακριβώς είναι; Το έχει μέσα το cd της motherboard, αλλά δεν μου το κάνει εγκατάσταση γιατί λέει δεν... πληρεί τις προϋποθέσεις το σύστημα! Μήπως παίζει πρόβλημα με αυτό;

 

stamatis3133, από το βελακι->τερματισμος μένουν τα ανεμιστηράκια ανοιχτά. Από το Power πάνω στον πύργο ο τερματισμός κάνει κανονικά 10 δευτερόλεπτα και το σύστημα κλείνει κανονικότατα.

 

Όσο για το registry cleaner, απ' τη στιγμή που δοκίμασα και Ubuntu και το κάνει και εκεί, δεν νομίζω ότιο είναι θέμα windows...

 

Άρα κάτι τελικά παίζει με το hardware του η/υ σου.Θα ήθελα αν δεν σου είναι κόπος τα αναλυτηκά χαρακτηριστικά του υλικού σου και ότι πρόγραμμα συνόδευε ον η/υ σου (προγράμματα κ.τ.λ.) μέσω pm στείλτα μου να σου δώσω αναλυτικά να σου πώ να ρωτήσω και εγώ τον καθηγητή μου να βρούμε την λύση στο πρόβλημά σου......:D

Link to comment
Share on other sites

α! κατι αλλο για vista ! η προεπιλεγμενη λειτουργεια οταν πατας shutdown ειναι αναμονη νομιζω.

το ειχε παθει και ενας φιλος αυτο.

πρεπει να κανεις κλικ στο βελακι και να πας κατω στη λιστα να τσεκαρεις το shutdown.

μηπως ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...