Jump to content

[Project] Ενεργοποίηση Battery % Toggle/MMS/Video Recording στο iPhone 2G


araikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες προσπαθώ να στείλω εικόνα μέσω του SMS.app, την δέχεται, προσπαθεί να κάνει "Αποστολή" αλλά αποτυγχάνει! Μπορεί κανείς να μου στείλει ή να δημοσιεύσει ΑΠΕΙΡΑΧΤΟ το carrier.plist της Vodafone ή Cosmote, να βρούμε τις διαφορές με αυτό του 3G; Μην ξεχνάτε πως πιθανότατα πρέπει να διαγράψουμε:

 

/var/mobile/Library/Preferences/com.apple.mms_override.plist

 

και μετά για καθαρισμό του δικτύου (που το ξαναφτιάχνει σε reboot)

 

/var/mobile/Library/Operator Bundle.bundle

/var/mobile/Library/Carrier Bundle.bundle

 

και reboot!

 

Είμαστε κοντά, βοηθήστε! Ακόμα δεν μου αποθηκεύτονται τα APN/user/pass να πάρει :mad:

 

EDIT: Κάντε επαναφορά παραμέτρων στο δίκτυο αντί του σβησύματος των παραπάνω αρχείων bundle.

 

EDIT 2: Τα κάνω όλα απ'την αρχή. Στο carrier.plist της Vodafone προσθέτω μόνο 2 κλειδιά, το AllowMMSCEditing=TRUE και AllowMMSEditing=TRUE και πειραματίζομαι με το com.apple.mms_override.plist

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μίλησα μόλις με cosmote. Όντως, η υπηρεσία δεν ήταν ενεργοποιημένη για την συσκευή μου και η τηλεφωνήτρια μου είπε ότι την ενεργοποίησε. Κανονικά θα έπρεπε να λάβω κάποιο μήνυμα με ρυθμίσεις και να το αποθηκεύσω (της είπα ότι είχα iPhone) αλλά το μήνυμα που πήρα έγραφε ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για τη συσκευή μου. Όσοι έχετε 3G και δεν μπορείτε να στείλετε MMS καλύτερα επικοινωνήστε με cosmote και πέστε μας αν το μήνυμα που έρχεται σ' εσάς είναι διαφορετικό. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι ακριβώς κάνει αυτό το μήνυμα, ποιες ρυθμίσεις αλλάζει και πως. Κάτι μου είχε πει ότι με το μήνυμα θα ενεργοποιείτω στις ρυθμίσεις μηνυμάτων η επιλογή MMS αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Μάλλον οι παροχείς απλά δίνουν το ok για να μπορεί να ενεργοποιηθεί το mms στις ρυθμίσεις μηνυμάτων οπόταν αυτή είναι μία ακόμη ρύθμιση την οποία χρειαζόμαστε ίσως;

 

konsti, τα αρχεία carrier.plist μπορείς να τα πάρεις από τα ipcc. Της cosmote θα το βρεις κι εδώ.

 

Κάποιος με 3G που στέλνει MMS μπορεί να μου πει τι βλέπει στις ρυθμίσεις->μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, με το νέο carrier.plist. Τώρα παίζω με το com.apple.mms_override.plist:

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

<key>MMS</key>

<dict>

<key>APN</key>

<string>mms.vodafone.net</string>

<key>MMSC</key>

<string>http://mms.vodafone.gr</string>

<key>Proxy</key>

<string>213.249.19.49</string>

</dict>

</dict>

</plist>

 

Για να δούμε... Ακόμα δεν τα βλέπω στις ρυθμίσεις, να πάρει!

Link to comment
Share on other sites

http://www.theiphoneblog.com/images/stories/2009/03/iphone_30_settings_mms-200x200.png

 

Μάλλον αυτός είναι ο διακόπτης που εννοούσε η τηλεφωνήτρια ότι θα έπρεπε να ενεργοποιήσω. Ξέρει κανείς το string που τον ενεργοποιεί;

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, κάποιος με jailbroken 3G που διαβάζει αυτό το thread, δώστε μου το αρχείο messages.plist από το Preferences.app

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να μαντέψω το sting που έβαλε η apple, πρέπει να το αντιγράψω!!! :lol:

 

Λες να μασήσω καμιά δάφνη; :D

Link to comment
Share on other sites

Περικλή, είδα που έβαλες post στο modmyi.com!

Εσύ κατάφερες να σώσεις τις ρυθμίσεις APN κλπ. στο Δίκτυο;

Εγώ κατάφερα να περάσω την παράμετρο με νέο σετ/δέντρο "MMS" keys στο carrier.plist αλλά δεν στέλνει το μήνυμα (βγαίνει κόκκινο θαυμαστικό). Δες τι έγραψε ο τύπος εδώ:

http://www.hackint0sh.org/forum/f201/71009.htm#post406561

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα βγάζει το θαυμαστικό αλλά οι ρυθμίσεις έχουν περαστεί αυτόματα από το carrier.plist στη συσκευή, δεν άλλαξα κάτι.

 

http://img523.imageshack.us/img523/1377/img0002q.png

 

Με προβληματίζουν 2 πράγματα, το ένα είναι το toggle για τα mms και το άλλο το γεγονός ότι δεν έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία σύμφωνα με την cosmote. Υποχρεωτικά περιμένω να δω τι θα γίνει με το πρώτο πριν αρχίσω να ψάχνω κι άλλο το δεύτερο.

 

Δες τι έγραψε ο τύπος εδώ

 

Πιστεύεις δηλαδή ότι χρειαζόμαστε ρύθμιση μέσω wap για να στείλουμε mms;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις το carrier.plist σου Περικλή; Είμαι περίεργος να δω τι κάνω λάθος. Έστω να δω το structure. Είναι εύκολο; Ευχαριστώ.

Αν αλλάξεις κάτι στο APN, το αποθηκεύει; Μπορείς να πληκτρολογήσεις πάλι το σωστό μετά;

Link to comment
Share on other sites

Τα αποθηκεύει κανονικά, ναι. Και με επαναφορά επιστρέφει στις εργοστασιακές.

 

Το carrier.plist που χρησιμοποιώ είναι αυτό:

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>BookmarkURLs</key>
<array>
	<dict>
		<key>BookmarkName</key>
		<string>COSMOTE</string>
		<key>BookmarkURL</key>
		<string>http://www.cosmote.gr</string>
	</dict>
</array>
<key>CarrierName</key>
<string>COSMOTE</string>
[b]<key>MMS</key>
<dict>
	<key>GroupModeEnabled</key>
	<false/>
	<key>MMSC</key>
	<string>http://195.167.65.220:8002</string>
	<key>MaxMessageSize</key>
	<integer>614400</integer>
	<key>MaxRecipients</key>
	<integer>10</integer>
	<key>MaxVideoBitrate</key>
	<integer>131072</integer>
	<key>Proxy</key>
	<string>10.10.10.20:8080</string>
</dict>[/b]
<key>MaxBluetoothModemConnections</key>
<integer>3</integer>
<key>MyAccountURL</key>
<string>http://www.cosmote.gr</string>
<key>MyAccountURLTitle</key>
<string>COSMOTE</string>
<key>RoamingVoicemailPilotNumber</key>
<string>+306971000123</string>
<key>Services</key>
<array>
	<dict>
		<key>ServiceCode</key>
		<string>1212</string>
		<key>ServiceName</key>
		<string>COSMOTE Call Center</string>
	</dict>
</array>
<key>ShowCallForwarded</key>
<false/>
<key>ShowCallForwarding</key>
<false/>
<key>ShowTTY</key>
<false/>
<key>StatusBarImages</key>
<array>
	<dict>
		<key>AllowPrefixMatching</key>
		<false/>
		<key>CarrierName</key>
		<string>COSMOTE</string>
		<key>DefaultImage</key>
		<string>Default_CARRIER_COSMOTE.png</string>
		<key>FullScreenOpaqueImage</key>
		<string>FSO_CARRIER_COSMOTE.png</string>
	</dict>
	<dict>
		<key>AllowPrefixMatching</key>
		<false/>
		<key>CarrierName</key>
		<string>GR COSMOTE</string>
		<key>DefaultImage</key>
		<string>Default_CARRIER_COSMOTE.png</string>
		<key>FullScreenOpaqueImage</key>
		<string>FSO_CARRIER_COSMOTE.png</string>
	</dict>
</array>
<key>SupportedSIMs</key>
<array>
	<string>20201</string>
</array>
<key>SupportsNITZ</key>
<false/>
<key>TetheringPhoneNumber</key>
<string>1212</string>
<key>VVMIgnoresIntlDataRoaming</key>
<false/>
<key>VisualVoicemailServiceName</key>
<string>none</string>
<key>VoicemailPilotNumber</key>
<string>123</string>
<key>apns</key>
<array>
	<dict>
		<key>apn</key>
		<string>internet</string>
		<key>password</key>
		<string></string>
		<key>type-mask</key>
		<integer>17</integer>
		<key>username</key>
		<string></string>
	</dict>
	[b]<dict>
		<key>apn</key>
		<string>mms</string>
		<key>password</key>
		<string></string>
		<key>type-mask</key>
		<integer>4</integer>
		<key>username</key>
		<string></string>
	</dict>[/b]
	<dict>
		<key>apn</key>
		<string>internet</string>
		<key>password</key>
		<string></string>
		<key>type-mask</key>
		<integer>16</integer>
		<key>username</key>
		<string></string>
	</dict>
	[b]<dict>
		<key>apn</key>
		<string>tethering</string>
		<key>password</key>
		<string></string>
		<key>type-mask</key>
		<integer>32</integer>
		<key>username</key>
		<string></string>
	</dict>[/b]
</array>
<key>voicemail_context</key>
<integer>0</integer>
</dict>
</plist>

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να ανεβάσει το αρχείο Messages.plist που βρίσκεται στον φάκελο Preferences.app στο folder Applications της συσκευής του (iPhone 3G);
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να ανεβάσει το αρχείο Messages.plist που βρίσκεται στον φάκελο Preferences.app στο folder Applications της συσκευής του (iPhone 3G);

 

ετοιμο..

 

h..p://rapidshare.com/files/249217825/Messages.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Τελικά είναι τα ίδια, κάπου αλλού πρέπει να βρίσκονται οι ρυθμίσεις :(

Link to comment
Share on other sites

Περικλή, απορώ πώς βλέπεις τις ρυθμίσεις όταν λείπει το κλειδί AllowEDGEEditing. Εγώ όταν το αφαίρεσα, δεν έβλεπα καν τις ρυθμίσεις δεδομένων.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν πρέπει να βάλουμε MMSC με http:// μπροστά ή όχι. Δηλαδή η σύνταξη του plist ίσως να είναι και αυτή ένας παράγοντας.

 

Πάω σούπερ-μάρκετ για να πάρω κάτι να φάω, γιατί απ'τα πολλά reboot κουράστηκα!

 

Υπάρχουν κλειδά όπως AllowEDGEEditing, AllowMMSEditing και AllowMMSCEditing όπως και τα IsMMSUserEditable και IsAPNUserEditable που δεν ξέρω πού ακριβώς μπαίνουν γιατί διαβάζω αντικρουόμενα σχόλια.... ένα ΣΩΣΤΟ plist πρέπει να έχουμε για να δούμε αν λειτουργεί τελικώς το hack...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει το κλειδί, απλά σου έγραψα το πρωτότυπο αρχείο. Σε αυτό που χρησιμοποιώ έχω προσθέσει το AllowEDGEEditing αλλά δεν άλλαξα κάτι άλλο.

 

Εγώ πάντως αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι μάλλον με την cosmote...

 

Εσύ έχεις ενεργοποιημένα τα mms με την vodafone; Τους πήρες καθόλου τηλέφωνο να τους ρωτήσεις;

 

EDIT: Πήρα πάλι τηλέφωνο την cosmote και η υπηρεσία πλέον είναι ενεργοποιημένη. Μάλλον τελικά κάποια ρύθμιση μας ξεφεύγει. Αυτό το toggle ίσως να είναι προεπιλεγμένα off και να είναι μόνο αυτό που λείπει...

 

Θα κάνω κι εγώ μάλλον κανένα διάλειμμα. Έχω κολλήσει και να σκεφτείς ότι δεν έχω στείλει ποτέ mms ούτε πρόκειται να το κάνω αν και εφόσον καταφέρουμε να το ενεργοποιήσουμε. Αλλά έχει ενδιαφέρον το project :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει το κλειδί, απλά σου έγραψα το πρωτότυπο αρχείο. Σε αυτό που χρησιμοποιώ έχω προσθέσει το AllowEDGEEditing αλλά δεν άλλαξα κάτι άλλο.

 

Εγώ πάντως αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι μάλλον με την cosmote...

 

Εσύ έχεις ενεργοποιημένα τα mms με την vodafone; Τους πήρες καθόλου τηλέφωνο να τους ρωτήσεις;

Πάω να το τεστάρω και εγώ που δουλεύουν σίγουρα ρα μμσ μου:)

Happy iPhone user:)
Link to comment
Share on other sites

1. Θα δοκιμάσω να στείλω με την SIM μου από 3G τηλέφωνο ένα MMS...

2. Φοβάμαι πως το χακαρισμένο AppSupport δεν είναι πλήρως χακαρισμένο. Πιθανώς το SMS.app να κάνει κλήση στο 3G modem για την αποστολή... όπως και το Preferences.app να θέλει χακάρισμα γιατί εντοπίζει μη 3G συσκευή και δεν εμφανίζει αυτά τα ρημάδια toggles που δικαίως ψάχνεις, Περικλή.

 

Ναι, ακόμα δεν πήγα σούπερ-μάρκετ--πάω να προλάβω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είδα ξανά το video από το iphonehacks.ru και δείχνει το συγκεκριμένο toggle. Κάνει μάλιστα και μία κίνηση με τα δάκτυλα και το επισημαίνει.

 

Πρέπει να βρούμε πως στο καλό το έκανε enable. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο μέχρι να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο.

 

http://img23.imageshack.us/img23/1633/picture1fwq.png

Link to comment
Share on other sites

Είδα ξανά το video από το iphonehacks.ru και δείχνει το συγκεκριμένο toggle. Κάνει μάλιστα και μία κίνηση με τα δάκτυλα και το επισημαίνει.

 

Πρέπει να βρούμε πως στο καλό το έκανε enable. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο μέχρι να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο.

 

http://img23.imageshack.us/img23/1633/picture1fwq.png

 

εμένα γιατί δεν μου κρατάει τισ ρυθμίσεις apn?

Happy iPhone user:)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εμένα, φίλε lakis... έχεις Vodafone μήπως; Λέω να κατεβάσω το version στο version.plist μέσα στο Vodafone_gr να το φορτώσω πάλι μέσω iTunes και να το κρατήσω κάπου backup...
Link to comment
Share on other sites

Περικλή, σε ποιο log μπορούμε ίσως να διαβάσουμε τα errors κατά την αποστολή; Εδώ λένε πως μπορούνε να τα διαβάσουν και είχαν πρόβλημα με το MMSC (αλλά έχουν 3G):

 

http://www.hackint0sh.org/forum/f201/68391-5.htm

 

Ποιο log αρχείο τα καταγράφει; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Να ανακεφαλαιώσουμε τι κάνουμε;

 

1. στο system>library>coreservices>springboard.app φάκελο, προσθέτουμε στο αρχείο M68AP.plist το booelan mms=TRUE στο root του xml (binary)

 

2. στο var>mobile>library>preferences φάκελο, προσθέτουμε στο αρχείο com.apple.MobileSMS.plist τα παρακάτω booleans στο root του xml (binary):

 

MMSEnabled = TRUE

MMSShowSubject = TRUE

 

3. κάνουμε backup και περνάμε το χακαρισμένο AppSupport executable στο system-library-privateframeworks-appsupport.framework με τα ίδια permissions.

 

4. στο system>library>carrier bundles>vodafone_gr.bundle και το αρχείο carrier.plist ενσωματώνουμε τα booleans στο root του xml (binary):

 

AllowEDGEEditing = TRUE

AllowMMSCEditing = TRUE

AllowMMSEditing = TRUE

 

Θεωρητικά, έχουμε το εξής αποτέλεσμα: ανοίγουν οι ρυθμίσεις MMS στη κάρτα Γενικά > Δίκτυο > Κινητό δίκτυο δεδομένων, εμφανίζεται η καμερούλα στο SMS.app και ίσως στείλουμε κανένα MMS :D Αυτά.

 

Προσωπικά, δεν μπορώ να αποθηκεύσω το APN/user/pass στις ρυθμίσεις, ενώ οι άλλες ρυθμίσεις αποθηκεύονται στο com.apple.mms_override.plist - έχω Vodafone (και παίζω με internet.vodafone.gr και όχι webonly.vodafone.gr)

 

Δεν ξέρω τη σύνταξη του carriers.plist γιατί έχω δει πολλά (από AT&T και T-Mobile).

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, παίδες! Ο Ρώσος ισχυρίζεται πως το κατάφερε, και έχει τα Message toggles, εκτός και αν έχει περαιτέρω patch-άρει το AppSupport.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι με patchάρισμα του App Support. Για την ακρίβεια το App Support δεν χρειάζεται καθόλου.

 

Θα αντικαταστήσεις το αρχείο CoreTelefony στο CoreTelefony framework με αυτό και τα toggles ενεργοποιούνται. Αυτό που κάνει στην ουσία το toggle των mms είναι να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την επιλογή της κάμερας στα μηνύματα.

 

Αυτό που σκέφτομαι εγώ πλέον είναι το preferences.plist. Μήπως πρέπει να προσθέσουμε κάποιο apn ειδικά για τα mms γιατί δεν χρησιμοποιεί το internet? Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το gprs via proxy.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση! Δεν χρειάζεται το patched AppSupport αλλά το CoreTelephony και ανοίγουν τα toggles, Περικλή!

 

http://www.modmyi.com/forums/file-mods/641191-mms-iphone-2g-os-3-0-a-11.html#post4598881

 

Silencers posts: I've read a few Russian forum pages and it looks like this geniusan user who posted the video looks for some kind of reward, although he is not sure what exactly he is planning to do. But hte other guys in the thread are also digging, so the chances are we will see the patch in public domain

very soon.

 

New development there is that you don't have to replace AppSupport file, but there's other way:

 

1) Add the following code to /System/Library/CoreServices/Springboard.app/M68AP.plist

 

<key>mms</key>

<true/>

 

2) Then everything goes to the function -[CTMessageCenter isMmsConfigured] which is located in CoreTelefony framework and always returns false. Temporary patch (author suggests that this needs to be sorted out properly): download link

 

After this you will get MMS switch in setting, which will properly enable and disable Camera icon in SMS app. But during sending you will get following in the log:

80.504 mms: unable to send message: MMS not configured

 

Με πρόλαβες, ρε συ Περικλή!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζω κι εγώ με τις νεότερες εξελίξεις (ρυθμίσεις για Cosmote):

 

1. στον φάκελο system>library>coreservices>springboard.app προσθέτουμε στο αρχείο M68AP.plist το booelan mms=TRUE στο root του xml (binary)

 

2. στο system>library>carrier bundles>Tmobile_gr.bundle και στο αρχείο carrier.plist ενσωματώνουμε το boolean στο root του xml (binary):

 

AllowEDGEEditing = TRUE

 

3. αντικαθιστούμε στην τοποθεσία /System/Library/PrivateFrameworks/CoreTelephony.framework το αρχείο CoreTelephony με αυτό.

 

Αποτελέσματα:

 

1 & 2. Ενεργοποίηση πεδίων Δεδομένα και MMS στις ρυθμίσεις->γενικά->δίκτυο->κινητό δίκτυο δεδομένων.

 

3. Ενεργοποίηση διακοπτών Μηνύματα MMS και Πεδία θέματος στις ρυθμίσεις->μηνύματα. Ο διακόπτης Μηνύματα MMS ενεργοποιεί την επιλογή της κάμερας στα μηνύματα και ο διακόπτης Πεδία θέματος προσθέτει ένα πεδίο για να συμπληρώσουμε τον τίτλο/θέμα του μηνύματος.

 

Τι μένει:

 

Να στείλουμε επιτυχώς MMS :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...