Jump to content

Επιλογή κουζίνας


vickylsls
 Κοινοποίηση

Επιλογή κουζίνας από...  

48 members have voted

  1. 1. Επιλογή κουζίνας από...

    • Ξυλουργό
      12
    • Γνωστή εταιρία
      26
    • ΙΚΕΑ
      10


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!!

Έψαξα λίγο και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα οπότε θέλω να ρωτήσω από τις εμπειρίες σας για όσους έφτιαξαν, φτιάχνουν σπίτι κλπ για επιλογή κουζίνας. Ποια είναι η καλύτερη λύση για σας, ξυλουργός ή έτοιμη από εταιρία; Έχω ψάξει και τα δύο και έχω μπερδευτεί. Ο ξυλουργός από την μια είναι πιο ευέλικτος με την εξόφληση αλλά δεν υπάρχουν πολλά σχέδια να σου δείξει, μόνο κάτι φωτογραφίες και δείγματα μικρών ξύλων που δεν είμαι σίγουρη για το πως θα βγεί τελικά, από την άλλη η εταιρία είναι σαφώς πιο ακριβή αλλά σου δίνει εγγύηση, είναι τουλάχιστον γνωστή οπότε δεν την παίρνει να κάνει κακοτεχνίες -έτσι νομίζω δηλαδή- σου λέει μια στάνταρ ημερομηνία που θα έχεις την κουζίνα σου..την βλέπεις στην έκθεση...Και τέλος είναι και το ΙΚΕΑ που εκεί πήγα για να ρωτήσω χθές αλλά πρέπει να πάς από το πρωί να μπείς σε λίστα αναμονής και να σε φωνάξουν σε 3 ώρες για να σου πούν τιμή και σχέδιο..και πάλι δεν τους εμπιστεύομαι και πλήρως για τόσα χρήματα. Αυτοί είναι οι προβήματισμοί μου αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος λέγοντας δικές του εμπειρίες...

 

Ευχαριστώ

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από ξυλουργό πιθανώς να σου βγει φθηνότερα αλλά πάλι πιθανώς (αν είναι λίγο τσαπατσούλης ή χαλβάς) να έχεις κακοτεχνίες. Οι προσωπικές μου εμπειρίες ήταν αυτές. Το ότι δεν έχει πολλά δείγματα ίσως να μην έχει σημασία, στην τελική όσο περισσότερες επιλογές τόσο πιο δύσκολο να επιλέξεις.

 

Το βασικό είναι να γίνει σωστά η δουλειά και να μην χρειάζεσαι στοκ από μεντεσέδες και λοιπά ανταλλακτικά γιατί δεν μέτρησε σωστά κάτι ή βίδωσε στραβά κάτι άλλο και καθώς ανοιγοκλείνεις τα ντουλάπια φθείρονται.

 

Δεν ξέρω αν οι οργανωμένες εταιρίες είναι πιο ασφαλής λύση, ίσως είναι.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αν η κουζίνα σου δεν έχει ιδιαίτερες κατασκευαστικές δυσκολίες, π.χ. περίεργες γωνίες, τότε πάρε από το ΙΚΕΑ. Οι υπόλοιποι απλά πουλάνε μούρη και βαράνε στα αυτιά!!!

Ο ξυλουργός είναι μια καλή λύση αρκεί να μην σε κοπανήσει στην τιμή. Μην αρχίσουν να σου λένε φούμαρα, πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και να καταλάβει ότι ξέρεις κάποια πράγματα. Σε εμένα ο ξυλουργός έκανε πολύ καλή δουλειά και μου βγήκε φτηνότερη από το ΙΚΕΑ.

Δώσε λίγα λεφτά, να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου και την αισθητική σου και να έχεις την δυνατότητα να την αλλάξεις σε κάποια χρόνια, χωρίς να το σκέφτεσαι.

Τα σχέδια θα τα πάς ο ίδιος στον ξυλουργό (από περιοδικά π.χ.). Θα στη φτιάξει όπως ακριβώς θες. Πάγκοι, κουτιά, ράφια πολλές φορές τα παραγγέλνουν και οι ίδιο έτοιμα και κάνουν μικροκοψίματα, μονταρίσματα. 4-5 εργοστάσια είναι όλα κι όλα που φτιάχνουν ντουλάπια. Όλοι από τους ίδιους ψωνίζουν.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

εγω για τον παγκο ειχα απευθυνθει σε εταιρεια η οποια με εφερε σε επαφη με τον ξυλουργο κι ετσι του ειπα ακριβως πως θελω να ειναι....
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή? Έψαξες πρώτα για πάγκο και μετά έφτιαξες την υπόλοιπη κουζίνα? Και έχει πολύ περίεργες γωνίες, βασικά έχει περίεργα ύψη για την ακρίβεια...
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω για τον παγκο ειχα απευθυνθει σε εταιρεια η οποια με εφερε σε επαφη με τον ξυλουργο κι ετσι του ειπα ακριβως πως θελω να ειναι....

 

Ω Δία!!! Είσαι φοβερή... :lol:

 

δηλαδή? Έψαξες πρώτα για πάγκο και μετά έφτιαξες την υπόλοιπη κουζίνα? Και έχει πολύ περίεργες γωνίες, βασικά έχει περίεργα ύψη για την ακρίβεια...

Τα ύψη είναι σχετικά εύκολα, όλες οι έτοιμες κουζίνες έχουν ποδαράκια που προσαρμόζονται, οι γωνίες θέλουν κοψίματα στα κουτιά, μονταρίσματα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα την κουζίνα μου πρόσφατα (πριν 2 μήνες).

- ΙΚΕΑ είναι καλή περίπτωση μόνο εάν έχεις κάποιον να στα συναρμολογήσει και επιπλέον κατα την γνώμη μου έχει περιορισμένα σχέδια.

- το ίδιο ισχύει και για τον ξυλουργό, περιορισμένα σχέδια - και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ευέλικτος στην πληρωμή

- πέραν των γνωστών εταιρειών υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία και πολύ καλή ποιότητα και ευκολίες στην πληρωμή

 

Για τον πάγκο ανάλογα με την οικονομική σου δυνατότητα θα σου πρότεινα να επιλέξεις από εξάρι σε πάχος και πάνω είναι πολύ πιο όμορφο ειδικά εάν η κουζίνα είναι ανοικτή, επιπλέον εγώ επέλεξα μεταλλικό γύρω γύρω αντι για ποδαράκια γιατί είναι πιο όμορφο, δεν μαζεύεται σκόνη από κάτω και δεν μπορούν έυκολα να ... φωλιάσουν ζωύφια :lol::lol:

 

΅Επίσης καλό υλικό πάγκου, μάλλον το καλύτερο που μοιάζει με γρανίτη, δεν έχει το παραμικρό κόψιμο, είναι πλήρως αδιάβροχο και πυρίμαχο, είναι ένα αμερικάνικο υλικό το κάριον νομίζω. Πάντως επειδή μου έβγαινε όσο όλη η κουζίνα ... :lol: ... δεν το επέλεξα

Link to comment
Share on other sites

Korian ναι...είναι φοβερό υλικό αλλά όντως στοιχίζει πανάκριβα αλλά δεν παθαίνει ποτέ τίποτα είναι πολύ ανθεκτικό επίσης έχω διαβάσει οτι το χρησιμοποιούν σε ιατρικούς χώρους, νοσοκομεία κλπ γιατί είναι και αντιβακτηριακό. Μπορώ να βάλω παγκο πχ αυτόν τον 6άρι που είπες και ανί για στρογγυλό στην άκρη να είναι τετράγωνος? Και απο τι υλικό είναι οι απλοί παγκοι?
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ακριβο το Korian αλλα τέλειο.

Τελικα εγω που εκανα 2κουζινες μου βγηκαν ακριβες θα έλεγα. Και οι δυο ειναι απο εταιρειες τοπικες. Για μηκος 4μπεριπου (πανω κατω ντουλαπια) μου στοιχισε 4800€ και για 7μ περιπου 7500€.. Ελεγα με ενα φιλο μου να μου τα φτιαξει αυτος (ερασιτεχνης ξυλουργος), και ειπε οτι τα υλικα στοιχιζουν 2500 και 1000-1500αυτος παμε στα ιδια περιπου. Απο ΙΚΕΑ δεν ξερω τι παιχσει και ποια η διαδικασια ιδιαιτερα οταν εισαι μακρυα

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα 2 μήνες ψάχνοντας και ρωτώντας για κουζίνες έχω να σου προτείνω τα εξής:

 

-ΙΚΕΑ: πράγματι ισχύει ότι πρέπει να πας πρωί και να περιμένεις σε λίστα αναμονής και όλα αυτά τα ωραία αλλά είναι φθηνές και από ότι παρατήρησα όχι και η καλύτερη ποιότητα αλλά μπορείς για 3-4-5 χρονάκια να κάνεις την δουλειά σου και μετά να την αλλάξεις

 

-ξυλουργός: από ότι μου είπαν 2 ξυλουργοί που ρώτησα πάει αρκετά ψηλά διότι παραγγέλνουν και αυτοί τα πορτάκια και φτιάχνουν τα κουτιά από πίσω και συνήθως τα φτιάχνουν με μελαμίνη και μπορεί κιόλας το εσωτερικό του ντουλαπιού να είναι διαφορετικό χρώμα από ότι το πορτάκι (και συνήθως το εσωτερικό είναι ή ένα γκρι ανοιχτό ή ένα χρώμα που μοιάζει με αυτό της βανίλιας).Όσο αφορά το οικονομικό ο ξυλουργός θα θέλει να βγάλει κάπου 1500-2000 ευρώ για να "δικαιολογήσει" και όλη την δουλειά του χώρια τα ξύλα που μπορεί να φτάσουν αρκετά ψηλά ειδικά αν έχεις μεγάλη κουζίνα με περίεργες εσοχές και άλλα τέτοια

 

-έτοιμη: αυτό που βλέπεις έτοιμο και στημένο σε κάποιο μαγαζί είναι και αυτό που θα πάρεις στο τέλος..Έχει αρκετή ποικιλία σε χρώματα (από κλασικό καφέ σκούρο ξύλο μέχρι χρωματιστές λάκες) και ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η κουζίνα σου και τι ακριβώς θέλεις βγαίνει και η τιμή.Οι εταιρείες που κατασκευάζουν ντουλάπια και δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα είναι από Ιταλία, Γερμανία και υπάρχει και ένα ελληνικό εργοστάσιο στην Κρήτη...

 

Μπορείς άνετα να κάνεις και αυτό που λένε έρευνα αγοράς, δλδ κάτσε και ξεφύλισε κάποιο περιοδικό που έχει κουζίνες και πάρε κάποιες ιδέες που θα τις ήθελες στην κουζίνα σου ή ξεκίνα και κοίτα τις κουζίνες όλων των φίλων σου ή των φίλων των γονιών σου..Εγώ προσωπικά έκανα το 2ο όπου παρατήρησα λεπτομέρειες ακόμα και στην κουζίνα των γονιών μου που τόσα χρόνια παρέβλεπα..

 

Όταν δεις μέσες άκρες τι θέλεις πήγαινε σε έναν που φέρνει έτοιμες κουζίνες και είτε δώστου μια κάτοψη της κουζίνας με τα μέτρα ή κανόνισε ένα ραντεβού για να έρθει να μετρήσει ο ίδιος..Στην συζήτηση πάνω εξήγησέ του τι περίπου θέλετε και αυτός θα στο σχεδιάσει στον υπολογιστή και μπορείς να πας να το δεις ώστε να πεις τι σου αρέσει και τι όχι..

 

Ο φίλος μου πήγε την κάτοψη της κουζίνας σε 4 διαφορετικά μαγαζιά και όλοι μας δώσανε και από μια ιδέα...Έτσι πήγαμε ξανά και στους 4 και λέγαμε το ίδιο σχέδιο κουζίνας (δλδ ίδιο χρώμα πορτάκι, αν θα είναι ξύλινο ή όχι όλο το κουτί, ποια ντουλάπια θα έχουν τζάμι και ποια όχι, που θέλουμε βαγονέτα, πόσο ψηλό και φαρδύ ψυγείο θα αγοράσουμε, αν θα πάρουμε 45 cm ή 60 cm πλυντήριο πιάτων κτλ) και πήραμε τις τελικές τιμές...Όλες ήταν ίδιες και καταλήξαμε σε αυτόν που μας έδινε ξύλινο το εσωτερικό των ντουλαπιών..

 

Όσο αφορά τον πάγκο αυτό που δίνουνε συνήθως είναι ο βακελίτης (νομίζω έτσι γράφεται) το οποίο στοιχίζει κάπου στα 300 κατοστάρικα και τα μειονεκτήματά του είναι ότι αν ακουμπήσεις καταλάθος κάποια κατσαρόλα ζεστή δημιουργείται κάτι σαν λιώσιμο και ότι αν χυθεί πχ καφές μπορεί να βάψει.. Ο κύριος στον οποίο πήγαμε μας έδειξε έναν γερμανικό γρανίτη της schock ο οποίος για 5 μέτρα που θέλαμε έβγαινε πανάκριβος (κάπου 2.600 αν θυμάμαι καλά)..Τελικά καταλήξαμε σε τεχνητό γρανίτη που δεν έχει ακτινοβολία (γιατί από όσο μου είπαν και έψαξα ο φυσικός γρανίτης έχει ακτινοβολία και λίγα χρώματα από τα οποία μπορείς να διαλέξεις) και μας έρχεται κάπου στα 1300..Αν θελήσεις να βάλεις γρανίτη και στην πλάτη της κουζίνας τότε να ξέρεις πως χρεώνεσαι με το τρέχον μέτρο νομίζω (δεν είμαι και πολύ σίγουρη για αυτό) αλλά από όσο θυμάμαι εμάς μας έβγαινε αρκετά ακριβά.

 

Επίσης αν διαλέξεις γρανιτένιο ή όχι νεροχύτη μπορείς να τον βάλεις όπως λένε υποκαθήμενο δλδ να μην εξέχει πάνω από τον πάγκο..Όσο για το πόσο χοντρός θα είναι ο γρανίτης αφορά το αισθητικό κομμάτι..Από 5άρι και πάνω είναι αρκετά ωραίο (νομίζω εμείς διαλέξαμε 5άρι)..Στο πάτωμα τώρα επιλέξαμε ασημένια-μεταλική μπάζα όπως και η C_Maidis ώστε να αποφευχθούν τα ζωύφια και επειδή έχουμε επιλέξει μεταλλικές λεπτομέρειες όπως τα χερούλια, το ψυγείο, ο απορροφητήρας κτλ..

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και αν θες μπορώ να σου στείλω με pm τις εταιρείες με τα ντουλάπια που υπάρχουν εδώ στην Ελλάδα (δεν ξέρω αν μπορώ να τις πω εδώ)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Korian ναι...είναι φοβερό υλικό αλλά όντως στοιχίζει πανάκριβα αλλά δεν παθαίνει ποτέ τίποτα είναι πολύ ανθεκτικό επίσης έχω διαβάσει οτι το χρησιμοποιούν σε ιατρικούς χώρους, νοσοκομεία κλπ γιατί είναι και αντιβακτηριακό. Μπορώ να βάλω παγκο πχ αυτόν τον 6άρι που είπες και ανί για στρογγυλό στην άκρη να είναι τετράγωνος? Και απο τι υλικό είναι οι απλοί παγκοι?

 

ναι και βέβαια μπορεί να είναι τετράγωνος

τα υλικά ποικίλουν

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ψαχνουμε εδω και 2 μηνες και για μια κουζινα 3.5Χ4.15 μας ζητουσαν σε ετοιμες απο 10.000 και πανω χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο αυτο που μας προτειναν. Τα υλικα ηταν βακελιτης κυριως ή λάκα που θεωρω οτι δεν ειναι πρακτικη γιατι θα γρατζουνιζεται .... Οποτε καταληγουμε σε ξυλουργο που θα βαλει και ξυλο οποτε θα βγει και πιο οικονομικη (δεν μας απαντησε ακομα) αλλα και πιο ποιοτικη γιατι αλλο ξυλο και αλλο βακελιτης. (κανει βεβαια ο ξυλουργος και βακελιτη) Παντως ειδικα για τις μοντερνες κουζινες δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο στον σχεδιασμο.
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ψαχνουμε εδω και 2 μηνες και για μια κουζινα 3.5Χ4.15 μας ζητουσαν σε ετοιμες απο 10.000 και πανω χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο αυτο που μας προτειναν. Τα υλικα ηταν βακελιτης κυριως ή λάκα που θεωρω οτι δεν ειναι πρακτικη γιατι θα γρατζουνιζεται .... Οποτε καταληγουμε σε ξυλουργο που θα βαλει και ξυλο οποτε θα βγει και πιο οικονομικη (δεν μας απαντησε ακομα) αλλα και πιο ποιοτικη γιατι αλλο ξυλο και αλλο βακελιτης. (κανει βεβαια ο ξυλουργος και βακελιτη) Παντως ειδικα για τις μοντερνες κουζινες δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο στον σχεδιασμο.

 

Ο βακελίτης είναι ο πάγκος..Και η λάκα είναι για τα ντουλάπια..Μήπως αυτά που ζητάγατε ήταν λίγο ακριβά?!?Πχ τα βαγονέτα έχουν σχεδόν 300 ευρώ..Στο λέω γιατί για έτοιμη κουζίνα κάπου 4Χ4 θα πληρώσουμε 7.000 και όλο το ντουλάπι (δλδ πορτάκι και το εσωτερικό) είναι ξύλινο...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας είπε ότι το ξύλο είναι καλύτερο για κουζίνα; Παλιά τις έφτιαχναν ξύλινες γιατί δεν υπήρχαν τα σημερινά υλικά. Θα παραπονεθούν οι φακές στο ράφι; Πάρτε μια κουζίνα που να σας αρέσει και μην ακούτε αηδίες. Ποιότητα, ποια ποιότητα; Πόσο θα τις κρατήσετε; μια ζωή; Ο πάγκος να είναι καλός και να έχει πάχος τουλάχιστον 4 εκ. Τα υπόλοιπα είναι πραγματικά ασήμαντα, εκτός του αισθητικού.

Ακριβός σου βγήκε, εγώ δεν έδωσα πάνω από 2.400 για την κουζίνα πριν από 2 χρόνια. Μήκος περίπου 7 μέτρα, πάνω και κάτω ράφια. Πάρτε για πλάκα το εργοστάσιο που φτιάχνει τα κουτιά - ράφια "Εφαρμογή" να ρωτήσετε πόσο κάνει ένα κουτί π.χ. 30Χ40. Από εκεί παραγγέλνουν πολλοί ξυλουργοι. Μετά θα καταλάβατε πόσο σαν (μας) τον πιάνουν. Ο ξυλουργός θέλει να βγάλει ένα 4.000 από μία μικρή-μέτρια κουζίνα.

@cookie: τι εννοείς ακτινοβολεί ο γρανίτης;;;;;; Αν εννοείς ραδιενέργεια σε πληροφόρησαν λάθος. Ακόμα και να ίσχυε αυτό, είναι τόσο μικρό το πραγματικό πάχος του γρανίτη (το υπόλοιπο είναι υποπροιόν ξύλου) που είναι ανάξιο λόγου.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί για το ραδόνιο που υπαρχει στους γρανίτες. Αν φυσικα αερίζεται συχνα ο χώρος δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας είπε ότι το ξύλο είναι καλύτερο για κουζίνα; Παλιά τις έφτιαχναν ξύλινες γιατί δεν υπήρχαν τα σημερινά υλικά. Θα παραπονεθούν οι φακές στο ράφι; Πάρτε μια κουζίνα που να σας αρέσει και μην ακούτε αηδίες. Ποιότητα, ποια ποιότητα; Πόσο θα τις κρατήσετε; μια ζωή; Ο πάγκος να είναι καλός και να έχει πάχος τουλάχιστον 4 εκ. Τα υπόλοιπα είναι πραγματικά ασήμαντα, εκτός του αισθητικού.

Ακριβός σου βγήκε, εγώ δεν έδωσα πάνω από 2.400 για την κουζίνα πριν από 2 χρόνια. Μήκος περίπου 7 μέτρα, πάνω και κάτω ράφια. Πάρτε για πλάκα το εργοστάσιο που φτιάχνει τα κουτιά - ράφια "Εφαρμογή" να ρωτήσετε πόσο κάνει ένα κουτί π.χ. 30Χ40. Από εκεί παραγγέλνουν πολλοί ξυλουργοι. Μετά θα καταλάβατε πόσο σαν (μας) τον πιάνουν. Ο ξυλουργός θέλει να βγάλει ένα 4.000 από μία μικρή-μέτρια κουζίνα.

@cookie: τι εννοείς ακτινοβολεί ο γρανίτης;;;;;; Αν εννοείς ραδιενέργεια σε πληροφόρησαν λάθος. Ακόμα και να ίσχυε αυτό, είναι τόσο μικρό το πραγματικό πάχος του γρανίτη (το υπόλοιπο είναι υποπροιόν ξύλου) που είναι ανάξιο λόγου.

 

2.400?!?Τόσο κάνουν οι ετοιμες κουζίνες του ΙΚΕΑ οι οποίες απορώ πόσα χρόνια μπορεί να αντέξουν...

 

Και γιατί να μην βάλω ξύλο?!?Να βάλω δλδ μελαμίνη?!?Ακόμα και η καλύτερη ποιότητα μελαμίνης φαίνεται ότι είναι μελαμίνη..

 

Όσο για την ποιότητα γιατί να μην φτιάξεις κάτι καλό και να το κρατήσεις μια ζωή?!?Δεν ξέρω σε τι φάση ζωής είσαι άρα μπορεί να αποφάσισες να φτιάξεις μια κουζίνα για 2-3-4-5-6 χρόνια αλλά εγώ και ο φίλος μου επειδή η κουζίνα μπαίνει στο σπίτι που θα μείνουμε αποφασίσαμε οτι θέλουμε το καλύτερο και από όσα είδαμε το ξύλο ήταν το πιο ωραίο...

 

Εννοεί για το ραδόνιο που υπαρχει στους γρανίτες. Αν φυσικα αερίζεται συχνα ο χώρος δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.

 

Δεν θυμόμουν το όνομα..Μου το είπανε για το ότι αν αερίζω τον χώρο δεν υπάρχει προβλημα αλλά επειδή και μόνο που μας το είπαν έφτανε για να επιλέξω τον τεχνητό γρανίτη μαζί με το γεγονός ότι ο φυσικός δεν έχει και πολλά χρώματα για να επιλέξεις...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

to ξυλο δεν νομιζω να κρατει μια ζωη...

υγρασια,νερα,υδρατμοι...λιγο θελουν τα ντουλαπια να φουσκωσουν?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

to ξυλο δεν νομιζω να κρατει μια ζωη...

υγρασια,νερα,υδρατμοι...λιγο θελουν τα ντουλαπια να φουσκωσουν?

 

Γιατί με το λάστιχο θα τα καταβρέχω?!?Και η μελαμίνη φουσκώνει και η λάκα φουσκώνει..Ρωτήσαμε πάνω από 7 επαγγελματίες (2 ξυλουργούς και 5 με έτοιμες κουζίνες) και είδαμε τουλάχιστον 20 κουζίνες σε σπίτια γνωστών και φίλων μας...Πχ η γειτόνισά μου έχει βάλει κουζίνα εδώ και 15 χρόνια όλη ξύλινη...Δεν έχει πάθει τίποτα και δεν έχει φουσκώσει πουθενά...Το ίδιο και όσες άλλες είδαμε που ήταν μελαμίνη το εσωτερικό με ξύλινο πορτάκι ή με λάκα πορτάκι...Η επιλογή να είναι όλη ξύλινη (πορτάκι και εσωτερικό) δεν ήταν για να μην παρεξηγηθούν οι φακές ή τα μακαρόνια αλλά είχε να κάνει με το θέμα τιμής-ποιότητας-προσφοράς...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

δεν εγραψα πουθενα πως θα το καταβρεχεις...

απλα ειναι λιγο...ατοπο να θεωρεις πως μια κουζινα θα σου κρατησει μια ολοκληρη ζωη.

απλα αυτο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν εγραψα πουθενα πως θα το καταβρεχεις...

απλα ειναι λιγο...ατοπο να θεωρεις πως μια κουζινα θα σου κρατησει μια ολοκληρη ζωη.

απλα αυτο.

 

Τι να σου πω...Η κουζίνα στο πατρικό μου μια χαρά στέκει εδώ και 25 χρόνια...Πέρα από κάτι ξεχαρβαλωμένους μεντεσέδες που αλλάξαμε πριν 5 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) δεν έχει πάθει κάτι άλλο (και είναι όλο σουηδικό ξύλο)...

 

Όσο για το λάστιχο το έγραψα επειδή ανέφερες την λέξη νερά και το μυαλό μου πήγε εκεί και όχι σε αυτό που έγραψες εσύ..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το βλεπω δεν μου αρεσει...πολυ κρυα μου φαινεται.ισως επειδη ειναι σκοτεινη...καμια που να ειχαν κανα φως αναμενο υπαρχει?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...