Jump to content

Δυνατότητες εφαρμογών σε PNA;


liberostelios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι παίζει με τα "λειτουργικά συστήματα" των PNAs, πόσο κλειστά είναι και αν μπορώ να κάνω κάτι για να εγκαταστήσω κάποιες εξτρά εφαρμογές...

 

Συγκεκριμένα, έχω ένα (άγνωστο) PNA της SeVIC που ονομάζεται Tech Lux Navi κάτι... Το συγκεκριμένο PNA χρησιμοποιεί Windows CE .NET 4.2 Core, σύμφωνα με τα όσα λέει, αλλά φυσικά καλύπτεται από ένα front-end που οι μόνες τους δυνατότητες είναι 2 κουμπιά (Πλοήγηση-Ρυθμίσεις)... Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάτι... από πίσω; Κάποια υποτυπώδη Windows που να μπορώ να βάλω 1-2 εφαρμογές ή να φτιάξω μία εγώ (μέσω VS .net); Γενικώς, μπορώ να αλλάξω κάτι ή είναι καρακλειδωμένο-αδύνατο να "πειραχθεί"; Εννοείται ότι η σύνδεση με το PC μέσω USB είναι εφικτή...

Link to comment
Share on other sites

Nαι από τη στιγμή που τρέχει windows μπορείς να βάλεις επιπλέον εφαρμογές που είναι φτιαγμένες για windows ce 4.2 και μερικές που είναι για wm 2003 με την προσθήκη των κατάλληλων dll αρχείων στο φάκελο του προγράμματος.Οι πιο συνηθισμένοι τρόποι για να αποκτήσεις πρόσβαση στα windows είναι με αντικατάσταση του .exe του προγράμματος πλοήγησης με τον explorer των windows ce(δίνοντας του το ίδιο όνομα με το πρόγραμμα) ή με την αλλαγή ενός .ini/.txt αρχείου που δίνει την διαδρομή στο κουμπί πλοήγηση. Στις περισσότερες περιπτώσεις το ini αρχείο βρίσκεται στην κάρτα μνήμης ή σε κάποια εσωτερική μνήμη(flash disk/resident flash)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά τελικά το βρήκα μόνος μου (βρήκα το AUTORUN.INI και άλλαξα το Shell program με τον Windows Explorer, μετά software reset και... τζι τζι ;) ). Ήδη του έχω βάλει αρκετά προγράμματα και δουλεύει μια χαρά!

 

Υπάρχει κάποιο site (σε στυλ download.com κλπ.) που να έχει μαζεμένα προγράμματα για Windows CE (ή Windows Mobile); Επίσης, δεν έχω καταφέρει να περάσω το Media Player γιατί λέει ότι δεν υποστηρίζεται αυτή η συσκευή... Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, anyway... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας εχω ενα PNA της AIRIS T920 A με windows CE 4.2 CORE κ προσπαθω εδω κ 3 μερες να βγαλω ακρη αλλα ακομη τπτ!!εχω προσπαθησει για destinator αλλα δεν βρισκει τους χαρτες ενω για οποιοδηποτε αλλο προγραμμα μοθ βγαζει σφαλμα!!!HELP ME PLZZZZ!!οποια βοηθεια σας δεκτη :) :) ευχαριστω προκαταβολικα.....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω ενα PNA της AIRIS T920 A με windows CE 4.2 CORE κ προσπαθω εδω κ 3 μερες να βγαλω ακρη αλλα ακομη τπτ!!εχω προσπαθησει για destinator αλλα δεν βρισκει τους χαρτες ενω για οποιοδηποτε αλλο προγραμμα μοθ βγαζει σφαλμα!!!HELP ME PLZZZZ!!οποια βοηθεια σας δεκτη :) :) ευχαριστω προκαταβολικα.....

 

To airis τρεχει κανονικα το destinator...ισως πρεπει να βαλεις διαφορετικη εκδοση (την εκδοση για το συγκεκριμενο pna ή καποια που να ειναι συμβατη).. ισως να εχεις βαλει τους χαρτες σε λαθος σημειο (ο χαρτης GreeceU μπαινει μεσα στο folder DestinatorApps).

 

Μην εχεις και μεγαλες προσδοκιες οτι θα καταφερεις να τρεξεις αλλα προγραμματα (πχ. λεξικα. παιχνιδια).. τα προγραμματα που μπαινουν στα pna ειναι λιγα και συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας εχω ενα PNA της AIRIS T920 A με windows CE 4.2 CORE κ προσπαθω εδω κ 3 μερες να βγαλω ακρη αλλα ακομη τπτ!!εχω προσπαθησει για destinator αλλα δεν βρισκει τους χαρτες ενω για οποιοδηποτε αλλο προγραμμα μοθ βγαζει σφαλμα!!!HELP ME PLZZZZ!!οποια βοηθεια σας δεκτη :) :) ευχαριστω προκαταβολικα.....

 

κατέβασε αυτό

http://rapidshare.com/files/151225471/__928___961___972___946___955___951___956___945__Airis____T920A.rar

Διάβασε και κάνε ότι λέει .Βάζεις προγράμματα και αν βάλεις το destinator 7 δουλεύει καλά(έκδοση γιά pna airisT920)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
to speed sentry γιατι δεν μπορο να το τρεξω στο pna? ενω το περασα δεν μπορο να το δω.πως γεινεται να το δω ωστε να μπορο να το τρεχω? ειναι cab αρχειο.
Link to comment
Share on other sites

to speed sentry γιατι δεν μπορο να το τρεξω στο pna? ενω το περασα δεν μπορο να το δω.πως γεινεται να το δω ωστε να μπορο να το τρεχω? ειναι cab αρχειο.

Το τρέχεις κάνοντας διπλό κλίκ επάνω στο speedsentry

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια χαρά κι απο μένα...

 

πρόσφατα έπεσε ένα SEVIC-SV072601 στα χέρια μου και προσπαθώ δυό μέρες τώρα να καταλάβω πως δουλέυει. Απο πίσω γράφει WINDOWS CE CORE 5, μέσα όμως τρέχει ένα interface της SEVIC με δυό μόνο επιλογές: Navigation και Settings.

προσπάθησα να φορτώσω το Destinator αντιγράφοντας το σε μια SD όμως το SEVIC δεν bootαρει απο την μνήμη.

 

το μόνο που θέλω είναι να περάσω χάρτες ελληνικούς και πιο αναλυτικούς απο αυτούς που ήδει έχει.

 

έχετε κάποια ιδέα;

 

ΥΣ. Αν το συνδέσω σε Windows θα μου βγει σαν εξωτερική συσκευή με προσπελάσιμα αρχεία του συστήματος του ή οχι;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...