Jump to content

Πρόβλημα με malware


Evi1604
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν μερες κατεβασα ενα τραγουδι απο το limewire που ηταν fake (αυτα που ειναι μικρου μεγεθους πχ 100kb ) αλλα δεν το προσεξα. Μου ζητησε να εγκαταστησω ενα kodek και εγω απο κεκτειμενη ταχυτητα το εκανα. Μετα το καταλαβα οταν ειδα κατι περιεργα αρχεια στα εγγραφα μου τα οποια και εσβησα αμεσως ( μου φανηκε παραξενο μαλιστα που καποιο ειχε την ονομασια winlogon, κατι τετοιο :confused:) και απεγκατεστησα και οτι ειχε εγκατασταθει στον υπολογιστη απο την προσαφθαιρεση.

Αφου ουτε το antivirus (norton) δεν ειχε καμια ειδοποιηση και ο υπολογιστης

απο τοτε και μετα δουλευε μια χαρα, πιστευα πως δεν ειχα καποιο αλλο προβλημα. Σημερα ομως οταν εκανε scan ειδα να καθυστερει πολυ σε αρχεια βιντεο που δεν ηξερα καν οτι εχω. Εκανα αναζητηση .avi στο δισκο και βρηκα 40.000 και βιντεο :w00t: πολυ μικρου μεγεθους βεβαια, τα οποια μου ελεγε οτι βρισκονται στο

! ( C:\Χρήστες\Εύη )

Οταν παω να ανοιξω καποιο απο αυτα μου βγαζει ειδοποιηση να κατεβασω ενα kodec πιθανως οπως αυτο της πρωτης φορας. Αυτα τα εσβησα αλλα δεν ξερω κι εγω τι αλλο μπορει να εχει κατεβει στον υπολογιστη μου, και το θεμα ειναι οτι το antivitus τα θεωρησε ασφαλη αρχεια. Ξερετε τι ειναι αυτο που εχει γινει; Τι να κανω;; Θελω τη βοηθεια σας.. Eιναι και καινουριο το laptop :cry:

Link to comment
Share on other sites

oti kanoun se aytes tis periptwseis.

καλο καθαρισμα!

κατεβασε καναδυο antispyware μηπως βρουνε τιποτα. οπωσδηποτε!

γιατι κυριως αυτα θα το βρουνε. αν κ ενα ακομα αντιvirus ισως να ηταν καλο.

κανε clean registry να σβησει περιττα αρχεια.

ψαξε για φακελους που δειχνουν υποπτοι(αν ξαναεμφανιστει τιποτα περιεργο)

Link to comment
Share on other sites

Η θεση στην οποια λεει οτι βρισκονται παντως δεν εχω καταλαβει ποια ειναι. Και αν παω στο φακελο δεν εχει τιποτα (δεν ειναι κρυφα).

Το ! που εχει μπροστα απο τη διαδρομη τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το ! που εχει μπροστα απο τη διαδρομη τι ειναι;

 

comments se prog an 8umamai kala..

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Spybot-S&D http://www.safer-networking.org/gr/mirrors/index.html

και το Kaspersky Internet Security http://www.kaspersky.com/internet_security_trial

κάνε πλήρες update και στα 2, αποσύνδεσε το Internet και μετά πλήρες scan και με τα 2.

Θεωρητικά μετά θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...