Jump to content

Απίστευτη ιστορία-On-Telecoms


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σας περιγράψω ένα πρωταάκουστο περιστατικό που συνέβει στα μέσα Μαϊου 2008 σε μια καταναλώτρια.

Η εν λόγω κυρία είχε τηλεφωνική σύνδεση ΟΤΕ και παροχέα internet την Otenet (μέσω του προγράμματος Δίοδος), δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα ώσπου ένα βράδυ που προσπάθησε να συνδεθεί στο διαδύκτιο δεν μπορούσε και ο υπολογιστής της έβγαζε μήνυμα σφάλματος σύνδεσης.

Αφού έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι και αποσαφηνύστηκε πως δεν έφταιγε ο υπολογιστής της,προχωρησε να ψάχνει το θέμα σε επίπεδο παρόχων.

Μετά από δεκάδες τηλέφωνα σε ΟΤΕ,Otenet, διαπίστωσε πως η ON Telecoms την έχει εντάξει στο δίκτυο της δίχως την συγκατάθεση της !!

Η ON Telecoms υποστήριζε ότι έχει ηχογραφημένη την τηλεφωνική συγκατάθεση της κυρίας για να προχωρήσει στην αλλάγη της γραμμής στο δίκτυο της ON.

Πηγαίνοντας στα γραφεία της εταιρείας ζήτησε να ακούσει την ηχογραφημένη συνομηλία και πρός μεγάλη έκπληξη διαπίστωσε πως η φωνή της κυρίας που ακουγόταν στο τηλέφωνο δεν ήταν η δικά της και το ακόμη χειρότερο και εξοργιστίκο πως οι απαντήσεις που έδινε η κυρία ήταν μονολεκτικές ,έλεγε συνέχεια την λέξη ''Ναι'' χωρίς να κάνει καμμία άλλη ερώτηση.Για παράδειγμα για το πως θα παραλάμβανε τον εξοπλίσμο ή για το μηνιαίο κόστος.

Έτσι λοιπόν βρέθηκε να είναι ενεργοποιημένη στο δίκτυο της ON χώρις να έχει συμφωνήσει σε τίποτα μαζί και μη έχοντας και τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Μετά από αυτό ξεκίνησε της νομικές διαδικασίες και την τηλεφωνική κσι γραπτή καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνίων κ' Ταχυδρομείο ,γνωστή ως Ε.Ε.Τ.Τ..

Από όλα τα παραπάνω μπορόυμε να συμπεράνουμε την αναρχία που υπάρχει όσον αφορά το ποιός ελέγχει της εταιρείες και επίσης πως τα προσωπικά στοιχέια του καθενός από εμας γίνοντε αντικείμενο ανταλλάγης-συνναλαγής μεταξύ των εταιρειών.

Η σύνταξη αυτού του μακροσκελούς κειμένο έγινε για να μπορέσουν να το δούν όσο περισσότεροι άνθρωποι γίνεται και να καταλάβουν τον τρόπο με τον οποίο μας αντιμετωπίζουν οι εταιρείες εν έτη 2008.

Παρακαλώ διαδώστε το ,προφορικώς ή γραπτώς,για να αποτραπούν παρόμοιες περιπτώσεις και σε άλλους καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα , ακουσες την συνομιλια , και δεν σου ειπαν οτι δεν την εχουν ,ή οτι χαθηκε !!!

 

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι η πηρε η ΟΝ για τηλεπωληση στο σωστο σταθερο αρα καποιος μεσα απο το σπιτι , της καταναλωτριας σου

η καποια πηρε στην ΟΝ και εκανε ''πλακα'' ή λαθος αιτηση στον αριθμο της καταναλωτριας !!!!!!

 

ΑΡΑ δεν φταιει η ΟΝ ! (Προσωπικη γνωμη) και ΔΕΝ χρειαζετε να γινει "διαδωση" του μυνηματος ;)

 

το ΜΟΝΟ που μπορει να φταιει η ΟΝ ειναι αν η αιτηση δεν εγινε απο τον ιδιο αριθμο !

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι η πηρε η ΟΝ για τηλεπωληση στο σωστο σταθερο αρα καποιος μεσα απο το σπιτι , της καταναλωτριας σου

η καποια πηρε στην ΟΝ και εκανε ''πλακα'' ή λαθος αιτηση στον αριθμο της καταναλωτριας !!!!!!

Το θέμα είναι ό,τι μένει μόνη της.

Μα και το ό,τι σε όλη την συνομηλία η υποτιθέμη κυρία απαντά με την λέξη ''Ναι'' χωρίς να κάνει καμμία άλλη ερώτηση.

Αυτό και μόνο αποτελεί παράδοξο.

Να σημειώσω πως δεν έχω κάτι με την εταιρέια και πως θα χαιρόμουν πολύ αν έκανε κάτι καλό για τους πελάτες-κατανάλωτες.

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν ηταν ''ψευτικη'' αιτηση !

 

εμαθες αν πηρε τηλεφωνο η αν την πηραν (τι ειπαν απο ΟΝ)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει υπογεγραμμένη αίτηση και εξουσιοδότηση προς την ΟΝ από τον κάτοχο της γραμμής για ανάληψή της από τον ΟΤΕ τότε δεν μπορεί να προχωρήσει.

 

2 τα τινά:

 

-Αν ο ΟΤΕ προχώρησε χωρίς να έχει αυτή την εξουσιοδότηση τότε είναι εκείνος υπαίτιος.

 

-Αν υπάρχουν τα έγγραφα και είναι πλαστά τότε αναζητείται ο πλαστογράφος.

 

Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν φταίει η OnTelecoms, είναι το λιγότερο αστείο να πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι η ON περιμένει να κάνει πελατολόγιο γράφοντας πελάτες της ανθρώπους που δεν έκαναν ποτέ αίτηση.

 

edit: Κάποιος κάπου κάποτε, η γνωστή ιστορία, ακούσαμε κάτι από τον αδερφό του μπατζανάκη του θείου του ξαδέρφου του γνωστού μας του Μηνά και είναι γεγονός ατράνταχτο. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, είναι από εκεί και πέρα θέμα παιδείας, αγωγής και ιδιοσυγκρασίας του καθενός ώστε να βάλει το μικρό του το μυαλό και να καταλάβει κατά πόσο στέκουν ορισμένα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

edit: Κάποιος κάπου κάποτε, η γνωστή ιστορία, ακούσαμε κάτι από τον αδερφό του μπατζανάκη του θείου του ξαδέρφου του γνωστού μας του Μηνά και είναι γεγονός ατράνταχτο. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, είναι από εκεί και πέρα θέμα παιδείας, αγωγής και ιδιοσυγκρασίας του καθενός ώστε να βάλει το μικρό του το μυαλό και να καταλάβει κατά πόσο στέκουν ορισμένα πράγματα...

 

Την ιστορία που λες ,δεν την διαβασα ούτε σε κάποιο e-mail ,ουτε μου την ειπε ο μπατζανακης του κουμπαρου του θειου μου,το περαστατικο μου το περιεγραψε η γυναικα που το επαθε και για οποιον ειναι δυσπιστος υπαρχουν όλα τα εγγραφα και η καταγγελία που έγινε.και παλι επαναλαμβανω πως δεν έχω δόλο σε αυτο που έγραψα και επίσης δεν είμαι ιδιοκτήτης ή ανταγωνιστής αντίπαλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν φταίει η OnTelecoms, είναι το λιγότερο αστείο να πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι η ON περιμένει να κάνει πελατολόγιο γράφοντας πελάτες της ανθρώπους που δεν έκαναν ποτέ αίτηση.

 

 

Εγώ πάντως το πιστεύω, έχω ακούσει πολλούς πελάτες να μου λένε ότι τους βάλανε στην ΟΝ έπειτα από τηλεφώνημα από το telemarketing της εταιρείας για ενημέρωση, ενώ είχαν πει ότι δε θέλουνε. Αρκετούς επίσης που ισχυρίζονταν ότι ποτέ δε δέχτηκαν καν τηλεφώνημα (όπως το περιστατικό που περιγράφεται εδώ).

 

Και για το ενδεχόμενο που αναφέρθηκε, να έκανε κάποιος άσχετος αίτηση είτε επίτηδες, είτε επειδή δόθηκε λάθος τηλέφωνο, γιατί δεν το καλέσανε αυτό το ρημάδι το νούμερο να επιβεβαιώσουν?

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

εχουν ακουστη πολλες τετοιες ιστοριες λιγο πολυ για ολα τα νεα δυκτια.

 

αν δεν ειχαν γινη δεν θα ειχαν ακουστη ποτε τιποτα.

 

το γεγονος οτι σε πολλα forum και συζητησεις αναφερονται , μαλλον τα κανουν μερικες εταιριες.:worry:

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω,στο internet κυκλοφορουν τα μεγαλυτερα παραμυθια.Να διαδωσουμε τα ψεματα και τις μουφες του καθενα?Ευχαριστουμε δεν θα παρουμε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω,στο internet κυκλοφορουν τα μεγαλυτερα παραμυθια.Να διαδωσουμε τα ψεματα και τις μουφες του καθενα?Ευχαριστουμε δεν θα παρουμε.

 

ναι, οκ ο δικος σου κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος ,οπου όλες οι εταιρείες προσπαθουν για το καλο του πελάτη τους και μονο , και βάζουν τελευταιο τον στόχο τους για την μεγιστοποιηση του κερδους τους και την αυξηση της πελατειακης τους βασης.Υ.Γ. Παιδια να ξερετε πως αυτο που περιεγραψα ειναι αληθινή ιστορια ,αν παρόλα αυτα ,πιστευουν οι διαχειριστες του site οτι προσπαθω να σπηλωσω την τιμη και την υποληψη της συγκεκριμενης εταιρειας, ας κλειδωσουν το θεμα.Εγω για το δικο μας καλο το εγραψα.Με εκτίμηση,plati

Link to comment
Share on other sites

πράγματι συμβαίνουν τέτοια περιστατικά. και είναι πολλά θα έλεγα εγώ.

 

να σας πω εγώ τι έγινε στην αδελφή της μαμάς μου. Μια ωραία μέρα της ήρθε λογ/μός από πάροχο σταθερής τηλεφωνίας (vivondi ή telepassport δεν θυμαμαι) στο όνομα του γιού της. Ο οποίος ήταν προεπιλογή φορεά στο σταθερό ΟΤΕ που έχει στο όνομά της.

 

Εννοείται ότι ποτέ δεν έκανε αίτηση όπως επίσης και ο γιος της!!!!

 

Αλλά εγώ να πιάσω και την άλλη εκδοχή. ότι πήραν τον γιό της. Και δέχτηκε.

Πως εσύ εταιρεία μου κάνεις σύνδεση όταν το σταθερό είναι σε άλλον όνομα και δεν έχεις την συγκατάθεσή του?

 

Μιλάμε για μεγάλες απάτες.............

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια προσπαθουν να σε φερουν προτετελεσμενων γεγονοτων.κσι να πεις : ε,μιας και με κανανε συνδρομητη τους ας μεινω ,που να τρεχεις τωρα να ξαναλλαζεις και δωστου χαρτια...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οσοι δεν τα πιστευουν αυτα ... δικαιωμα τους, οταν ομως προσπαθουν να πεισουν και τους υπολοιπους για του λογου το "αναληθες" ε, τοτε κατι βρωμαει, εκτος αν ειναι πολυ βαθεια νυχτωμενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...