Jump to content

Εύκολη ερώτηση για μνήμη.


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Τα φώτα σας παρακαλώ σε ενα θέμα που αφορά τη μνήμη. Στο λάπτοπ μου είχα 2x1 GB μνήμη

Trancend DDR2 στα 667. Τα Vista έδιναν rating 4.5 στην συγκεκριμένη μνήμη. Τα timings της

μνήμης είναι 5-5-5. Θέλησα να την αναβαθμίσω σε 3GB. Εβγαλα το 1 ντεμάκι και έβαλα ενα

άλλο της Kingston (διοτι δεν βρήκα πουθενα την άλλη μάρκα) κοιτάζοντας να είναι επίσης

στα 667 και με τα ίδια timings. Πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, και τα Vista είδαν

τα 3GB. Όμως όταν πήγα στο Performance > Update my score είδα οτι το αποτέλεσμα έπεσε απο

τα 4.5 στα 4.4!!! Σκέφτηκα μήπως το score αυτό συγκρίνει και την μνήμη cache.. που την

είχα σβήσει ή την είχα περιορίσει στα 1024ΜΒ. Την ενεργοποίησα και πάλι, είτε στα 3.5GB

είτε στα 1, αλλα πάλι τα ίδια.

Και έρχομαι και ρωτάω το εξής : Μήπως παίζει ρόλο η λειτουργία DualDDR, που

ενεργοποιείται όταν έχουμε ισόποσα ζεύγη ή τετράδες μνημών? Μήπως θα ήτaν τελικά καλύτερο

να αγοράσω με 25 ευρώ άλλα 2GB μνήμη Kingston αντικαθιστόντας το 1GB που έχω, με σκοπό

όχι μόνο να κερδίσω 200ΜΒ μνήμης (μιας με τα Vista 32 δεν βλέπουν 4GB αλλα πολύ λιγότερο)

αλλα να ενεργοποιηθεί το DualDDR, ωστε να ανεβάσω το σκόρ μου, αλλα και να έχω καλύτερες

επιδόσεις?

 

Υ.Γ. Τα ~800ΜΒ μνήμης χάνονται τελειως? Δεν αξιοποιούνται κάπως?

Link to comment
Share on other sites

χάνονται τελείως. εκτός και αν βάλεις 64bit OS.

 

μην ασχολείσαι με το WEI. δεν είναι και το πλέον αξιόπιστο τεστ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το dual ddr εχει διπλασιο ευρως μεταφορα δεδομενων. την μνημη που δεν βλεπουν, μηπως εχεις φορητο το οποιο εχει καρτα γραφικων που παιρνει και μνημη απο το μηχανημα?

Elakbar world - video,images,games,flash files,articles,reviews,news,blogs from all the internet collected in on site. Easy to find anything. Submit your site/blog rss

elakbar.net

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...