Jump to content

Πολύ αργό laptop


crazy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

το laptop μου αργεί πάρα πολύ να ξεκινήσει και να τερματίσει.

Αφού απενεργοποίησα διάφορα startups, έκανα ελέγχους της registry, έκανα όλα τα microsoft updates, έτρεξα και διάφορα benchmarks κ.λ.π το πρόβλημα συνεχίζει.

Επιπλέον κάθε φορά που ξεκινά ο υπολογιστης ανοίγει ένας windows installer του microsoft office xp professional with frontpage και μου ζητάει το proplus.msi!!!!

τι γίνεται???παρακαλώ βοηθήστε όσο μπορείτε γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι εργαλείο δουλείας και πρέπει να επιδιορθωθεί άμεσα!!!

 

ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ κάτι που ίσως να μη σου αρέσει αλλα το αποτελεσμα θα σου αποφέρει τα μέγιστα.

Παρε backup βρες απο πρίν drivers και τα προγράμματα και κάνε ενα format γιατι η καθαριότητα ως γνωστόν (ισχύει και στο pc) είναι η μισή αρχοντιά.

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε tuneup 2008 κανε ολα τα τεστ για registry, disk cleanup κλπ σβησε οτι αχρηστο αρχείο έχεις και απεγκατέστησε τα αχρηστα προγράματα κανε defragment κανε απεγκατάσταση το office και ξανα install με επιλογή για προχωρημένους και βάλε τικ σε όλα...
Link to comment
Share on other sites

έκανα όλα αυτά και άλλα τεστ αλλά μάλλον θα πρέπει να πειράξω registry μου φαίνεται!

 

συνηθως οπως συμβαινει και στους επιτραπεζιους υπολογιστες

αυτο το προβλημα το δημιουργουν κακογραμμενοι drives

καρτων γραφικων και ηχου .....

 

Για κανε αναβαθμιση drives ....

 

μπορει και καποιο flash drive ....στο δικο μου επιτραπεζιο μολις

εβγαζα το flash disk απο το usb , εκανε αμεσως επανεκινηση ενω

αλλιως εκανε 5 λεπτα ....:X

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν έκανα reinstall το office, αλλά κατέβασα το proplus.msi οπότε όταν θα μου το ξαναζητήσει θα το κάνω install.Το βασικό πρόβλημα είναι το ξεκίνημα και ο τερματισμός. Όταν λέω registry εννοώ να πειράξω π.χ την τιμή του WaitToKill service, και άλλα!
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αφού είναι laptop ένας λόγος παραπάνω να προχωρήσεις στο format. Συνήθως στα laptop τα format είναι εύκολα, γρήγορα και καθαρά!

 

στα windows όσο ψάχνεις και σκαλίζεις τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...