Jump to content

Κάρτα ήχου, onboard ή USB ;


Johnny_Nik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εξής μητρική MSI K9A2CF-F με με μια ενσωματωμένη κάρτα ήχου η οποία φοράει το chipset Realtek® ALC888 και υποστηρίζει 8 κανάλια ήχου (το γνωστό 7.1). Επίσης στην κατοχή μου έχω και μια 24μπιτη Sound Blaster USB (SB0490) η οποία υποστηρίζει 6κάναλο ήχο (5.1)

 

Τα ηχεία μου είναι 5.1 της Logitech και επειδή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα και απόδοσή τους δεν σκοπεύω να τα αλλάξω.

 

Είμαι λοιπόν σε δίλλημα αν πρέπει να απενεργοποιήσω την κάρτα ήχου της μητρικής και να φορέσω τη USB (που την προτιμώ γιατί διαθέτει και τηλεκοντρόλ) η να κρατήσω την ενσωματωμένη της μητρικής;

 

Από όσα ξέρω μέχρι τώρα, η εξωτερική κάρτα έχει τη δυνατότητα να ελαφρύνει το φόρτο του επεξεργαστή και σε ορισμένες περιπτώσεις να παρέχει πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου (εφ όσων είναι καλύτερη από την ήδη υπάρχουσα.)

 

Η ερώτηση μου είναι (αφού καμιά αναζήτηση δεν με κάλυψε) αξίζει η παραπάνω αλλαγή; Δεν θέλω να θυσιάσω την ποιότητα για να αποκτήσω τηλεκοντρόλ στην ένταση του ήχου.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Η λυση usb πιο πολυ απευθυνεται σε λαπτοπ ως λυση αναγκης.Κι εγω εχω στη κατοχη μου μια creative soundblaster NX Usb αλλα δεν την εχω βαλει σε σταθερο και την εχω αφησει στο λαπτοπ.Θα έλεγα να κρατησεις την καρτα της μητρικης αφου δεν ειναι και χαλια.Μην ξεχνας οτι η usb καρτα απορροφα πορρους απο το συστημα,απαιτει λογισμικο που δεν ειναι και ότι ελαφρυ απο θεμα μνημης έκτος βεβαια αν περασεις μονο τους drivers αλλα δεν θα εκμεταλευτεις τα προνομια της.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Η λυση usb πιο πολυ απευθυνεται σε λαπτοπ ως λυση αναγκης.Κι εγω εχω στη κατοχη μου μια creative soundblaster NX Usb αλλα δεν την εχω βαλει σε σταθερο και την εχω αφησει στο λαπτοπ.Θα έλεγα να κρατησεις την καρτα της μητρικης αφου δεν ειναι και χαλια.Μην ξεχνας οτι η usb καρτα απορροφα πορρους απο το συστημα,απαιτει λογισμικο που δεν ειναι και ότι ελαφρυ απο θεμα μνημης έκτος βεβαια αν περασεις μονο τους drivers αλλα δεν θα εκμεταλευτεις τα προνομια της.

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μνήμης στα 4GB... Σωστά;

 

Αντίστοιχα όπως είπα μια onboard επιβαρύνει τον επεξεργαστή περισσότερο από ότι μια εξωτερική...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα η εξωτερικη αναλαμβανει εξολοκληρου την επεξεργασια του ηχου αλλα και στην εσωτερικη το chip κατι κανει,δεν τα κανει ολα ο επεξεργαστης.Η τελικη αποφαση ειναι δικια σου.δες το και σαν ζητημα χωρου και εργονομιας τι να πω...
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα η εξωτερικη αναλαμβανει εξολοκληρου την επεξεργασια του ηχου αλλα και στην εσωτερικη το chip κατι κανει,δεν τα κανει ολα ο επεξεργαστης.Η τελικη αποφαση ειναι δικια σου.δες το και σαν ζητημα χωρου και εργονομιας τι να πω...

 

Είναι καθαρά ζήτημα ποιότητας, και εργονομίας όσων αφορά το τλεκοντρόλ που παρέχει, αφού η κάρτα τηλεόρασης είναι τόσο παλιά που δεν μπορεί να αναγνωρίσει την κάρτα ήχου του υπολογιστή, είτε μιλάμε για USB είτε για onboard και άρα δεν έχω και τη δυνατότητα να το ρυθμίζω από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης. Όσο και αν έψαξα δεν κατέληξα τελικά αν η κάρτα αυτή έχει ή όχι καλύτερο ήχο από την onboard....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

σε pci είναι το καλύτερο.

 

Θα συμφωνησω, αν και πια δεν έχει απομείνει ελεύθερη PCI στο σύστημά μου (έχω μια PCIE βεβαια). Προσπάθησα να συγκρίνω επιδόσεις αλλά πέρα από μια διαφορά στην ένταση (πιο δυνατή η SB) και μείωση στο θόρυβο εξόδου (που προκαλούσε το ασύρματο ποντίκι) δεν παρατήρησα κάτι άλλο...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

και εγω προτεινω εσωτερικη.Οι εξωτερικες επιβαρυνουν πολυ το μηχανιμα.Τουλαχιστων σε δυο φιλους μου αυτο εγινε και σε καλα μηχανηματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε το εξής παιδιά, για να μην πολυλογούμε, γιατί η Creative έβγαλε τις X-Fi Platinum μόνο για PCI και όχι για USB; :lol: :D :ninja: ;)
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε το εξής παιδιά, για να μην πολυλογούμε, γιατί η Creative έβγαλε τις X-Fi Platinum μόνο για PCI και όχι για USB; :lol: :D :ninja: ;)

 

Μα φυσικά για να με κάνει να πετάξω κάρτες PCI για να κάνω χώρο στο κουτί... Δεν παίζει... Τελικά κατέληξα στην εξωτερική λόγω οπτικής ίνας για να συνδέσω το όλο σύστημα με ενισχυτή εξωτερικό... Αλλά βέβαια, επειδή με απασχολεί αρκετά το θέμα του ήχου σύντομα θα περάσω σε X-Fi (κρίμα που θα πρέπει να θυσιάσω SCSI, κάρτα TV ή wireless... Θα το δούμε πάντως....

 

Επίσης, δεν υπήρξε καμμία επιβάρυνση, στο σύστημα εκτός από το σημείο που σύνδεσα τα ηχεία 5.1 και η κάρτα "έπεσε" από τα 24bit γιατί λειτουργεί από μόνη της σε USB 1.1 και δεν μπορούσε να τραβήξει αρκετή ισχύ άσχετα αν την παρείχαν η θύρες ή όχι...! Με τη σύνδεση σε οπτική ίνα, coaxial ή Line out στον ενισχυτή δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα όμως

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου "καλύτερα" ευκολότερα με τη usb τότε κάνε ανενεργή την onboard το 5.1 που είναι τα ηχεία σου το πάρνεις και απο τις 2 το ίδιο. Φυσικά η onboard απαιτεί λιγότερους πορους< απο μια καρτα pci που απαιτεί λιγότερους πορους< απο μια καρτα usb.
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου "καλύτερα" ευκολότερα με τη usb τότε κάνε ανενεργή την onboard το 5.1 που είναι τα ηχεία σου το πάρνεις και απο τις 2 το ίδιο. Φυσικά η onboard απαιτεί λιγότερους πορους< απο μια καρτα pci που απαιτεί λιγότερους πορους< απο μια καρτα usb.

 

H Onboard, δεν ενσωματώνει επεξεργαστή για τον ήχο και χρησιμοποιεί τον κύριο επεξεργαστή ενώ αντίστοιχα η USB Και η PCI διαθέτουν δικό τους επεξεργαστή ήχου και γι αυτό δεν επιβαρύνουν το σύστημα όσο μια onboard. Επίσης, όταν με το καλό κάνει κάποιος disable την Onboard Παίρνει πίσω τους πόρους της από τη μία και την ισχύ του επεξεργαστή από την άλλη...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...