Jump to content

Προβλημα με Webcam του Laptop


Evi1604
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το Toshiba U300. Πολλες φορες οταν παω να ανοιξω την καμερα ειτε απο skype/msn κτλ ειτε απο το προγραμμα της δεν ανοιγει και μου λεει πως ειναι ανοικτη σε αλλο προγραμμα (locked by another application) ενω προηγουμενως δεν εχω ανοιξει τιποτα σχετικο. Οταν κανω επανεκκινηση δουλευει κανονικα. Τι να κανω; Υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιο προγραμμα ειναι αυτο που "απασχολει" την καμερα;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Toshiba U300. Πολλες φορες οταν παω να ανοιξω την καμερα ειτε απο skype/msn κτλ ειτε απο το προγραμμα της δεν ανοιγει και μου λεει πως ειναι ανοικτη σε αλλο προγραμμα (locked by another application) ενω προηγουμενως δεν εχω ανοιξει τιποτα σχετικο. Οταν κανω επανεκκινηση δουλευει κανονικα. Τι να κανω; Υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιο προγραμμα ειναι αυτο που "απασχολει" την καμερα;

 

Για αρχή κοίταξε αν υπάρχει νεότερος driver που μπορεί να λύσει το πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα κάρτας τηλεόρασης είναι πολύ πιθανό να απασχολεί την κάμερα χωρίς λόγο (νομίζωντας πως πρόκειται για καρτα τηλεόρασης) και το πιο πιθανό είναι να έχει ενεργοποιηθεί από το πρόγραμμα των windows (σαρωτές και φωτογραφικές μηχανές) όπου δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.

 

Η κάμερα διαθέτει ενδεικτική λυχνία που δείχνει αν λειτουργεί ή όχι?

 

Αν διαθέτει και είναι σβηστή είναι θέμα driver.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Η ενδεικτικη λυχνια δειχνει οτι ειναι σβηστη, έψαξα μηπως ειναι θεμα driver αλλα εχω την τελευταια ενημερωση. Προγραμμα καρτας τηλεορασης δεν εχω. Τι αλλο μπορει να ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Η ενδεικτικη λυχνια δειχνει οτι ειναι σβηστη, έψαξα μηπως ειναι θεμα driver αλλα εχω την τελευταια ενημερωση. Προγραμμα καρτας τηλεορασης δεν εχω. Τι αλλο μπορει να ειναι;

 

Τσέκαρε αν τρέχει στην taskbar κάτι σχετικό με κάμερα, επίσης και στον taskmanager.

 

Επιπλέον, αν πρώτα τρέχεις msn και μετά πας να τρέξεις skype, ή το αντίστροφο είναι πολύ πιθανό κάποιο από τα 2 να κλειδώνει την κάμερα και να μην αφήνει το δεύτερο να έχει πρόσβαση. Επίσης κοίτα στις ρυθμίσεις των παραπάνω προγραμμάτων τί έχουν επιλεγμένο ως camera device (μήπως έχει γίνει μπέρδεμα με κάτι άλλο) όπως και στις συνδέσεις δικτύου αν έχει κάτι Local σχετικό με Microsoft video connection, πρώτο δείγμα ότι κάτι απασχολεί την κάμερα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Στην taskbar ειναι ανοιχτο μονο το προγραμμα της καμερας που ανοιγει στο startup και ουτε στον taskmanager υπαρχει κατι που να εχει σχεση με την καμερα. Αυτο το παθαινει οχι μονο στο msn και στο skype αλλα και στο δικο της προγραμμα πριν καν ανοιξω οτιδιποτε. Και στις συνδεσεις δικτυου δεν υπαρχει κατι τετοιο.. Ουφ:(
Link to comment
Share on other sites

Στην taskbar ειναι ανοιχτο μονο το προγραμμα της καμερας που ανοιγει στο startup και ουτε στον taskmanager υπαρχει κατι που να εχει σχεση με την καμερα. Αυτο το παθαινει οχι μονο στο msn και στο skype αλλα και στο δικο της προγραμμα πριν καν ανοιξω οτιδιποτε. Και στις συνδεσεις δικτυου δεν υπαρχει κατι τετοιο.. Ουφ:(

 

Το τελευταίο που μπορείς να κάνεις είναι να τερματίσεις το πρόγραμμα που λες στον taskmanager και μετά να δοκιμάσεις πάλι.

 

Στη συνέχεια αν δεν κάνεις τίποτα απεγκατέστησε την κάμερα (drivers και soft) και ξαναπέρασέ τα από την αρχή.

 

Αν πάλι δεν κάνεις τίποτα μάλλον δεν θα γλυτώσεις το format...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου εβγαλε κι αλλο προβλημα, κατι πρεπει να εκανα. Οταν ανοιγει η καμερα (απο οποιοδηποτε προγραμμα) δειχνει εικονα για μερικα δευτερολεπτα και μετα μονο μαυρο.:mad:

Αυτο που λες θα κανω γιατι μου σπαει τα νευρα. Πως τα κανω απεγκατασταση; Κ μετα που θα τα βρω για να τα περασω; Λιγη βοηθεια γιατι φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια..:O

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου εβγαλε κι αλλο προβλημα, κατι πρεπει να εκανα. Οταν ανοιγει η καμερα (απο οποιοδηποτε προγραμμα) δειχνει εικονα για μερικα δευτερολεπτα και μετα μονο μαυρο.:mad:

Αυτο που λες θα κανω γιατι μου σπαει τα νευρα. Πως τα κανω απεγκατασταση; Κ μετα που θα τα βρω για να τα περασω; Λιγη βοηθεια γιατι φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια..:O

 

Λογικά θα τα βρεις στο site της εταιρείας του λάπτοπ... Από εκεί κατεβάζεις. Στη συνέχεια πας πίνακα ελέγχου - προσθαφαίρεση προγραμμάτων και σβήνεις ότι έχει σχετικό με την κάμερα.

 

Τέλος κάνεις δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και πας διαχείρηση, επιλέγεις διαχείρηση συσκευών, βρίσκεις την κάμερα πατάς επάνω και πατάς κατάργηση. Κάνεις επαννεκίνηση.

 

Λογικά θα ψάχνει λογισμικό για την κάμερα. Κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα της εταιρείας σου και μετά ξανά επανεκκίνηση. Λογικά πάντα θα πρέπει να δουλέψει....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...