Jump to content

Πρόβλημα με ρυθμίσεις τοπικού δικτύου


msan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα από Σάμο!!

 

Στον υπολογιστή μου έχω τα win xp pro ελληνικά και αντιμετωπίζω τώρα τελευταία το εξής πρόβλημα

 

Ενώ επιλέγω και παιρνώ κανονικά τις ρυθμίσεις του TCP/IP, για χρήση σταθερής διεύθυνσης IP μετά το κλείσιμο των σχετικών καταχωρήσεων η κατάσταση του TCP/IP έχει μεταβεί στην αυτόματη, χάνοντας τις προηγούμενες καταχωρήσεις μου..

 

Τόσα χρόνια ασχολούμε και πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα...

 

Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής είναι δικός σου?

Μήπως έχουν εφαρμόσει κάποιο policy στην ασφάλεια των windows για να μην αλλάζουν οι ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο υπολογστής είναι προσωπικός.

Σας καταθέτω και άλλη μια πληροφορία μήπως μπορεί να έχει κάποια συνάφεια...

Πριν αρχίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, αναγκάστηκα και έκανα repair στην εγκατάστασή μου και προέκυψε τότε το πρόβλημα της μη ενεργοποίησης των updates των win.

Επικοινώνησα τότε με την microsoft hellas και μου έλυσε το πρόβλημα..

Δεν ξέρω αν συνδεέται το πιο πάνω πρόβλημα με την repair που έκανα στην εγκατάσταση.

 

Εάν ναι να επικοινωνήσω εκ νέου με την microsoft...

 

Και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;299357&FR=1&PA=1&SD=HSCH

μπορεί να είναι σχετικό, δεν έχω άλλες ιδέες τώρα, μπορεί κάποιος άλλος να σε βοηθήσει περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις νέα topics θα πρέπει να επιλέγεις πιο προσεκτικά τίτλο. Τα "βοήθεια", "help" κλπ. δεν βοηθούν.

 

Το αν είναι ενεργοποιημένο το DHCP στον router δεν επηρεάζει τις ρυθμίσεις TCP/IP ενός μηχανήματος που υπάρχει στο ίδιο δίκτυο. Μπορεί να προκαλέσει conflicts ίσως, αλλά όχι να αλλάξει το manual/automatic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...