Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

IRIS, δωρεάν και άμμεσα.

 

Μέχρι 500€ τη μέρα μόνο και χρειάζεται ενεργοποίηση και στις 2 τράπεζες με διαφορετικό αριθμό κινητού. Κάποιος που δεν έχει 2ο κινητό δηλαδή δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500€ τη μέρα μόνο και χρειάζεται ενεργοποίηση και στις 2 τράπεζες με διαφορετικό αριθμό κινητού. Κάποιος που δεν έχει 2ο κινητό δηλαδή δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί.
έχει τα μειονεκτηματα του αλλα εξυπηρετεί.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

έχει τα μειονεκτηματα του αλλα εξυπηρετεί.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Δεν έχω δεύτερο κινητό όμως δηλωμένο, να πάρει η ευχή

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

@vrwmiaris Στη eurobank διάβασα ότι γίνεται και με λογαριασμό fb. Αν ισχύει αυτό (και δε θέλει ΚΑΙ αριθμό κινητού), και ισχύει και σε άλλες τράπεζες τότε θα σε βόλευε.

 

Ξέρουμε αν στη eurobank μπορούμε να το κάνουμε χωρίς χρήση του mobile app και να γίνει μέσω του ebanking της;

Link to comment
Share on other sites

@vrwmiaris Στη eurobank διάβασα ότι γίνεται και με λογαριασμό fb. Αν ισχύει αυτό (και δε θέλει ΚΑΙ αριθμό κινητού), και ισχύει και σε άλλες τράπεζες τότε θα σε βόλευε.

 

Ξέρουμε αν στη eurobank μπορούμε να το κάνουμε χωρίς χρήση του mobile app και να γίνει μέσω του ebanking της;

Έστω έτσι να γίνεται δουλειά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να έχετε δικό σας 2ο νούμερο, απλά δηλώνετε κάποιο αριθμό στενού συγγενικού προσώπου ώστε να μπορέσετε να πάρετε τον κωδικό για να γίνει η σύνδεση. Εγώ για παράδειγμα, έχω δηλώσει τον αριθμό της μητέρας μου και το χρησιμοποιώ απροβληματιστα.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν στη eurobank μπορούμε να το κάνουμε χωρίς χρήση του mobile app και να γίνει μέσω του ebanking της;

 

Δεν γίνεται αυτο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Ξέρουμε αν στα παλιο-windows mobile 10 η επιλογή είναι α παρακάτω;

wp_ss_20180320_0001.png

 

Μη μου βγει καμιά χρέωση εκεί που δεν την περιμένω

 

edit: Μάλλον δεν είναι αυτό. Στη eurobank λέγεται paf και είναι μέχρι 200 ευρώ. Λογικά με το κινητό που έχω μπλέξει, δε γίνεται

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Ξέρουμε αν στα παλιο-windows mobile 10 η επιλογή είναι α παρακάτω;

wp_ss_20180320_0001.png

 

Μη μου βγει καμιά χρέωση εκεί που δεν την περιμένω

 

edit: Μάλλον δεν είναι αυτό. Στη eurobank λέγεται paf και είναι μέχρι 200 ευρώ. Λογικά με το κινητό που έχω μπλέξει, δε γίνεται

 

Αν εννοεις η μεταφορα IRIS, καμια σχεση με αυτο. Αυτο ειναι μια επιλογη γαι πιο γρηγορη (όχι αμεση ολες τις ωρες) μεταφορα χρηματων απο τραπεζα σε τραπεζα με τη χρηση ΙΒΑΝ, και εξτρα χρεωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις η μεταφορα IRIS, καμια σχεση με αυτο. Αυτο ειναι μια επιλογη γαι πιο γρηγορη (όχι αμεση ολες τις ωρες) μεταφορα χρηματων απο τραπεζα σε τραπεζα με τη χρηση ΙΒΑΝ, και εξτρα χρεωση

 

Ναι το κατάλαβα μετά όταν διάβασα τις πληροφορίες από κάτω.

Είναι παλιά η εφαρμογή και δεν παίζει ανανέωση προφανώς. Άρα, λύση είναι απλά να τρέχω από ATM σε ATM.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500€ τη μέρα μόνο και χρειάζεται ενεργοποίηση και στις 2 τράπεζες με διαφορετικό αριθμό κινητού. Κάποιος που δεν έχει 2ο κινητό δηλαδή δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί.

 

Mόνο Αλφα εχω και στέλνω στην Πειραιώς χωρίς να εχω ενεργοποιήσει τίποτε στην Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

Mόνο Αλφα εχω και στέλνω στην Πειραιώς χωρίς να εχω ενεργοποιήσει τίποτε στην Πειραιώς

 

Με χρέωση ή χωρίς? Εμένα σε Alpha βγάζει χρέωση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωση ή χωρίς? Εμένα σε Alpha βγάζει χρέωση.

 

Για το IRIS μιλάμε? Δεν γνωρίζω για χρέωση. Δεν έχω χρεωθεί ποτέ, ούτε εγώ, ούτε ο παραλήπτης.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μεταφορά/εμβασμα από το μενού "μεταφορές" στην alpha έχω παρατηρήσει ότι σου βγάζει μεγάλη προμήθεια.

Αν όμως κάνεις μεταφορά μέσω του μενού "alpha quick transfer" που ειναι πάλι μέσω IRIS είναι δωρεάν μέχρι 50 ευρώ.. Αλλά και παραπάνω αν θέλεις, απλά σπας το ποσό σε δόσεις των μικροτερων απο 50. Έχω στείλει πολλές φορές με αυτό τον τρόπο δωρεάν από alpha σε eurobank και Πειραιώς. Και τα χρήματα φαίνονται στιγμιαία.

Link to comment
Share on other sites

προς μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα μετα απο τηλεφωνο στο support της alpha bank οτι η τραπεζα δεν υποστηριζει οριμανση δοσεων μεγαλο μειον
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε ο διευθυντής της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών (ΕΕΤ) Βασίλης Παναγιωτίδης μιλώντας σήμερα στο συνέδριο Digital Banking, η διατραπεζική υπηρεσία IRIS Online Payments, υποστηρίζει άμεσες πληρωμές μεταξύ πελατών των τραπεζών που συμμετέχουν στο σύστημα IRIS Online Payments, χωρίς την ανάγκη ο εντολέας να γνωρίζει τον αριθμό λογαριασμού του δικαιούχου (IBAN), αλλά με χρήση εναλλακτικού αναγνωριστικού στοιχείου (π.χ. αριθμός κινητού τηλεφώνου για πληρωμές προς ιδιώτες ή ΑΦΜ για πληρωμές προς εταιρίες και ελεύθερους επαγγελματίες).

 

 

Η άμεση πληρωμή ενεργοποιείται από τον εντολέα και ολοκληρώνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα λίγων δευτερολέπτων, με αντίστοιχη ενημέρωση του δικαιούχου και του εντολέα για την επιτυχή ολοκλήρωσή της. Προκειμένου να χρησιμοποιήσουν την Υπηρεσία, ο εντολέας και ο δικαιούχος πρέπει να εγγραφούν στην εφαρμογή της τράπεζας επιλογής τους. Μπορούν να εγγραφούν σε περισσότερες εφαρμογές για την μεταφορά χρημάτων, ωστόσο θα λαμβάνουν χρήματα σε λογαριασμό μιας μόνο τράπεζας.

 

Η νέα υπηρεσία που είναι διαθέσιμη από τον Ιούνιο του 2017 εγκαινίασε μια νέα εποχή στα τραπεζικά εμβάσματα, καθώς ο συναλλασσόμενος δεν χρεώνεται για μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών, σε αντίθεση με τον παραδοσιακό τρόπο μεταφορών (έμβασμα στο γκισέ ή e-banking), στις οποίες υπάρχουν χρεώσεις.

 

Η μεταφορά γίνεται σε πραγματικό χρόνο ενώ δεν χρειάζεται το IBAN του παραλήπτη των χρημάτων. Εφόσον ο παραλήπτης έχει κάνει εγγραφή στο IRIS, αυτό σημαίνει ότι έχει δηλώσει το IBAN του λογαριασμού του όπου θέλει να λαμβάνει τα χρήματα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο συναλλασσόμενος είναι να επιλέξει τον παραλήπτη από τις επαφές του τηλεφώνου του.

 

Πώς θα ενεργοποιήσετε την υπηρεσία IRIS

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσει ο ενδιαφερόμενος την εφαρμογή (app) της τράπεζας που συνεργάζεται, οπότε θα εγγραφεί αυτόματα στην υπηρεσία IRIS

 

IRIS 24/7 Payment από την Τράπεζα Πειραιώς,

 

i-bank Pay από την Εθνική Τράπεζα,

 

Alpha Quick Transfer από την Alpha Bank,

 

Paf - Pay a Friend από τη Eurobank,

 

Για να στείλετε χρήματα:

 

Απαραίτητη προϋπόθεση ο συναλλασσόμενος να είναι να είναι εγγεγραμμένος χρήστης στην υπηρεσία IRIS. Μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής για κάθε τράπεζα, θα επιλέξει επιλέγετε τον γνωστό του πρόσωπο που επιθυμεί να στείλει τα χρήματα από τον τηλεφωνικό του κατάλογο. Σημειώνεται ότι για τις μεταφορές μέσω IRIS υπάρχει ανώτατο ημερήσιο όριο 500 ευρώ.

 

Για να πάρετε χρήματα:

 

Επίσης, θα πρέπει ο συναλλασσόμενος να έxει γραφτεί στο IRIS. Μόλις του μεταφερθούν τα χρήματα, λαμβάνει γραπτό μήνυμα στο κινητό του (SMS) που τον ενημερώνει για το ποσό και τον αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τι εισόδημα θελουν στην Alpha Bank για να σου βγαλουν πιστωτική ??

 

Να πω οτι εχω και τη Μισθοδοσία μου εκεί...

Link to comment
Share on other sites

προς μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα μετα απο τηλεφωνο στο support της alpha bank οτι η τραπεζα δεν υποστηρίζει ωρίμανση δόσεων μεγαλο μειον

 

Ναι ειναι αλήθεια και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μείον. Εκανα μια εξυπηρετησει σε ενα φιλο και αγόρασα για αυτόν μια TV με 36 άτοκες δόσεις, ενώ ο φιλος μου με εχει εξοφλήσει στο 100% εγω θα πρεπει να πληρώνω αναγκαστικά για ενάμιση χρόνο ακόμα δόσεις γιατί δεν μπορώ να κανω ωρίμανση.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί πλεόν η υπηρεσία Mastercard securecode στην τράπεζα πειραιώς για χρεωστική;

Ξέρεται αν θα φέρει την καινούρια υπηρεσία με το one time password στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις το Peiraios Wallet να πει γνωμες μιας και βλεπω πολλες αρνητικες κριτικες και 2.3 βαθμολογια; :p Εχει να παρει ενημερωση και 2 ολοκληρα χρονια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ρε παιδιά γράφτηκα στο ιρις της Πειραιώς όμως δεν μπορώ να στείλω στον λογαριασμό μου στην Εθνική.με διαφεύγει κάτι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τι εισόδημα θελουν στην Alpha Bank για να σου βγαλουν πιστωτική ??

 

Να πω οτι εχω και τη Μισθοδοσία μου εκεί...

 

Εχει ενα μινιμουμ 6000-8000 το χρόνο για τις απλές κάρτες. Και από εκεί και πέρα εξαρτάται φυσικά από πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι, πως ακριβώς το κάνω; έχει επιλογή αποστολής χρημάτων μέσω ιρις;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι εγγεγραμμένος και στις δυο τράπεζες στο Iris, τότε μπες στο winbank (της Πειραιώς). Πήγαινε στις "μεταφορές" και μετά στο "IRIS 24/7 Payment"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...