Jump to content

Sony Ericsson C702


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

bebes εχει μεσα δυο προγραμματα το κινητο αυτο. το ενα ειναι με χαρτες. σωστα σου ειπε η wind για τις χρεωσεις. η τριμηνη περιοδο δοκιμης δεν ειναι για το προγραμμα με τους χαρτες (google maps) αλλα για το wayfinder που περιεχεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε κανα δυο μερες θα το παρω, οποτε μπορεί να το δοκιμάσω το ΣΚ και θα δουμε τι λέει το GPS :shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!

μολις πηρα το κινητο..ελπιζω να μου αρεσει..μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τον χαρτη της θεσσαλονικης?ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

για να χρησιμοποιησεις το gps ΜΟΝΟ για συντεταγμενες χρεωνεσαι??
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

για να χρησιμοποιησεις το gps ΜΟΝΟ για συντεταγμενες χρεωνεσαι??

 

όχι..δεν χρεώνεσαι:happy:

 

Εχω κοντά μια βδομάδα το κινητό και έχω τα 2 εξής προβληματάκια:

- Το καπακι της μπαταρίας στην δεξια πλευρά "παίζει" λίγο σαν να μην παταει καλα

-Ειδικά σε εφαρμογες που χρησιμοποιούν το GPS μερικές φορές τρώει σκαλώματα!!

σε σημείο που πρεπει να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω.

 

Απλώς θέλω να ξερω αν αντιμετωπιζει κανεις τα ίδια για να κάνω αν χρειαστεί καμια αναβάθμιση λογισμικού η να παω στη Wind να δω τι μπορεί να γίνει.

 

Πάντως, αν εξεραίσουμε τα παραπάνω είμαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος με το κινητο. Λίγο αργό όπως ολα τα ericsson στην πλειοψηφία τους αλλά το GPS το γουστάρω πολυ!

Ακόμα το ψάχνω, αλλά με το TrekBuddy αρχίζω να βγάζω άκρη και εχω φτιαξει χάρτες και το λειτουργώ κανονικά!!

 

..αν κάποιος θέλει συμβουλες και οδηγίες μπορώ να βοηθησω για το Trekbuddy. Ειναι σχετικά εύκολο πραγματικα..και ακριβες!!

Link to comment
Share on other sites

το πηρα προχτες με ανανεωση στη wind..

 

τα συν

-φαινεται αρκετα "δεμενη" κατασκευη.συν τη μερικη στεγανοποιηση και αντοχη σε σκονες κλπ

-ομορφο και πανευκολο μενου.παρολο που δεν ειχα δουλεψει se εδω και παρα πολυ καιρο,ηταν σα να το δουλευα χτες!

-εξαιρετικο software για καμερα και μουσικη

-πολυ καλη καμερα

-ικανοποιητικο ηχειο

-πολυ καλη εικονα του display

-μπαταρια

 

τα μειον

-η βαφη στα πλαστικα και ειδικα στα πληκτρα (λογω σχηματος) ειναι θεμα χρονου να αρχισει να φευγει

-μικρα και σκληρα πληκτρα.ειδικα τα κουμπια εναρξης και τερματισμου κλησης ειναι μικροσκοπικα.για οποιον εχει χοντρα δαχτυλα θα ειναι προβλημα

-εχει καλυμα για την καμερα και τη καρτα μνημης οχι ομως για τον κοννεκτορα φορτισης που ειναι και το πρωτο πραγμα που αχρηστευεται απο υγρασια

-για το gps..τα γνωστα

-εχω δει πολυ πιο γρηγορα μενου σε ericsson

-το ηχειο αν και ικανοποιητικο θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο (καμια σχεση με το 6290 που ειχα πχ..)

-θα ηθελα να εχει μεταλλικα μερη

 

@Z3d thanks,αν και δε με καιει ιδιαιτερα το gps για την ωρα,θα δοκιμασω αυτο που ανεφερες :)

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/146976125/MGMapsCache.rar.html

 

Χάρτης της Πάτρας για όποιον ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα mgmaps. Μου το είχε ζητήσει κ ένα παλικάρι αλλα δεν μπορούσα να βρώ που τα είχα.

KAnoume extract όλο τον φακελο mgmapscache κατευθείαν στην κάρτα του κινητού και ορίζουμε μέσα απο την εφαρμογή να διαβάζει απο εκεί.

 

Ciao paides!

 

btw τι video mporei na paiksei to c702? Paizei fullscreen 320*240, kai me ti bitrate an kserei kaneis?

 

Αααα το χει κανεις σε θαλασσί και αν ναι απο που το πήρε?

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να δουμε πουθενα τα changelogs για τις τελευταιες εκδοσεις firmware?...εστω για την 037..
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγνώμη και πάλι..αλλά έχω πρόβλημα!

διάβασα τις οδηγίες για το πως κάνουμε εγκατάσταση το google maps στο κινητό αλλά και πάλι κολλάω κάπου..συνδέω το κινητό στον η/υ και απλώς κάνω copy-paste το .exe αρχείο στην κάρτα.και μετά όταν το βρίσκω μέσα στο κινητό δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση.μου λέει μόνο αποστολή και όχι εγκατάσταση..καμία βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

νέο firmware....R3CA038....?????

http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=24043&hl=firmware

 

το επίσημο site SE δεν το έχει.....

ας μου λύσει κάποιος την απορία......

abacab
Link to comment
Share on other sites

στο esato διαβαζα οτι εχει μονο ισραηλιτικο (??) μενου για την ωρα.θα βγουν και οι αλλες γλωσσες οπου να ναι..

 

δες εδω..

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=174450

δε λεει για κανενα σοβαρο fix..

 

καλα,ειναι τοσο δυσκολο να αναφερουν και στο site τι αλλαζει σε καθε εκδοση??μονο στα service centers στελνουν changelog..

 

btw εχουν αρχισει να ξεβαφουν τα πλαστικα σε κανενα?..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά. Διάβασα όλο το topic και με λίγη υπομονή τα κατάφερα!!!!

 

Απλά ακολουθήστε αυτές εδώ τις οδηγίες

 

 

Part A:

First Steps > Google Maps Install in phone.

- Download the app Mobile GMaps and install in phone.

 

Part B:

Download and configure gMapMakers > Configuracion de los mapas.

- Download gMapMaker here http://www.mgmaps.com/gMapMaker-setup.exe

-Enter here http://www.mgmaps.com/create/ and search for the map you want to download an select the area. To select a point click in the map and then click another point until you make a triangle or an square with the selected area.

- To select a Site in the map:

* Zoom Level: From 16 to 16 [maximum zoom available]

* Level of Detail: Fast [you can choose any other option in the map]

* Type of map: Google Roads Maps [you can choose the satellite, and use

a proxy in gMapMaker to be able to download the pictures without being

blocked by Google]

* Be sure to choose the type of map [Maps, Sattelite or Hybrid] That i'll

be important when verify the Mobile Gmaps config.

- Click in generate and it will create a file .map with a name like this:

Map2145687006540.map save this file in the gMapMaker folder, it should be:

C:/Archivos de Programa/gMapMaker

- Once the map download is finished, gMApMaker will generate a folder named

MGMapsCache, transfer the folder to the folder others in your phone.

 

Part C:

Phone Config to access the maps.

- Open Mobile GMaps in the phone, go to Menu/settings/Map Browsing and mark

the options "Stored Maps" and "Offline Mode" in the field "Storage Path"

select a route to save the maps, the same that in part B: Other/MGMapsCache.

- In the option "Memory Cache (Kb)" Type 6536. and save the changes.

- Go to Menu/adjusts/screen. in the option "Coordinate Format" choose the

format (DD.ddddd) and save. Then restart the app.

- Go to "MEnu/Map Types/Not Available" and enable the options "Google Maps"

"Google Satellite" or "Google Hybrid" [according to the option selected before.

Save the changes and go to "MEnu/Maps Type/Yahoo Maps" and disable all the

enabled options, this 3: MAP, SAT, HYB, and save the changes.

- Now to find the map in the phone we need to config Gmaps Mobile to make our

map the initial point of the app, otherwise it opens in another place in the globe.

- In the Pc go to C:\Archivos de programas\gMapMaker inside there is the .map file

identified as Map2145687006540, open it with WordPad, inside of this file you

can find the coordinates of the map.

*Example -23.026693823076034, -47.2412109375. write that coordinates.

- In the phone with Mobile GMaps open, go to Menu/Favorites, cilck in the icon below

Left and choose the option Add, wich have the fields"

* Name: Write the name of the city.

* Latitude: -23.02669 [using the above coordinates]

* Longitude" -47.24121 [using the above coordinates]

* PS: The coordinates should have 5 digits after the dot.

* Type of Map: Choose Google Maps [select Google Sattelite, Hybrud or the downloaded

one.

- Save the changes and restart Mobile Gmaps, go to

 

 

 

Tips:

Data: You can lower the zoom level as much as you want, if you want to download the sat

photos choose "GoogleSat" in MapTileCache, to go lower differents areas in the same

zoom follow this steps, paste the zoom in the C:\GMaps\MGMapsCache\ Folder and download

the area you want, the program will update the files.

Data2: Keep always the same folder in MGMaps to all the .map files and rename it to identify,

in this way google blocks the map downloads of the maps you already have from the proxy.

to avoid this you only need to select the same .map file that you want to block. The app

jump to all the downloaded maps, giving contuinity to the downloads and just download the

maps that google doesn't block and dont download again the ones you already have.

Obervations: In case that you can't visualize the mapz verify the file Cache.conf wich is created

automaticaly along with the maps, this file is inside the folder where you save the

maps inside MGMapsCache

 

 

Ούτε internet ούτε χρεώσεις. Να έχετε ανοιχτό το GPS στο τέλος της δοκιμής έχωντας αναγνωρίσει την θέση σας.

Μερικά path είναι διαφορετικά αλλά με λίγη προσοχή θα το καταφέρετε.

 

Ρε παιδία 2 ερωτήσεις!!

Στο βήμα που αναφέρεται στα coordinates of the map εμένα για την Αθήνα μου βγάζει αρκετά,

 

GoogleMap

16-16: 37.81394334303303, 23.466796875 : 38.160439095670554, 23.994140625

16-16: 37.744644192505525, 23.642578125 : 37.81394334303303, 23.90625

16-16: 37.88324249356054, 23.994140625 : 38.09113994514305, 24.08203125

 

Χάρτης Αθήνας..

 

και στα coordinates πληκτρολογώ

37.81394334303303

23.466796875

 

και αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος!!

Η δεύτερη ερώτηση είναι, πως όταν ανοίγω το πρόγραμμα εμφανίζεται αυτό:

http://img408.imageshack.us/img408/3310/dsc01062fo6.th.jpghttp://img408.imageshack.us/images/thpix.gif

θα πρέπει να περιμένω αρκετά έτσι ώστε να φορτωθεί ο χάρτης(πολύ μεγάλο μέγεθος);

Σημείωση είμαι χρήστης του SE W760

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που θελω να ρωτησω

πρεπει να κανω 5 maps add αν εχω 5 σημεια πανω στο χαρτη του map creation tool

 

και πως μπορω να βγαλω συντεταγμενες απο το αρχειο map που βλεπω

τα Latitude,Longitude οπως χωρις να μας εξηγησει ο τυπος στα αγγλικα κανει

Link to comment
Share on other sites

αργει παρα πολυ να βρει σήμα το gps και μερικές φορές δεν έχω σήμα παρόλο που ψάχνει ώρες ακόμα και σε ανοιχτο χώρο. Είναι κάτι που δεν κάνω καλά; έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως ξερετε καμια διευθυνση που να εχει να κατεβασω λογοτυπα για σονυ ερικσον???πχ εικονες σε μυνημα που φτιαχνονται με συμβολα πχ /)(*&^%$#@)ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε τίποτα με το GPS;

Οταν το χρησιμοποιούμε χρεονόμαστε κάτι εκτός του ιντερνετ;

Μου ηρθε μύνημα για ανανέωση του προγράμματος με 69€, αλλα για πόσο;

Για πάντα, για 1 χρόνο;

Το Google maps εχει σχέση με την πλοήγηση; Εχει φορτωμένο όλο τον κόσμο και μου δείχνει κουκίδα απο κει που χρησιμοποίησα το τηλ τελευταία φορά:blink:

 

Ξέρει κανείς για το Wind plus κατι, γιατί κάτι άκουσα οτι το απεριόριστο ιντερνετ δεν ισχύει για πάντα (είναι κάτι σαν προσφορα για κάποιους μήνες):worry:

 

Βοηθήστε συνάδελφοι:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

:D έβγαλαν καινούριο χρώμα - energy black :P

http://cellphones.techfresh.net/sony-ericsson-c702-mobile-phone-in-new-color/

Άντε γιατί το ασημί μοθ δίνει λίγο στα νεύρα και ξεφτίζει και γρήγορα.

Λέτε να έρθει προς ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

:D έβγαλαν καινούριο χρώμα - energy black :P

http://cellphones.techfresh.net/sony-ericsson-c702-mobile-phone-in-new-color/

Άντε γιατί το ασημί μοθ δίνει λίγο στα νεύρα και ξεφτίζει και γρήγορα.

Λέτε να έρθει προς ελλάδα?

 

Όμορφο και το κάνει πολύ μοντέρνο!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει έτοιμους τους χάρτες της Ελλάδας, τί μέγεθος έχουν;

Μπορεί να τους ανεβάσει κάπου για να τους πάρω επειδή δεν κατάφερα να τους φτιάξω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά,

 

Έχω ένα c702 με το αρχικό firmware (R3BA030). Θέλω να αναβαθμίσω το firmware (έχω κάνει ήδη εγκατάσταση του update service), αλλά το PC κολλάει στο μήνυμα "found SEMC Flash hardware". Και όταν λέμε κολλάει, κολλάει - το κάνω επανεκκίνηση με το reset button.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να το λύσω?

Επίσης να ρωτήσω, όταν περάσει το καινούργιο firmware, θα χάσω και τα (μαμίσια) themes?

 

Ευχαριστώ.

 

OS: Windows XP Pro SP3

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το pc suite; Νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει στον υπολογιστή γιατί εγκαθίστανται μαζί και οι drivers της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C702

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...