Jump to content

Chevrolet Lacetti


grigoriso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αναλογα τη μετατροπη που κανεις(κομπρεσσορα,τουρμπο)και τις ρυθμισεις που επιλεγεις(πχ πιεσεις)η συντηρηση που χρειαζεται ποικιλει...στο δικο μου χρειαστηκε ενα υποτυπωδες στρωσιμο,δηλαδη μια ομαλη λειτουργια του μοτερ για τα πρωτα 1500 χιλιομετρα και μετα,προληπτικος ελεγχος στο βελτιωτικο οικο που εγινε η μετατροπη...απο κει και περα υπαρχουν καποιες χρησιμες οδηγιες τις οποιες θα σου δωσει ο μηχανικος-οι που θα αναλαβουν τη μετατροπη οποτε αυτη γινει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκευτομαι σοβαρα να δυναμωσω το αμαξι μου. προτειμω να βαλω κομπρεσορα αντι για τουρμπο αλλα δεν εχω ιδεα απο τα μειων και τα σιν το αμαξι εχει 109 ονομαστικους και λεω να το κανω 180 ειναι ευκολο? το αμαξι ειναι το lacetti.

 

Ειναι παρα πολλα τα αλογα για τα κυβικα του και λιγο δυσκολο να γινει.Τα θετικο ειναι οτι θα ανεβουν οι επιδωσεις,τα αρνητικα ειναι οτι θα αυξηθει η καταναλωση και θα μειωθει η αξιοπιστια.Γιατι θες τοσα αλογα δεν υπαρχει κανενας λογος.Κατα τη γνωμη μου δες αν μπορεις να κανεις καμια αλλη μετατροπη και να βαλεις 10-20 αλογα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γενικα οταν μιλαμε για ατμοσφαιρικα μοτερ,τα αλογα με "απλες" βελτιωσεις ερχονται πολυ δυσκολα..αν δεν ακουληθησεις τη πεπατημενη(τουρμπο-κομπρεσσορας-μεγαλυτερο τροπετο)και αν το μοτερ ειναι ετσι κ αλλιως αγγουρι οσν αφορα τη βελτιωση(πχ bmw)το ζητουμενο ειναι να κρατας ροπη σε οσο μεγαλυτερο φασμα στροφων γινετε...σε αντιθεση φυσικα με την υπετροφοδοτηση οπυ με μικρο σχετικα κοστος μπορεις να ανεβασεις αλογα και ροπη...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

εχει καταφερει κανεις να αναψει το λαμπακι τις βενζινης?

εγω προσπαθω να το παω οσο ποιο κατω γινεται φυσικα χωρις να μεινω αλλα δεν αναβει

ποτε δεν μου αναψε εκτος απο τη μερα που το πηρα

μηπως ηταν φαντασμα το λαμπακι? μηπως το φανταστικα, τοτε?

ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΨΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

σε daewoo nubira αναβει κανονικα αλλα ο δεικτης ειναι οτι να ναι.Το ιδιο εχω παρατηρησει και σε lacetti αλλα για λαμπακι δεν ξερω,μηπως εχει καει????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε daewoo nubira αναβει κανονικα αλλα ο δεικτης ειναι οτι να ναι.Το ιδιο εχω παρατηρησει και σε lacetti αλλα για λαμπακι δεν ξερω,μηπως εχει καει????

 

πως να καει κατι που δεν δουλεψε ποτε? μπορεις να μου πεις σε ποιο σταδιο του δικτη αναβει το λαμπακι. και κατι αλλο. που τα βρηκες και τα δυο μοντελα μαζι? ειστε φανατικοι των daewoo-chevrolet?

Link to comment
Share on other sites

Στο daewoo αναβει οτα κατεβει τελειως η βελονα στο lacetti δε θυμαμαι.To daewoo ειναι του πατερα μου και το lacetti γνωστου μου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και οδηγώ Lacetti , ναι μου κάνει το γνωστό πρόβλημα με την βελόνα , αλλά έντονα ... μιλάμε για αποκλείσεις από 1/8 εως και 1/2 του ντεπόζιτου , δλδ να έχω μισό ντεπόζιτο και να δείχνει full ... ο δρόμος που διανύω κάθε μέρα έχει μία ανηφόρα με μεγάλη κλίση , αλλά δεν σταθμέυω σε ανηφόρες ...

 

άλλα προβλήματα , ο τεμπέλης έσπασε , οπότε έβγαλα το ελατήριο ....

 

Επίσης έχω πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά τους , βγάζω το κλειδί και συνεχίζει να τραβάει ρεύμα , ενώ εαν είναι αναμένη η μηχανή δεν σβήνει ... η λύση είναι να ανοίξω την πόρτα για να σβήσει η μηχανή ... το πρόβλημα εστιάζεται στον αισθητήρα - κουμπί της πόρτας , λόγω βροχής ή και βόυρτσας ακόμα , βρέχεται και βραχυκυκλώνει ... προς το παρόν αφήνουμε μερικές ώρες την πόρτα ανοιχτή και στεγνώνει ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μου εχεις χοντρα προβληματα. ο δικτης ειναι για τον που.σο το καταλαβαινω, αλλα το προβλημα με την ηλεκτροδωτηση δεν πρεπει να ειναι απο το

κουμπι της πορτας. ειχα διαβασει σε ενα site οτι ενας ειχε τα ιδια συμπτωματα αλλα εφτεγε η πλεξουδα και ο εγκεφαλος που ειχαν βραχυκυκλοσει απο την αντλια νερου για τους υαλοκαθαριστηρες η οποια εχανε.

Link to comment
Share on other sites

στου πατερα μου το daewoo παντως οταν ειναι κλειστες οι πορτες αν πας να ανοιξεις καποιο παραθυρο ανεβοκατεβαζει τις ασφαλειες αλλα με μισανοιχτη την πορτα του οδηγου λειτουργουν κανονικα τα παραθυρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Που να ξερω.Λογικα κατι κατι τετοιο πρεπει να εχει γινει.Στην αρχη οταν το εκανε με λιγο χτυπημα στα κουμπια γινοταν αλλα τωρα μονο με ανοιγμα της πορτας σε συγκεκριμενα σημεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ξερω αν ισχιει αλλα οταν το πηρα το lacetti το πισω μερος του αυτοκινητου ηταν ποιο ψηλο μετα απο τοσο καιρο το βλεπω σαν να εχει κατσει δηλαδη να εχουν κατσει τα πισω αμορτισερ. οι μπροστα οι ροδες εχουν ποιο μεγαλο κενο απο το αμαξομα απ οτι οι πισω.
Link to comment
Share on other sites

Το κενό στους θέλους δεν λέει κάτι απόλυτο. Πήγαινε στην αντιπροσωπεία να σου κάνουν μια μέτρηση ύψους. Πόσα χλμ έχεις;
Link to comment
Share on other sites

εχω δει καινουρια που πισω ειναι πολυ ψηλοτερα απο το δικο μου και εσθητικα πολυ ποιο ομορφα το αμαξι εχει 32000χλμ και μπορω να πω οτι απο την μερια του οδηγου γερνει προς το εδαφος ενα ποντο περισοτερο απο την αλλη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες μια και σας πέτυχα εδώ μερικούς που έχετε lacetti...

Σκέφτομαι να πάρω ενα μεταχειρισμένο 2-3 ετών,μάλλον το 1.4.Για πείτε μου γνώμες για συμπεριφορά,επιδόσεις (όχι οτι περιμένω τίποτα ιδιαίτερο) αλλά ιδιαίτερα για τυχόν προβλήματα,το προηγούμενο αμάξι μου είναι Opel και δεν λυπάμαι ιδιαίτερα που θα το αποχωριστώ, ελπίζω μαζί με τους κινητήρες να μην έδωσε και την αξιοπιστία της η opel στο lacetti γιατί είναι ωραίο αυτοκίνητο.

Ακούω γνώμες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μου εχεις χοντρα προβληματα. ο δικτης ειναι για τον που.σο το καταλαβαινω, αλλα το προβλημα με την ηλεκτροδωτηση δεν πρεπει να ειναι απο το

κουμπι της πορτας. ειχα διαβασει σε ενα site οτι ενας ειχε τα ιδια συμπτωματα αλλα εφτεγε η πλεξουδα και ο εγκεφαλος που ειχαν βραχυκυκλοσει απο την αντλια νερου για τους υαλοκαθαριστηρες η οποια εχανε.

 

για πες που είναι ο συμπάσχων , να τον ρωτήσω τι άλλαξε και πόσο πήγε το μαλλί :cry: ...

 

όσο για τον φίλο που θέλει μεταχειρισμένο , από μένα δεν θα ακούσεις καλό λόγο ... από επιδόσεις , μηδέν ... από άνεση , καλύτερο από παλιά αυτοκίνητα ...

 

είναι τίμιο , αρκεί να μην βγάλει περίεργα προβλήματα ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει. το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ειχα ψαξει στο google με τισ λεξεις <<προβληματα lacetti>> και μου εβγαλε ayton απο ενα forum. και εγω το ειχα παθει αυτο με την αντλια και το καταλαβα επειδη δεν εβγαζε νερο στο πισω τζαμι. αλλα το κανα μονος μου γρηγορα χωρις αλλα προβληματα.

 

Τωρα ο φιλος που θελει lacetti. διαβασε ολα τα σχολια που εχουμε γραψει για να εχεις μια αποψη για το αυτοκινητο. και εγω θα σου πω οτι το αμαξι εχει ωραιο ανετο και εργονομικο σαλονι απο μηχανικες αποδοσεις σε ολλους τους τομεις ειναι η ποιο χαμιλες στην κατηγορια του χωρις να ειναι κακες. ειναι ενα αμαξι που δεν τεριαζει σε ολα τα στιλ των οδηγων. αν το θες για να κανει τη δουλεια του και εσυ τη δικια σου. παρτο και θα το αγαπησεις. ποσα € το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν μπορω να βρω πουθενα τα αστερια του lacetti, δεν αναφερει κανεις πουθενα. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?? ΜΗΠΩΣ ΑΜΑ ΤΡΑΚΑΡΩ ΘΑ ΓΙΝΩ ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΑ?? πραγματικα ανησυχω! εχω δει κατι βιντεακια στο youtube αλλα που ξερω οτι ειναι με 100 και δεν ειναι με 45χλμ.
Link to comment
Share on other sites

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...