Jump to content

WINDOWS STANDBY MODE


JOEBOO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες,

 

Όταν βαζω τα WINDOWS σε standby mode και ο υπολογιστής μου κλείνει, υπάρχει περίπτωση να 'χαλάσει' ο σκληρός ή κάποιο άλλο component? Όταν λέω ότι ο υπολογιστής κλείνει εννοώ ότι τα δεδομένα αποθηκέυονται στη μνήμη και ότιδηποτε άλλο είναι σε power off (καθόλου ρεύμα), απλά με το πάτημα ενός κουμπιού επανέρχεται σε λειτουργία (επιλογή απο BIOS).

 

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν μιλάς για standby mode. Κλείνεις τον υπολογιστή εντελώς αλλά τον ανοίγεις μετά εκμεταλλευόμενος τη σχετική δυνατότητα του motherboard για άνοιγμα απ'το πληκτρολόγιο. Δε νομίζω ότι είναι κάτι διαφορετικό από ότι έκανες όταν άνοιγες το PC από το power. Εκτός κι αν έκλεινες το διακόπτη του τροφοδοτικού...
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως...Βλεπεις, οταν κλεινεις τον υπολογιστη σου, τα Windows σου εχουν 3-4 επιλογες, restart, standby, log off, power off. Οταν εγω επιλεγω standby απλα τα δεδομενα μεταφερονται στη μνημη του υπολογιστη και μετα κλεινει τελειως. Ναι με το πατημα ενος κουμπιου επανερχεται αλλα δε bootαρει απο την αρχη απλα απο εκει που το αφησα τελευταια φορα, δηλαδη στα windows... Εμμεσα βεβαια απαντησες στην ερωτηση, αφου το τροφοδοτικο δε το κλεινω... :happy:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (13 Ιαν. 2004 , 09:43)

 

Οταν τον βαζεις στην ΑΝΑΜΟΝΗ στην ουσια τι κανεις?

Ξερει κανεις?

 

 

Απενεργοποιούνται οι δίσκοι, τα ανεμιστηράκια και ο επεξεργαστής. Παραμένει σε λειτουργία το τροφοδοτικό που δίνει ένα μικρό ρεύμα στη RAM ώστε να μη χαθούν τα δεδομένα της.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα αποθηκευονται στην ram. Δεν παθαινει τιποτα (μεσα στα λογικα πλαισιο της σχετικης αντοχης μια συσκευης hardware) οποτε μην ανησυχεις!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JOEBOO (13 Ιαν. 2004 , 08:11)

Οχι ακριβως...Βλεπεις, οταν κλεινεις τον υπολογιστη σου, τα Windows σου εχουν 3-4 επιλογες, restart, standby, log off, power off. Οταν εγω επιλεγω standby απλα τα δεδομενα μεταφερονται στη μνημη του υπολογιστη και μετα κλεινει τελειως. Ναι με το πατημα ενος κουμπιου επανερχεται αλλα δε bootαρει απο την αρχη απλα απο εκει που το αφησα τελευταια φορα, δηλαδη στα windows...

Εγώ γιατί μπερδεύτηκα τώρα?? :confused: Με standby κλείνει εντελώς ο υπολογιστής?? Αυτό μου θυμίζει hibernation όχι standby... Θυμίστε μου, υπάρχει επιλογή στο BIOS ή τα Windows που λέει τι θα γίνεται με το Standby? Νομίζω ναι... Κάτι τέτοιο μου'ρχεται τώρα που το σκέφτομαι... Αλλά το standby με κλεισιμο του PC δεν είναι το hibernation??? (αν και τέτοιο δεν έχω δοκιμάσει)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (13 Ιαν. 2004 , 10:55)

 

Απενεργοποιούνται οι δίσκοι, τα ανεμιστηράκια και ο επεξεργαστής. Παραμένει σε λειτουργία το τροφοδοτικό που δίνει ένα μικρό ρεύμα στη RAM ώστε να μη χαθούν τα δεδομένα της.

 

 

Εχω laptop.

Σε αυτο τι απενεργοποιηται..?Η ειναι τα ιδια?

thnx

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...