Jump to content

Τρίτεκνοι και αγορά ΙΧ


ollram
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι ισχύει το 2008 για την αγορά ΙΧ από τις τρίτεκνες οικογένειες?? (για πάνω από 2000κ.ε ενδιαφέρομαι)

 

Άλλοι λένε 50% του ΕΤΤ άλλοι 25%.....

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για πανω απο 2000 κυβικα δεν ξερω αλλα για κατω απο 2000 κυβικα υπαρχει πληρης απαλλαγη. Οι εμπορει τα ξερουν καλυτερα. Υπ οψιν πρεπει να ειναι και τα τρια παιδια "προστατευομενα μελη" Ειμαι τριτεκνος και ετσι ξερω.

 

Βεβαια για αυτοκινητα μικρης αξιας δεν αξιζει να "χαλασει" καποιος αυτη την απαλλαγη. Πηρα πριν μια βδομαδα ενα honda Jazz 1.4 και η απαλλαγη ηταν μολις 1000 ευρω και δεν εκανα χρηση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ισχύει το 2008 για την αγορά ΙΧ από τις τρίτεκνες οικογένειες?? (για πάνω από 2000κ.ε ενδιαφέρομαι)

 

Άλλοι λένε 50% του ΕΤΤ άλλοι 25%.....

 

ευχαριστώ

 

για πανω απο 2000cc ισχυει το 50%...το 25%υποθετω οτι το λεγανε διοτι μεχρι&το 2007 ειχες μειωση 25%!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

50% eine i foroapalagi.Milisa me emporo.Mono 1000 eyro eine i foroapalagi?Poli liga re pedia.Dld an pao na paro tin kainouria 335d(ayti thelei o pateras mou na parei) pou kanei kamia 50aria xiliarika posa tha mou kopsoun?
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

.Mono 1000 eyro eine i foroapalagi?Poli liga re pedia.

 

Δεν ειπα κατι τετοιο...Τοσο ειναι στα χαμηλου κυβισμου οπως το 1400αρι που πηρα εγω.Στα 1600αρια ειναι καπου στις 3-4 χιλιαδες και ανεβαινει οσο ανεβαινει ο κυβισμος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

στα 2000cc μπορει να γλιτωσεις απο 7 εως 10 χιλλιαρικα...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα αντιπροσπωπεία. Για πάνω από 2000κ.εκ η έκπτωση είναι το 50% του τέλους ταξινόμισης (ΤΤ), στο εν λόγω αμαξι που θέλω και έχει ΤΤ 13500ευρώ γλιτώνω περίπου 5 με 6 χιλ ευρώ, δηλαδή ΔΕΝ βγαίνει ακριβώς το 50%. Τα δικαιολογητικά στέλνονται στο τελωνείο, όπου εκεί βγαίνει το πόσο ακριβώς γλίτώνει κάποιος. Ο εκτελωνισμός γίνεται στο όνομα του πολυτέκνου κ όχι της αντιπροσωπείας
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι το αυτοκινητο δεν θα μπορει να μεταβιβαστει για τα επομενα 3 χρονια και θα μπορει να χρησημοποιηται μονο απο την οικογενεια(γονεις και παιδια.).Για αυτοκινητο μεχρι 2000 κ.ε οι τριτεκνες οικογενεις οπως και οι πολυτεκνες δεν πληρωνουν τελωνειο ετσι δεν ειναι????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι το αυτοκινητο δεν θα μπορει να μεταβιβαστει για τα επομενα 3 χρονια και θα μπορει να χρησημοποιηται μονο απο την οικογενεια(γονεις και παιδια.).Για αυτοκινητο μεχρι 2000 κ.ε οι τριτεκνες οικογενεις οπως και οι πολυτεκνες δεν πληρωνουν τελωνειο ετσι δεν ειναι????

 

Τελη ταξινομησης δεν πληρωνουν.Δεν ξερω αν εχουν διαφορα απο την λεξη τελωνειο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Kai ego ksero gia 4 oxi gia 3 xronia.Dld re pedia, ti tha ginei an to odigisei o filos tou patera mou?tha ton grapsoun?
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο το θεμα ειναι εφικτο αν υπαρχουν 3 προστατευμενα παιδια. υπο 3 ορους. να παιδι να εχει περασει το πεμπτο ετος της ηλικιας του,και τα αλλα δυο να μην εχουν περασει το 25ο ετος της ηλικιας τους. Επισης ενα οποιοδηποτε παιδι πρεπει να κανει κατι,δηλαδη φοιτητης,φανταρος. Αλλιως μας δινουν τα τετοια τους. Για τελωνειο δεν ισχυει τιποτα, δεν γλιτωνεις τπτ για εισαγωμενο.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να δικαιουμαι αυτην την απαλαγη πρεπει, ενα απο τα 3 παιδια να εχει περασει τα 5 ετη, τα αλλα 2 να μην εχουν περασει τα 25, ενα απο τα παιδια να ειναι κατι φανταρος ή φοιτητης. απο 2000 κυβικα και πανω εχουμε εκπτωση 50% και κατω απο 2000 κυβικα ας μας ξεκαθαρισει καποιος τι ακριβως συμβαινει. τελωνειο παντος πληρωνουμε ετσι???
Link to comment
Share on other sites

Kai ego ksero gia 4 oxi gia 3 xronia.Dld re pedia, ti tha ginei an to odigisei o filos tou patera mou?tha ton grapsoun?

 

Μπορει να ειναι 4 χονια δεν ειμαι και πολυ σιγουρος.Αν το οδηγησει φιλος του πατερα σου,ο πατερας σου ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει τα τελη ταξινομισης που δεν εδωσε λογω αυτης της απαλλαγης και νομιζω και καποιο ποστιμο

 

 

δηλαδη για να δικαιουμαι αυτην την απαλαγη πρεπει, ενα απο τα 3 παιδια να εχει περασει τα 5 ετη, τα αλλα 2 να μην εχουν περασει τα 25, ενα απο τα παιδια να ειναι κατι φανταρος ή φοιτητης. απο 2000 κυβικα και πανω εχουμε εκπτωση 50% και κατω απο 2000 κυβικα ας μας ξεκαθαρισει καποιος τι ακριβως συμβαινει. τελωνειο παντος πληρωνουμε ετσι???

 

Απο οτι εμαθα για να απαλλαχθεις απο τα τελη ταξινομισης θα πρεπει ολα τα παιδια να ειναι ανηλικα η προστατευομενα.Προστατευομενα θεωρουνται αυτα που σπουδαζουν,ειναι φανταροι η εχουν καποια αναπηρια και δεν εχουν συμπληρωσει το 25(η 23 δε θυμαμαι) ετος της ηλικιας τους.Αυτο που λες οτι καποιο παιδι πρεπει να σπουδαζει η να ειναι φανταρος ισχυει μετα τα 18.Αν ολα τα παιδια ειναι ανηλικα παλι ισχυει η απαλλαγη.Κατω απο τα 2000 κ.ε απο 1-1-2008 οτι ισχυει για τις πολυτεκνες οικογενειες ισχυει και για τι τριτεκνες,δηλαδη καθολου τελωνιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι...αν επαιρνα την BMW 116i τωρα ποσα χρηματα θα γλιτωνα? (ειμαστε τριτεκνοι και εκπληρωνουμε αυτα που λεει ο νομος για αγορα αυτοκινητου.)
Link to comment
Share on other sites

την εχω ηδη φιλε μου την 116i.:) ρωταω αν την επαιρνα τωρα τη θα γλιτωνα...με βαση τους τριτεκνους.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ρε παιδια αν εχει καποιος εμπειρια ποσο καιρο κανει ο εκτελωνισμος του αυτοκινητου ???

 

Εχω παραγγειλει απο 6/7/08 το Honda CRV που ειναι διαθεσιμο , χθες τιμολογηθηκε απο οτι μου ειπαν και ειναι απο Δευτερα στο σταδιο του εκτελωνισμου που θελει ακουσον ακουσον 10 εργαιμσες.

 

Οποτε κι εγω σαν γνησιος Ελληναρας ..ψαχνω για μεσον για πιο γρηγορα.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/auto/news/article.asp?lngEntityID=48417

 

diladi emeis san triteknoi thn sygekrimenh 2litrh dodge thn pairnoume 10.000 katw???

 

Στα 25.900 που ειναι η max τιμη του να υπολογιζεις 4-5 χιλιαδες μονο.

 

Εγω στο CRV που περιμενω με αξια 37.500 κερδιζω 7.500 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μέχρι ποιά ηλικία των παιδιών ισχύει η απαλλαγή του φόρου? Μήπως γνωρίζει κανείς. Ευχαριστώ

 

Πρεπει το μεγαλυτερο παιδι να πηγαινει σχολειο ή να ειναι φοιτητης-τρια.Εμενα η κορη μου εφερε βεβαιωση απο Φιλοσοφικη επειδη ειναι 20+

 

Ισχυει και για ΙΕΚ κλπ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...