Jump to content

Πρόβλημα με Microsoft Keyboard 7000


abcdefg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσφατα αγορασα το Wireless Entertainment Desktop 7000

της microsoft το keyboard ειναι bluetooth και διδεται μαζι με το microsoft transeicer v3.0

λοιπον εχω το εξης προβλημα το πληκτρολογιο λειτουργει κανονικα οταν ξεκινησουν/φορτωσουν τα windows (xp pro sp2)

οταν ομως προσπαθω να μπω στο Bios δεν λειτουργει τιποτα

(παταω DEL και δεν γινεται τιποτα)

(το Usb Support ειναι ενεργοποιημενο στο Bios μου)

εχει κανενας ακουσει τιποτα πανω σε αυτο και πως μπορουμε να το επιλυσουμε?

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο bios κ δοκίμασε να κανεις ενα reset στο πως κατανέμονται τα irq της μητρικής (όχι "bios reset",.. μόνο στο συγκεκριμένο - δεν ξερω πως το αναφερει ο κατασκευαστής σου). Δε νομίζω να κάνει τίποτα, γιατί το usb είναι plug n play, αλλα δοκίμασέ το.

 

Επίσης, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τυχόν ρύθμιση να εκκινείς το σύστημα με το πληκτρολόγιο (ψάξε στην ενότητα με την διαχείριση ενεργειας). Για να μπορεί η μητρική να δεχτεί εντολή να μπουτάρει, αναγκάζεται να δίνει μόνιμα κάποια τάση στο πληκτρολόγιο - να το κρατάει ενεργο δηλαδή, ακόμα κ όταν είναι off ο υπολογιστής. Επίσης δύσκολο να δουλεψει, λόγω της usb σύνδεσης, αλλα τέσταρε το...

 

Προφανώς τα usb της μητρικής σου, αρχικοποιούνται σε μεταγενέστερο στάδιο κ δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο bios. Εγω είχα ένα τέτοιο πρόβλημα κ λύθηκε με φορμάρισμα :shock: (εντελώς κουφό, αλλα συνέβη).

Link to comment
Share on other sites

to keybord einai bluetooth

οποτε τα περι τασης δεν ειναι εφικτα

οσο αφορα τα irq δεν παιζουν καποιο ρολο ουτε θα διαφοροποιησουν κατι

οσο αφορα το format το συστημα εχει στηθει from scrap οποτε this is not an option

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια σου πολλά,

 

και το δικό μου πληκτρολόγιο είναι ασύρματο USB - Microsoft Laser Desktop 6000 v2. Με όποιον τρόπο και να γίνεται η ασύρματη μεταδοση του σήματος (εμενα με RF εσενα με Bluetooth) αν ο USB πομποδέκτης δεν ενεργοποιείται (απο την μητρική) την στιγμή που το θες, προφανώς και δεν θα λειτουργεί. Οπότε παίξε με την ρυθμιση Keyboard On του bios... όπως επίσης με τυχόν επιλογές που έχει για υποστήριξη USB keyboard κ mouse ή οποιαδήποτε σχετική.

 

Σκοπός του reset που σου ανεφερα (δεν ξερω πως θα το αναφερει η μητρική σου) είναι να αναγκάσεις το bios να κανει update του ESCD - δηλαδή να τσεκάρει για τυχόν νεες συσκευές.

 

Σε καθε περίπτωση, για να διαπιστώσεις αν φταίει η μητρική σου (το πιθανότερο) δοκίμασε να το συνδεσεις σε άλλη μητρική κ προσπάθησε να μπεις στο bios - αφού αφήσεις να φορτώσει τουλαχιστον μια φορα το πισι κ κανεις restart. Όλα τα σετ της Microsoft είναι plug n play και στο bios και στο λειτουργικό τους (σε βασικό επίπεδο)....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
geia sas. ego ena pliktrologio ps/2, pira enan adaptora se usb, alla den douleuei to pliktrologio. uparxei kapoios tropos na to kano na doulepsei i prepei na paro allo pliktrologio to opoio na einai usb?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...