Jump to content

Πρόβλημα με Nero


stefidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!

 

Έχω ένα dvd recorder Plextor PX-750A και χρησιμοποιώ τη σουίτα Nero 8.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Το drive δουλεύει κανονικότατα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, το ίδιο και το Nero. Απλά κάποιες ταχύτητες εγγραφής δε φαίνονται στις επιλογές του Nero παρόλο που τις υποστηρίζει το drive μου. Αν δείτε εδώ θα καταλάβετε. Το drive υποστηρίζει μέγιστη ταχύτητα εγγραφής CD 48x και το Nero η μέγιστη που εμφανίζει είναι 40x (χωρίς δισκάκι μέσα για να αποκλείσω το γεγονός να φταίνε τα δισκάκια). Όπως υποστηρίζει επίσης μέγιστη ταχύτητα εγγραφής DVD+R DL 8x και τις προάλλες πήγα να γράψω ένα τέτοιο δισκάκι και μάλιστα TDK και η μέγιστη (και μοναδική) ταχύτητα που εμφάνιζε το Nero ήταν 2.4x (χελώνα - 1 ώρα έκανε να το γράψει!!). Σήμερα έκανα update στην τελευταία έκδοση firmware (1.03) και πάλι τα ίδια!

 

Η σύνθεση του pc μου έχει ως εξής:

AMD Athlon 64 X2 3800+

2 GB RAM

250 GB HDD

 

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Nero που περιορίζει τις ταχύτητες εγγραφής για προστασία και τέτοιες μ@μ@κίες; Τα έχω "παίξει" παιδιά, καμμιά ιδέα κανείς; :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις? Μήπως απλά έχει αρχίσει να φθείρεται η κεφαλή? Δοκίμασες να την καθαρίσεις με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα?

 

Επίσης.. με άλλο πρόγραμμα εγγραφής έχεις δοκιμάσει να δεις πώς συμπεριφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις? Μήπως απλά έχει αρχίσει να φθείρεται η κεφαλή? Δοκίμασες να την καθαρίσεις με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα?

 

Επίσης.. με άλλο πρόγραμμα εγγραφής έχεις δοκιμάσει να δεις πώς συμπεριφέρεται?

 

Απο την πρώτη μέρα υπάρχει αυτή η συμπεριφορά φίλε μου. Μιλάω για τις ονομαστικές ταχύτητες κι όχι τις πραγματικές. Ξέρεις, εκεί που ξεκινάει απο 4x και φτάνει μέχρι το ανώτατο. Εμένα φτάνει μέχρι 40. Είμαι σίγουρος οτι είναι κάποια ρύθμιση αλλά δε μπορώ να τη βρώ. Κάποια ρύθμιση που σε παλιότερες εκδόσεις Nero την είχα βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα.. Με άλλα προγράμματα δοκίμασες? Εκεί τι σου βγάζει?

 

Και μια ερώτηση.. Να υποθέσω ότι γίνεται για το ****το όλο αυτό ε? Και όχι γιατί καίγεσαι να πας από το 40Χ στο 48Χ ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα.. Με άλλα προγράμματα δοκίμασες? Εκεί τι σου βγάζει?

 

Και μια ερώτηση.. Να υποθέσω ότι γίνεται για το ****το όλο αυτό ε? Και όχι γιατί καίγεσαι να πας από το 40Χ στο 48Χ ε?

 

Απο το 40x εννοείται οτι δεν καίγομαι να πάω στο 48x όσον αφορά τα CD-R και να σου πω την αλήθεια μου μια φορά έγραψα 40x μόνο και μόνο για να δοκιμάσω. Αλλά για τα DVDR DL καίγομαι να πάω απο το 2.4x στο 8x! Εκεί μιλάμε για 1 ώρα στο 2.4x και για 15 λεπτά στο 8x. Αυτή είναι μια καλή διαφορά. Με άλλα προγράμματα δε δοκίμασα. Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Επίσης να αναφέρω οτι ούτε κάποιες ενδιάμεσες ταχύτητες που θα έπρεπε να υπάρχουν ΔΕΝ υπάρχουν (π.χ. απο το 16x πηγαίνει κατευθείαν στο 32x χωρίς να υπάρχει το 24x)!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...