Jump to content

Μνήμη Laptop


Cavaradossi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία, πως μπορώ να δώ πόση μνήμη έχει το άσχετο laptop μου?

γιατί δεν χωράει το καιμένο να παίξει κανένα παιχνίδι και δηλώνω ασχετύλα με pc κτλ :O

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι λειτουργικό έχεις για να σε βοηθήσουμε. Στα ΧΡ με ένα δεξί κλικ στο MyComputer και επιλογή Properties βλέπεις τη μνήμη σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσετε με το laptop που έχω..

TURBO-X

intel® Pentium® M

processor 1.60GHz

591 ΜHz, 240 MB RAM

windows XP home edition ..

 

θέλει πέταμα ε?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Πεταμα δεν θελει αλλα ούτε ειναι και το πιο γρηγορο.Απλα αν βαλεις ram θα λειτουργει καλυτερα.Τωρα για τα games λιγο δυσκολο γιατι πλεον ειναι πολυ απαιτητικα και αν λαβουμε υποψιν οτι η καρτα γραφικων σου απ' οτι καταλαβαινω ειναι shared (δηλ.κοβει μνημη απο το συστημα) δεν μπορεις να πιασεις και τρελες επιδοσεις
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

για λειτουργίες γραφείου είναι άριστο. αρκεί να βάλεις άλλο 1GB ραμ.

 

είναι ΤΣΑΜΠΑ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι τσάμπα?

βασικά εγώ χρεισημοποιώ το laptop μου για ίντερνετ, απλά δεν θα ήταν και άσχημα να μπορούσα να παίξω και κανα sims..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι τσαμπα η μνημη σε τοσο παλιο λαπτοπ.... Κανενα 100αρι υπολογισε.. Εμενα τοσο κοστισε για 1gb DDR 333mhz pc2700 sodimm. Οι παλιες μνημες ειναι ακριβες πλεον γιατι ειναι δυσευρετες(ελπιζω να το εγραψα σωστα...:pppp)
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια χρειάζονται κάρτα γραφικών που δεν έχει το μηχάνημα σου (και δεν μπορείς να την αλλάξεις). Επομένως αν θέλεις μόνο για αυτό να βάλεις μνήμη, δεν έχει νόημα. Αν βάλεις όμως, σίγουρα θα δεις διαφορά στις επιδόσεις, το μηχάνημα θα δουλεύει πολύ καλύτερα. Η μνήμη που έχεις είναι ελάχιστη για windows xp.
Link to comment
Share on other sites

και πως βλέπουμε τι κάρτα γραφικών έχουμε?

Δηλαδή mcde τι μου προτίνεις? να αλλάξω laptop?άμα είναι να μην μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι θα το σκεφτώ σοβαρά..

η αλήθεια είναι βέβεια πως όταν το αγόρασα πριν 3 σχεδόν χρόνια με είχε ρωτήσει ο υπάλληλος για ποιό σκοπό το θέλω και του χα πεί μόνο για ίντερνετ.

τώρα φυσικά με τα ίδια χρήματα πέρνεις καλύτερο υπολογιστή, τον είχα πάρει 1000 ευρώ.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

και πως βλέπουμε τι κάρτα γραφικών έχουμε?

Δηλαδή mcde τι μου προτίνεις? να αλλάξω laptop?άμα είναι να μην μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι θα το σκεφτώ σοβαρά..

η αλήθεια είναι βέβεια πως όταν το αγόρασα πριν 3 σχεδόν χρόνια με είχε ρωτήσει ο υπάλληλος για ποιό σκοπό το θέλω και του χα πεί μόνο για ίντερνετ.

τώρα φυσικά με τα ίδια χρήματα πέρνεις καλύτερο υπολογιστή, τον είχα πάρει 1000 ευρώ.

και πριν από 3 χρόνια με 1000 ευρώ έπαιρνες καλύτερο μηχάνημα από το δικό σου turbo-x αλλά αυτό είναι άλλου παπά... ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποτε τα turbo-X να ήταν ΓΤΠ αλλα αυτή τη στιγμή είναι πάνω απο πολλές μάρκες!! Ειδικά τα 2 απο τα 3 της σειράς IrON είναι αξεπέραστα σε σχέση απόδοσης τιμής. Ξέρεις πολλά laptop που δίνουν 2.20GHz επεξεργαστή, 2GB Ram, 250GB HD και την 2η καλύτερη κάρτα αυτή τη στιγμή GeForce 8600GT μόνο με 1300 ευρώ σύνολό?

Και βλέπεις κάτι άλλα της HP ή της Sony που δίνεις 1500+ ευρώ και παίρνεις μια 8400, και μικρότερο ή αργότερο σκληρο δίσκο, ή ακόμα χειρότερα μικρότερο επεξεργαστή.

 

Δες εδώ : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1019805

και εδώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1028634

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις μόνο από τα χαρακτηριστικά και την διαφορά τιμής. Το έχουμε πει πολλές φορές ότι σε ένα laptop έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις μόνο από τα χαρακτηριστικά και την διαφορά τιμής. Το έχουμε πει πολλές φορές ότι σε ένα laptop έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα κατασκευής.

 

Δεν συμφωνώ μαζί σου 100%. Η ποιότητα κατασευής για μένα έχει ένα ποσοστό 10-15% για την αγορά του λαπτοπ. Ενα 50-60% παίζουν τα συστατικά του υπολογιστή, και το υπόλοιπο το δίνω στην εγγύηση. Με λίγα λόγια? Και χάλια να έιναι η ποιότητα κατασκευής (που ΔΕΝ είναι για τα TurboX) αν έχει 48ωρη εγγύηση σε Ο,ΤΙ τύχει είσαι καλυμένος. Πάντος στα σημερινά λαπτοπ, η ποιότητα κατασκευής έιναι απο "πολύ καλή" και άνω. Και βάζω μέσα και τα Acer και τα TurboX φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις δουλειά με το φορητό, σε ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο να είναι ποιοτικό. Αν σε κρεμάσει, οι 48 ώρες που λες, μπορεί να είναι καταστροφικές. Επίσης ένα φορητό, επειδή α) είναι πιο ακριβό από ένα desktop μηχάνημα και β) δεν αναβαθμίζεται εύκολα (ή και καθόλου), το κρατάς για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει κάτι. Εκεί έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα κατασκευής. Γι'αυτό λέμε πολλοί εδώ μέσα, να προτιμάτε μηχανήματα από κατασκευαστές που έχουν εμπειρία πολλών χρόνων στον τομέα.
Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντήσατε πως μπορώ να δώ τι κάρτα γραφικών έχω και κάτι άλλο.αν θελήσω να το πουλήσω πόσο μπορώ να το δώσω?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...