Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο google φανταζομαι βαριοσουν να ψαξεις βαζοντας ως λεξεις κλειδια wing chun Καβαλα.

 

Προτιμησες/σου βγηκε πιο ευκολο να φτιαξεις νεο λογαριασμο εδω για να ρωτησεις αυτο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο google φανταζομαι βαριοσουν να ψαξεις βαζοντας ως λεξεις κλειδια wing chun Καβαλα.

 

Προτιμησες/σου βγηκε πιο ευκολο να φτιαξεις νεο λογαριασμο εδω για να ρωτησεις αυτο. :blink:

 

Εξυπνε φιλε μου λες να μην εψαχνα πρωτα στο google??φυσικα και εψαξα και δεν βρηκα τιποτα..γι'αυτο εκανα λογαριασμο και ρωτισα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρες!!

 

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία σε judo, kick boxing ή capoeira! Ή ποια πολεμική τέχνη θα πρότεινε κάποιος για εκγύμναση και ξεκούραση νου και σώματος!:p και όχι για αγώνες, καταπόνηση κτλ κτλ. Ασχολούμαι με απλό γυμναστήριο αλλά έχω βαρεθεί λιγάκι τα όργανα και το σχετικό τρόπο εκγύμνασης. Το ψάχνω για kick boxing αλλά μου είπαν πως πρέπει να συμμετάσχω και σε αγώνες ενώ εγώ χρειάζομαι ενδυνάμωση, γράμμωση και εκτόνωση. Ιδέες;;;

 

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ολα τα ιδια ειναι.

Μεγαλο ρολο παιζει η σχολη που θα πας,υπαρχουν σχολες που σε "υποχρεωνουν"να πας σε αγωνες,υπαρχουν αλλες που ειναι αδιαφορες σε αυτο.

Για εκγυμναση νου και σωματος στα συνιστω,για ξεκουραση σωματος επειδη ειναι απαιτητικα αθληματα (δεν ξερω και την ηλικια σου) μαλλον δεν θα το πετυχεις.

Αυτό εν τελει που θα προτεινα οποια σχολη εχεις κατα νου πηγαινε στον δασκαλο και ζητα του να κανεις μια εβδομαδα δοκιμαστικα να δεις αν θα σ αρεσει και κατοπιν αποφασιζεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι μόνο ότι μένω σε περιοχή που έχει μόνο kick boxing και αν και δεν έχω θέμα να ..μεταναστεύω, σχολάω αρκετά αργά από δουλειά και είτε θα είμαι κουρασμένη και άρα θα το αφήνω, είτε δε θα προλαβαίνω (πχ αν ειναι ως τις 8 ή 9 το βράδυ). Προσωπικά όταν κάτι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον, δεσμεύομαι ως προς αυτό γι αυτό το λόγο και θέλω να αποφύγω το γυμναστήριο και το θεωρώ πλέον αναγκαστική επιλογή. 27 είμαι και έχω όρεξη και δεν έχω άλλες υποχρεώσεις πχ οικογένεια κτλ Νομίζω ότι εκτονώνεσαι κιόλας παρόλο που μπορεί να είναι απαιτητικό και κουραστικό το άθλημα.
Link to comment
Share on other sites

Θα επελεγα καποια σχολη κοντα μου,ειτε δουλεια ειτε σπιτι.

Φανταζομαι αν κανεις μια ερευνα θα βρεις και αλλες σχολες τριγυρω αλλα πηγαινε να δοκιμασεις και εκει δεν εχεις να χασεις απολυτως τιποτα.

Βασικα να δεις και τους συναθλητες εκει περα γιατι παιζουν και περιεργα.

Το μονο μειονεκτημα με το κικ ειναι οτι θα το βαρεθεις γρήγορα.τα αλλα τέτοιου ειδους αθλήματα εχουν μεγαλυτερο υποβαθρο γνωσεων,ανελεητο κυνηγι για ζωνες,κορδελες,κατα,τουλ η οπως αλλιως λεγονται και σου κεντριζουν περισσοοτερο το ενδιαφερον.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μονη πολεμική τέχνη που δεν έχει αγώνες, όπως τους γνωρίζουμε όλοι , είναι το Aikido. Όλοι έχουμε δει Steven Seagal... Δεν είναι τόσο απλή τέχνη, όσο φαίνεται αλλά για μένα είναι η καλύτερη. Η επόμενη είναι Jeet Kune Do, Bruce Lee, Krav Manga.

Για την τελευταία χρειάζεται να ξέρεις, εαν θυμάμαι καλά μια αλλη τέχνη για να μπορείς να κάνεις.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πιο κριτηριο δηλ ξεχωριζεις μια τεχνη απο μια αλλη και την χαρακτηριζεις καλυτερη;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το κριτήριο είναι πρώτα προσωπικό και μετά για το τι διδάσκει, και πως το διδασκει. Δεν θα το αναλυσω εδω, υπάρχουν πολλά sites που μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες. Το ότι δεν έχει αγώνες, δηλαδή δεν ανταγωνισμό λέει πολλά. Φυσικά παίζει ρόλο και ο sensei.

Έχω γνωρίσει sensei από άλλες πολεμικές τέχνες, αλλά και απο Aikido. Πρόσφατα γνώρισα τον Sensei Donovan, αλλά και τον Κερανη. Λοιπόν από αυτούς και από άλλες πολεμικές τέχνες sensei, καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης, το πως αντιμετωπίζεις κάποια πράγματα αλλά και στην καθημερινή ζωη.

Δεν υποβιβαζω τις άλλες, αλλά όσο το έψαχνα, για μένα λέω πάλι, είναι κατι το διαφορετικό, που δεν το βρίσκεις σε άλλες. Να αναφέρω επίσης και το Tai Chi.

Το καλύτερη είναι προσωπική άποψη και όχι απόλυτη για τους άλλους.

Επίσης οι περισσότερες διδάσκουν την επίθεση και όχι την άμυνα..αυτό λέει πολλά.

Όλες έχουν κατι να δώσουν, φυσικά, είτε θετικά είτε αρνητικά. Ρόλο σημαντικό παιζει ο sensei και πως θα σου μάθει την τέχνη.

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τρωω ξύλο στην προπόνηση, οπως συμβαίνει σε πολλές που έχουν αναφερθεί, στις περισσότερες συμβαίνει... Ανάλογα το τι ψάχνει ο καθένας όπως είπαμε.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Το κραβ μαγνκά δεν είναι πολεμική τέχνη, είναι αυτοάμυνα .. Είναι ντροπή να βάζουμε κάτι που έχει τεράστια φιλοσοφία και ιδεολογία όπως το τάι τσι και το αικίντο με κάτι τόσο ρηχό όσο το κραβ μανγκά ..

 

Οποιοσδήποτε έχει κάνει κραβ μανγκά ξέρει .. Δεν υπάρχει τιμή, μόνο η κυριαρχία ως σκοπός ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το κραβ μαγνκά δεν είναι πολεμική τέχνη, είναι αυτοάμυνα .. Είναι ντροπή να βάζουμε κάτι που έχει τεράστια φιλοσοφία και ιδεολογία όπως το τάι τσι και το αικίντο με κάτι τόσο ρηχό όσο το κραβ μανγκά ..

 

Οποιοσδήποτε έχει κάνει κραβ μανγκά ξέρει .. Δεν υπάρχει τιμή, μόνο η κυριαρχία ως σκοπός ..

Οκ, έχει δίκιο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, λάθος μου, απλά το ανέφερα γιατί έχει πολλές κινήσεις απο Aikido, και όχι μονο. Σαν φιλοσοφία φυσικά δεν είναι επιπέδου Aikido, Tai Chi.

 

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, έχει δίκιο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, λάθος μου, απλά το ανέφερα γιατί έχει πολλές κινήσεις απο Aikido, και όχι μονο. Σαν φιλοσοφία φυσικά δεν είναι επιπέδου Aikido, Tai Chi.

 

Κατά τα άλλα ναι, προσυπογράφω, ίσως και η αποτελεσματικότερη μορφή αυτοάμυνας ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που γινανε αθληματα-αγωνες σταματησε και η ανατολική φιλοσοφια.ειδικα οπου μπήκε και το στοιχειο κερδος.τωρα τα βαθιά,ρηχα κλπ δεν νομιζω οτι ειναι επιτρεπτο να κρίνει κανεις,οπως επισης και αν ειναι αποτελεσματικοτερη μεθοδος αυτοαμυνας.απο ποια μεθοδος αποτελεσματικοτερη;αυτοαμυνα σε ποιον; σε ενα απλο ανθρωπο;σε ενα οπλισμενο;σε ενα τεχνιτη;

Το μονο καλο που εχει ειναι οτο χρησιμοποιει τεχνικες απλες ευκολες και γρήγορες κατι που οι τεχνες δεν το εχουν

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που γινανε αθληματα-αγωνες σταματησε και η ανατολική φιλοσοφια.ειδικα οπου μπήκε και το στοιχειο κερδος.τωρα τα βαθιά,ρηχα κλπ δεν νομιζω οτι ειναι επιτρεπτο να κρίνει κανεις,οπως επισης και αν ειναι αποτελεσματικοτερη μεθοδος αυτοαμυνας.απο ποια μεθοδος αποτελεσματικοτερη;αυτοαμυνα σε ποιον; σε ενα απλο ανθρωπο;σε ενα οπλισμενο;σε ενα τεχνιτη;

Το μονο καλο που εχει ειναι οτο χρησιμοποιει τεχνικες απλες ευκολες και γρήγορες κατι που οι τεχνες δεν το εχουν

 

Διαφωνώ .. Όταν περιγράφεις MMA/κλουβί, έτσι θα το περιγράψεις, ναι .. Όταν όμως αφοσιώνεσαι σε μία πολεμική τέχνη υπάρχει ένα τεταρτάκι μίνιμουμ που ο σίφου/σενπάι θα κάτσει να σου μάθει την ιστορία, την φιλοσοφία, το chi .. Εκεί μπαίνει το "τέχνη" στο πολεμική τέχνη και είναι η ειδοποιός διαφορά .. Θα σου μάθει το ghost kick, γιατί πληρώνεται ο σιφού/σενπάι για να σου μάθει όλα τα εργαλεία της τέχνης που διδάσκεσαι αλλά θα σε παροτρύνει να μην το χρησιμοποιήσεις και εκεί τελειώνει ο "εκσυγχρονισμός" των ανατολίτικων πολεμικών τεχνών που αναφέρεις ... Όταν σε όλες τις πολεμικές τέχνες για να χαλαρώσεις την λαβή του άλλου παράδειγμα σου λένε απλά κάνε ένα μικρό flickering με το χέρι σου στο πρόσωπο του άλλου και στο κραβ μανγκά σου λένε "φτύστον", ε, δεν είναι τέχνη .. Δεν υπάρχει φιλοσοφία, δεν υπάρχει ανωτερότητα, δεν υπάρχει πνεύμα .. Το κραβ μανγκά είναι αποτελεσματικότερο από ότι έχω δει προσωπικά και όταν λέω αποτελεσματικότερο εννοώ σε κάθε κατάσταση ... Εναντίον στον οποιονδήποτε, γνώστη η μη, με μαχαίρι ή μη, από οποιαδήποτε στάση και το κυριότερο, με όπλο ..

 

Παρόλα αυτά, δεν γίνεται κάποιο όμορφο sparring, απλά καλοστημένο, καλοζυγισμένο και αποτελεσματικότατο βρωμόξυλο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχουμε αντιθετεες αποψεις.Ισως πετυχες τον δασκαλο που πιστευει ακομα στην διδαχη αυτων των τεχνων.Το τεταρτακι ακουγεται καπως βεβαια :lol: μια τεχνη δεν αναλυεται σε ενα τεταρτακι,ουτε βεβαια και τα ghost kick??? που αναφερεις.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχουμε αντιθετεες αποψεις.Ισως πετυχες τον δασκαλο που πιστευει ακομα στην διδαχη αυτων των τεχνων.Το τεταρτακι ακουγεται καπως βεβαια :lol: μια τεχνη δεν αναλυεται σε ενα τεταρτακι,ουτε βεβαια και τα ghost kick??? που αναφερεις.

 

Συμφωνώ, η τέχνη δεν αναλύεται σε κανένα τεταρτάκι .. Αναλύεται σε πολλά "μίνιμουμ τεταρτάκια" που ήταν και αυτό που είπα ..

 

Το ghost kick καμία σχέση δεν έχει με την διδαχή της φιλοσοφίας, ήταν άλλο επιχείρημα που μιλούσα για τους δασκάλους και πως εκσυγχρονίστηκαν στην μας ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά κάνετε πολεμικές τέχνες για να μάθετε ανατολική φιλοσοφία ή να προστατεύσετε τον εαυτό σας σε ενδεχόμενη απειλή; Εγώ πάντως όταν θέλω να ασχοληθώ με φιλοσοφία διαβάζω Πλάτωνα και Αριστοτέλη. Στη σημερινή εποχή η αποτελεσματικότητα μιας πολεμικής τέχνης έγκειται στην απλοϊκότητά της ούτως ώστε να είναι αποτελεσματική στο δρόμο. Απλά πράγματα. Οι περίπλοκες πολεμικές τέχνες που βασίζονται στην ανατολική φιλοσοφία θέλουν πολύ χρόνο προκειμένου να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Αφήστε τον Steven Siegal και το aikido γιατί στο δρόμο δεν έχει και μεγάλη αξία.. Σκεφτείτε ότι πολλές από αυτές τις πολεμικές τέχνες έχουν αναπτυχθεί κάποιες εκατοντάδες χρόνια πριν και παρά την εξέλιξή τους δεν έχουν τόση επαφή με τη σημερινή πραγματικότητα του δρόμου. Τα σύγχρονα συστήματα αυτοάμυνας που χρησιμοποιούνται από το στρατό και την αστυνομία είναι αρκετά πιο πρακτικά και αποτελεσματικά. Αυτά περιλαμβάνουν το κλασσικό kick boxing, το muay thai, το krav maga, το Ελληνικό DRSC, το systema κ.α. Εξαιρετικό είναι επίσης και το wing chun αρκεί να έχεις καλό δάσκαλο χωρίς να ασχολείται με κινέζικες φιλοσοφίες.
Link to comment
Share on other sites

Πολεμική τέχνη προσωπικά πιο πολύ για τα πνευματικά οφέλη, μετά για τα σωματικά και τέλος για την αυτοάμυνα ... Δεν πρόκειται να αναλύσω το πως μια φιλοσοφία πολεμικής τέχνης την εφαρμόζεις στην υπόλοιπη καθημερινότητά σου, θα πω μόνο πως μια πολεμική τέχνη αν διδαχτεί σωστά, τα πνευματικά οφέλη είναι η πρώτη γραμμή άμυνας ..

 

Επίσης η άποψη "αυτά δεν σου βγαίνουν στον δρόμο" μου θυμίζουν ένα σκηνικό με κοπελίτσα 1,65 να σωριάζει με λαβή τζούντο φαρδιά πλατιά το αγόρι της καταμεσής στην πλατεία στο μοναστηράκι, το οποίο αγόρι της πήγε από πίσω της σιγά σιγά για να της κάνει έκπληξη ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα το κανω για εκγύμναση μυαλου και σωματος.

Δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με αυτοάμυνα.αλλωστε 13 χρονια για αυτοαμυνα νομιζω ειναι παρα πολλα.

Δυστηχως την φιλοσοφια την εχασα καπου,προ 8 ετιας οπου συνειδητοποιησα οτι τσι τσακρα βελονισμοι κλπ δεν συναδουν με το εμποριο.

Για τον δρομο και την πολεμικη τεχνη που λες μαλλον καπου εχεις μεταξυ πλατωνα-αριστοτελη εχεις χαθει.

Απλα στο δρομο θα χρησιμοποιησεις το 1% των γνωσεων που εχεις αποκομησει.

Αν ειδικα εχεις δει και στηβεν σιγκαλ,νομιζω ολες οι ταινίες του ξυλικη του δρομου δειχνουν

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πολεμική τέχνη προσωπικά πιο πολύ για τα πνευματικά οφέλη, μετά για τα σωματικά και τέλος για την αυτοάμυνα ... Δεν πρόκειται να αναλύσω το πως μια φιλοσοφία πολεμικής τέχνης την εφαρμόζεις στην υπόλοιπη καθημερινότητά σου, θα πω μόνο πως μια πολεμική τέχνη αν διδαχτεί σωστά, τα πνευματικά οφέλη είναι η πρώτη γραμμή άμυνας ..

 

Επίσης η άποψη "αυτά δεν σου βγαίνουν στον δρόμο" μου θυμίζουν ένα σκηνικό με κοπελίτσα 1,65 να σωριάζει με λαβή τζούντο φαρδιά πλατιά το αγόρι της καταμεσής στην πλατεία στο μοναστηράκι, το οποίο αγόρι της πήγε από πίσω της σιγά σιγά για να της κάνει έκπληξη ..

Έχεις άλλες προτεραιότητες τότε. Την πνευματική μου ζωή δε τη στηρίζω στις πολεμικές τέχνες αλλά στο Θεό. Για μένα το σημαντικότερο σε μία πολεμική τέχνη είναι να είναι αποτελεσματική στο δρόμο.

Όσο για το τζούντο, είναι αρκετά δυνατή πολεμική τέχνη αλλά ο κανόνας είναι ότι πολεμικές τέχνες με έντονη ανατολική φιλοσοφία δεν είναι κατάλληλες για το δρόμο. Ή ακόμα και αν είναι απαιτούν πολύ περισσότερο χρόνο να τις μάθεις από ότι ένα σύστημα αυτοάμυνας. Τα παραδείγματα πολλά και μπορείς να δεις τις συγκρίσεις με τα σύγχρονα συστήματα αυτοάμυνας. Άλλωστε και αυτά έχουν δανειστεί πολλές λαβές και κλειδώματα από το aikido, το judo κλπ. Για μένα το σημαντικότερο είναι να μάθεις "βρωμόξυλο". Όχι για να το παίζεις νταής βέβαια. Απλές και γρήγορες κινήσεις για να ακινητοποιήσεις κάποιον χωρίς πολλή σκέψη. Και χωρίς φυσικά να του προκαλέσεις χοντρή ζημιά και βρεθείς στη φυλακή. Η μεγάλη αύξηση της εγκληματικότητας ωστόσο απαιτεί να είσαι σε θέση να υπερασπιστείς τον εαυτό σου όσο το δυνατόν καλύτερα. Και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Έκανα χρόνια wing chun που είναι παραδοσιακή πολεμική τέχνη και θεωρητικά έχει φιλοσοφικό περιεχόμενο αλλά ευτυχώς στη σχολή που έκανα δεν έδιναν έμφαση σε αυτό αλλά καθαρά στο πρακτικό κομμάτι. Έμαθα πολλά πράγματα και θεωρώ αυτή τη πολεμική τέχνη πολύ πρακτική για αυτοάμυνα.

 

Εγω προσωπικα το κανω για εκγύμναση μυαλου και σωματος.

Δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με αυτοάμυνα.αλλωστε 13 χρονια για αυτοαμυνα νομιζω ειναι παρα πολλα.

Δυστηχως την φιλοσοφια την εχασα καπου,προ 8 ετιας οπου συνειδητοποιησα οτι τσι τσακρα βελονισμοι κλπ δεν συναδουν με το εμποριο.

Για τον δρομο και την πολεμικη τεχνη που λες μαλλον καπου εχεις μεταξυ πλατωνα-αριστοτελη εχεις χαθει.

Απλα στο δρομο θα χρησιμοποιησεις το 1% των γνωσεων που εχεις αποκομησει.

Αν ειδικα εχεις δει και στηβεν σιγκαλ,νομιζω ολες οι ταινίες του ξυλικη του δρομου δειχνουν

Τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα τους ανέφερα γιατί μιλάτε για φιλοσοφία και πνευματικότητα. Με όλο το σεβασμό δε νομίζω ότι έχω καμία ανάγκη την ανατολική φιλοσοφία στη ζωή μου ούτε θα την εφαρμόσω πουθενά στο δρόμο. Καλές οι πολεμικές τέχνες αλλά χωρίς σκληρή προπόνηση και ξύλο (και πόνο) δε πρόκειται να μάθεις τίποτα. Ο Steven Siegal και οι ταινίες του δεν έχουν καμία επαφή με τη πραγματικότητα. Όπως και το 99% των ταινιών με πολεμικές τέχνες. Τίποτα από αυτά δεν βγαίνει έτσι στο δρόμο.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Το μυαλό των περισσότερων είναι παω να μάθω να βαράω, μπουνιές, κλωτσιές, να τους ξαπλωνω κατω... Muay thai,kick boxing, κτλ

Όταν κατανόηση κάποιος τον λόγο για τον οποίο κάνει μια πολεμική τέχνη, που δεν έχει καμία σχέση εαν είναι παλιά ή όχι, τότε θα καταλάβει την αξία της. Πλάτωνας, Αριστοτέλης, κτλ είναι για αλλά πράγματα και όχι να συγκρίνουμε της πολεμικές τέχνες με αυτός, ανομοια πράγματα.

Αυτό που είναι ουγκανος ότι και να κάνει, θέλει να βαράει, όποιος δεν είναι κατανοητό για ποιόν λόγο την μαθαίνει, και την ασκεί.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χρόνια wing chun που είναι παραδοσιακή πολεμική τέχνη και θεωρητικά έχει φιλοσοφικό περιεχόμενο αλλά ευτυχώς στη σχολή που έκανα δεν έδιναν έμφαση σε αυτό αλλά καθαρά στο πρακτικό κομμάτι. Έμαθα πολλά πράγματα και θεωρώ αυτή τη πολεμική τέχνη πολύ πρακτική για αυτοάμυνα.

 

Με όλον τον σεβασμό, επειδή έκανα και εγώ Wing Chung και το θεωρώ την καλύτερη πολεμική τέχνη, με έμφαση στο "τέχνη" ως η πεμπτουσία της τέχνης, ο σιφού σου σου έμαθε τα μισά πράγματα ... Αν δεν έμαθες για την Wing Chun, το πως βγήκε, τι σημαίνει το όνομα κάθε φόρμας, τι είναι το chi και πως το αντιλαμβάνονται στην ιατρική σήμερα, έχασες τα μισά από αυτά που έχει να σου προσφέρει το Wing Chun ..

 

Στάνταρ θα έχεις δει και ΤΙΣ ταινίες, θα πρέπει τουλάχιστον αυτές να σε είχαν πείσει .. Στις εξετάσεις για ζώνες δεν σας ρωτούσαν θεωρητικές ερωτήσεις ??? Αν μας διάβαζε ο Ip Chun θα τον πέθαινες, είναι και 92 χρονώ, ζωή να χει ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ποια πολεμική τέχνη-αυτοάμυνα προτείνετε για παιδάκι 5 ετών; Είμαι υπέρ του Wing Chun από ότι έχω ακούσει από φίλο αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τον Steven Siegal και το aikido γιατί στο δρόμο δεν έχει και μεγάλη αξία..

 

:O μακάρι να μην δεις ποτέ τι θα συμβεί αν τα βάλει κάποιος με έναν aikidoka...αν πάλι δεις, ελπίζω να προλάβεις να δεις τι συνέβη και κάποιος είναι ξάπλα στον δρόμο...:happy:

Link to comment
Share on other sites

:O μακάρι να μην δεις ποτέ τι θα συμβεί αν τα βάλει κάποιος με έναν aikidoka...αν πάλι δεις, ελπίζω να προλάβεις να δεις τι συνέβη και κάποιος είναι ξάπλα στον δρόμο...:happy:

+1

Καλημέρα!

Ποια πολεμική τέχνη-αυτοάμυνα προτείνετε για παιδάκι 5 ετών; Είμαι υπέρ του Wing Chun από ότι έχω ακούσει από φίλο αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω για την Wing Chun,απλά έχω δείτε videos, youtube, δεν μαρεσε.. Μάλλον αυτός που έδειχνε ήταν ουγγανος...

Οπότε η άποψη μου για αυτήν δεν είναι 100% σωστή. Για τα άλλα δύο είμαι υπέρ 100% σε οποιοδήποτε απο τις 2

Aikido

Tai Chi

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να δείς, το τι κάνουν και πως και σαφώς τον δάσκαλο, να μην είναι ουγγανος, θα τον καταλάβεις εαν όχι την πρώτη φορά, σίγουρα όμως γρήγορα.

Για να είσαι σίγουρος για όλα αυτά θα πρέπει να πας οχι σε 1, 2 dojo, αλλά σε όσα ποίο πολλά μπορείς, για να καταλάβεις και την διαφορά, δάσκαλου αλλά και του dojo.

 

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...