Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ έκανα 2 χρόνia Capoeira και τώρα σταμάτησα λόγω υποχρεώσεων. Παρ'όλα αυτά έχω δημιουργήσει την ελληνική κοινότητα Capoeira και τώρα ασχολούμαι με αυτήν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κανω μια ερωτηση στους γνωστες του θεματος.Ειμαι 43 ετων αλλα σε πολυ καλη φυσικη κατασταση,τρεχω 7 χλμ την ημερα σε 25 λεπτα και κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα.Επειδη ανεκαθεν μου αρεσαν οι πολεμικες τεχνες υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω τωρα;Δεν με ενδιαφερουν ουτε ζωνες ουτε τιποτα αλλο.Απλως θελω να δοκιμασω.Λετε να καταληξω σε κανενα νοσοκομειο;lol
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση στους γνωστες του θεματος.Ειμαι 43 ετων αλλα σε πολυ καλη φυσικη κατασταση,τρεχω 7 χλμ την ημερα σε 25 λεπτα και κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα.Επειδη ανεκαθεν μου αρεσαν οι πολεμικες τεχνες υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω τωρα;Δεν με ενδιαφερουν ουτε ζωνες ουτε τιποτα αλλο.Απλως θελω να δοκιμασω.Λετε να καταληξω σε κανενα νοσοκομειο;lol

 

Ποτέ δεν είναι αργά. Ναι, οι Πολεμικές Τέχνες είναι κάτι απαιτητικό, αλλά εάν σου αρέσει μην το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην ξεκινησεις??? πολλοι στην ηλικια σου ηταν στην σχολη μου...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

@stratus

χαλαρά και πρέπει να ξεκινήσεις...

απλά το θέμα είναι να βρεις ποια πολεμική τέχνη σε εκφράζει περισότερο...

 

εγώ ασχολούμαι με Shotokan karate και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί που είναι άνω των 40 και ξεκινάνε τώρα.

όσο για τις ζώνες, μπορεί τώρα να μην σε ενδιαφέρουν, αλλά όταν με το καλό αρχίσεις, θα μπεις στο "τριπάκι". Η ζώνη είναι περισσότερο μια ηθική επιβράβευση του ιδρώτα της προπόνησης, παρά μια ένδειξη ότι μπορείς να δείρεις περισσότερους στο δρόμο :-)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παίδες! :)

 

Ενδιαφέρον θέμα. Δεν έχω ασχοληθεί με καμία πολεμική τέχνη, αλλά επειδή έχω ως αρχή κάθε χρόνο να μαθαίνω μία τουλάχιστον νέα δραστηριότητα, και έχοντας δοκιμάσει πολλών ειδών αθλήματα από καθημερινά ως και πιο extreme, ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποια πολεμική τέχνη.

 

Επειδή ωστόσο φροντίζω να ενημερώνομαι πάντα για τους κινδύνους τραυματισμού από το καθένα και δεν με ενδιαφέρει να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου σε μερικά χρόνια, θα ήθελα να ακούσω από τους πιο έμπειρους ποιά είναι τα πιο ακίνδυνα για τις αρθρώσεις.

 

Και το ρωτάω αυτό, γιατί με τα χρόνια έχω δει άπειρους φίλους και γνωστούς να «καίγονται» άδικα και να μένουν στην απλή ξάπλα επειδή την πατήσανε από κάποιο απότομο χτύπημα ή από μακροχρόνια καταπόνηση. Δεν με ενδιαφέρουν οι θλάσεις π.χ. στους μύες, αλλά οι αρθρώσεις γιατί εκεί οι βλάβες είναι μη αναστρέψιμες. Έχω δει άτομα να παρατάνε τον αθλητισμό από βάρη, τρέξιμο, ποδήλατο, πολεμικές τέχνες, και άλλα πολλά. Να μην πω τελευταία πόσο συχνά ακούω για φθαρμένους χόνδρους στα γόνατα.

 

Για να κλείσω, δεν είμαι κανένας μανιακός με την υγεία, και η διατροφή μου π.χ. δεν είναι η τελειότερη, αλλά δεν θα αντέξω στα 35 να καθηλωθώ σε έναν καναπέ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παίδες! :)

 

Ενδιαφέρον θέμα. Δεν έχω ασχοληθεί με καμία πολεμική τέχνη, αλλά επειδή έχω ως αρχή κάθε χρόνο να μαθαίνω μία τουλάχιστον νέα δραστηριότητα, και έχοντας δοκιμάσει πολλών ειδών αθλήματα από καθημερινά ως και πιο extreme, ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποια πολεμική τέχνη.

 

Επειδή ωστόσο φροντίζω να ενημερώνομαι πάντα για τους κινδύνους τραυματισμού από το καθένα και δεν με ενδιαφέρει να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου σε μερικά χρόνια, θα ήθελα να ακούσω από τους πιο έμπειρους ποιά είναι τα πιο ακίνδυνα για τις αρθρώσεις.

 

Και το ρωτάω αυτό, γιατί με τα χρόνια έχω δει άπειρους φίλους και γνωστούς να «καίγονται» άδικα και να μένουν στην απλή ξάπλα επειδή την πατήσανε από κάποιο απότομο χτύπημα ή από μακροχρόνια καταπόνηση. Δεν με ενδιαφέρουν οι θλάσεις π.χ. στους μύες, αλλά οι αρθρώσεις γιατί εκεί οι βλάβες είναι μη αναστρέψιμες. Έχω δει άτομα να παρατάνε τον αθλητισμό από βάρη, τρέξιμο, ποδήλατο, πολεμικές τέχνες, και άλλα πολλά. Να μην πω τελευταία πόσο συχνά ακούω για φθαρμένους χόνδρους στα γόνατα.

 

Για να κλείσω, δεν είμαι κανένας μανιακός με την υγεία, και η διατροφή μου π.χ. δεν είναι η τελειότερη, αλλά δεν θα αντέξω στα 35 να καθηλωθώ σε έναν καναπέ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

 

:)

 

 

Σου προτείνω Τάι Τσι.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω λίγο... καθυστερημένα.

 

Υπάρχουν Σχολές και... σχολές και αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τα παραδοσιακά συστήματα, τα οποία από την φύση τους είναι εύκολο να παραποιηθούν. Αληθινό Kung Fu στην Ελλάδα θα το βρεις σε λίγες Σχολές και, φυσικά, αν δεις κάποιο Δάσκαλο να σου λέει ότι θα γίνεις Shaolin, φύγε διακριτικά...

 

Δεν θα αναφέρω σε ποια Σχολή πηγαίνω εγώ, ωστόσο εμείς καταρρίπτουμε την εικόνα που - δυστυχώς - έχεις για το KF. Και αντοχή κάνουμε, και φυσική κατάσταση και τα πάντα. Σε μία τυπική προπόνησή μας, έχουμε περίπου 1-1,5 ώρα γυμναστική και κάπου 45 λεπτά με μία ώρα Τέχνη, χωρίς να αναφέρω όσα κάνουμε οι προχωρημένοι μετά το τέλος του μαθήματος.

 

Δυστυχώς, στην Ελλάδα πολλές σχολές βάζουν τους μαθητές να κάνουν ένα πρόχειρο ζέσταμα διάρκειας 15-20 λεπτών το οποίο από μόνο του δεν αρκεί, με αποτέλεσμα πολλοί να τραυματίζονται. Όπως και να 'χει, η αλήθεια είναι όσα είπα πριν. Πολύ λίγοι διδάσκουν KF κάνοντας ό,τι προβλέπεται.

 

Για στείλε μου ένα PM και τι σύστημα είναι ktlp.Με ενδιαφέρει γιατί έχω "ξενωρωσει" αφάνταστα με τις σχολες που λες...όπως τα λες είναι,ένα πρόχειρο ζέσταμα και αίντε....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Thanks TN97. :)

 

Θα προσπαθήσω να δω αν έχει καμιά σχετική σχολή με αυτή την τέχνη, στα Γιάννενα που βρίσκομαι τώρα.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Egw paidia kanw 8 xronia taekwondo kai paw gia 2o dan einai fovero to pws se gymnazei pantu.

Vasika pisteuw pws to kalytero einai to hapkido. Pu einai kai aikido kai TKD kai Judo mazi...

Link to comment
Share on other sites

eseis pou asxoleiste poly me polemikes texnes kai kanete xronia

sas etyxe pote na tis xrisimopoiisete?

ti egine?

Oxi kai otan xriastike prin ena mina mono TKD den ekana....

To kaneis gia na gymnastis kyriws

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παιδιά έχω 1 dan στο shotokan karate

Πιστέυω ότι μου ταιριάζει και δεν θα άλλαζα ποτέ για άλλη πολεμική τέχνη!

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ παιδιά έχω 1 dan στο shotokan karate

Πιστέυω ότι μου ταιριάζει και δεν θα άλλαζα ποτέ για άλλη πολεμική τέχνη!

:)

re sy einai me ti tha arxiseis...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε μου αλλά άρχισαν shotokan έχοντας διαβάσει αρκετά και παρακολουθήσει πριν!

:)

 

Επίσης όσοι ενδια΄φερονται για τον sensei otake...

 

GREECE Otake Tetsuo

Kallisperi 128 Aristotelous Chalandri

Athens T.K. 152-34 GREECE

TEL: [+30] (210) 684-2764

FAX: [+30] (210) 684-2764

 

ελπίζω να βοήθησα...

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφεροω το θεμα μετα απο αρκετο καιρο για να ρωτισω κατι αν και δεν νομιζω να ξερει κανεις...

Για την Capoeira εχει ακουσει κανεις τπτ; Εγω ξερω τα πολυ βασικα σχετικα με αυτην και με εχει γοητευσει ειναι η αληθεια. Εχω και μια ορεξη τελευτεα να κανω κατι και σκευτομαι να αρχισω. Εσεις τι λετε; Μηπος καπιος ξερει κατι παραπανω, εχει καπιον γνωστω που ασχολιτε, η ακομα καλυτερα κανει ο ιδιος;

Οπιαδηποτε πληροφορια/γνωμη δεκτη μετα χαρας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.capoeiragem.gr/home.htm

 

ρίξε μια ματιά...καλό το capoeira..αλλά δεν ξέρω τι παίζεται με την ποιόητα των δασκάλων στην Ελλάδα..:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κάνει ποτέ μαθήματα karate,judo ή ότιδήποτε άλλο!Απλά δε μου αρέσουν οι πολεμικές τέχνες!

Link to comment
Share on other sites

Eγω εκανα για 2 χρονια Tae-Kwon-Do.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια για μαθηματα αυτοαμυνας σε ενα ...νεαρο 15 ετων τι θα προτεινατε οσοι ειστε σχετικοι ???? Ευχαριστω.

:D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το KickBoxing..ωστε να μαθει να χρησιμοποιει και τα χερια του! Στην αυτοαμυνα δεν πιστευω οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ποδια σου τοσο οσο τα χερια! Αν σου την πεσει καποιος στο δρομο δεν θα τον εξουδετερωσεις με κλοτσια στο κεφαλι( Καρατε ή Tae kwo do),αλλα περισσοτερο με μια γροθια..λεμε τωρα.......γιατι εκεινη τη στιγμη δεν σκεφτεσαι και πολλα πολλα εκτος αν εχεις μεγαλη εμπειρια και εξηκιωση με πολεμικες τεχνες!

Αμα σου την πεσει καποιος δεν θα πεις: Αααα,κατσε να παρω θεση μαχης απεναντι απο τον αντιπαλο κλπ γιατι πολυ απλα δεν θα κανεις τπτ!

Κανω 1,5 χρονο kickbox και πιστευω οτι αν μου την πεσει καποιος θα ξερω πως να του ριξω καμια γροθια,γιατι πριν δεν ηξερα...αντε και καμια low kick στον τετρακεφαλο του αλλου..Οταν εισαι "κρυος" το ποδι δεν σηκωνεται για να κλωτσισεις τον αλλο ψηλα!

 

Για ολα αυτα που σου ειπα εγω προτινω kickbox..

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνισω με τον SagoniasSlutRose καλυτερα να κανει kickbox.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

ELEOS!!!!Καλυτερα μπαλετο παρα kickbox...

 

Το kickbox ειναι απλα εντυπωσιακο να το βλεπεις, απο ουσια μηδεν κατι που θα καταλαβεις αν το χρειαστεις μια μερ στο δρομο. Υπαρχουν αρκετες καλες σχολες για διαφορα στυλ ΚΑΡΑΤΕ....

 

Θα σου προτεινα το Shotokan απο το οποιο εχω αρκετη εμπειρια μια και ασχολυμε 20 χρονια.

 

Σε ποια περιοχη μενεις?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...