Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια εχω διαβασει τοσα κ να σας πω την αληθεια μπερδευτικα,εχω για πωλειση στο ebay ενα αντικειμενο που ειναι κοντα στα 2 κιλα η σησκευασια αποστολης κ το εχο free shiping τα εξοδα ειναι δικα μου.ποσο θα με κοστισει να το στειλω οσο ποιο οικονομικα στην αμερικη π.χ¨?αν υπαρχει κ μια λιστα χρεωσεων.ευχαριστω!

 

Στην σελιδα των ΕΛΤΑ υπαρχει αναλυτικος τιμοκαταλογος για πακετα κιλα προορισμους αναλυτικοτατα σε pdf μπορεις να το κατεβασεις και να ξερεις παντα ποσο κοστιζει ... εχει της κατηγοριες βαρους για δεματα/πακετα κτλ κτλ θα σε βοηθησει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,για κάτω από ένα κιλό δεν υπάρχει καλύτερη τιμή ε;;πχ,θέλω να στείλω πράγματα στην Ευρώπη που είναι γύρω στα 250 γραμμάρια...

 

ας πούμε,εμένα μου στέλνουν από τη Γερμανία τέτοια δέματα με 8 ευρώ μεταφορικά...

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Σωστά,για κάτω από ένα κιλό δεν υπάρχει καλύτερη τιμή ε;;πχ,θέλω να στείλω πράγματα στην Ευρώπη που είναι γύρω στα 250 γραμμάρια...

 

ας πούμε,εμένα μου στέλνουν από τη Γερμανία τέτοια δέματα με 8 ευρώ μεταφορικά...

 

Ναι τοσο ειναι απο 0-2 κιλα απλο πακετακι 8,60 .. τα πακετα απο Γερμανια ολα ερχονται με DHL αυτη αναλαμβανει τα πακετα για την DEUTSCHE POST

 

http://www.dhl.de/en/paket/privatkunden/international/paket.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να αγοράσω από ebay μια φωτ.μηχ. SLR που κάνει γύρω στα 600 ευρώ. Έχω λογαριασμό paypal με πιστωτική κάρτα. Γνωρίζετε αν μπορώ να "σπάσω " αυτό το ποσό σε δόσεις ; Πως μπορώ να το ζητήσω απο τον πωλητή ;

Σας ευχαριστω .

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επικοινωνείς με τον πωλητή να τον ρωτήσεις αν δέχεται κάτι τέτοιο;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα αλλα μετα ειδα οτι ο πωλητης ειχε την χωρα (Πολωνια) σε αυτες που δν στελνει. Παρολα αυτα στην κατασταση δειχνει shipped και εχω παρει και θετικο feedback. Εχουν περασει ομως 25 μερες κ ακομα αφαντο απο το hong-kong. Υπομονη λετε??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα αλλα μετα ειδα οτι ο πωλητης ειχε την χωρα (Πολωνια) σε αυτες που δν στελνει. Παρολα αυτα στην κατασταση δειχνει shipped και εχω παρει και θετικο feedback. Εχουν περασει ομως 25 μερες κ ακομα αφαντο απο το hong-kong. Υπομονη λετε??

 

φίλε από το HK έχω παραγγείλει ένα πράγμα 300γρ το έστειλαν 8/10 . και ακόμα να έρθει.

ενώ έλεγαν 7 με 13 εργάσιμες μέρες τίποτα, ένας μου είπε ότι κάνει περίπου ένα μήνα και μερικές μέρες. επίσης μπορεί να είναι Ελλάδα αλλά να περνάει από έλεγχο λόγο των γεγονότων.

Link to comment
Share on other sites

ειναι της υπομονης δλδ το ΗΚ.. οκ θα περιμενω λιγο ακομα γιατι και εγω εδω Πολωνια νομιζω ειμαι ακομα πιο δυσπροσιτος σε σχεση με Ελλαδα.

 

Παντως οταν ημουν πατριδα, προϊοντα απο κινα και λοιπες ανατολικες μου ερχονταν σε 2 -3 βδομαδες το πολυ. Γιαυτο παραξενευτηκα τωρα.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο eBay έχω κάνει μερικές αγορές από Αγγλία οι αγορές σε στιλ γραμμάτων μου ήρθαν σε μια εβδομάδα τα αλλά που είναι σαν μικροδεματα εδώ και 17 ημέρες ακόμα περιμένω τι πρέπει να κάνω ερώτηση στα ΕΛΤΑ η να στείλω email στον πωλητή η να κάνω υπομονή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Έκανα paypal λογαρισμό, έγινα και verified.

Θέλω να αγοράσω κάτι από ebay.

Μετά στην πληρωμή μπορώ μέσω paypal να στείλω λεφτά κατευθείαν από την κάρτα μου; (πού έχω συνδέσει και έχει γίνει verified) ή πρέπει να γεμίζω τον λογαριασμό του paypal με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και μετά να πληρώσω;...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Έκανα paypal λογαρισμό, έγινα και verified.

Θέλω να αγοράσω κάτι από ebay.

Μετά στην πληρωμή μπορώ μέσω paypal να στείλω λεφτά κατευθείαν από την κάρτα μου; (πού έχω συνδέσει και έχει γίνει verified) ή πρέπει να γεμίζω τον λογαριασμό του paypal με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και μετά να πληρώσω;...

το paypal παίρνει τα χρήματα από την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική απο ebay....η απορία μου είναι αν θα έχω εγγύηση στην Ελλάδα....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική απο ebay....η απορία μου είναι αν θα έχω εγγύηση στην Ελλάδα....

 

αν το πάρεις από ευρώπη έχεις,

μπορεί βέβαια εδώ στην Ελλάδα να σου κάνουν νερά μερικοί υπάλληλοι.

 

ρώτα βέβαια και τον πωλητή, γιατί μπορεί να πρόκειται και για παγκόσμια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Royal Mail Signed-for, εστάλη Παρασκευή βράδυ. Θα έρθει Αύριο; Με τι θα έρθει; Θελουν απαραίτητα υπογραφή ή θα το αφήσουν στο γραμματοκιβώτιό μας; Ενα μικρό πακετάκι είναι, μια θήκη..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω combined shipping(αν το λεω καλα).Μιλησα με τον seller και μου εστειλε

 

Hi!

The Combine Shipping & Handling Fee is First auction should pay FULL Shipping & Handling fee & each additional item deducted US$1.00/pc of S/H fee.(that is listed in the acution decription)

That means if the next item is US$10 dollars(including S/H fee) then it will charge US$9 dollars.

If you purchase 3 items, we can give you a Registered Airmail(US$2.) with tracking number for the safety to your country.

If you O.K. For shipping discount, please bid them first, then wait us to sent the combine S/H fee invoice to you before making payment.

 

Δλδ θα πατησω buy it now στα προιντα που θελω(bid επιλογη δεν εχει ο seller) αλλα δεν θα τα πληρωσω?Ποια ειναι η διαδικασια βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα τα αγορασεις αλλα δν θα τα πληρωσεις οταν σου πει το ebay. θα περιμενεις να σου στειλει ο πωλητης το Invoice του μεσω Mail
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική κοντά στα 2300 δολάρια. Είναι ένα εργαλείο που ζυγίζει περίπου 25lb...πόσο περίπου να υπολογίσω το τελωνείο???Ο πωλητής μου έστειλε οτι shipping via USPS priority mail with insurance for $650.00 will cost $150.80. Fedex will be able to insure the whole value. Να του πω να το στείλει με USPS ή με FEDEX???
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική κοντά στα 2300 δολάρια. Είναι ένα εργαλείο που ζυγίζει περίπου 25lb...πόσο περίπου να υπολογίσω το τελωνείο???Ο πωλητής μου έστειλε οτι shipping via USPS priority mail with insurance for $650.00 will cost $150.80. Fedex will be able to insure the whole value. Να του πω να το στείλει με USPS ή με FEDEX???

 

23% φπα επι της τιμης που θα βαλει ο εμπορος πανω στην αξια του προιοντος. αν βαλει και τα μεταφορικα πανω τοτε θα υπολογιστει και σε αυτα ο φπα. μονο αξια να σου βαλει και οσο πιο χαμηλη γινεται.

κατοπιν εχει κατι ψηλα ,εκτελωνιστρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα..

 

Στις 14/08 αγόρασα αυτά τα xenon για το αμάξι μου. Στις 21/9 το ένα ballast κάηκε και έτσι επικοινώνησα με τον πωλητή γιατί έχει 12 μήνες εγγύηση. Στις 23/9 του ξαναστέλνω το ίδιο μήνυμα γιατί δεν απάντησε. Μου απάντησε στις 25/9 και μου είπε να κάνω κάποιες δοκιμές για να δούμε άν όντως είναι αυτό. Εγω του έλεγα συνεχεια ότι είμαι σίγουρος ότι είναι καμένο αλλα αυτός επέμενε να κάνω κιάλλες δοκιμές. Τελικά στις 28/9 βγάλαμε άκρη και μου είπε ότι θα μου στείλει καινούριο το συντομότερο δυνατό..

Δεν έχει έρθει ακόμα τίποτα και είναι η 48η μέρα που περιμένω. Του έστειλα μήνυμα στις 5/11 και του είπα ότι δεν έχει έρθει ακόμα. Το ίδιο έστειλα και στις 9/10 και σήμερα στις 15/10.

 

Νομίζω με κοροϊδεύει... Τι μπορώ να κάνω?

 

Όλη η συνομιλία είναι εδώ.

To: as-gold

From: pcman8080

Sent: Nov-15-10 05:03 AM

 

Answer me please.

 

After 50 days it has not arrived anything yet.

Are you sure that you sent me the ballast?

 

It is the third and the last message that i send to you.

if you do not answer to me, i want my money back.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

To: as-gold

From: pcman8080

Sent: Nov-09-10 06:47 PM

 

Answer me please.

 

After 45 days it has not arrived anything yet.

Are you sure that you sent me the ballast?

 

It is the second message that i send to you.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

To: as-gold

From: pcman8080

Sent: Nov-05-10 12:05 PM

 

After 40 days it has not arrived anything yet.

Are you sure that you sent me the ballast?

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

寄件者: as-gold

收件者: pcman8080

送出日期: Sep-28-10 23:03:57 PDT

 

thanks for your kind understanding!please wait with patient!any question feel free let us know!

have a nice day!

sincerely,

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

From: pcman8080

To: as-gold

Sent Date: 2010-09-28 19小時45分19秒

 

Yes, i will be wait. No problem.

Thanks for all!

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

寄件者: as-gold

收件者: pcman8080

送出日期: Sep-28-10 03:19:48 PDT

 

thanks for your kind understanding during this time, we will resend the new ballast to you asap.

could you pls wait for it with a little patience?

pls feel free to contact me if you have any questions

have a nice day

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

From: pcman8080

To: as-gold

Sent Date: 2010-09-27 19小時29分49秒

 

Υes i would like to receive a new one.

Thanks for all!

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

寄件者: as-gold

收件者: pcman8080

送出日期: Sep-27-10 00:37:01 PDT

 

thanks for your kind understanding during this time. we are a responsible and reliable ebay seller, in order to protect your benefit, would you agree we resend a new ballast to you now?

sincerelly appreciate for your kind understanding

have a nice day

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

To: as-gold

From: pcman8080

Sent: Sep-26-10 03:41 AM

 

All the cables are installed in the right way.

The ballast had been working for about a month and then it stopped working and now smells burnt.

The other ballast works perfect.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

From: as-gold

To: pcman8080

Sent Date: Sep-26-10 01:51:56 PDT

 

 

thanks for your kind understanding about it. would you pls make sure all the cables were installed in the right way?

if this way can not help you, please feel free to contact us and we will offer a better solution for you

sincerelly appreciate for your kind understanding

have a nice day,

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

From: pcman8080

To: as-gold

Sent Date: 2010-09-26 00小時39分04秒

 

 

 

I did what you told me but it still does not work.

The voltage of my car is ok.

My car's voltage is 12.2V when the engine is off and when the engine is on the voltage is 14.5V.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

寄件者: as-gold

收件者: pcman8080

送出日期: Sep-25-10 03:44:39 PDT

 

 

we are concerning you and the problem all the time. could you pls turn off one of the ballast to see whether the unworking ballast can work or not? maybe the voltage of your car is not enough.

pls don't worry, we are a responsible and reliable ebay seller, we always put the customers' benefit in the first place, we will do our best to help you.

sincerelly appreciate for your kind understanding

have a nice day

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

From: pcman8080

To: as-gold

Sent Date: 2010-09-23 22小時18分24秒

 

Please answer to my previous message.

My car has one light now and this is illegal.

 

"I think that one of the ballasts does not work.

When I plug the ballast in the second light bulb, the lamp does not light.

When i plug the second ballast in the first bulb the lamp lights.

Therefore the first ballast is dead.

What can i do?"

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

To: as-gold

From: pcman8080

Sent: Sep-21-10 03:31 AM

 

 

I think that one of the ballasts does not work.

When I plug the ballast in the second light bulb, the lamp does not light.

When i plug the second ballast in the first bulb the lamp lights.

Therefore the first ballast is dead.

What can i do?

 

Edited by PCMan

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ? Σε παρόμοιες περιπτώσεις μου έστελνε ο πωλητης καινούριο και αν δεν γινόταν αυτό έκανα dispute και έπαιρνα τα λεφτα μου πίσω απο το paypal. Τωρα γιατι δεν γινεται?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...