Jump to content

πρόβλημα με trojan + adware??!


mariel19
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και περίπου 10 μέρες παρατηρώ στον υπολογιστή μου ότι καθώς ανοίγω τον explorer ή στο σύστημα ελέγχου -> προσθαφαίρεση προγραμμάτων μου εμφανίζονται κάποιες ιστοσελίδες και μηνύματα

τύπου : win....antivirus2007, games, κτλ κτλ ..

Στο μεταξύ μέχρι προχτές χρησιμοποιούσα το Avast το οποίο κάθε τόσο με ειδοποιούσε για "εισβολές" με ονόματα όπως "win32", κτλ.

Επειδή λοιπόν είδα κ αποείδα πηγα τον υπολογιστή για "φτιάξιμο". Κρίθηκε έτσι αναγκαίο από τον τεχνικό να περάσει το πρόγραμμα Kaspersky και όπως αργότερα μου είπε είχε κάποιες "μολύνσεις" τις οποίες και έβγαλε.

Έλα μου όμως που εγώ γυρνώντας σπίτι κ συνδέοντας τον υπολογιστή συνεχίζω να έχω αυτά τα μηνύματα συνεχώς στον υπολογιστή μου, σχεδόν σε ότι κι αν κάνω..

Να τονίσω εδώ ότι πριν αρχίσουν να εμφανίζονται αυτά τα προβλήματα έκανα τις εξής -διαφορετικές από τις συνηθισμένες - "κινήσεις" στο pc :

1. επειδή δεν διαθέτω αυθεντικά windows και πριν λίγο καιρό βρήκα ένα πρόγραμμα στο διαδίκτυο που τα κάνει να φαίνονται αυθεντικά.

2. άρχισα να χρησιμοποιώ τη σελίδα http://www.bwin.com (σελίδα στοιχημάτων)

3. >> >> http://www.greek-tracker.com(σελίδα με αρχεία torrent για downloading)

Τέλος, κάτι το οποίο συνέβη αφού έγραψα αυτό το μήνυμα (χτες βράδυ κ σήμερα πρωί) Τα εικονίδια συντόμευσης στην επιφάνεια εργασίας κάποιων προγραμμάτων δεν εμφανίζονται όπως πριν ωστόσο μπορώ να τα "τρέξω" και σήμερα αφού έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή μου βγήκε παράθυρο ότι τα windows δεν βρίσκουν ένα αρχείο το οποίο είχε το όνομα το adware που με ταλαιπωρεί εδώ και τόσο καιρό.

 

δίνω όλες αυτές τις πληροφορίες μήπως και μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει να βρω τι φταίει κ τι πρέπει να γίνει για να λυθεί το θέμα!Δεν ξέρω κατά πόσο οι πληροφορίες που διαθέτω είναι χρήσιμες ή όχι, απλά επειδή περνάω αρκετές ώρες τις ημέρας στον υπολογιστή και τον χρησιμοποιώ για συγκεκριμένες λειτουργίες θεώρησα σωστό να τονίσω αυτές τις αλλαγές που παρατήρησα στον υπολογιστή μετά την εγκατάσταση συγκεκριμένων προγραμμάτων και το άνοιγμα συγκεκριμένων σελίδων.

Θα σας είμαι ευγνώμων αν μπορέσετε έστω κ λιγάκι να μου δώσετε τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει πάλι ένα πρόγραμμα ώστε να μετατρέψει τα windows από μη αυθεντικά σε αυθεντικά το οποίο με επανεκκίνηση του υπολογιστή - όχι τερματισμό- διαγραφόταν κ τα windows επέστρεφαν στην προηγούμενη κατάσταση τους με αποτέλεσμα αυτό να μου δημιούργησει - όπως παρατήρησα- πρόβλημα στην αλλάγή μεταξύ Ελληνικών - Αγγλικών (γινόταν μετά από πολλές προσπάθειες κ μόνο "χειροκίνητα κ όχι με Alt+Shift) το οποίο τώρα είναι το μοναδικό που έχει διορθωθεί ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

To Kaspersky είναι από τα καλύτερα antivirus.

Για αρχή δοκίμασε κάποιο free anti-spyware όπως το Spy bot-S&D και το Ad-Aware, μήπως βρουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Mariel, καλησπέρα.

 

Για αρχή, αν ακόμη έχεις το Kaspersky Antivirus εγκατεστημένο, αναβάθμισέ το και εκτέλεσε ένα πλήρες system scan. Ανάλογα με τα αποτελέσματα, θα επανέλθουμε με περισσότερα. Την ίδια στιγμή, κατέβασε το http://download.hijackthis.eu/hijackthis_199.zip., εκτέλεσέ το, αποθήκευσέ το logfile και παρέθεσέ το. Αν δεν επιθυμείς κάποια στοιχεία που ίσως εμφανιστούν να καταχωρηθούν δημοσίως, στείλ'το μου με προσωπικό μήνυμα εδώ ή αν το κείμενο αποδειχθεί αρκετά μεγάλο, ως συνημμένο .txt στην διεύθυνση info [παπακι] securitylabs.gr.

Link to comment
Share on other sites

Το ad - aware μου το εγκατέστησαν κι αυτό κ εκείνο έβρισκε trojan. Επικοινώνησα με το παιδί στο service και μου είπε πως οι ιοί που εμφανίζονταν με το Karpesky είναι λέει νέοι ιοί κ γι'αυτό δεν μπορούσε να τους "εξολοθρεύσει".

Είδα κι αποείδα η καημένη και τον πήγα πίσω στο μαγαζί κ του είπα να το φτιάξει γιατί και το χρειάζομαι το pc και πληρωσα 80 € χωρίς να γίνει αυτό που ήθελα.

Σήμερα που πέρασα κ ρώτησα μου είπε ότι θα του κάνει κ ενα format για σίγουρα. το κακό είναι ότι κανά δυο προγράμματα (της σχολής μου) δεν θα τα έχω μετά.. αλλά τουλάχιστον θα έχω τον υπολογιστή να δουλεύει φυσιολογικά -θέλω να πιστεύω.

 

πάντως, ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά κ θα σας ενημερώσω σύντομα με εξελίξεις.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Kaspersky + Spyware doctor

 

Ο καλύτερος συνδυασμός για spywares και ιούς.

 

Χλωμό να ξαναβρείς πρόβλημα με αυτά τα progs

Link to comment
Share on other sites

Tο Κaspersky ειναι ενα καλο antivirus αλλα νομιζω οτι δεν ειναι το καλυτερο.Επειδη εχω δοκιμασει αρκετα antivirus αυτο που μου εδειξε εμπιστοσυνη ειναι το NOD32.Πολυ ελαφρυ προγραμμα κ κανει πολυ καλη δουλεια κ αθορυβη.Πιστευω αν ειναι ενημερωμενο τα βρισκει ολα σε in-depth analysis.

 

mariel19 με τα προγραμματα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ για να κανεις αυθεντικα τα windows στο καπακι κολας 3 trojan.Πριν κανεις φορματ εγκατεστησε το NOD32 κ ειμαι σιγουρος οτι θα βρει κ θα τα σβησει.Απο τις αλλες σελιδες που ανεφερες πολυ χλωμο να κολησες κατι

"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα το pc πίσω επιτέλους σήμερα.

Τελικά του έκανε format και του ξαναπέρασε όλα τα προγράμματα κτλ.

Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα... ή ας πούμε κάτι σοβαρό.. αν εξαιρέσουμε ότι προσπαθώντας να ξανα περάσω το Itunes (κυκλοφορούν διάφορα ipod στο σπίτι) και προσπάθησα από το Live msn να μπω απευθείας στο e-mail μου με το εικονίδιο που έχει στο menu, μου έβγαλε το Kaspersky προειδοποίηση.

Θα πρέπει να με ανησυχήσει αυτό..??!?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το ad - aware μου το εγκατέστησαν κι αυτό κ εκείνο έβρισκε trojan. Επικοινώνησα με το παιδί στο service και μου είπε πως οι ιοί που εμφανίζονταν με το Karpesky είναι λέει νέοι ιοί κ γι'αυτό δεν μπορούσε να τους "εξολοθρεύσει".

Είδα κι αποείδα η καημένη και τον πήγα πίσω στο μαγαζί κ του είπα να το φτιάξει γιατί και το χρειάζομαι το pc και πληρωσα 80 € χωρίς να γίνει αυτό που ήθελα.

Σήμερα που πέρασα κ ρώτησα μου είπε ότι θα του κάνει κ ενα format για σίγουρα. το κακό είναι ότι κανά δυο προγράμματα (της σχολής μου) δεν θα τα έχω μετά.. αλλά τουλάχιστον θα έχω τον υπολογιστή να δουλεύει φυσιολογικά -θέλω να πιστεύω.

 

πάντως, ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά κ θα σας ενημερώσω σύντομα με εξελίξεις.

 

Μετά από format, κάθε υπολογιστής ο οποίος εχει οδηγούς σωστά περασμένους και για κάθε συσκευή λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Οποτε μπορείς να κοιμάσαι ήσυχη. Τώρα, για το κατά πόσο οι ιοί ήταν τόσο νέοι, κατά πόσο κάποιος μπήκε στη διαδικασία να προσπαθήσει να τους αφαιρέσει και όχι στην εύκολη λύση που ακούει στο όνομα φορμάτ.. είναι άλλο θέμα.

 

Tο Κaspersky ειναι ενα καλο antivirus αλλα νομιζω οτι δεν ειναι το καλυτερο.Επειδη εχω δοκιμασει αρκετα antivirus αυτο που μου εδειξε εμπιστοσυνη ειναι το NOD32.Πολυ ελαφρυ προγραμμα κ κανει πολυ καλη δουλεια κ αθορυβη.Πιστευω αν ειναι ενημερωμενο τα βρισκει ολα σε in-depth analysis.

 

mariel19 με τα προγραμματα που κυκλοφορουν στο ιντερνετ για να κανεις αυθεντικα τα windows στο καπακι κολας 3 trojan.Πριν κανεις φορματ εγκατεστησε το NOD32 κ ειμαι σιγουρος οτι θα βρει κ θα τα σβησει.Απο τις αλλες σελιδες που ανεφερες πολυ χλωμο να κολησες κατι

 

1. Kaspersky Vs NOD: Το πρώτο εχει μεγαλύτερη βάση, μεγαλύτερο σε διάρκεια scan, ποιοτικότερο removal. Το δεύτερο εχει μικρότερη βάση, στηρίζεται σε μια καλή προενεργή μηχανή, ταχύτερο scan, εμφανίζει περισσότερες αδυναμίες στο removal.

 

2. Ναι. Αν ενεργοποίησεις ενα pirate copy Windows XP Home / Pro θα χρειαστείς δύο αρχεία με εφαρμογές που ίσως αναγνωρισθούν (και ενδεχόμενα ειναι) ως κακόβουλες από AV εφαρμογές. Αν ενεργοποιήσεις ενα pirate copy εταιρικό, δεν χρειάζεται activation αρα το μόνο που θέλεις ειναι ενα serial και το σωστό .reg αρχείο για να γίνει Genuine. Το ερώτημα εγκειται στο ποιο ειναι το τελικό ώφελος αν δεν ξέρεις πως να τα πετύχεις αυτά: τα χρήματα που γλυτώνεις απ'τα XP ή τα χρήματα που πληρώνεις για virus removal και το σύνηθες των τεχνικών όταν βαριούνται να τους βγάλουν: format; Τα XP κοστίζουν πλέον... 100 ευρώ; λιγότερα;

 

Παιδιά το πήρα το pc πίσω επιτέλους σήμερα.

Τελικά του έκανε format και του ξαναπέρασε όλα τα προγράμματα κτλ.

Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα... ή ας πούμε κάτι σοβαρό.. αν εξαιρέσουμε ότι προσπαθώντας να ξανα περάσω το Itunes (κυκλοφορούν διάφορα ipod στο σπίτι) και προσπάθησα από το Live msn να μπω απευθείας στο e-mail μου με το εικονίδιο που έχει στο menu, μου έβγαλε το Kaspersky προειδοποίηση.

Θα πρέπει να με ανησυχήσει αυτό..??!?

 

Αν μας δώσεις μια εικόνα του τι ακριβώς έλεγε η ειδοποίηση, και ποια εφαρμογή Kaspersky έχεις, θα λάβεις μια επαρκή θαρρώ απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

όταν προσπαθώ να μπω μέσω msn στο λογαριασμό e-mail μου μου βγαίνει το εξής μήνυμα:

(!) Protection of confidential data.

 

Process is performing suspicious actions

riscware : Hidden data sending

Running process --> εδώ δίνει τον φάκελο από όπου τρέχει το Msnmesgr.exe

και μετά μου δίνει 4 επιλογές:

Quarantine : Process will be terminated. The executed file of process will be moved to quarantine.

Allow: The operation will be completed.

Deny: The operation will be blocked.

Add to trusted zone : An exclusion rule for the process will be created.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η προστασία εμπιστευτικών δεδομένων είναι λειτουργία που υφίσταται σίγουρα στο Kaspersky Internet Security 7, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι συμβαίνει με το Kaspersky Antivirus 7. Σε κάθε περίπτωση, το Kaspersky σε ενημερώνει πως μια εφαρμογή στέλνει κάπου στο διαδίκτυο (στην περίπτωσή μας σε καλά χέρια) κάποια δεδομένα. Αν δε θέλεις να σε ειδοποιεί κάθε στιγμή, απλά επέλεξε το «Add to trusted zone» σε άλλη περίπτωση την επιλογή Allow.

 

Το γεγονός πως ο υπολογιστής σου προέρχεται από format και πολύ περισσότερο το σημείο στο οποίο εμφανίζει το μήνυμα, καθιστά κατά 99% το μήνυμα που έλαβες αχρείαστο. Ο λόγος; Το Kaspersky έχει σχεδιαστεί για να αναγνωρίζει και να ενημερώνει για κάθε τι που εισέρχεται / εξέρχεται από τον υπολογιστή σου (ειδικά αν έχεις και το Firewall σε training mode). Δεν μπορεί όμως να καταλάβει -ειδικά στις πρώτες ημέρες εγκατάστασης- πότε κάτι συμβαίνει με τη θέλησή σου ή οχι. Φυσικά, αυτό ειναι θέμα ρυθμίσεων... τις οποίες αν θέλεις, μπορούμε να βρούμε.

 

Το σημαντικό: μην ανησυχείς. Ο υπολογιστής σου είναι υγιής και η τσέπη σου δε θα χρειαστεί να.. αδειάσει ξανά. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. ωραία...ενδιαφέρουσες πληροφορίες..

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...