Jump to content

"Πρόβλημα Εκκίνησης- CPU"


bau_05
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα εκκίνησης/CPU

Το συστημα μου ειναι στα βασικά του:

-MB: ASUSP5AD2 Premium

-CPU: Intel Pentium HT 3,6 (σε LGA775 Socket)

-VGA: ATI X600PRO

-Memo: 1024/533 DDR2

-HDD: WD250GB

και δούλευε καλά για τα τελευταία 3 χρόνια.

Το προβλημα που παρουσιάζει τώρα ειναι το εξης:

Κατα την εκκινηση, δεν ανοίγει η οθόνη και απο τα ηχεία ακούγεται συνεχώς η φράση: "System failed.CPU test"

Για να σταματησει πρεπει να κλεισω το διακόπτη του τροφοδοτικού.

Με νέα Επανεκκίνηση έχω το ίδιο πρόβλημα

Οι ενέργειες που έκανα:

* έλεγξα όπως λέει στο manual της MB για το φωνητικό μήνυμα "System failed.CPU test" την CPU (Intel Pentium HT 3,6) και είναι σωστά τοποθετημένη. (Μήπως όμως κάηκε η CPU?)

*Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό, χωρίς αποτέλεσμα.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας μου πει.

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τα πινάκια της cpu και την υποδοχή με αέρα, έλεγξε αν πατάνε κάλά τα καλώδια του τροφοδοτικού στη mobo. Και δοκίμασε αν πατώντας del ή με άλλον τρόπο μπορείς να μπείς στο bios, μήπως καμιά ρύθμιση έχει αλλάξει και προκαλεί το πρόβλημα. Κατά πάσα πιθανότητα πάντως είναι το cpu ή η mobo καμένη. Δούλευε σε υψηλές θερμοκρασίες ή με overclocking??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση

Το προβλημα δεν παρουσιάστηκε μονομιάς

Το εμφάνισε μια φορά, ξανάπαιξε κανονικά με restart, το ξαναεμφάνισε κ.λ.π. ωσπου δεν ξαναδούλεψε.(ισως εχω ελπιδες οτι κατι δεν πατάει καλά?)

Το κουτί το δουλεύω χωρίς καπάκι-για να αερίζεται πιο εύκολα, δεν εκανα overclοking, και το pc δούλευε λίγες ώρες την ημέρα. Βέβαια ο χώρος έπιανε τελευταία υψηλες θερμοκρασίες(~35 οC)

Εβγαλα το CPU και το ξανάβαλα-δεν έχει πιν αλλα επαφές, τις οποιες δεν αγγιξα. Το μόνο που έκανα έβαλα νεα σιλικόνη γιατί η παλιά ξεράθηκε. Επισης εβγαλα και εβαλα την μπαταρία της ΜΒ για reset.

Τι μπορώ να κάνω, να αγοράσω πρώτα νέα CPU, ή θα παει χαμένη, αν καηκε η ΜΒ?

Τελος ταιριάζουν οι νεοι Intel DUO, στο LGA775 Socket?

 

*φιλος μου ειπε οτι ισως καποιοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές της ΜΒ-γύρω στη CPU έχασαν χωρητικότητα και προκαλούν το πρόβλημα, αλλα ποιοι? γινεται χαμος εκει ειναι πανω απο 10, και αξίζει τον κοπο να τους αντικαταστήσω?

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυμπριζο-υποτιθεται ασφαλειας- εχω.

Δεν ασχολούμαι γενικότερα με το "σκαλισμα" του hardware, αρα η πιο πιθανη αιτια ειναι καποιες μεταβολες τασης, οι οποιες με τον καιρο εβλαψαν καποιο πυκνωτη-αν δεν εκαναν καποια χειροτερη ζημια. Επειδη οι πυκνωτες τελικα ειναι 20 ακριβως και ισως κολλημενοι πανω-κατω στη ΜΒ, δε συμφερει να τους ψαξω, μαλλον παω για νεα ΜΒ.

Αν καποιος εχει τεσταρει την ASUS STRIKER EXTREME ή κατι παραπλήσιο ας μου πει

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...