Jump to content

[Αγορά] Ποιο PDA με δέκτη GPS να επιλέξω;


giorgosDF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και καιρο προσπαθω να βρω για να αγορασω μια αξιοπιστη συσκευη PDA με GPS....Εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτα οποιος γνωριζει θα ηθελα να μου πει μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα.....

 

MIO P550 POCKET PC 319 euro

FUJITSU SIEMENS POCKET LOOX N520 GPS 360 euro

 

και επισης αν τα εχει βρει κανενας σε καποιο μαγαζι, φθηνοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να σου αναλύσω τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε συσκευής (είμαι κάτοχος του LOOX), αλλά αφού η FS ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από την κατασκευή PDA, νομίζω ότι η ερώτηση σου έχει μόνο μία απάντηση: Ρ550.

 

Με μια σύντομη ματιά στο skroytz

 

http://www.megamarket.gr/fujitsysiemenspocketlooxn520-p-51245.html

 

http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=24951&prid=25369

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2616

 

http://www.megamarket.gr/miop550pdagps-p-36560.html

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο PDA που έχει βγει για πλοήγηση δεν το συμπεριλαμβάνουμε ? :D
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

<οff topic mode on>

 

Μιας και δεν εχεις ασχοληθει και πολυ με το θεμα, θα σου προτεινα καποιο μοντελο της σειρας HP 57xx ή 59xx. Πολυ ανωτερες συσκευες απο τις 2 που προτεινεις

 

<οff topic mode off>

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου αναλυσεις το θεμα με την FS που κλεινει...γιατι το λες αυτο? εξηγησε μου....

Και για να μην κοιταω αλλα σημαινει ΝΟ ΜΟΝΕΥ....εκτος αν εχετε να προτειναιτε κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.....Γενικα αν εχετε εμπειριες και προβληματα διαφορα πειτε μου να ξερω τι πρεπει να εχω υποψην μου

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να σου αναλύσω τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε συσκευής (είμαι κάτοχος του LOOX), αλλά αφού η FS ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από την κατασκευή PDA, νομίζω ότι η ερώτηση σου έχει μόνο μία απάντηση: Ρ550.

 

Με μια σύντομη ματιά στο skroytz

 

http://www.megamarket.gr/fujitsysiemenspocketlooxn520-p-51245.html

 

http://www.shop21.gr/product/product.computers.asp?pfid=24951&prid=25369

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2616

 

http://www.megamarket.gr/miop550pdagps-p-36560.html

 

Εξηγησε μου το αυτο...για ποιο λογο το λες?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό το άρθρο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=180379

Η Fujitsu-Siemens Computers πρόκειται να «αποσυρθεί» από την αγορά των PDA και PNA συσκευών, πριν από τα τέλη του 2007.

 

Για μένα δεν είναι και η πιο σοφή κίνηση να αγοράσεις μια συσκευή που η εταιρεία κατασκευής της δεν έχει σκοπό να συνεχίσει την παραγωγή τόσο της συσκευής όσο και των παρελκόμενων της. Προσωπική μου πάντα άποψη είναι ότι αν σε 1 χρόνο χρειαστείς πενάκια ή μπαταρία θα ζοριστείς πολύ.

 

Παντως μια και τις έχω δουλέψει και τις δύο συσκευές, μπορώ να σου πω ότι το Loox έχει με διαφορά καλύτερη οθόνη από το mio, δεν έχει όμως BT και δεν καταλαβαίνει αν έβαλες ή έβγαλες την κάρτα SD. Μου είχε δημιουργήσει πολλές φορές corruption γιατί ενώ είχα προσθέσει data στην κάρτα από το pc και την έβαζα πίσω στο ppc αυτό είχε κρατήσει το παλιό alocation table στη μνήμη του και μου έκανε unreadable τα νέα data. Επίσης το mio είναι κατα πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Στην τιμή του Loox υπολόγιζε ότι θα πρέπει να πάρεις βάση και φορτιστή αυτοκινήτου.

Δεν έχω κανένα παράπονο από το loox, ήταν καλή αγορά, αλλά νομίζω ότι το mio είναι πιο συνετή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Η Fujitsu-Siemens πάντως είναι σοβαρή εταιρία, σίγουρα θα καλύψει για μερικά χρόνια τις συσκευές της από πλευράς service και στην ελεύθερη αγορά θα υπάρχουν αξεσουάρ και ότι χρειαστείς από πολλούς κατασκευαστές, αφού κυκλοφορούν πολλές συσκευές. ;)
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και τώρα που δεν έχει σταματήσει την παραγωγή δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βρεις παρελκόμενα για το loox. Πέρσι που χρειάστηκα γραφίδα γιατί έσπασα αυτή που είχα, βρήκα μόνο στην αθήνα (μένω θεσ/νικη) σε επίσημο μεταπωλητή που δεν έστελνε με courier. Δεν σχολιάζω ότι πλήρωσα 35Ε για 3 πενάκια.

 

Ξέχασα να γράψω παραπάνω και το μεγαλύτερο για μένα πλεονέκτημα του Loox από το mio, ότι είναι και USB host η συσκευή. Ήταν ο βασικός λόγος που το προτίμησα σα συσκευή. Βέβαια πάλι χρειάστηκε να κατέβω αθήνα για να αγοράσω το USB host καλώδιο αφού δεν το βρήκα σε κανένα e shop.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙχα ακουσει καποτε απο εναν φιλο πως τα πενακια απο τα ΜΙΟ δεν ειναι καλα επειδη ειναι σπαστα και χαλανε πολυ ευκολα...Δεν ξερω αν ισχυει αυτο και για το Ρ550
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής των Fujitsu-Siemens είναι πολύ πάνω από τα Mio. Φίλε ibari ίσως πρέπει ν' αρχίσεις ν' αγοράζεις κι από internet από εξωτερικό. :)
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι σαν value for money ποιο ειναι καλυτερο..γιατι αν το παρουμε γενικα ποιο ειναι καλυτερο......θα μπουμε φυλακη απο τα εξοδα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής των Fujitsu-Siemens είναι πολύ πάνω από τα Mio. Φίλε ibari ίσως πρέπει ν' αρχίσεις ν' αγοράζεις κι από internet από εξωτερικό. :)

 

Στο θέμα ποιότητας κατασκευής έχεις απολυτο δίκιο. Όσο για τις αγορές από εξωτερικό δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα γιατί δεν έχω πιστωτική κάρτα :O και από όσο ξέρω είναι ψιλοαπαραίτητη.

 

@giorgosDF

 

Για μένα σαν συσκευή είναι καλύτερη το loox, αν ψάχνεις value for money το mio είναι πιο φθηνό και πιο ολοκληρομένο πακέτο. Αν η χρήση που το θες είναι για αυτοκίνητο σκέψου ότι θα πρέπει να δώσεις άλλα 30-40Ε για βάση και φορτιστή psp για το loox, δεν συζητάω για αυθεντικά fs θα πρέπει να δώσεις 70+.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τη διαφορά ρε παιδιά 40 € παραπάνω έχει το Loox. Πιστεύω πάντως πως για να κάνεις σωστή δουλειά και με τα δύο χρειάζεσαι εξωτερική κεραία.

 

Θα επιμείνω πάντως να προτείνω το HP travel companion rx5710. Aν συνυπολογίσεις το πλήρες πακέτο που προσφέρεται με βάση και φορτιστή αυτοκινήτου + Destinator με 535 € που θα το βρεις είσαι κομπλέ με λίγα παραπάνω από αυτά που τελικά θα δώσεις αγοράζοντας τα άλλα και έχεις ένα μηχάνημα με ποιότητα, δυνατότητες και εγγύηση. Θα γλυτώσεις από του κόσμου τα προβλήματα μία και καλή δίνοντας λίγα περισσότερα.

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Ν520 μεταχειρισμένο 175 ευρώ. Βάση αυτοκινήτου 10 ευρώ από το Media Markt. Τώρα για φορτιστή δεν ξέρω τιμή.

Μου ήρθε αρκετά οικονομικά θα έλεγα :D!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
P550 δαγκωτο... και εγώ πήρα το P350 και το μετανιωσα που δεν έδωσα 100 ευρω επιπλεον για να παρω το 550! Εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ... οσο για την ποιότητα της mio θεώρω οτι είναι σε πολυ-πολύ υψηλο επιπεδο...

Amd Athlon 64 3500+@2.8GHZ ON Msi K8N Neo4 SLI Platinum

NVidia Geforce 6600LE 256mb By Msi

1024 DDR 400 by KINGSTON + 512mb ddr by TWINMOS -160gb by Maxtor - Nec 3551A Labelflash - ASUS DVD-Rom S-ATA

Opoios endiaferetai pm <---> to skotono ^

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα PDA-GPS και επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία θα ήθελα την βοήθειά σας.

Ιδιαίτερη βαρύτητα θέλω να δώσω στο GPS καθώς είμαι ώρες στους δρόμους και μου είναι πολύ χρήσιμο. Θέλω ένα καλό και αξιόπιστο δέκτη δεδομένου ότι έχω και γαλλικό αυτοκίνητο (peugeot 206 - δεν ξέρω αν έχει φίλτρα το παρμπρίζ κλπ).

 

Για τα λεφτά που διαθέτω είδα τα παρακάτω μοντέλα

eten Χ600 και mio P560. Ξαναλέω ότι με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της πλοήγησης...Βεβαία το mio έχει μεγαλύτερη οθόνη αλλά δεν ξέρω...

 

Α και κάτι άλλο...συγχωρέστε με αν θα πω βλακεία :p Η υπηρεσία του GPS έχει κάποια άλλη χρέωση εκτός δηλαδή απο την αγορά ενός πρoγράμματος πχ destinator?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο...συγχωρέστε με αν θα πω βλακεία Η υπηρεσία του GPS έχει κάποια άλλη χρέωση εκτός δηλαδή απο την αγορά ενός πρoγράμματος πχ destinator?

 

 

Αυτο σιγουρα οχι!

 

 

Απο τα λιγα που ξερω,τα eten ειναι κορυφαια στο gps!Αλλα γιατι δεν παιρνεις ενα Gps .Σ ενα φιλλαδιο ειδα σημερα τιμες της ταξης των 160 ευρω!Παρε ενα με 3,5" οθοναρα και ασε τα τηλεφωνα αν θες να κανεις οπως πρεπει τη δουλεια σου!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα μια ερώτηση: Το PDA GPS MLS DESTINATOR HP5710 TALK & DRIVE αξίζει στα 400 ευρώ;;

 

θα παρεις αυτο του avatar μου και θα εισαι ωραιος....(και με WM6) :cool:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις αυτο του avatar μου και θα εισαι ωραιος....(και με WM6) :cool:

 

Γιωργο τι λεει το εργαλειο του αβαταρ σου? :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τι λεει το εργαλειο του αβαταρ σου? :)

 

γεια σου Δημητρη

Πολυ καλο και σαν PocketPC και σαν συσκευη πλοηγησης

 

το εχω με ενα Holux M1000 και Destinator 7 ...3.5" οθονη

και πολυ καλη αυτονομια

 

Εβαλα και 6αρια πανω και super!

 

132 RΟΜ και 43 RΑM Free φιλε μου..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: ενδιαφέρομαι για μία συσκευή PNA/PDA (όχι κινητό) που να πληροί τις εξής προϋποθέσεις:

 

Α) Να έχει ευανάγνωστη οθόνη (από 4΄΄ και πάνω) και κατά το δυνατόν υψηλή ανάλυση.

Β) Να υποστηρίζει λειτουργικό από Microsoft CE 5.0 και πάνω (κατά προτίμηση 6.0).

Γ) Να έχει μνήμη RAM τουλάχιστον 128ΜΒ (δεν θέλω κολλήματα).

Δ) Να υποστηρίζει πλήρως το ελληνικό Destinator 7, ΧΩΡΙΣ να μπλέκω με πολύπλοκα κλειδώματα καθώς η συσκευή θα αγοραστεί από Αμερική. Θα υπάρχουν fix οι ξένοι χάρτες και θα χρησιμοποιώ το Destinator 7 με κάρτα SD.

 

Η συσκευή θα χρησιμοποιηθεί από την σύζυγό μου που είναι αλλοδαπή, 90% σε αυτοκίνητο και 10% ως πεζή.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...