Jump to content

Θέλω να προσφέρω δωρεάν ασύρματη δικτύωση!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα μαγαζι στο Ναυπλιο και θα ηθελα να προσφερω δωρεαν ασυρματη δικτυωση στους πελατες μου...!

Ειναι εφικτο?

Εχω Connx aDSL 768 και ενα ασυρματο routerακι Sagem Fast 1540WG?Μπορω να το κανω αυτο με ασφαλεια παντα?

thnx guys εκ των προτερων...!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα μαγαζι στο Ναυπλιο και θα ηθελα να προσφερω δωρεαν ασυρματη δικτυωση στους πελατες μου...!

Ειναι εφικτο?

Εχω Connx aDSL 768 και ενα ασυρματο routerακι Sagem Fast 1540WG?Μπορω να το κανω αυτο με ασφαλεια παντα?

thnx guys εκ των προτερων...!!! :):)

Καταρχήν συγχαρητήρια για την σκέψη. Αυτό θα έπρεπε να καθιερωθεί σε μαγαζιά. Ναι μπορείς. Όταν λες ασφάλεια τι έχεις στο μυαλό σου ; τι σε προβληματίζει για να καταλάβω να σε βοηθήσω...

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...!Σε ευχαριστω πολυ!!!

Βασικα δεν ξερω πως μπορω να το κανω αυτο, να εχω δωρεαν ασυρματο δικτυο αλλα να μην γινει καμια και μπορεσουν και μπουν στα αρχεια του PC μου στο μαγαζι που εχω και εγγραφα και λοιπα...!Αν μπορεις να με κατατοπισεις στο πως θα το κανω θα σε ευγνομονω...!!!

 

P.S. Το μαγαζι δεν ειναι καφετερια ή καθιστικο μαγαζι αλλα θελω να προσφερω σε οποιον πελατη ή περαστικο θελει πχ να ελεγξει τα email του ή το οτιδηποτε...!!! :) Ετσι πρεπει.,..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...!Σε ευχαριστω πολυ!!!

Βασικα δεν ξερω πως μπορω να το κανω αυτο, να εχω δωρεαν ασυρματο δικτυο αλλα να μην γινει καμια και μπορεσουν και μπουν στα αρχεια του PC μου στο μαγαζι που εχω και εγγραφα και λοιπα...!Αν μπορεις να με κατατοπισεις στο πως θα το κανω θα σε ευγνομονω...!!!

 

P.S. Το μαγαζι δεν ειναι καφετερια ή καθιστικο μαγαζι αλλα θελω να προσφερω σε οποιον πελατη ή περαστικο θελει πχ να ελεγξει τα email του ή το οτιδηποτε...!!! :) Ετσι πρεπει.,..!

Α, για τα αρχεία φοβάσαι. Είναι απλό. Στον υπολογιστή που έχεις καρφώσει το Routerάκι θα πας και θα ξε-τικάρεις στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου, το "Client for Microsoft Network" και το "File and printer sharing for Microsoft Windows Networks".

Το ίδιο και σε όποιο pc σου χρησιμοποιεί αντίστοιχη ασύρματη κάρτα δικτύου.

 

Επίσης θα βάλεις κωδικό στο PC, πηγαίνοντας στον πίνακα ελέγχου στο εικονίδιο Users.

 

Νομίζω αυτά σαν βασικό επίπεδο σου αρκούν.

 

Στις ρυθμίσεις από το routerάκι σου να βάλεις το DHCP ενεργοποιημένο και να μην βάλεις κλειδί, αν θες να μπαίνουν ελεύθερα όλοι.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να μην βαλω κλειδι τι εννοεις?Να μην βαλω WEP?Μπερδευτηκα λιγακι...Για εξηγησε το λιγακι..,.!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Αν κατάλαβα δεν σκοπεύεις να αγοράσεις ένα πιο σοβαρό router, οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις το εξής:

Θα βρείς ένα παλιό pc, και p2 μια χαρά είναι. Βάλε μια ασύρματη κάρτα πάνω, και κάποιο λειτουργικό για routing (mikrotik (αλλά θέλει $$), ή pfsense, m0n0wall, κλπ). Με την ασύρματη κάρτα στο pc θα έχεις access point. Τα δικά σου μηχανήματα θα είναι σε έναν ξεχωριστό dmz απ' τα ασύρματα. Άνάμεσα στα 2 subnets δεν θα υπάρχει καμία σύνδεση που να επιτρέπει στους ασύρματους να δούν το δικό σου δίκτυο.

Επίσης, συνιστώ να χρησιμοποιήσεις και traffic shapping, ώστε να δίνεις συγκεκριμένο ποσοστό b/w στους ασύρματους, πχ κρατάς 300kbit για σένα και δίνεις τα υπόλοιπα στους πελάτες, με burstable αν δεν έχεις activitry εσύ. Αν στήσεις και έναν cache proxy για οικονομία στο b/w θα είσαι μια χαρά. :)

 

H λύση που προτείνει ο racoon ξερπερνιέται πανεύκολα, δεν νομίζω να θές να ρισκάρεις :)

 

Αυτά από εμένα. Στο google θα βρείς αρκετά tutorials για παρόμοια σεταρίσματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλα ολα αυτ απου λες και σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα και οι ορολογιες που χρησιμοποιεις μου φαινονται ολιγον τι αλαμπουρνεζικα..,!!Μπορεις να γινεις λιγο πιο κατανοητος...!!!:)

 

thnx...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μπαίνουν ελεύθερα όλοι απ'το μαγαζί σου (κι εννοώ εντελώς ελεύθερα και μάλιστα και από την γύρω περιοχή) μη βάλεις WEP/WPA κλειδί. Αν θέλεις να είναι πιο ασφαλές βάλε ένα κλειδί WEP/WPA (καλύτερα WPA) και απλά να το βάλεις σε ένα καρτελάκι στο μαγαζί μέσα για να ενημερώνονται οι πελάτες σου...

Όσο για τα αρχεία που θες να μην είναι κοινόχρηστα πολύ απλά μην κάνεις κανένα φάκελο κοινόχρηστο ή μην βάζεις σημαντικά έγγραφα σε κοινόχρηστο φάκελο.

Τέλος να σημειώσω ότι το bandwidth θα το μοιράζεσαι με αυτούς που μπαίνουν, συνεπώς μία 768 συνδεση θα είναι σχετικά αργή. Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε...

 

ΥΓ: Συγχαρητήρια για την καλή σου πρωτοβουλία...

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αμα βαλω ενα WEP Key αλλα δεν το αλλαζω και Εχω αυτο παντα, πχ 'Melokipos' , μπορει να συμβει τπτ?,να μου κανουν καμια χακερια?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ουδεις γνωριζει?

Εχω μεινει standby,να το κανω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το WEP Key τι μορφης πρεπει να ειναι?

 

EDIT:Το εφτιαξα τελικα...

Το εκανα με WEP Key...

Οποιος ερθει κατα Ναυπλιο μερια ας περασει απο Μελοκηπο, εκτος απο γλυκακια, μαρμελαδιτσες, κρασακια κλπ, προσφερουμε και ΔΩΡΕΑΝ ασυρματο Internet...χεχε...

 

Thnx guys για ολες τις συμβουλες σας...

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το WEP Key τι μορφης πρεπει να ειναι?

 

EDIT:Το εφτιαξα τελικα...

Το εκανα με WEP Key...

Οποιος ερθει κατα Ναυπλιο μερια ας περασει απο Μελοκηπο, εκτος απο γλυκακια, μαρμελαδιτσες, κρασακια κλπ, προσφερουμε και ΔΩΡΕΑΝ ασυρματο Internet...χεχε...

 

Thnx guys για ολες τις συμβουλες σας...

:D

 

Μη σταξει όμως κανένα συροπάκι στο πληκτρολογιάκι...;)

akouseto.gr - το καλύτερο ελληνικό blog, όπως όλα τ'αλλα...
Link to comment
Share on other sites

Το WEP Key τι μορφης πρεπει να ειναι?

 

EDIT:Το εφτιαξα τελικα...

Το εκανα με WEP Key...

Οποιος ερθει κατα Ναυπλιο μερια ας περασει απο Μελοκηπο, εκτος απο γλυκακια, μαρμελαδιτσες, κρασακια κλπ, προσφερουμε και ΔΩΡΕΑΝ ασυρματο Internet...χεχε...

 

Thnx guys για ολες τις συμβουλες σας...

:D

 

Ωραίος... Αν έρθω κατα 'κει θα σε έχω σίγουρα στα υπ'όψιν μου...:lol::lol:

Απ'ότι βλέπω στην υπογραφή σου θα βάλεις και on-line κατάστημα. Άντε με το καλό να φτιάξεις στο μέλλον και VPN!:D

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

aritoni λολ...χαχαχα...

Aeikinitos ναι θα εχει και eshop και πολλα αλλα...

Το site ετοιμαζεται και θα ειναι σουπερ...!!!

Φορουμ,eshop,Νεα,Βιντεο - Παρουσιασεις και πολλα αλλα...!!!

thnx και παλι ρε παιδες...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...