Jump to content

Εξετάσεις Ά λυκείου


ThunderFox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτον φίλε μπόμπιρα τίποτα δε μπαίνει συγκεκριμένο.Εμάς πήγαν και μας έβαλα μέχρι και για θεωρία ένα θεώρημα ότι να ναι και μας το έδωσαν χωρ;iwι σχήμα και έτσι πολλοί μπερδευτήκαμε.Όσο για τη κατεύθυνση illianna να προτιμήσεις τεχνολογική αν δε σε ενδιαφέρει η χημεία.Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει και ούτε μου αρέσει και για αυτό θα πάω τεχνολογική.Άσε που στη θετική μαζεύονται όλα τα φυτά που καταλαβαίνουν τα πάντα και μου τη δίνουν θανάσιμα.

Για Άλγεβρα πείτε τίποτα σος.Γράφουμε τη Δευτέρα.

Σήμερα χαλαρά αγγλικά στις 10 και μισή.

 

Πρώτον φίλε mi3s δεν έχει σημασία αν σε ενδιαφέρει η όχι η χημεία. Χημικός έτσι και αλλιώς αποκλείεται να πας. Δεύτερον, η τεχνολογική κατεύθυνση είναι η πιο κορεσμένη αυτά τα χρόνια και άμα κάτσεις να δεις τις προοπτικές εργασίας μετά τις σχολές απ'το παιδαγωγικό ινστιτούτο, θα καταλάβεις γιατί διαλέγω θετική.(+φυσικά αρχές οικονομίας στη τρίτη, για να έχω το 5ο πεδίο). Εγώ δεν πρόκειται να κάνω τη ******* και μετά να δουλεύω μια ζωή για να βγαίνω τσίμα-τσίμα. Και ούτε πρόκειται να διαλέξω ότι γουστάρουν οι γονείς μου και οι άλλοι. θέλω να ζήσω τη ζωή μου και πρέπει να κάνεις τώρα τη σωστή επιλογή, και να μη κλαίγεσαι μετά στη κυβέρνηση και στους ανώτερους σου για αυξήσεις... Αυτά είχα να πω.

 

Και όσον αφορά τη γεωμετρία, οι 5 ασκήσεις που σας έδωσα στο τελευταίο message δεν είναι ανάγκη να πέσουν αυτές καθ' αυτές. Αλλά θα σας δώσουν το τρόπο επίλυσης σχεδόν όλων των ασκήσεων, αν καθήσετε να σκεφτείτε και τις συνδυάσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι ενδιαφερεστε για ιατρικη δεν τιθεται θεμα πατε τρεχοντας θετικη!!!!:!:

Οσοι δεν ενδιαφερονται για το 3ο πεδιο γιατι να μπλεχτουν με χημειες και βιολογιες κατευθυνσης???

Η τεχνολογικη ειναι μια χαρα!! Ενταξει, ισως ειναι η κατευθυνση που μαζευει συνηθως αυτους που δεν ενδιαφερονται ουτε βιβλιο να φερουν (η θετικη εχει παντα καλο επιπεδο), αλλα ενας σωστος μαθητης μπορει ανετα να βγει κερδισμενος!

 

Οσο για τις προοπτικες που αναφερεις, σε ποια επαγγεματα? Ποιου πεδιου??:confused:

 

Στη δευτερα υπαρχουν περιθωρια για περα-δωθε στις κατευθυνσεις, αλλα οχι τεχνολογικη στη Β' και θετικη στην Γ'!! Ειναι δυσκολο οπως λεει και ο bobiras για τη χημεια....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λέει ο takis.Μπόμπιρα μάλλον δε ξέρεις ακρβώς πως έχουν τα πράγματα για αυτό το λόγο λές και ασυναρτησίες.Ποιος σου είπε ότι από τη θετική κερδίζεις πολύ παραπάνω πράγματα,και μπορείς να περάσει σε καλύτερες σχολές?Και ποιός σου είπε ότι όσοι πάνε θετική τα βγάζουν τσίμα τσίμα?Όσο για το ΑΟΘ απόφαση σου.Και εγώ δεν ανέφερα καν ότι οι γονείς μου με προτρέπουν να πάω τεχνολογική.Αποφασή μου ήταν,και στη τελική μπορεί και εγώ θετικη να πάω.Και όσο για τα σος δεν είπα κάτι απλά θεωρώ ότι όλα μπορούν να μπούν.Οκ απλά κάτι ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφερεστε για ιατρικη δεν τιθεται θεμα πατε τρεχοντας θετικη!!!!:!:

Οσοι δεν ενδιαφερονται για το 3ο πεδιο γιατι να μπλεχτουν με χημειες και βιολογιες κατευθυνσης???

Η τεχνολογικη ειναι μια χαρα!! Ενταξει, ισως ειναι η κατευθυνση που μαζευει συνηθως αυτους που δεν ενδιαφερονται ουτε βιβλιο να φερουν (η θετικη εχει παντα καλο επιπεδο), αλλα ενας σωστος μαθητης μπορει ανετα να βγει κερδισμενος!

 

Οσο για τις προοπτικες που αναφερεις, σε ποια επαγγεματα? Ποιου πεδιου??:confused:

 

Στη δευτερα υπαρχουν περιθωρια για περα-δωθε στις κατευθυνσεις, αλλα οχι τεχνολογικη στη Β' και θετικη στην Γ'!! Ειναι δυσκολο οπως λεει και ο bobiras για τη χημεια....

 

Όσον αφορά τις προοπτικές απασχόλησης μετά την αποφοίτηση από ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης, σύμφωνα με την έρευνα και αξιολόγηση από το παιδαγωγικό ινστιτούτο, ισχύουν τα παρακάτω.

 

Σχολές με τη καλύτερη προοπτική απασχόλησης:

Επιστήμες διατροφής και διαιτολογίας (μόνο από θετική)

Νοσηλευτικής (μόνο από θετική)

Επιστήμης υπολογιστών (τεχνολογική ΚΑΙ θετική)

Εφαρμοσμένη πληροφορική (τεχνολογική ΚΑΙ θετική)

Μηχανικών Επικοινωνιακών συστημάτων (τεχνολογική ΚΑΙ θετική)

Διοίκηση επιχειρήσεων (Αρχές Οικονομίας-5ο πεδίο)

Οργάνωση επιχειρήσεων (Αρχές Οικονομίας-5ο πεδίο)

 

Σχολές με τη χειρότερη προοπτική εργασίας:

Ιατρική (για τους τρελούς από θετική)

Βιοχημείας και βιοτεχνολογίας(για τους τρελούς από τεχνολογική)

Χημικών μηχανικών(από τεχνολογική)

Δημόσιας Διοίκησης(Αρχές Οικονομίας-5ο πεδίο)

 

Γι' αυτούς που πάνε θεωρητική τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό τι δείχνει δηλαδή?Και αυτόι που είναι στη τεχνολογική έχουν καλύτερες προοπτικές από τη θρτική και στη τελική όλα είναι ενδεικτικα.

Link to comment
Share on other sites

Tέλος εμείς σήμερα, με φυσική.. Εύκολα(κανονικά) για μένα ήτανε τα θέματα. 2 προβλήματα, ένα κεκλιμένο και ένα με αρχή διατήρησης της ενέργειας, και της ορμής :yahoo:

 

ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Εμείς γράψαμε Θρησκευτικά σήμερα!πολύ εύκολα τελικά!Αγγελοι,Θεια Οικονομια,Θεια Λειτουργια και τετοια επεσαν!Αντε αυριο Κειμενα!

 

ΥΓ.Καλε γιατί μαλώνετε τόσο;Κ ο bobiras γιατί έγινε banned???

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε οι μόνοι άτυχοι?Εμείς τελιώνουμε την άλλη Παρασκευή.Όσο για το ban illiana δε το σχολιάζω.ΑΡκεί να διαβάσει την τα πόστ με την απρεπή συμπεριφορά του bobiras11_vag.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝτάξει...Ηταν λιγο-πολυ επιθετικος,αλλα δεν το εκοβα και για ban!

 

Τεσπα...Ενταξει,ειστε πιο ανετοι παντως εσεις,γιατι τα δινετε μερα παρα μερα...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝτάξει...Ηταν λιγο-πολυ επιθετικος,αλλα δεν το εκοβα και για ban!

 

Τεσπα...Ενταξει,ειστε πιο ανετοι παντως εσεις,γιατι τα δινετε μερα παρα μερα...!!!

 

Όχι πάντα.. :worry: Αρχές Οικονομίας-Έκθεση και Άλγεβρα-Κείμενα δίνουμε συνεχόμενες μέρες..

:pig:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δώσαμε Κείμενα!Ήταν Ελευθεροι Πολιορκημενοι,Σχεδίασμα Β'!!!

Ευκολα ητανε.1 ερώτηση απ'την εισαγωγη και οι υπολοιπες 4 απ'το ποιημα... Γιατι χρησιμοποιει τη μανα,ποιο το παραπονο του Σουλιωτη κ τα συναισθηματα μας απεναντι σ'αυτον,1 αλλη ερωτηση απο παραλληλο ποιημα για το θανατο του Διακου του Γ.Κ.Καρυωτη κ να βρουμε πώς αντιμετωπιζουν οι ηρωες το θανατο τους σε σχεση με τη φυση (η κατι τετοιο!)

 

Καλα πρεπει να εγραψα...!

Εσείς;;

Link to comment
Share on other sites

σημερα θρησκευτικα πανευκολα! :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κείμενα πανεύκολα.Ιθάκη έπεσε.Τρεις ερωτήσεις από το βιβλίο μιά δικιά τους και μια από το άγνωστο ομοιότητες διαφορές.Άντε άλλα τρία .την Παρασκευή.Δευτέρα άλγεβρα,τετάρτη χημεία και Παρασκευή αρχές οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γράφαμε Γερμανικά... Ουδέν σχόλιον

 

3 μαθήματα έμειναν Δευτέρα Χημεία,Τρίτη Κείμενα κ πέμπτη Κείμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κατευθυνσεις, επειδη αυτη τη στιγμη βιαζομαι, λεω μονο οτι αν εισαι ξυπνιος και σχετικος, γιατι ΑΟΔΕ και ΑνΕφ δεν θελει μονο μαθηματα, αλλα και σχετικοτητα, μπορεις να πας και να γραψεις και 20 σ'αυτα τα δυο. Δεν ξερω ομως πολλους που να εγραψαν καθαρο 20 σε Χημεια-Βιολογια.

Οσο για την προσβασιμοτητα, οταν στοχος δεν ειναι το πεδιο 3, δεν τιθεται προβλημα. Για τα δυο αυτα μαθηματα που ανεφερα, μαλιστα, και για πεδια 2,4,5 αυτος που θελει να ειναι ανετος θα παει Τεχνολογικη. Οι υπολοιποι θα πανε Θετικη, αλλα δεν υπαρχει καμια διαφορα στα μορια εισαγωγης και στα μαθηματα βαρυτητας ανα πεδιο. Απλως δεν θα εχουν δυο σιγουρα 19αρια ή 20αρια στα πανευκολα (για τους σχετικους μιλαω παντα) ΑΟΔΕ και ΑνΕφ, οποτε τα συνδεδεμενα μορια εισαγωγης πεφτουν. Η επιλογη ειναι του καθενος! Θα αναφερθω σε λεπτομερειες αυριο που θα εχω χρονο. Γενικοτερα ομως, αν καποιος νομιζει οτι η Τεχνολογικη και η Θετικη εχουν καμια διαφορα στα πεδια 2,4,5 κανει μεγαλο λαθος. Η μονη διαφορα ειναι η δυσκολια, οπου για τη Θετικη αυξανει πολυ περισσοτερο. Οποτε, για μενα παντα, ο πρακτικος (οπως εγω πχ. που ενδιαφερομαι για ΑΣΟΕΕ και στρατιωτικες) θα παει Τεχνολογικη.

Όσο για τα επιπεδα κατευθυνσεων μην εισαι τοσο απολυτος. Συνηθως διαφορες παιζονται αναμεσα σε σχολεια. Και τα ισοζυγια αναφερονται σε σχολες, οχι σε κατευθυνσεις και πεδια. Απο θετικη ακομη και φιλολογος περνας αμα θες (με ποσοστιαια μειωση), αλλα το αρνητικο ισοζυγιο ειναι στη φιλολογια, οχι στη θετικη. Και το θεμα ειναι οτι ο καλος μαθητης, στην τεχνολογικη θα γινει αριστος, λογω ευκολοτερων μαθηματων. Αρα λοιπον, υποθετοντας οτι δεν ενδιαφερεται για Υγειας, δεν ειναι βλακας να παει θετικη? Συγγνωμη για το χαρακτηρισμο, αλλα επειδη βλεπω πολλα στο περιβαλλον μου, κατανοω οτι οι περισσοτεροι πανε Θετικη λογω ψωνιου και οχι λογω σκοπου. Οταν η αλλη μου λεει οτι θελει να περασει σε ΤΕΙ Πληροφορικης και παει Θετικη με επιλογης Αστρονομια χωρις να εχει καμια σχεση με το χωρο, εγω πως να χαρακτηρισω την κοπελα αυτη? Απλως ξερω οτι ολοι οι μαθηματικοι συμπαθουν την οικογενεια της για καποιον απροσδιοριστο λογο...Και θετω και το τελικο ερωτημα. Ποσοι νομιζουν οτι ειναι κομπιουτερ να δουλευουν ασταματητα; Αν πχ. παλεψεις δυο χρονια στη Θετικη, τα φτυσεις (που αυτο ειναι βεβαιο) και μετα περασεις Ιατρικη για 6 χρονια γενικη παθολογια και καπου στον 3ο χρονο τα φτυσεις ξανα και δεν παρεις ουτε βεβαιωση σπουδων, τι περισσοτερο θα εχεις απο μενα (παραδειγμα φερνω) που θα ειμαι σχεδον αποφοιτος ΑΣΟΕΕ με πολυ καλες προοπτικες σε καπου 35 χωρες με καπιταλιστικη οικονομια, οπως η Ελλαδα, οπου θα πληρωνομαι με τη σεσουλα; Γιατι ας μη γελιομαστε, ο κοσμος ειναι Υπηρεσιες. Ουτε επιστημες ειναι ουτε τιποτα. Οποιος νομιζει οτι θα τελειωσει Φυσικο ή Μαθηματικο και θα παει να δουλεψει στο CERN δεν πιστευω οτι ειναι και πολυ προσγειωμενος. Το πολυ πολυ να γινει κανενας τεμπελο-καθηγητακος με 900 ευρω το μηνα (αν και όποτε διοριστει), ενω ο αλλος που θα εχει ασχοληθει με υπηρεσιες να δουλευει σε πολυεθνικες με μισθους καποιες χιλιαδες ευρω? Και μαλιστα ο πρωτος θα εχει βγαλει την "ενδοξη" θετικη, ενω ο αλλος την "υποβιβασμενη" τεχνολογικη. Απορω γιατι καποιοι εχουν την εικονα στο μυαλο τους οτι οποιος βγαινει απο την τεχνολογικη γινεται αναγκαστικα υδραυλικος της γειτονιας...Αλλα και υδραυλικος, σε 10 σπιτια τη μερα να παει, απο 20 ευρω στο καθενα, 200 ευρω μεροκαματο. Το βγαζεις εσυ κυρ-επιστημονα της Θετικης; Για πες μου μετα ποιος ειναι τσιμα-τσιμα και ποιος τρεχει στις απεργιες να ζηταει αυξησεις...Γιατι η Ιστορια εχει αποδειξει οτι αυτοι που τωρα κλαιγονται ειναι αυτοι που πριν 20 χρονια σπουδαζαν στις σχολες-ελιτ της Ελλαδας (Φιλολογια, Θεολογια, Μαθηματικο, Φυσικο κτλ.) ενω οι αποφοιτοι τεχνικων λυκειων (ουτε καν ΑΕΙ απο Τεχνολογικη Γενικου) που εγιναν τεχνιτες τωρα εχουν κατι εταιρειες οπως International Service Απολυμανσεις-Επισκευες κτλ. και κοβουν βολτες στο ΧΑΑ. Αρα λοιπον φιλε και οποιος αλλος με διαβαζει, ας κοιταξει να παει καπου καλα, και να μην κολλαει στο μεσο με το οποιο θα παει.

Εχω αλλάξει μόνο 4 κινητά σε όλη μου τη ζωή και δε βάζω περισσότερες από 10 κάρτες το χρόνο (των 10 ευρώ). Μη με ρωτήσετε τι δουλειά έχω εδώ υπ'αυτές τις συνθήκες! Κι εγώ ακόμα απορώ...;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα χθες Γερμανικά...Ουδέν σχόλιον περί αυτής της γλώσσας.Άντε,επιτέλους,Θρησκευτικά τη Δευτέρα και μετά μπουγέλο!(Εννοείται τα έχω τελειώσει)
Link to comment
Share on other sites

εγω δευτερα- γεωμετρια τεταρτη-κειμενα και πεμπτη-ιστορια!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κατευθυνσεις, επειδη αυτη τη στιγμη βιαζομαι, λεω μονο οτι αν εισαι ξυπνιος και σχετικος, γιατι ΑΟΔΕ και ΑνΕφ δεν θελει μονο μαθηματα, αλλα και σχετικοτητα, μπορεις να πας και να γραψεις και 20 σ'αυτα τα δυο. Δεν ξερω ομως πολλους που να εγραψαν καθαρο 20 σε Χημεια-Βιολογια.

Οσο για την προσβασιμοτητα, οταν στοχος δεν ειναι το πεδιο 3, δεν τιθεται προβλημα. Για τα δυο αυτα μαθηματα που ανεφερα, μαλιστα, και για πεδια 2,4,5 αυτος που θελει να ειναι ανετος θα παει Τεχνολογικη. Οι υπολοιποι θα πανε Θετικη, αλλα δεν υπαρχει καμια διαφορα στα μορια εισαγωγης και στα μαθηματα βαρυτητας ανα πεδιο. Απλως δεν θα εχουν δυο σιγουρα 19αρια ή 20αρια στα πανευκολα (για τους σχετικους μιλαω παντα) ΑΟΔΕ και ΑνΕφ, οποτε τα συνδεδεμενα μορια εισαγωγης πεφτουν. Η επιλογη ειναι του καθενος! Θα αναφερθω σε λεπτομερειες αυριο που θα εχω χρονο. Γενικοτερα ομως, αν καποιος νομιζει οτι η Τεχνολογικη και η Θετικη εχουν καμια διαφορα στα πεδια 2,4,5 κανει μεγαλο λαθος. Η μονη διαφορα ειναι η δυσκολια, οπου για τη Θετικη αυξανει πολυ περισσοτερο. Οποτε, για μενα παντα, ο πρακτικος (οπως εγω πχ. που ενδιαφερομαι για ΑΣΟΕΕ και στρατιωτικες) θα παει Τεχνολογικη.

Όσο για τα επιπεδα κατευθυνσεων μην εισαι τοσο απολυτος. Συνηθως διαφορες παιζονται αναμεσα σε σχολεια. Και τα ισοζυγια αναφερονται σε σχολες, οχι σε κατευθυνσεις και πεδια. Απο θετικη ακομη και φιλολογος περνας αμα θες (με ποσοστιαια μειωση), αλλα το αρνητικο ισοζυγιο ειναι στη φιλολογια, οχι στη θετικη. Και το θεμα ειναι οτι ο καλος μαθητης, στην τεχνολογικη θα γινει αριστος, λογω ευκολοτερων μαθηματων. Αρα λοιπον, υποθετοντας οτι δεν ενδιαφερεται για Υγειας, δεν ειναι βλακας να παει θετικη? Συγγνωμη για το χαρακτηρισμο, αλλα επειδη βλεπω πολλα στο περιβαλλον μου, κατανοω οτι οι περισσοτεροι πανε Θετικη λογω ψωνιου και οχι λογω σκοπου. Οταν η αλλη μου λεει οτι θελει να περασει σε ΤΕΙ Πληροφορικης και παει Θετικη με επιλογης Αστρονομια χωρις να εχει καμια σχεση με το χωρο, εγω πως να χαρακτηρισω την κοπελα αυτη? Απλως ξερω οτι ολοι οι μαθηματικοι συμπαθουν την οικογενεια της για καποιον απροσδιοριστο λογο...Και θετω και το τελικο ερωτημα. Ποσοι νομιζουν οτι ειναι κομπιουτερ να δουλευουν ασταματητα; Αν πχ. παλεψεις δυο χρονια στη Θετικη, τα φτυσεις (που αυτο ειναι βεβαιο) και μετα περασεις Ιατρικη για 6 χρονια γενικη παθολογια και καπου στον 3ο χρονο τα φτυσεις ξανα και δεν παρεις ουτε βεβαιωση σπουδων, τι περισσοτερο θα εχεις απο μενα (παραδειγμα φερνω) που θα ειμαι σχεδον αποφοιτος ΑΣΟΕΕ με πολυ καλες προοπτικες σε καπου 35 χωρες με καπιταλιστικη οικονομια, οπως η Ελλαδα, οπου θα πληρωνομαι με τη σεσουλα; Γιατι ας μη γελιομαστε, ο κοσμος ειναι Υπηρεσιες. Ουτε επιστημες ειναι ουτε τιποτα. Οποιος νομιζει οτι θα τελειωσει Φυσικο ή Μαθηματικο και θα παει να δουλεψει στο CERN δεν πιστευω οτι ειναι και πολυ προσγειωμενος. Το πολυ πολυ να γινει κανενας τεμπελο-καθηγητακος με 900 ευρω το μηνα (αν και όποτε διοριστει), ενω ο αλλος που θα εχει ασχοληθει με υπηρεσιες να δουλευει σε πολυεθνικες με μισθους καποιες χιλιαδες ευρω? Και μαλιστα ο πρωτος θα εχει βγαλει την "ενδοξη" θετικη, ενω ο αλλος την "υποβιβασμενη" τεχνολογικη. Απορω γιατι καποιοι εχουν την εικονα στο μυαλο τους οτι οποιος βγαινει απο την τεχνολογικη γινεται αναγκαστικα υδραυλικος της γειτονιας...Αλλα και υδραυλικος, σε 10 σπιτια τη μερα να παει, απο 20 ευρω στο καθενα, 200 ευρω μεροκαματο. Το βγαζεις εσυ κυρ-επιστημονα της Θετικης; Για πες μου μετα ποιος ειναι τσιμα-τσιμα και ποιος τρεχει στις απεργιες να ζηταει αυξησεις...Γιατι η Ιστορια εχει αποδειξει οτι αυτοι που τωρα κλαιγονται ειναι αυτοι που πριν 20 χρονια σπουδαζαν στις σχολες-ελιτ της Ελλαδας (Φιλολογια, Θεολογια, Μαθηματικο, Φυσικο κτλ.) ενω οι αποφοιτοι τεχνικων λυκειων (ουτε καν ΑΕΙ απο Τεχνολογικη Γενικου) που εγιναν τεχνιτες τωρα εχουν κατι εταιρειες οπως International Service Απολυμανσεις-Επισκευες κτλ. και κοβουν βολτες στο ΧΑΑ. Αρα λοιπον φιλε και οποιος αλλος με διαβαζει, ας κοιταξει να παει καπου καλα, και να μην κολλαει στο μεσο με το οποιο θα παει.

 

συμφωνω απολυτα...το μονο που με "εμποδιζει" να αποφασισω ειναι οτι θα μ'αρεσε η φαρμακευτικη η η κτηνιατρικη...οχι καποια αλλη απ'τις σχολες...

 

Αντε παιδια καλη μας επιτυχια και καλο μπουγελομα φιλε one_tree_hill!!!

(Δεν αποκλειεται να το κανω κι εγω,γιατί συνεχεια λεω δε θα παιξω,αλλα παιζω!Δε συγκρατιεμαι!!!!!!):lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικα και γι'αυτο απεκλεισα οσους ενδιαφερονται για Υγειας. Αυτοι, ΟΚ, πανε Θετικη. Δεν λεω το αντιθετο. Οι περισσοτεροι ομως που πανε θετικη προοριζονται για 2 και 4 πεδια, οπου δεν υπαρχει λογος να πας απο θετικη.

Για του λογου το αληθες, παρτε και τη συναρτηση των μοριων εισαγωγης:

 

Μορια Εισαγωγης=(Γενικος Βαθμος Προσβασης*8+Γραπτα Μαθηματος Βαρυτητας 1ο*1,3+Γραπτα Μαθηματος Βαρυτητας 2ο*0,7)*100

 

α) Γενικός Βαθμός προσβασης είναι το πηλικο του αθροισματος των βαθμων προσβασης των εξεταζομενων μαθηματων δια τον αριθμο των εξεταζομενων μαθηματων (6 ή 7 για το πεδιο 5).

Ο Βαθμος προσβασης του καθε μαθηματος οριζεται ως το αθροισμα του μεσου ορου τετραμηνων του μαθηματος πολλαπλασιασμενο επι το 0,3 και του βαθμου γραπτου πανελληνιων πολλαπλασιασμενο επι 0,7.

Αν ομως ο ΜΟ τετραμηνων διαφερει περισσοτερο απο δυο μοναδες του βαθμου γραπτου, τοτε αυτος αναπροσαρμοζεται ως εξης (με συνεπειες στον βαθμο προσβασης του μαθηματος):

1) Αν ο βαθμος γραπτου ειναι μεγαλυτερος απο τον ΜΟ τετραμηνων περισσοτερο απο δυο μοναδες, τοτε ο ΜΟ τετραμηνων αυξανεται ετσι ωστε να ειναι μικροτερος απο το βαθμο γραπτου μονο κατα δυο μοναδες.

2) Αν ο βαθμος γραπτου ειναι μικροτερος απο τον ΜΟ τετραμηνων περισσοτερο απο δυο μοναδες, τοτε ο ΜΟ τετραμηνων μειωνεται ετσι ωστε να ειναι μεγαλυτερος απο το βαθμο γραπτου μονο κατα δυο μοναδες.

Στην περιπτωση διαφορας μεγαλυτερης απο δυο μοναδες, σαν ΜΟ τετραμηνων στον βαθμο προσβασης του μαθηματος θεωρειται ΜΟΝΟ ο αναπροσαρμοσμενος, ενω ο αρχικος δεν προσμετραται πουθενα.

 

Παραδειγμα:

Υποψηφιος της Τεχνολογικης κατευθυνσης. Υπολογισμος μοριων για το πεδιο 5 (7 μαθηματα εξεταζονται, Μαθηματικα γενικης πρωτο μαθημα βαρυτητας, ΑΟΘ δευτερο μαθημα βαρυτητας)

Μαθημα ---> Μεσος ορος τετραμηνων , Γραπτα

(1)Μαθηματικα Κατευθ.--> 17, 16

(2)Φυσικη Κατευθ. --> 18 (αναπροσαρμογη: 17), 15

(3)Εκθεση Γενικης --> 17, 15

(4)ΑΟΔΕ --> 19, 18

(5)ΑνΕφ --> 19, 19

(6)Μαθημ.-Στατιστικη Γεν. --> 19, 18

(7)ΑΟΘ --> 18, 18

 

Στα (1), (3) (4), (5), (6), (7) ο ΜΟ τετραμηνων δεν διαφερει πανω απο 2 μοναδες του γραπτου, αρα μενει ως εχει. Στο (2), η διαφορα είναι μεγαλυτερη απο 2, αρα ο ΜΟ τετραμηνων, που ειναι μεγαλυτερος του γραπτου, μειωνεται για να ειναι μεγαλυτερος του γραπτου μονο κατα δυο μοναδες, αρα γινεται 17.

 

Εχουμε λοιπον Βαθμους Προσβασης (ΒΠ) καθε μαθηματος:

(1) 17*0,3+16*0,7=5,1+11,2=16,3

(2) 17*0,3+15*0,7=5,1+10,5=15,6

(3) 17*0,3+15*0,7=5,1+10,5=15,6

(4) 19*0,3+18*0,7=5,7+12,6=18,3

(5) 19*0,3+19*0,7=5,7+13,3=19

(6) 19*0,3+18*0,7=5,7+12,6=18,3

(7) 18*0,3+18*0,7=5,4+12,6=18

 

Ο Γενικος Βαθμος Προσβασης είναι (16,3+15,6+15,6+18,3+19+18,3+18)/7=17,3

 

Αρα τα Μορια Εισαγωγης ειναι:

(17,3*8+18*1,3+18*0,7)*100=(138,4+23,4+12,6)*100=174*100=17.400

 

Για τον ιδιο εξεταζομενο και για τα πεδια 2,4 το μονο που αλλαζει ειναι τα γραπτα των μαθηματων βαρυτητας, οπου εκει ειναι το πρωτο Μαθηματικα Κατευθυνσης και το δευτερο Φυσικη Κατευθυνσης, αρα εχουμε:

 

(17,3*8+16*1,3+15*0,7)*100=(138,4+20,8+10,5)*100=169,7*100=16.970

 

Αυτα....Εννοειται βεβαια οτι οι ΜΟ τετραμηνων βγαινουν ως το αθροισμα των ΜΟ καθε τετραμηνου στο μαθημα δια δυο.

 

Οπως δηλαδη διαπιστωνουμε, μεγαλο ρολο στα τελικα μορια παιζουν οι βαθμοι γραπτων των μαθηματων βαρυτητας, αφου οι 15 και 16 αντιστοιχα στα βαρυτητας του 2 και 4, μας βγαζουν αυτοματως εκτος των πρωτων 50 περιζητητων θετικων και τεχνολογικων σχολων (Ικαροι, Πληροφορικης, Παιδαγωγικο, Αρχιτεκτονικη, Πολιτικων Μηχανικων, Ηλεκτρολογων Μηχανολογων κτλ.) επειδη οριζουν τα τελικα μορια σε ποσοστο 20% και δυσκολα αναπληρωνονται απο τον Γενικο Βαθμο Προσβασης. Αντιθετα, οι υπολοιποι βαθμοι δεν ειναι τοσο καθοριστικοι, διοτι οριζονται σαν συνολο, οποτε υπαρχει περιθωριο διορθωσης απο αλλα μαθηματα και υπαρχει ακομα και το 30% απο τα προφορικα. Αντιθετως, τα 18 και 18 αντιστοιχα στα βαρυτητας του 5ου, δε μας απορριπτουν παρα μονο απο 10 σχολες, μεταξυ των οποιων περιζητητες ειναι μονο η Λογιστικη και το Μαρκετινγκ. Αντιθετα, με 17400 μπαινουμε ανετα σε ακομη πιο περιζητητες σχολες, οπως Οργανωσης-Διοικησης Επιχειρησεων, Οικονομικων κτλ.

Το συμπερασμα ειναι πως το ισχυον συστημα δεν επιτρεπει ουσιαστικα να παρεις κατω απο 18 στα μαθηματα βαρυτητας. Η μονη εναλλακτικη ειναι να εχεις ΓΒΠ πανω απο 18, ετσι ωστε να κερδιζεις ενα κατωτατο περιθωριο μεχρι το 16 στα γραπτα βαρυτητας.

Εχω αλλάξει μόνο 4 κινητά σε όλη μου τη ζωή και δε βάζω περισσότερες από 10 κάρτες το χρόνο (των 10 ευρώ). Μη με ρωτήσετε τι δουλειά έχω εδώ υπ'αυτές τις συνθήκες! Κι εγώ ακόμα απορώ...;)
Link to comment
Share on other sites

οκ,παιδια!Ευχαριστω πολυ...Θα το σκεφτω ολοκληρο το καλοκαιρι!

Το μονο που με καιει τωρα ειναι το αυριανο μαθημα που ειναι και το τελευταιο και μετα γλέντια και χαρες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παω να γραψω Ιστορια και με το που γυρναω ανεβαζω τα θεματα Αλγεβρα, Γεωμετρια! Αντε, σημερα και τελος! Καλη επιτυχια σε ολους και τα μυαλα στα καγκελα σ'εμας που τελειωνουμε σημερα!:lol:
Εχω αλλάξει μόνο 4 κινητά σε όλη μου τη ζωή και δε βάζω περισσότερες από 10 κάρτες το χρόνο (των 10 ευρώ). Μη με ρωτήσετε τι δουλειά έχω εδώ υπ'αυτές τις συνθήκες! Κι εγώ ακόμα απορώ...;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...