Jump to content

Προβλημα σε αγορα σκληρου δισκου


Dragonheart
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! Εχω το εξης προβλημα:

Θελω να αγορασω σκληρο δισκο για το pc μου μιας και ο χωρος πλεον που εχω δεν μου φτανει με τιποτα, θα τον χρησιμοποιησω σιγουρα για δευτερο δηλαδη δεν θα μπει λειτουργικο συστημα πανω σε αυτον. Θελω να παρω πανω απο 400gb αλλα δεν ξερω αν η mobo μου υποστηριζει SATAII. Την ειδα και αναφερει μονο serial ATA. Δηλαδη αν παρω ενα σκληρο SATAII δεν θα τον δουλευει καθολου; Η μητρικη μου ειναι η MSI Κ8Μ Νeo-V. SATA με SATAII εχει μεγαλη διαφορα σε ταχυτητες; IDE να μην δω καθολου ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα απέρριπτα τελειώς τους IDE.

Για το αν θα δουλέψουν οι SATA2 δεν ξέρω, γιατί το google δεν βρίσκει καν την μητρική που αναφέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στο site της MSI αλλα δεν βρηκα τιποτα. Μοιαζει παρα πολυ με αυτες τις δυο:

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=173&maincat_no=1&cat2_no=171

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=237&maincat_no=1&cat2_no=171

Τα χαρακτηριστικα απ'οτι ειδα ειναι τα ιδια. Το ερωτημα ειναι να παρω ενα 400 SATA που εχω δει η να παρω τον 500 SATAII που θελω κιολας; Αν ειναι σιγουρο οτι θα τον δουλεψει απλα με λιγοτερη ταχυτητα (της ταξης του SATA) τοτε δεν με νοιαζει. Αν ομως υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει καθολου τοτε ο SATA ειναι μονοδρομος.. Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

mono i taxytita tha pesei den yparxei kanena alllo problima alla den axizei na doseis ta parapano lefta gia sata 2.giati tou kobeis ton aera.kalitera sata k na exeis to kefali sou isixo.giati me sata 2 mporei na exeis kapoies asymbatotites
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γράψει πολλές φορές στο computing ότι οι δίσκοι Serial-ATA 2, δουλεύουν κανονικά και σε Serial ATA 1 controller. Όσο για την ταχύτητα, κανένας δίσκος δεν φτάνει καν το θεωρητικό μέγιστο bandwidth του Serial-ATA 1, πόσο μάλλον του 2.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα λεω να μην το διακινδυνεψω και να παρω για σιγουρια τον SATA. Δεν πειραζει ετσι κι αλλιως οπως ειδα εχουν αρκετη διαφορα στην τιμη οποτε γιατι να πληρωσω παραπανω αφου δεν θα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα; Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

Α και κατι ακομα, δεν εχω ξαναεγκαταστησει σκληρο δισκο SATA, χρειαζεται καμια ειδικη μεταχειριση η αφου θα τον εχω σαν δευτερο απλα ενα φορμαρισμα μεσω windows;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...