Jump to content

Η γνώμη σας για το Φοίβο


sofikat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη, οτι ειναι εμπορικο ειναι καλο;

πχ. το καπνισμα, η ταινια da vinci, τα λεγομενα best sellers κλπ.

 

η ποιοτητα στη μουσικη κρυβεται ακομα κ σε τραγουδια που δε θα ακουσεις ποτε στα ραδιοφωνα που κυριαρχει η playlist.

εχετε κανει την μουσικη μοδα. οτι πουλαει ειναι καλο.

κ μετα ολα ξεχνιονται.γιατι δεν ακουγεται το γεια της βανδη στις καφετερειες;;

επειδη μαθατε σε τραγουδια με ημερομηνια ληξεως. ειστε myNumberOne δολοφονοι της ποιοτητας.

 

+1

Το μονο προσον που εχει ο Φοιβος κατα τη γνωμη μου ειναι να βγαζει εμπορικα τραγουδακια που προσεγγιζουν την πλειοψηφια του κοινου,με ευκολους στιχους κ μουσικη,που πολλεσ φορες τα εχει αντιγραψει(απο αλλους η κ απο τον εαυτο του :p)

Προσωπικα δεν θεωρω οτι αυτο κανει καποιον κορυφαιο καλλιτεχνη κ ποσο μαλλον ποιοτικο!τωρα για το επιτυχημενος,αν επιτυχια θεωρειται το να πουλας,ναι ειναι!ομως για μενα η επιτυχια ειναι υποκειμενικος ορος κ οχι η ποιοτητα.κ για την δικη μου αποψη για το τι ειναι επιτυχια,ο Φοιβος δεν ειναι προτυπο επιτυχημενου ανθρωπου.ειναι απλα εμπορικος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς τον χλευασμό (όχι από μένα) τον προκαλείς ο ίδιος με τον τόσο απόλυτο τρόπο που εκφράζεις την άποψη σου σαν να πρόκειται για άξιωμα που δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει.

Ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει τις αποψεις του και να τις στηριζει απολυτα.Δεν ειναι δικαιωμα κανενος να χλευαζει τον αλλο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τα τραγουδια εχουν ποιοτητα οταν ειναι κ γινονται διαχρονικα.

 

η ποιοτητα στη μουσικη κρυβεται ακομα κ σε τραγουδια που δε θα ακουσεις ποτε στα ραδιοφωνα που κυριαρχει η playlist.

Ανατριχιαστικα πολλες οι αντιφασεις σου φιλε.Και εξηγουμαι:

 

Διαχρονικο ειναι ενα τραγουδι που ακουει πολυς κοσμος μετα απο πολλα χρονια,ετσι δεν ειναι?

Αν ενα τραγουδι το ακουει μονο ενας ανθρωπος μετα απο πολλα χρονια ειναι διαχρονικο?Οχι βεβαια.Αν εγω δηλαδη ακουω σημερα Λεμπεση,αυτο σημαινει οτι ειναι διαχρονικος ο Λεμπεσης?Οχι βεβαια.

 

 

 

Αρα για να γινει κατι διαχρονικο απαιτει απηχηση απο πολυ κοσμο.Αρα απαιτει δημοφιλια.Αρα εμπορικοτητα.

Αποκλειεται να ακουγεται δηλαδη μετα απο εικοσι χρονια ενα τραγουδι σχετικα αγνωστο και με χαμηλη απηχηση.

 

Με άλλα λογια αποκλειεται να γινουν διαχρονικα καποια "τραγουδια που δε θα ακουσεις ποτε στα ραδιοφωνα που κυριαρχει η playlist."

 

Αρα αφου δεν θα γινουν διαχρονικα,τοτε κατα τη γνωμη σου δεν ειναι ποιοτικα.

 

Δες το μαθηματικα...

 

 

 

Δες το μαθηματικα...

Μας λες: <<ΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ,ΤΟ ΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ>>

Ναι αλλα ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ=ΕΜΠΟΡΙΚΟ(αλλιως πως εγινε διαχρονικο?)...

Αρα πώς το μη εμπορικο γινεται ποιοτικο χωρις να περασει απο το μανδυα της διαχρονικοτητας η οποια αποτελει αναποσπαστο κομματι της εμπορικοτητας και ολα αυτα τη στιγμη που ειναι μη εμπορικο?

 

Πως γινεται να αρνεισαι την ποιοτικη διασταση του μη διαχρονικου ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να μην αποκλειεις την ποιοτικη διασταση του μη εμπορικου(αρα και μη διαχρονικου)?

 

Μας λες: <<Α=Ω και Β=Ω>> και εχουμε απο τα δεδομενα της ασκησης οτι Α=Δ(οπου Α η διαχρονικοτητα,οπου Β η μη εμπορικοτητα,οπου Ω η ποιοτητα και οπου Δ η εμπορικοτητα)

 

Ναι,αλλά απο τα δεδομενα της ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ δημοσιευσης προκυπτει οτι Α=Ω.Ομως αν Α=Ω οπως λες,αυτο συμβαινει ακριβως επειδη και Α=Δ που μας λενε τα δεδομενα της ασκησης.

Ομως Β διάφορο του Δ(εμπορικοτητα διάφορη της μη εμπορικοτητας).

 

Τοτε λοιπον πως γινεται το Β να ειναι ισο με Α,αφου αυτο το ρημαδι το Β ειναι διαφορο του Δ το οποιο ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ισο με Α????????

Οποτε ειτε το Α,ειτε το Β δεν μας κανουν Ω...

 

ΕΝΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ,ΕΙΤΕ ΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΟ...Δεν γινονται και τα δυο.Διαλεξε και παρε.

 

 

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

 

 

 

 

 

 

η ποιοτητα στη μουσικη κρυβεται ακομα κ σε τραγουδια που δε θα ακουσεις ποτε στα ραδιοφωνα που κυριαρχει η playlist.

εχετε κανει την μουσικη μοδα. οτι πουλαει ειναι καλο.

κ μετα ολα ξεχνιονται.

γιατι δεν ακουγεται το γεια της βανδη στις καφετερειες;;

επειδη μαθατε σε τραγουδια με ημερομηνια ληξεως. ειστε myNumberOne δολοφονοι της ποιοτητας.

Το ΓΕΙΑ της Βανδη εφτασε νουμερο 1 στην υφηλιο το 2004.

 

Επισης σε ευχαριστω που με αποκαλεις δολοφονο της ποιοτητας.Εισαι γεννημενος για διαλογο.Τοση ευγενεια ουτε ο Ζαμπουνης.Γραψε το δικο σου savoir vivre.

 

 

 

 

δηλαδη, οτι ειναι εμπορικο ειναι καλο;

πχ. το καπνισμα, η ταινια da vinci, τα λεγομενα best sellers κλπ.

Οχι,αυτο που ειναι εμπορικο δεν ειναι κατ'αναγκην καλο.

Δεν ειναι ομως και κατ'αναγκην κακο.

 

 

Οπως και τα ποιοτικα δεν ειναι κατ'αναγκην καλα.Θυμαμαι ποσος χαμος ειχε γινει με το ποιοτικο "Μαζι Θεος" της Μπαμπαλη απο Κορκολη.Δεν υπαρχει πιο βαρετο τραγουδι για μενα...

 

 

 

 

Τελος,ξεχασα να περιμενω εικοσι χρονια για να δω αν ενα τραγουδι θα γινει διαχρονικο και τοτε μονο να το ακουσω..(γιατι αλλιως δεν θα ξερω οτι ειναι διαχρονικο).

Επισης ξεχασα να ζηταω την εγκριση του ανωτατου ποιοτικου μουσικου συμβουλιου για το αν ενα τραγουδι εχει ποιοτητα προκειμενου να το ακουω.

 

 

 

 

Όσο για τα όσα έχει καταφέρει ο Φοίβος (χτίζει καριέρες, έχει γράψει αμέτρητα σουξέ κτλ) μπράβο του κάνεις δεν λέει ότι δεν είναι επιτυχυμένος (ο πιο επιτυχυμένος για την ακρίβεια). Μόνο που η επιτυχία δεν καθορίζει πάντοτε την αξία κάποιου. Αν 20 χρόνια αφού έχει σταματήσει να γράφει μουσική θυμόμαστε ακόμη τα τραγούδια του τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά εφόσον τα τραγούδια του ως τώρα έχουν 6μήνη διάρκεια ζωής πολύ αμφιβάλω. Δε λέω ότι δεν είναι ταλαντούχος, είναι. Απλά δεν πρόκειται να αφήσει πίσω του έργο το οποίο θα θυμόμαστε σε 20-30 χρόνια.

Τραγουδια του Φοιβου οπως ΧΑΜΕΝΑ,ΣΤΑ ΔΩΣΑ ΟΛΑ,ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΣΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ,ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ,θα τα θυμομαστε οχι μονο μετα απο 20 χρονια,αλλά και μετα απο 200 χρονια.

 

 

 

 

 

Για το ότι κάποια στιγμή θα είναι ο κορυφαίος καλλιτέχνης όλων των εποχών, από συνθέτες μόνο θα σου θυμίσω κάποια ονόματα τα οποία υποτίθεται θα "ξεπεράσει". Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Ξυλούρης.......

Και Χατζιδακις..Αληθεια ξερεις ποσο κραξιμο ειχε φαει ο Χατζιδακις για το "μεσα σ'αυτη τη βαρκα ειμαι μοναχη"?

Ηταν ο Φοιβος της εποχης και η Βουγιουκλακη ηταν η Καλομοιρα της εποχης.Σημερα θεωρουνται ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ και οι δυο.

 

Απλα τοτε πολυς κοσμος δεν εβλεπε διορατικα.

Οπως και σε αυτο το thread σημερα αλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Τραγουδια του Φοιβου οπως ΧΑΜΕΝΑ,ΣΤΑ ΔΩΣΑ ΟΛΑ,ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΣΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ,ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ,θα τα θυμομαστε οχι μονο μετα απο 20 χρονια,αλλά και μετα απο 200 χρονια.

 

Όλα τα τραγούδια που αναφέρεις έχουν ξεχαστεί εδώ και χρόνια. Μπορεί να τα ακούς έσυ ως μεγάλος φαν του Φοίβου ή της Βανδή (που για να υπερβάλλεις σε τέτοιο βαθμό πιστεύω ότι είσαι) αλλά ο μέσος ακροατής ούτε καν τα θυμάται.

 

Και Χατζιδακις..Αληθεια ξερεις ποσο κραξιμο ειχε φαει ο Χατζιδακις για το "μεσα σ'αυτη τη βαρκα ειμαι μοναχη"?

Ηταν ο Φοιβος της εποχης και η Βουγιουκλακη ηταν η Καλομοιρα της εποχης.Σημερα θεωρουνται ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ και οι δυο.

 

Απλα τοτε πολυς κοσμος δεν εβλεπε διορατικα.

Οπως και σε αυτο το thread σημερα αλλωστε...

 

:X:blink:Νόμιιζω το παρατραβάς συγκρίνοντας Χατζιδάκη με Φοίβο. Όντως ο Χατζιδάκης έγραφε τότε ελαφρά τραγούδια για τον κινηματογράφο για καθαρά βιοπορίστικους λόγους (και πολύ κατώτερα από το "μεσα σ'αυτη τη βάρκα", να σου θυμίσω το "Νιάου Νιάου βρε γατούλα" δικό του είναι). Μόνο που όταν σταμάτησε να γράφει απλά για τα χρήματα δημιούργησε ένα μουσικό έργο που το προσκύνησε όλος ο πλανήτης. Ο Φοίβος τι έχει να επιδείξει πέρα από τα σουξέ μιας χρήσης? Μην τρελάθουμε τώρα

 

Το ΓΕΙΑ της Βανδη εφτασε νουμερο 1 στην υφηλιο το 2004.

 

Αν τρως αύτα που σου πουλάνε τα ελληνικά media τι να πω:rolleyes: Πήγαινε και ρώτα όποιονδηποτε σε Άγγλια, Αμερική, Γαλλία κτλ αν ξέρει τι έστι Βανδή ή αν έχει ακούσει το "Gia".

 

Ακούσα ότι η Madonna και η J.Lo ακόμα το φυσάνε και δεν κρύωνει. Μια με τη Βίσση μια με τη Βανδή δε θα σταυρώσουνε πότε #1 στα charts.:lol: Sorry αλλά το προκαλείς με αυτά που γράφεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 200 χρόνια θα τα θυμόμαστε? 615 πιστεύω εγώ. Παιδάκι μου πας καλά? εγώ από αυτα που έγραψες ξέρω ένα άντε δύο, όχι και διαχρονικός ο φοίβος, αν είναι δυνατόν, διάσημος ναι, διάστρεμμα να πάθει ναι, όχι όμως και διαχρονικός.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τραγούδια που αναφέρεις έχουν ξεχαστεί εδώ και χρόνια. Μπορεί να τα ακούς έσυ ως μεγάλος φαν του Φοίβου ή της Βανδή (που για να υπερβάλλεις σε τέτοιο βαθμό πιστεύω ότι είσαι) αλλά ο μέσος ακροατής ούτε καν τα θυμάται.

Εαν αυτη τη στιγμη ισχυριζεσαι οτι ο μεσος ακροατης δεν θυμαται το "Χαμενα τα ονειρα που εκανα αγαπη μου για σενα" ή το "στα δωσα ολα κι εμεινα στον ασσο",τοτε δεν μπορει να γινει διαλογος.

 

Ειναι σα να μου λες οτι δεν με λενε Μανο.

Μα αφου Μανο με λενε πως γινεται να μη με λενε Μανο?

 

 

 

 

 

 

:X:blink:Νόμιιζω το παρατραβάς συγκρίνοντας Χατζιδάκη με Φοίβο. Όντως ο Χατζιδάκης έγραφε τότε ελαφρά τραγούδια για τον κινηματογράφο για καθαρά βιοπορίστικους λόγους (και πολύ κατώτερα από το "μεσα σ'αυτη τη βάρκα", να σου θυμίσω το "Νιάου Νιάου βρε γατούλα" δικό του είναι). Μόνο που όταν σταμάτησε να γράφει απλά για τα χρήματα δημιούργησε ένα μουσικό έργο που το προσκύνησε όλος ο πλανήτης. Ο Φοίβος τι έχει να επιδείξει πέρα από τα σουξέ μιας χρήσης? Μην τρελάθουμε τώρα.

Εχει να επιδειξει ορχηστρικα κομματια οπως το ΠΑΡΑΛΟΣ που εντυσε μουσικα τη διεθνη ολυμπιακη καμπανια της coca-cola το 2004,και την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ απο το cd single με τον υμνο που εγραψε για την ΑΕΚ.Εχει να επιδειξει δισκους που εγραψε για τον ΠΑΡΙΟ και τον ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟ.Εχει να επιδειξει την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ των Αντ.Βαρδη-Κ.Γαρμπη,το ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΜΟΝΟ του Τερζη και το ΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ του Ρεμου....Και πολλα άλλα...

 

Το οτι εσυ εχεις ακουσει απο Φοιβο μονο το MASAI και το SORRY της Κοκινου,ΤΟ ΚΑΤΙ της Γαρμπη και το Α ΠΑΠΑ της Βανδη,αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει κανει και άλλα πραγματα...

 

Ισα-ισα.Μαγκια του που τα κανει ολα.Μαγκια του που στο ιδιο cd γραφει

ΘΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΗΣΩ,αλλά και ΧΑΜΕΝΑ,

ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ αλλά και Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ,

Α ΠΑ ΠΑ αλλά και ΣΤΑ ΔΩΣΑ ΟΛΑ,

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ αλλά και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΨΕ...

ΥΠΟΦΕΡΩ αλλά και ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ,αλλά και ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ,

GUCCI ΦΟΡΕΜΑ,αλλά και ΣΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ,

ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΟΥ,αλλά και ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,κτλ.κτλ.κτλ.κτλ.

 

Σε καθε album του Φοιβου θα βρεις εμπορικα σουξεδακια της ωρας που εχουν και αυτα την πλακα τους να συνυπαρχουν αρμονικα με μικρα διαμαντακια.

 

 

 

 

 

Αν τρως αύτα που σου πουλάνε τα ελληνικά media τι να πω:rolleyes: Πήγαινε και ρώτα όποιονδηποτε σε Άγγλια, Αμερική, Γαλλία κτλ αν ξέρει τι έστι Βανδή ή αν έχει ακούσει το "Gia".

 

Ακούσα ότι η Madonna και η J.Lo ακόμα το φυσάνε και δεν κρύωνει. Μια με τη Βίσση μια με τη Βανδή δε θα σταυρώσουνε πότε #1 στα charts.:lol: Sorry αλλά το προκαλείς με αυτά που γράφεις.

Ειτε το θελουμε ειτε οχι το gia εφτασε εστω και για μια μονο εβδομαδα στην 1η θεση των us dance charts του Billboard το 2004.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=16558

 

Αυτο ειναι κατι που εγινε.Δεν ξερω αν εκλαιγε η Madonna οπως λες(το αποκλειω),αλλά εγινε.Ας αφησουμε τις συνωμοσιολογιες λοιπον...Ηταν στο επισημο site του billboard και μαλιστα εγινε επισημη απονομη ενα χρονο αργοτερα.

 

Αρα δεν τρωω τιποτα απο τα ελληνικα media.Καποια πραγματα εγιναν.Τι να κανουμε τωρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτη τη στιγμη ισχυριζεσαι οτι ο μεσος ακροατης δεν θυμαται το "Χαμενα τα ονειρα που εκανα αγαπη μου για σενα" ή το "στα δωσα ολα κι εμεινα στον ασσο",τοτε δεν μπορει να γινει διαλογος.

 

Ειναι σα να μου λες οτι δεν με λενε Μανο.

Μα αφου Μανο με λενε πως γινεται να μη με λενε Μανο?

 

Αυτός ο μέσος ακροατής είναι ο ίδιος που ακούει "Κρίση, με πιάνει Κρίση..." και πετάει γαρύφαλλα στη Βιβή Μαστραλέξη όταν ερμηνεύει το άσμα

 

"Σ' αγαπώ πολύ πολύ

θέλω να είμαστε μαζί

σ' αγαπώ πολύ πολύ

εσύ είσαι όλη μου η ζωή"

 

Γιατί αν αυτό το άτομο είναι κριτήριο διαχρονικότητας, ποιότητας και μουσικής αξίας, τη στρουμφοκάτσαμε!! :p

 

Ειτε το θελουμε ειτε οχι το gia εφτασε εστω και για μια μονο εβδομαδα στην 1η θεση των us dance charts του Billboard το 2004.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=16558

 

Αυτο ειναι κατι που εγινε.Δεν ξερω αν εκλαιγε η Madonna οπως λες(το αποκλειω),αλλά εγινε.Ας αφησουμε τις συνωμοσιολογιες λοιπον...Ηταν στο επισημο site του billboard και μαλιστα εγινε επισημη απονομη ενα χρονο αργοτερα.

 

Αρα δεν τρωω τιποτα απο τα ελληνικα media.Καποια πραγματα εγιναν.Τι να κανουμε τωρα?

 

 

Έλα, έκανε η Βανδή επιτυχία στο εξωτερικό;; :confused::blink:

Στο εξωτερικό το ξέρουνε;; :lol::lol:

 

Βασικά, δε χρειάζεται να παθιάζεσαι αυτό είναι όλο. Το αν έκανε ή όχι επιτυχία η Βανδή στο εξωτερικό, δεν το ξέρει κανείς μας. Πάντως τα charts και οι πωλήσεις δεν την πολυτιμάνε. Και είναι άλλο να μπεις σε ένα chart και τελείως διαφορετικό να κάνεις επιτυχία στο εξωτερικό.

 

Όσο για τα τραγούδια που αναφέρεις ως διαμάντια, sorry, αλλά και πάλι για μένα είναι τα ίδια χαζοτράγουδα που απλά γράφτηκαν για να γεμίσει το πρόγραμμά του ο εκάστοτε καλλιτέχνης στο μπουζουκάδικο που δουλεύει και τίποτα παραπάνω.

 

Α και please, μη συγκρίνεις τον Χατζιδάκι με το Φοίβο. Δεν έχουν απολύτως τίποτα κοινό και αυτό που στην εποχή του θεωρείτο "κατώτερο" είναι αυτό που σήμερα, με την κατάσταση στην ελληνική μουσική, αποκαλείται ποιοτικό. Απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ένα τέτοιο τραγούδι διαχρονικό πρέπει να παίζει στις καφετέριες, γιατί τα rock cafe παίζουν τραγούδια 20+ χρόνων, και οι άλλες καφετέριες παίζουν φετινά? γιατί το παιδάκι που θα πάει εκεί θέλει να ακούσει το καινούριο της βανδή ή της βίσση, όχι αυτό που έβγαλε πέρυσι, γι'αυτό και βγάζουν κάθε χρόνο δίσκο, γιατί αντέχει μόνο ένα χρόνο. Αγγίζω ιερά τέρατα της ελληνικής μουσικής τώρα αλλά θα σ'το πω να το ξέρεις κι εσυ. Γιατί το "να μ'αγαπάς" το ξέρουμε εδώ και 20 χρόνια, ενώ το "γειά" το 2024 δεν θα το θυμάται ούτε η βανδή και ο φοίβος? Γιατί πολύ απλά αν κοιτάξεις καλά πίσω από το cd γράφει ημερομηνία λήξης, η οποία έχει περάσει εδώ και καιρό.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μέσος ακροατής είναι ο ίδιος που ακούει "Κρίση, με πιάνει Κρίση..." και πετάει γαρύφαλλα στη Βιβή Μαστραλέξη όταν ερμηνεύει το άσμα

 

"Σ' αγαπώ πολύ πολύ

θέλω να είμαστε μαζί

σ' αγαπώ πολύ πολύ

εσύ είσαι όλη μου η ζωή"

 

Γιατί αν αυτό το άτομο είναι κριτήριο διαχρονικότητας, ποιότητας και μουσικής αξίας, τη στρουμφοκάτσαμε!! :p

Οταν συγκρινεις το ΣΤΑ ΔΩΣΑ ΟΛΑ με την ΚΡΙΣΗ,θα φτασεις στο σημειο που εφτασε ο πατερας μου που μια μερα μου λεει:"εμεις ειχαμε καλλιτεχνες,οχι σαν και σημερα που ακουτε Βερα Λαμπρου και Πλουταρχο!"

 

Ας ταυτισουμε λοιπον τον Πλουταρχο με τη Βερα Λαμπρου,το ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ με το ΝΙΝΙ ΣΕΡΝΕΙ ΚΑΡΑΒΙ,το Στα Δωσα Ολα με την κριση,και τη Σασα Μπαστα με την Αννα Βισση...

 

Χιλιες φορες καλυτερα ο Φοιβος παρα η ψευτοποιοτητα των σταλινιστων της μουσικης.

 

 

 

 

 

Α και please, μη συγκρίνεις τον Χατζιδάκι με το Φοίβο. Δεν έχουν απολύτως τίποτα κοινό και αυτό που στην εποχή του θεωρείτο "κατώτερο" είναι αυτό που σήμερα, με την κατάσταση στην ελληνική μουσική, αποκαλείται ποιοτικό. Απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Οπως ο Χατζιδακις ηταν ο χαζοσυνθετης και σημερα ολοι προσκυνανε το μνημα του,το ιδιο και με τον Φοιβο.Απλα φιλε μου δεν εισαι καθολου διορατικος και ειναι τραγωδια αυτο.

 

Και να σου αναφερω οτι το ΝΙΑΟΥ ΒΡΕ ΓΑΤΟΥΛΑ(το ΜΩΡΟ ΜΟΥ SORRY της εποχης),δεν μπορει να σταθει μπροστα στο ΧΑΜΕΝΑ.

Μην συγκρινεις το Φιλοπαππου με τα Ιμαλαια που λεει κι ο Γεωργιου...

 

 

 

 

Για να γίνει ένα τέτοιο τραγούδι διαχρονικό πρέπει να παίζει στις καφετέριες, γιατί τα rock cafe παίζουν τραγούδια 20+ χρόνων, και οι άλλες καφετέριες παίζουν φετινά? γιατί το παιδάκι που θα πάει εκεί θέλει να ακούσει το καινούριο της βανδή ή της βίσση, όχι αυτό που έβγαλε πέρυσι, γι'αυτό και βγάζουν κάθε χρόνο δίσκο, γιατί αντέχει μόνο ένα χρόνο.

Και τα μεγαλα ξενα ροκ συγκροτηματα καθε χρονο εβγαζαν cd ή το πολυ καθε 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Χιλιες φορες καλυτερα ο Φοιβος παρα η ψευτοποιοτητα των σταλινιστων της μουσικης.

 

Have it your way, άλλωστε ο καθένας μας έχει την ελευθερία της γνώμης του!

 

Απλά εγώ γουστάρω να ακούω κομμάτια που να μου αρέσουν γιατί είναι για μένα "καλά", όχι γιατί συγκρινόμενα με άλλα σκουπίδια βρωμάνε λιγότερο.;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

oloi oi poiotikoi mazeutikan na katakrinoun ton foivo........

 

o kathenas akouei auto pou tou kanei kefi, paidia xalaroste.... vriskomaste sto 2008. fadazeste tin synexeia sta epomena xronia??? mallon den thelo oute na to fadasto.....

 

ego akouo foivo kai idika despina vandi pou tin pao kai goustaro na tin akouo......

Link to comment
Share on other sites

Οπως ο Χατζιδακις ηταν ο χαζοσυνθετης και σημερα ολοι προσκυνανε το μνημα του,το ιδιο και με τον Φοιβο.Απλα φιλε μου δεν εισαι καθολου διορατικος και ειναι τραγωδια αυτο.

 

Ναι, ναι, αστα. Ζω μια τραγωδία.

Καλά δε βαριέσαι, θα πάω να ακούσω το Α Πα Πα και το Gucci Φόρεμα μήπως και ανοίξει το τρίτο μάτι μου! :X:shifty:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

A.F.I. 2000-2003-2006

BON JOVI 1988-1992-1995-2000

GREEN DAY 1991-1994-1997-2000

METALLICA 1988-1991-1996

PINK FLOYD 1971-1973-1979. 5 Συγκροτήματα, 5 διαφορετικά είδη μουσικής και φιλοσοφίας (και όχι ένα όπως ο φοίβος) και δίσκοι ακριβώς κάθε χρόνο όπως το είπες.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Οταν συγκρινεις το ΣΤΑ ΔΩΣΑ ΟΛΑ με την ΚΡΙΣΗ,θα φτασεις στο σημειο που εφτασε ο πατερας μου που μια μερα μου λεει:"εμεις ειχαμε καλλιτεχνες,οχι σαν και σημερα που ακουτε Βερα Λαμπρου και Πλουταρχο!"

 

Ας ταυτισουμε λοιπον τον Πλουταρχο με τη Βερα Λαμπρου,το ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ με το ΝΙΝΙ ΣΕΡΝΕΙ ΚΑΡΑΒΙ,το Στα Δωσα Ολα με την κριση,και τη Σασα Μπαστα με την Αννα Βισση...

 

Χιλιες φορες καλυτερα ο Φοιβος παρα η ψευτοποιοτητα των σταλινιστων της μουσικης.

 

Οπως ο Χατζιδακις ηταν ο χαζοσυνθετης και σημερα ολοι προσκυνανε το μνημα του,το ιδιο και με τον Φοιβο.Απλα φιλε μου δεν εισαι καθολου διορατικος και ειναι τραγωδια αυτο.

 

Και να σου αναφερω οτι το ΝΙΑΟΥ ΒΡΕ ΓΑΤΟΥΛΑ(το ΜΩΡΟ ΜΟΥ SORRY της εποχης),δεν μπορει να σταθει μπροστα στο ΧΑΜΕΝΑ.

Μην συγκρινεις το Φιλοπαππου με τα Ιμαλαια που λεει κι ο Γεωργιου...

 

Και τα μεγαλα ξενα ροκ συγκροτηματα καθε χρονο εβγαζαν cd ή το πολυ καθε 2 χρονια...

 

Όπως θες δεν πρόκειται εγώ να σου άλλαξω τη γνώμη. Απλά σου λέω άκου και λίγο αυτούς τους άπλυτους, σταλινικούς, ψευτοκουλτουριάρηδες για να σχηματίσεις γνώμη. Ακού και τα ξένα ροκ συγκροτήματα που δεν βγάζουν δίσκο κάθε χρόνο. Απλά για να διευρύνεις λίγο τους οριζοντές σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

A.F.I. 2000-2003-2006

BON JOVI 1988-1992-1995-2000

GREEN DAY 1991-1994-1997-2000

METALLICA 1988-1991-1996

PINK FLOYD 1971-1973-1979.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ 2001 2004 2007

ΕΛΛΗ ΚΟΚΚΙΝΟΥ 2003 2005

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ 2001 2003 2008

Link to comment
Share on other sites

5 Συγκροτήματα, 5 διαφορετικά είδη μουσικής και φιλοσοφίας (και όχι ένα όπως ο φοίβος) και δίσκοι ακριβώς κάθε χρόνο όπως το είπες.

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

 

 

Ο Φοιβος γραφει ολα τα ειδη μουσικης:

Εχει γραψει ποπ(come along now,οπου κοιταξεις,υποφερω,το κατι,μου ταιριαζεις,κτλ.),

εχει γραψει RnB(Gucci),

εχει γραψει ethnic(γεια,jambi,νικοτινη),

εχει γραψει rock'n roll(φτηνο ξενοδοχειο,ετερωνυμα),

εχει γραψει ζειμπεκικα(αφησε με μονο,τι ημουνα για σενανε,νυχτολουλουδο,δεν εχω ματια γι αλλη,τεσσερις,κτλ.),

εχει γραψει χασαπικα(χαμενα,στα δωσα ολα,λαθος ανθρωπος,φιλε,σαν ημουνα παιδι,το αιμα μου,κτλ.),

εχει γραψει καρσιλαμαδες(αλητακι μου),

εχει γραψει τσιφτετελια(αναβεις φωτιες,μαργαριτες,τηλεφωνησε μου,μια φορα κι εναν καιρο,σπανια,δεκα εντολες,κτλ.),

εχει γραψει εξαρια(κερναω,ευτυχως,ηταν ψεμμα,σαν 2 σταγονες βροχης,αν δεν ειχα κι εσενα,κτλ.),

εχει γραψει μπαλαντες(το λαθος μου,συγκοινωνουντα δοχεια,ξυλινα σπαθια,αγαπη καλοκαιρινη,καποιο καλοκαιρι,κτλ.),

εχει γραψει ρουμπες(θα μελαγχολησω,να τη χαιρεσαι,σ'εχω επιθυμησει,κιβωτος,προφητειες,κτλ.),

εχει γραψει ορχηστρικα(παραλος,η επιστροφη)

 

 

 

 

Μιλαμε δηλαδη για περιπου 10 ειδη μουσικης.

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα Μαλεα

* 1994 Γέλα μου

* 1996 Εσένα Περιμένω

* 1997 10 Εντολές

* 1998 Σπανια

* 1999 Προφητείες

* 2000 Υποφερω

* 2001 Γειά

* 2002 Άντε Γειά

* 2002 Γειά - Άντε Γειά

* 2003 Live

* 2004 Come Along Now

* 2004 Opa Opa

* 2004 Στην Αυλή του Παραδείσου

* 2005 Στην Αυλή του Παραδείσου (Special Edition)

* 2006 Κάλαντα

* 2007 10 Χρόνια Μαζί

ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΕΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ - Ο ορισμος της εμπορικης και μονο μουσικης

 

Ελλη Κοκκινου

* 1999: Epikindyna Paihnidia

* 2000: Andriki Kolonia

* 2003: Sto Kokkino

* 2003: Paradinomai (Best of)

* 2004: Sto Kokkino Platinum Edition

* 2005: SEX

* 2006: Ki Allo Platinum Edition

* 2007: Eilikrina

ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΕΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ - Ο ορισμος της εμπορικης και μονο μουσικης

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα Μαλεα

 

 

to ''malea ti to 'theles:p:p:happy:??

 

telos panton exeis dikio se auto, i mousiki tou foivou einai se poly megalo vathmo emporiki alla den einai me tipota skoupidia opos anaferoun aloi. alloste ti na kanoume oi theodorakis, xatzidakis, loizos,

κλπ siga siga kalyptontai (aneparkos kai oute logos sygrisis) apo nea onomata..

Link to comment
Share on other sites

Εχει γραψει ποπ(come along now,οπου κοιταξεις,υποφερω,το κατι,μου ταιριαζεις,κτλ.),

εχει γραψει RnB(Gucci),

εχει γραψει ethnic(γεια,jambi,νικοτινη),

εχει γραψει rock'n roll(φτηνο ξενοδοχειο,ετερωνυμα),

εχει γραψει ζειμπεκικα(αφησε με μονο,τι ημουνα για σενανε,νυχτολουλουδο,δεν εχω ματια γι αλλη,τεσσερις,κτλ.),

εχει γραψει χασαπικα(χαμενα,στα δωσα ολα,λαθος ανθρωπος,φιλε,σαν ημουνα παιδι,το αιμα μου,κτλ.),

εχει γραψει καρσιλαμαδες(αλητακι μου),

εχει γραψει τσιφτετελια(αναβεις φωτιες,μαργαριτες,τηλεφωνησε μου,μια φορα κι εναν καιρο,σπανια,δεκα εντολες,κτλ.),

εχει γραψει εξαρια(κερναω,ευτυχως,ηταν ψεμμα,σαν 2 σταγονες βροχης,αν δεν ειχα κι εσενα,κτλ.),

εχει γραψει μπαλαντες(το λαθος μου,συγκοινωνουντα δοχεια,ξυλινα σπαθια,αγαπη καλοκαιρινη,καποιο καλοκαιρι,κτλ.),

εχει γραψει ρουμπες(θα μελαγχολησω,να τη χαιρεσαι,σ'εχω επιθυμησει,κιβωτος,προφητειες,κτλ.),

εχει γραψει ορχηστρικα(παραλος,η επιστροφη)

 

 

 

 

Μιλαμε δηλαδη για περιπου 10 ειδη μουσικης.

 

Ενταξει το ποπ.RnB το Gucci,ο θεος να το κανει και ειναι κ καραντιγραφη.ροκ??ροκ το φτηνο ξενοδοχειο?? :blink:

οι μπαλαντες δεν ειναι ειδος μουσικης ακριβως.μπορουν να ειναι ποπ,ροκ,λαικες κλπ.ολοι σχεδον οι καλλιτεχνες εχουν κ μπαλαντες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Καιτούλα και στον bayern4 που είπαν ακριβώς ότι θα έλεγα κι εγώ.

Αξιότιμε LawFighter θέλω να σου πω ότι επειδή ασχολούμαι με την μουσική (παίζω drums) αν μπορείς να γράψεις ροκ μουσική κανονική όχι φτηνά ξενοδοχεία και τέτοια, τότε μπορείς να γράψεις και όλα τα υπόλοιπα που είπες, όσο για τους στοιχους, ασ'το. Ο καθένας μπορεί να τους γράψει όπως ο φοίβος. Αλλά και πάλι αν σκεφτείς ότι οι μεν γεμίζουν σκυλάδικα και οι δε ΚΑΛΛΙΤΈΧΝΕΣ γεμίζουν γήπεδα, όταν οι μεν κάνουν πρόγραμμα και οι δε συναυλίες, όταν ένα ξένο συγκρότημα κάνει περισσότερες πωλήσεις από τους εγχώριους τραγουδιστές στην ελλάδα, όταν έρχονται οι metallica και μαζεύουν 80.000, και η βανδή 3.000, όταν οι άπλυτοι μαλλιαδες pink floyd μένουν ακριβώς 741 εβδομάδες (ήτοι 14,5 χρόνια) στο τοπ 100 ΠΩΛΉΣΕΩΝ και η βανδή μια εβδομάδα στο τοπ 100 ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΏΝ ΑΚΟΎΣΜΑΤΩΝ, τι να πεις, αποσυρόμαι από την συζήτηση προς το παρών γιατί δυστυχώς σύγκρινα ονόματα που θα θυμούνται για πάντα, με σκουπίδια που δεν τα μάζεψαν επειδή έχουν ακόμα απεργία.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να γράψεις ροκ μουσική κανονική όχι φτηνά ξενοδοχεία και τέτοια, τότε μπορείς να γράψεις και όλα τα υπόλοιπα που είπες,

Δεν ειπα ροκ.Ροκ εν ρολ ειπα φιλε.

 

 

όσο για τους στοιχους, ασ'το. Ο καθένας μπορεί να τους γράψει όπως ο φοίβος.

Ο Φοιβος τουλαχιστον εχει τη μαγκια να γραφει στιχους στηριζομενος σε λεξεις οπως ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ,ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΥΝΤΑ ΔΟΧΕΙΑ,ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ,ΕΤΕΡΩΝΥΜΑ,κτλ.που για αλλους ειναι ψιλα γραμματα και τις περναει στο mainstream.

 

 

 

 

Αλλά και πάλι αν σκεφτείς ότι οι μεν γεμίζουν σκυλάδικα και οι δε ΚΑΛΛΙΤΈΧΝΕΣ γεμίζουν γήπεδα, όταν οι μεν κάνουν πρόγραμμα και οι δε συναυλίες, όταν ένα ξένο συγκρότημα κάνει περισσότερες πωλήσεις από τους εγχώριους τραγουδιστές στην ελλάδα, όταν έρχονται οι metallica και μαζεύουν 80.000, και η βανδή 3.000

Η Βανδη μαζευει 3000 αλλά η Βανδη τραγουδαει για καθε βραδυ στα μπουζουκια.Για κανε εναν πολλαπλασιασμο και βγαλε το γινομενο.

Οι metallica μαζευουν 80.000 γιατι ερχονται στην Ελλαδα μια φορα τα 1000 χρονια.

Και η Madonna να ερθει στην Ελλαδα θα μαζεψει οχι 80.000 αλλά 800.000,δεν φανταζομαι ομως οτι τη θεωρεις ποιοτικη τραγουδιστρια.

 

 

 

 

, όταν οι άπλυτοι μαλλιαδες pink floyd μένουν ακριβώς 741 εβδομάδες (ήτοι 14,5 χρόνια) στο τοπ 100 ΠΩΛΉΣΕΩΝ και η βανδή μια εβδομάδα στο τοπ 100 ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΏΝ ΑΚΟΎΣΜΑΤΩΝ,

Αυτο που λες αποδεικνυει οτι η Βανδη δεν ειναι εμπορικη,ενω τα ινδαλματα σου,ναι.Και εισαι περηφανος γι αυτο.

 

 

 

 

 

Δεσποινα Μαλεα

* 1994 Γέλα μου

* 1996 Εσένα Περιμένω

* 1997 10 Εντολές

* 1998 Σπανια

* 1999 Προφητείες

* 2000 Υποφερω

* 2001 Γειά

* 2002 Άντε Γειά

* 2002 Γειά - Άντε Γειά

* 2003 Live

* 2004 Come Along Now

* 2004 Opa Opa

* 2004 Στην Αυλή του Παραδείσου

* 2005 Στην Αυλή του Παραδείσου (Special Edition)

* 2006 Κάλαντα

* 2007 10 Χρόνια Μαζί

ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΕΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ - Ο ορισμος της εμπορικης και μονο μουσικης

Επι Φοιβου ολοκληρωμενα αλμπουμ εβγαλε μονο το 1997,το 1999,το 2001,το 2004 και στα τελη του 2007...Τις χρονιες που εβαλα σε bold στη δημοσιευση σου.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ 5 ΑΛΜΠΟΥΜ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ.

 

 

Ελλη Κοκκινου

* 1999: Epikindyna Paihnidia

* 2000: Andriki Kolonia

* 2003: Sto Kokkino

* 2003: Paradinomai (Best of)

* 2004: Sto Kokkino Platinum Edition

* 2005: SEX

* 2006: Ki Allo Platinum Edition

* 2007: Eilikrina

ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΕΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ - Ο ορισμος της εμπορικης και μονο μουσικης

Επι Φοιβου ολοκληρωμενα αλμπουμ εβγαλε μονο το 2003 και το 2005.Τις χρονιες που εβαλα σε bold στη δημοσιευση σου.Δηλαδη 2 αλμπουμ σε 4 χρονια συνεργασιας.

 

 

 

Με λιγα λογια μη μου μιλας για cd singles και επανακυκλοφοριες,γιατι και τα μεγαλα ξενα ροκ συγκροτηματα βγαζουν απειρα live,best of,κτλ.κτλ.κτλ.

 

Αυτα ειναι αποφασεις των δισκογραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ροκ.Ροκ εν ρολ ειπα φιλε.

 

 

 

Ο Φοιβος τουλαχιστον εχει τη μαγκια να γραφει στιχους στηριζομενος σε λεξεις οπως ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ,ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΥΝΤΑ ΔΟΧΕΙΑ,ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ,ΕΤΕΡΩΝΥΜΑ,κτλ.που για αλλους ειναι ψιλα γραμματα και τις περναει στο mainstream.

 

 

 

 

 

Η Βανδη μαζευει 3000 αλλά η Βανδη τραγουδαει για καθε βραδυ στα μπουζουκια.Για κανε εναν πολλαπλασιασμο και βγαλε το γινομενο.

Οι metallica μαζευουν 80.000 γιατι ερχονται στην Ελλαδα μια φορα τα 1000 χρονια.

Και η Madonna να ερθει στην Ελλαδα θα μαζεψει οχι 80.000 αλλά 800.000,δεν φανταζομαι ομως οτι τη θεωρεις ποιοτικη τραγουδιστρια.

 

 

 

 

 

Αυτο που λες αποδεικνυει οτι η Βανδη δεν ειναι εμπορικη,ενω τα ινδαλματα σου,ναι.Και εισαι περηφανος γι αυτο.

 

 

 

 

 

 

Επι Φοιβου ολοκληρωμενα αλμπουμ εβγαλε μονο το 1997,το 1999,το 2001,το 2004 και στα τελη του 2007...Τις χρονιες που εβαλα σε bold στη δημοσιευση σου.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ 5 ΑΛΜΠΟΥΜ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ.

 

 

 

Επι Φοιβου ολοκληρωμενα αλμπουμ εβγαλε μονο το 2003 και το 2005.Τις χρονιες που εβαλα σε bold στη δημοσιευση σου.Δηλαδη 2 αλμπουμ σε 4 χρονια συνεργασιας.

 

 

 

Με λιγα λογια μη μου μιλας για cd singles και επανακυκλοφοριες,γιατι και τα μεγαλα ξενα ροκ συγκροτηματα βγαζουν απειρα live,best of,κτλ.κτλ.κτλ.

 

Αυτα ειναι αποφασεις των δισκογραφικων.

Είμαι όρθιος μπροστά στον υπολογιστή και σε χειροκροτώ...!!!!Πες τα ρε φίλε... Φοίβος και

Δέσποινα forever.... Έτσι, γιατί μας αρέσουν να τα ακούμε και να περνάμε καλά...Αν αυτό ενοχλεί μερικούς, δικό τους πρόβλημα...

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Ο Φοίβος δεν είναι εμπορικός,απλά έχει το δικό του κοινό με δεκατετράχρονα.

 

Ο Φοίβος δεν θέλει διεθνείς διακρίσεις,τα mad awards του φτάνουν.

 

Δεν ανέστησε ο Ιησούς τον Λάζαρο,αλλά μια μελωδία του Φοίβου το προκάλεσε.

 

Όταν ο Χατζιδάκης έγραφε μουσική για το Serpico o Φοίβος είχε παραλάβει όχι ένα αλλά δύο oscar ήδη.

 

Ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε από το τίποτα αλλά από μία μεγαλειώδη νότα του Φοίβου.

 

Ανάλογα με το τραγούδι του Φοίβου αλλάζει ο καιρός.

 

Πριν το ένα που είναι το Νουνού είναι ο Φοίβος.

 

Η μελωδία του Φοίβου παίζει πριν πατήσεις play.

 

Tα μόνα mp3 που δεν κατεβαίνουν στο internet είναι του Φοίβου γιατί πολύ απλά δεν <<υπάρχουν>>.

 

Ο Φοίβος κυβερνά την χώρα, όχι ο Καραμανλής όπως κάποιοι νομίζουν.

 

(κλεμμένο)Αν ο Φοίβος είναι ο Θεός τότε τα τραγούδια που γράφει είναι η κλανιά του.Τέλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο Φοίβος δεν είναι εμπορικός,απλά έχει το δικό του κοινό με δεκατετράχρονα.

 

Ο Φοίβος δεν θέλει διεθνείς διακρίσεις,τα mad awards του φτάνουν.

 

Δεν ανέστησε ο Ιησούς τον Λάζαρο,αλλά μια μελωδία του Φοίβου το προκάλεσε.

 

Όταν ο Χατζιδάκης έγραφε μουσική για το Serpico o Φοίβος είχε παραλάβει όχι ένα αλλά δύο oscar ήδη.

 

Ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε από το τίποτα αλλά από μία μεγαλειώδη νότα του Φοίβου.

 

Ανάλογα με το τραγούδι του Φοίβου αλλάζει ο καιρός.

 

Πριν το ένα που είναι το Νουνού είναι ο Φοίβος.

 

Η μελωδία του Φοίβου παίζει πριν πατήσεις play.

 

Tα μόνα mp3 που δεν κατεβαίνουν στο internet είναι του Φοίβου γιατί πολύ απλά δεν <<υπάρχουν>>.

 

Ο Φοίβος κυβερνά την χώρα, όχι ο Καραμανλής όπως κάποιοι νομίζουν.

 

(κλεμμένο)Αν ο Φοίβος είναι ο Θεός τότε τα τραγούδια που γράφει είναι η κλανιά του.Τέλος.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

κορυφαία όλα. Εν αρχή ην ο Φοίβος

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

το κουδουνι στην πορτα του φοιβου γραφει play.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...