Jump to content

Πρόβλημα: Disk boot failure


Vana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχω σοβαρό πρόβλημα... Κάποια στιγμή ενώ δούλευε ο υπολογιστής τραβήχτηκαν τα καλώδια και έκλεισε απότομα. Όταν τον ξανάνοιξα άργησε λίγο στην εκκίνηση αλλά άνοιξε κανονικά και δούλεψε χωρίς πρόβλημα. Την επόμενη φορά που πήγα να τον ανοίξω μου έβγαλε το μήνυμα "DISK BOOT FAILURE. INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER". Δεν έκανε εκκίνηση με τπτ! Μετά από μέρες είπα να ξανακάνω μια δοκιμή και έκπληκτη είδα να κάνει κανονικά εκκίνηση και να δουλεύει κανονικά. Από την επόμενη φορά και μέχρι τώρα όταν τον ανοίγω δεν κάνει εκκίνηση των windows και μου βγάζει το μήνυμα που ανέφερα παραπάνω. Μπήκα στο BIOS, άλλαξα το first boot device βάζοντας από cdrom μέχρι τον δεύτερο σκληρό που έχω αλλά τίποτα. Επίσης είδα στα features ότι δεν "βλέπει" πουθενά σκληρό δίσκο. Πώς γίνεται και μια τον βλέπει και μια δεν τον βλέπει; Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι και τί μπορώ να κοιτάξω και να κάνω εγώ μόνη μου, αποκλείοντας βέβαια τη λύση του format... Δεν αντέχω άλλο format... 'Εχω κάνει 4 μέσα σε 3 μήνες...:wacko:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει αρχίσει να τα παίζει ο σκληρός αλλά και κάτι να παίζει με το τροφοδοτικό. Πιθανότερο το δεύτερο. Δεν φταίει το λειτουργικό πάντως.

 

Είχα μερικές φορές αντίστοιχα προβλήματα για τα οποία πιστεύω έφταιγε το ότι τα είχα όλα μαζί σε ένα πολύμπριζο (οθόνη, κουτί, scanner, printer, εξωτερικός σκληρός). Έβαλα ένα πολύμπριζο ασφαλείας το οποίο όταν το κλείνω αποφορτίζει το τροφοδοτικό και συνήθως δεν έχω πρόβλημα.

 

Εκτός της περίπτωσης να υπάρχει hardware πρόβλημα δοκίμασε το εξής. Κλείσε το τροφοδοτικό από πίσω (ή το πολυμπριζο από τον διακόπτη του αν έχεις πολύμπριζο) και πάτα το κουμπί που ανάβει τον υπολογιστή. Λογικά θα αποφορτιστεί (π.χ. αν είναι αναμμένο το Num Lock στο πληκτρολόγιο θα σβήσει) και μετά από λίγο δοκίμασε ξανά.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω σοβαρό πρόβλημα... Κάποια στιγμή ενώ δούλευε ο υπολογιστής τραβήχτηκαν τα καλώδια και έκλεισε απότομα. Όταν τον ξανάνοιξα άργησε λίγο στην εκκίνηση αλλά άνοιξε κανονικά και δούλεψε χωρίς πρόβλημα. Την επόμενη φορά που πήγα να τον ανοίξω μου έβγαλε το μήνυμα "DISK BOOT FAILURE. INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER". Δεν έκανε εκκίνηση με τπτ! Μετά από μέρες είπα να ξανακάνω μια δοκιμή και έκπληκτη είδα να κάνει κανονικά εκκίνηση και να δουλεύει κανονικά. Από την επόμενη φορά και μέχρι τώρα όταν τον ανοίγω δεν κάνει εκκίνηση των windows και μου βγάζει το μήνυμα που ανέφερα παραπάνω. Μπήκα στο BIOS, άλλαξα το first boot device βάζοντας από cdrom μέχρι τον δεύτερο σκληρό που έχω αλλά τίποτα. Επίσης είδα στα features ότι δεν "βλέπει" πουθενά σκληρό δίσκο. Πώς γίνεται και μια τον βλέπει και μια δεν τον βλέπει; Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι και τί μπορώ να κοιτάξω και να κάνω εγώ μόνη μου, αποκλείοντας βέβαια τη λύση του format... Δεν αντέχω άλλο format... 'Εχω κάνει 4 μέσα σε 3 μήνες...:wacko:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιοταινιες..Καθως και το ρευμα του σκληρου..βαλε καποιο αλλο ελευθερο που θα εχεις:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Thank u both. Τελικά κάτι βραχυκυκλώνει και δημιουργεί πρόβλημα. Ένας φίλος μου συνέστησε να βγάλω τη μπαταρία και να δοκιμάσω. Πράγματι βγάζοντάς τη ο υπολογιστής εκκίνησε κανονικά. Συνεχίζει να έχει βέβαια σοβαρά προβλήματα όταν λειτουργεί και κατά την απενεργοποίηση επίσης. Οπότε όπως καταλαβαίνετε επειδή αρκετά με έχει παιδέψει θα φάει ένα κλώτσο και θα τον αντικαταστήσει κάτι καινούριο και καλύτερο... Προσπάθησα αλλά δεν τραβάει άλλο πια αυτή η σχέση... :p
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξανά μανά τα ίδια... Αυτή τη φορά δεν ανοίγει με τίποτα! Ούτε με αφαίρεση μπαταρίας, ούτε μ'αυτή... Έβγαλα, έβαλα τα καλώδια πάλι το ίδιο... Δεν αναγνωρίζει ούτε τον master ούτε τον slave... Πρέπει οπωσδήποτε να τραβήξω τουλάχιστον τα αρχεία μου από τον σκληρό και μετά να του δώσω μια να φύγει απ' το παράθυρο. Any ideas πώς να το κάνω;;;:confused:
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγη ώρα και ξαναδοκίμασε. Πιθανή λύση 2 τον πας σε άλλο υπολογιστή. Πιθανή λύση 2β τον βάζεις σε εξωτερικό κουτί. Πιθανή Λύση 3, ψάχνεις κάποια εταιρία ανάκτησης δεδομένων (αν είναι τόσο σημαντικά ώστε να μπεις στον κόπο και τα έξοδα). Λύση Χ (extreme και ολίγον απίθανη αλλά γίνεται) βρίσκεις έναν ολόιδιο (τελείως ολόιδιο) και αλλάζεις όλη την πλακέτα.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν βλέπει το σκληρό δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να έφταιγέ η μπαταρία μήπως όπως έπαιζες μέσα κάτι θα κουνήθηκε. Το μύνημα αυτό το βγάζει αφού προσπαθεί να κάνει boot απο floοpy .

 

Λοιπόν βγάλε το σελέκτορ απο πίσω τελείως απο τα πιν(Στον σκληρό) και βάλε μόνο τον έναν, αυτόν με το λειτουργικό. Βγάλε το ρεύμα του cd/dvd και εκκίνησε με καινούργια καλωδιοταινία.. Κάνει θόρυβο ο σκληρός? Κάνει περίεργο θόρυβο? Στο bios αν έχεις πειράξει πολλά κανε ένα restore defaults, πάντως για μαστερ να ψάχνει στο auto.

 

Πιθανότατα η διακοπή τίναξε τον σκληρό, αν είναι αυτή η περίπτωση πέτα τον τον δίσκο, το έχω πάθει και εγώ απο κεραυνό:mad: :mad: , υπάρχει όμως και η πιθανότητα το πηνίο του τροφοδοτικού να τα παιξε αφού σου άνοιξε..

Με αλλό τροφοδοτικο δοκιμάσες?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά πλην του τροφοδοτικού που το έχω ήδη κάνει. Εναποθέτω τις ελπίδες μου στην καινούρια καλωδιοταινία αλλιώς ακολουθώ τη λύση στο να βάλω τον σκληρό σε άλλο υπολογιστή αν και το φοβάμαι αυτό λόγω προσωπικών δεδομένων...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αποσύνδεσα το cd και μετά από πολλές προσπάθειες και αλλαγές στην καλωδιοταινία άνοιξε με αρκετά προβλήματα στο δεύτερο σκληρό. Ευτυχώς μετέφερα τα αρχεία μου και το επόμενο βήμα είναι να τον βγάλω στο μπαλκόνι και να αρχίσω να τον κοπανάω με ένα σφυρί μέχρι να διαλύσει.:angry: :rocket:
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Ξεβίδωσέ τον, η επιφάνειά του μπορεί να γίνει ένας πολύ coooll καθρέφτης! Ή όλο το πακέτο ένα ωραίο διακοσμητικό!

 

Φοβάμαι πάντως ότι μπορεί και το τροφοδοτικό να μισο-φταίει...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...