Jump to content

Ηλεκτρονικό έγκλημα


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Είχατε ποτέ πρόβλημα με τις συναλλαγές σας;  

40 members have voted

  1. 1. Είχατε ποτέ πρόβλημα με τις συναλλαγές σας;

    • Όχι, κανένα, όλα έχουν κυλήσει ομαλά.
      33
    • Ναι, αλλά λύθηκε χάρη στην παρέμβαση άλλων (Paypal, τράπεζα, κλπ)
      3
    • Ναι, και δεν αποζημιώθηκα.
      4


Recommended Posts

Όσοι έχετε κάνει κάποια συναλλαγή ηλεκτρονικώς ή χρησιμοποιείτε κάρτα αναλήψεως, ή πιστωτική κάρτα, ή τέλος πάντων οτιδήποτε μπορεί να το πει κανείς ηλεκτρονικό, είχατε κανένα πρόβλημα με τη συναλλαγή σας; Πώς το αντιμετοπίσατε; Πήρατε τα χρήματά σας πίσω και μετά από πόσο καιρό; Γράψτε τις εμπειρίες σας!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2-3 παραδείγματα, βέβαια δεν μπορούν όλα να χαρακτηιστούν ως ηλεκτρονικό έγκλημα, αλλά τέλος πάντων...:rolleyes:

 

Έφερνα κάποτε ποδοσφαιρικές φανέλλες από το εξωτερικό. Συνεργαζόμουν με τον τύπο κοντά 2 χρόνια, ποτέ δεν μου είχε κάνει γκέλα. Λίγο πριν μπω στο στρατό, τον είχα πει ότι λόγω στρατού θα αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο θα συνεργαζόμαστε. Δεν είχαμε κάνει κάποια συμφωνία και τις τελευταίες 2 παραγγελίες δεν τις έλαβα ποτέ. Για την μία αποζημιώθηκα από αυτόν καθώς έστειλα email στο paypal. Για την άλλη δεν αποζημιώθηκα ποτέ γιατί είχε λήξει το χρονικό περιθώριο. Το ποσό που έχασα ήταν κοντά στα 400€.

 

 

Τον περασμένο Νοέμβριο έκλεισα εισητήρια για Βαρκελώνη. Όχι ηλεκτρονικώς. Έκλεισα όμως ξενοδοχείο ηλεκτρονικώς. Στη σελίδα του ξενοδοχείου έπρεπε να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου. Έχω χρεωστική, αλλά είναι μέσα όλα μου τα χρήματα. Όσο βρισκόμουνα στη Βαρκελώνη, από το net cafe του ξενοδοχείου έμπαινα και ριχνα καμιά ματιά. Μπήκα λοιπόν στο web banking της Alpha bank για να στείλω κάποια χρήματα Ελλάδα. Παρατήρησα ότι έλειπε ένα σεβαστό ποσό, δεν ήξερα όμως πόσα. Βλέποντας τις κινήσεις των τελευταίων 30 ημερών ανακάλυψα ότι έλειπαν 900€,όλα συναλλαγές με ισπανικές εταιρίες... Έστειλα πολλά fax στην τράπεζα, μίλησα πολλές φορές στα τηλέφωνα με την υπεύθυνο, και μέσα σε 2 μήνες είχα πάρει όλα τα χρήματά μου πίσω.

 

Χθες, μπήκα στο net να αγοράσω εισητήρια από Βενετία για Αθήνα. Μπένω στο site της Alpi Eagles, δίνω τα στοιχεία της κάρτας και προχωράω στο επόμενο...Εκεί, πέφτει ο server....Τα χρήματα όμως είχαν πάει στην ιταλική εταιρεία και εγώ δεν είχα απόδειξη, ούτε booking reference no....Έστειλα ένα email, απάντηση όμως δεν είχα λάβει μέχρι το μεσημέρι. Τα τηλέφωνα που έχει στο site, ήταν λάθος (ή καλύτερα δεν είχαν το υπεραστικό κωδικό), και τα τηλέφωνα της Ελλάδας άστο καλύτερα..Τέλος πάντων, με τα λίγα ιταλικά που θυμάται η μητέρα μου, καταφέραμε και βγάλαμε άκρη και όλα καλώς.

 

Μάλλον δεν με θέλει το internet μου φαίνεται...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στάθηκες τυχερός μέσα στην ατυχία σου.Άλλοι στη θέση σου θα είχαν συμβιβαστεί με την απώλεια των χρημάτων αυτών και δε θα προσπαθούσαν να τα ανακτήσουν.

Πώς κατάφερες να αποδείξεις στην Alpha Bank ότι το συγκεκριμένο ποσό είχε χαθεί;

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάφερες να αποδείξεις στην Alpha Bank ότι το συγκεκριμένο ποσό είχε χαθεί;

Δεν τους απέδειξα τίποτα. Απλά τους έστειλα αρκετά fax, και το όλο χρονικό, από τη στιγμή που έκλεισα το ξενοδοχείο μέχρι τη στιγμή που έγιναν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πολλές συναλλαγές ,μόνο μία φορά είχα πρόβλημα.Είχα παραγγείλει κάτι είδη για το κινητό από γερμανικό site 100 ευρώ περίπου.Δεν τα έλαβα ποτε. Μίλησα στο τηλέφωνο πολλές φορές μου είπαν ότι μάλλον χάθηκε το πακέτο και ότι αρχίζουν διαδικασίες για να δουν τι έγινε.¨Εκανα και μια δήλωση στο ελληνικά ταχυδρομεία για να ψάξουν και αυτοι. Τελικά αφόυ είχαν περάσει 8 μήνες και αφόυ έπαιρνα συνέχεια την ίδια απάντηση από τους γερμανούς ότι το ψάχνουν συμβιβάστηκα με το ότι πάνε τα λεφτα..:cry:
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω στις συναλλαγες μου χρεωστικη καρτα και εως τωρα ολα εχουν παει μια χαρα.εχω παντα μεσα οσα πρεπει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί μόνο να χεις στο λογαριασμό σου όσα χρήματα χρειάζεσαι για τη συναλλαγή. Ακόμα και ο άλλος να είναι αξιόπιστος, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Πχ χάνεται το δέμα και ο άλλος δέχεται ή δεν δέχεται να στο αντικαταστήσει ή στέλνει λάθος πράγμα και σου ζητάει να καταβάλεις τα έξοδα αποστολής κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα εχω αγορασει απο pixmania(Αψογοι) ,e-shop,plaisio.

eml ειχα παραγγελια ενα κινητο και με γραψανα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Egw dio fores thn patisa apo ebay, alla eutixws ta pira apo thn paypal pisw. Exei asfalish mexri 500 eurw gia katanalwtes.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Egw dio fores thn patisa apo ebay, alla eutixws ta pira apo thn paypal pisw. Exei asfalish mexri 500 eurw gia katanalwtes.

Εγω απο ebay δεν εχω αγορασει ποτε..! προτιμω τα Ελληνικα e-shop :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα δεν αεχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα και χτυπα ξυλο να μην γινει και ποτε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...