Jump to content

Προβλημα με συνεχη restart του υπολογιστη


dinosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας φιλος αγορασε πριν 1 μηνα καινουριο PC και παρουσιαζει το εξης προβλημα:

Κανει ξαφνικα reset χωρις προειδοποιηση, ανεξαρτητα απο την κατασταση του υπολογιστη (αν ακουει μουσικη, αν παιζει παιχνιδια ή αν ειναι σε αναμονη)

Αυτο γινεται 2-3 φορες την ημερα.

 

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικότατη περίπτωση υπερθέρμανσης. Όχι κοντά σε καλοριφέρ και να περαστούν όπως και δήποτε ανεμιστηράκια..

Απορώ με αυτά τα μαγαζιά πουλάνε τέρατα μηχανήματα και τσιγκουνέυονται να βάλουν 2 ανεμιστηράκια μέσα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα 1000 ε μηχανημα και δεν ειχε ουτε ενα ανεμηστηρακι μεσα..

Αγορασα εγω μετα!!

Μηπως ειναι καποιος ιος..?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα 1000 ε μηχανημα και δεν ειχε ουτε ενα ανεμηστηρακι μεσα..

Αγορασα εγω μετα!!

Μηπως ειναι καποιος ιος..?

alitheia ? apo pou to phres ? pantos logika uperthermansh einai !!

Link to comment
Share on other sites

alitheia ? apo pou to phres ? pantos logika uperthermansh einai !!

 

Η τροφοδοτικο...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καρτα γραφικων ειναι nvidia 7900gs.

Εχει ηδη 1 ανεμηστηρα μεσα (περα απο τον κλασικο της intel για τον επαξεργαστη, core duo 2 -6400)

Πως μπορω να δω τι θερμοκρασια του εσωτερικου?

 

ειναι επικινδυνη η κατασταση? μπορει να καταστραφει το μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

alitheia ? apo pou to phres ? pantos logika uperthermansh einai !!

 

Aπο το πλαισιο φιλε μου...

Το κουτι ειχε 4 θεσεις για ανεμιστηρα και δεν ειχε κανενα μεσα...

Κουφαθηκα λιγο μολις το ειδα και τους δωσαμε και 4000 ε γιατι πηραμε δυο υπολογιστες....

Link to comment
Share on other sites

Καρτα γραφικων ειναι nvidia 7900gs.

Εχει ηδη 1 ανεμηστηρα μεσα (περα απο τον κλασικο της intel για τον επαξεργαστη, core duo 2 -6400)

Πως μπορω να δω τι θερμοκρασια του εσωτερικου?

 

ειναι επικινδυνη η κατασταση? μπορει να καταστραφει το μηχανημα?

 

Έτσι κάνουν γι αυτό μου την σπάνε:mad: :mad: :mad: :mad:

 

Λοιπόν φίλε, μπαίνεις στο bios από με πατώντας del στο boot και θα το γράφει κάπου εκεί. Αλλιώς κατέβασα το speedfan, δεν είναι free, αλλά κάτι μπορείς να κάνει και γι αυτό. Είναι επικίνδυνη η κατάσταση αυτή, γι αυτό άλλωστε σβήνει και ο υπολογιστής. Και όχι μόνο είναι επικινδύνη, οι υψηλές θερμοφρασίες μείωνουν έως και 60% την επίδοση του pc.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν το πίσω μέρος είναι κλειστό τότε αγόρασε μια καλή ψύκτρα επεξεργαστή, έτσι μεγαλούτσικι για να ψύχει τα πάντα γύρω γύρω. Είναι η καλύτερη λύση πιστεύω. Αν τσιγκουνεύεσαι τα λεφτά πέρνα 2 μικρά μπροστά και έναν μεγάλο πίσω, με την προυποθεση πίσω να είναι κάπως ανοικτό το μέρος, για να έχει ροή ο αέρας.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808009

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι λετε για αυτην την ψυχτρα εδω λεω να την παρω!!!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=904961

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την εικόνα που επισυνάπτω. Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτό που έχει πρόβλημα με την θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω; :(

 

Διόρθωση: Πως μπορώ να ανεβάσω την εικόνα; Την έβαλα στα Συνημμένα.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την εικόνα που επισυνάπτω. Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτό που έχει πρόβλημα με την θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω; :(

 

Pou είναι η εικόνα?:D

 

Δεν τη βάζεις καλύτερα στο imageshack?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πες μου από που γιατί δεν έχω ξανα ανεβάσει εικόνα εδώ... :blink:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα κατάφερα, ήταν απλά μεγάλο πριν και του έκανα περικοπή. Πείτε μου τι μπορώ να κάνω...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Temp 1 και το Temp 2 αντιστοιχεί στα φανάκια 1, 2 πού είναι αυτά που έχεις. Τρίτο φανάκι δεν έχεις γι αυτό βγάζει λάθος τιμή.

 

Επίσης στα temp αν είχες 125 βαθμούς δεν θα είχες pc αλλά φούρνο. Δεν υπάρχει pc που να επιβιώνει για δευτερόλεπτα μετά τους 80C. Απλώς αυτές οι τιμές δεν μετράνε, γιατί δεν έχεις αισθητήρες στα φανάκια είτε γιατί δεν υπάρχουν καν φανάκια.

Η τελευταία τιμή πρόκειται για το σκληρό δισκο.

 

Οι θερμοκρασίες σου πάντως είναι ιδανικές, δεν χρειάζεται να ανησυχείς(αχ βρε γυναίκες, πόσο καθαρά κρατάτε τον πύργο...:p ):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα reset Βiοs , μηπως πειραξες εκει τιποτα. (βγαλε την μικρη μπαταρια που εχει η μητρικη για 2λεπτα) ,αν δν φτιαξει κανε ενα update biοs μηπως εκει κατι δν παει καλα, αν παλι κατι δν εγινε τοτε δοκιμασε ενα φορματ μηπως φταιει το λειτουργικο, η αν παλι δν γινεται τπτ ειναι καθαρα Θεμα τροφοδοτικου κ θα πρεπει να παρεις νεο, τωρα τι τροφοδοτικο εχεις?? Συχνα Παιζει μεγαλο ρολο το τροφοδοτικο στις επανακινησεις.Οι Θερμοκρασιες δν πρεπει να παιζουν ρολο στο προβλημα διοτι εχει ενα cοre duο και εχουν πολυ καλες θερμοκρασιες, οι ιδιοι βλεπουμε στο screenshοt οτι ειναι μονο 32C !

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα reset Βiοs , μηπως πειραξες εκει τιποτα. (βγαλε την μικρη μπαταρια που εχει η μητρικη για 2λεπτα) ,αν δν φτιαξει κανε ενα update biοs μηπως εκει κατι δν παει καλα, αν παλι κατι δν εγινε τοτε δοκιμασε ενα φορματ μηπως φταιει το λειτουργικο, η αν παλι δν γινεται τπτ ειναι καθαρα Θεμα τροφοδοτικου κ θα πρεπει να παρεις νεο, τωρα τι τροφοδοτικο εχεις?? Συχνα Παιζει μεγαλο ρολο το τροφοδοτικο στις επανακινησεις.Οι Θερμοκρασιες δν πρεπει να παιζουν ρολο στο προβλημα διοτι εχει ενα cοre duο και εχουν πολυ καλες θερμοκρασιες, οι ιδιοι βλεπουμε στο screenshοt οτι ειναι μονο 32C !

 

Δεν είναι πρόβλημα bios ούτε format χρειάζεται εφόσον οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Το screenshot δεν είναι απο το χρήστη που είχε το πρόβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα bios ούτε format χρειάζεται εφόσον οι θερμοκρασίες είναι υψηλές. Το screenshot δεν είναι απο το χρήστη που είχε το πρόβλημα

 

Τι εννοείς με αυτό; Εγώ έχω το πρόβλημα κι εγώ έβαλα το screenshot... Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αφού δεν μου είπε κάποιος κάτι εύκολο η συγκεκριμένο, το πιο πιθανό είναι να μην κάνω τον μαστροχαλαστή και να το δει κάποιος ειδικός μια και πρώτη φορά το παρατηρώ αυτό. Να ξεκαθαρίσω πως ο υπολογιστής δεν μου ανήκει, οπότε δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχουν πειραχτεί και αν!... Ας καθήσω φρόνιμα σαν καλό παιδάκι λοιπόν... :rolleyes:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό; Εγώ έχω το πρόβλημα κι εγώ έβαλα το screenshot... Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αφού δεν μου είπε κάποιος κάτι εύκολο η συγκεκριμένο, το πιο πιθανό είναι να μην κάνω τον μαστροχαλαστή και να το δει κάποιος ειδικός μια και πρώτη φορά το παρατηρώ αυτό. Να ξεκαθαρίσω πως ο υπολογιστής δεν μου ανήκει, οπότε δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχουν πειραχτεί και αν!... Ας καθήσω φρόνιμα σαν καλό παιδάκι λοιπόν... :rolleyes:

 

Τι mobo κιι τη επεξεργαστή έχεις? 29 και 38 κελσίου καλά είναι για ιντελ.. Δοκίμασε αν στο κάνει αυτό με άλλο τροφοδοτίκο. Έβαλες τώρα τελευταία κανα σκληρό παραπάνω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εδώ κι ένα χρόνο δεν έχω πειράξει τίποτα. Απλά τώρα σκέφτηκα να κατεβάσω το speedfan και να δω τις θερμοκρασίες... Δεν ξέρω καν πόσο καιρό υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Τέλος πάντων :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενας φιλος αγορασε πριν 1 μηνα καινουριο PC και παρουσιαζει το εξης προβλημα:

Κανει ξαφνικα reset χωρις προειδοποιηση, ανεξαρτητα απο την κατασταση του υπολογιστη (αν ακουει μουσικη, αν παιζει παιχνιδια ή αν ειναι σε αναμονη)

Αυτο γινεται 2-3 φορες την ημερα.

 

Τι μπορει να φταιει?

Αλλο ενα στοιχειο: Τα restart γινονται πιο συχνα τις πρωινες ωρες. αυτο μου θυμισε το καλοκαιρι με τα κλιματιστικα που δεν πρεπει να τα ανοιγουμε το μεσημερι..

Λετε να φταιει η ταση του ρευματος και με ενα UPS να φτιαξει η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...