Jump to content

Πρόβλημα με μόντεμ(ISDN)


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια φίλη μου, έχει το εξής πρόβλημα, το μόντεμ της αποσυνδέεται από το νετ, χωρίς προφανή λόγο και αυτό το καταλαβαίνει από τα λαμπάκια του μόντεμ, καθότι τα windows δείχνουν ότι είναι ακόμη συνδεδεμένο.Χρησιμοποιεί windows xp και είχε κάνει φορμάτ, πέρασε μέσα τα Ελληνικά xp(είχε αγγλικά),αντικατέστησε το μόντεμ, αλλά τίποτα.

Σκέφτομαι μήπως είναι το γνωστό πρόβλημα με το Internet Connection Firewall που είχα συναντήσει, αλλά δε βγάζει μήνυμα σφάλματος.Ίσως αν περνάγαμε στο Sp1 να βοηθούσε...

Α, επίσης..έχει κατεβάσει νέους οδηγούς για το μοντεμάκι.

Καμιά ιδέα λοιπόν;

-
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχει πάθει και φίλος μου,έκανε ένα reset στο μόντεμ,και όλα είναι μια χαρά!σε σένα δε ξέρω!

Φιλικά Σάκης

:)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανει αυτοματη αποσυνδεση μονο του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα που δεν χρησιμοποιηται η γραμμη (οταν ειναι idle η συνδεση ) ;
Link to comment
Share on other sites

Αφού η γραμμή είναι isdn όπως αναφέρεται στον τίτλο του θέματος αν το μοντεμ και η σύνδεση που παρουσίαζουν το πρόβλημα είναι isdn μπορείτε να δοκιμάσετε να συνδεθείτε με το net mod αν βρίσκεται ο υπολογιστής κοντά του ή αν μπορεί να έρθει κοντά σε αυτό ώστε να μην ψάχνετε και για μεγάλα usb καλώδια εκτός και αν το NT1 είναι έκδοση χωρίς usb θύρα κάτι που αποτελεί πρόβλημα αν ο υπολογιστής δεν έχει σειριακή θύρα όπως πολλά laptop. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill33

 

Μηπως κανει αυτοματη αποσυνδεση μονο του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα που δεν χρησιμοποιηται η γραμμη (οταν ειναι idle η συνδεση ) ;

 

 

Χμ..θα το ερευνήσω..!

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimavagianos

 

Αφού η γραμμή είναι isdn όπως αναφέρεται στον τίτλο του θέματος αν το μοντεμ και η σύνδεση που παρουσίαζουν το πρόβλημα είναι isdn μπορείτε να δοκιμάσετε να συνδεθείτε με το net mod αν βρίσκεται ο υπολογιστής κοντά του ή αν μπορεί να έρθει κοντά σε αυτό ώστε να μην ψάχνετε και για μεγάλα usb καλώδια εκτός και αν το NT1 είναι έκδοση χωρίς usb θύρα κάτι που αποτελεί πρόβλημα αν ο υπολογιστής δεν έχει σειριακή θύρα όπως πολλά laptop. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

 

 

Το πρόβλημα είναι με το netmod!Με αυτό συνδέεται.

-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psou

 

Πιθανότατα..Αναβάθμηση του "Firmware" και καλά;

 

Το πιο λογικό φίλε είναι αυτό :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog

 

Το πιο λογικό φίλε είναι αυτό :o

 

 

Έτσι λέω και εγώ..!Μου έχουν λυθεί πολλά προβλήματα έτσι..!Δεν ήξερα ότι το netmod είχε δυνατότητες αναβάθμησης..τέσπα, θα δοκιμάσω και θα επανέλθω. :alien:

-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...