Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπέκτησα πρόσφατα ένα 6300. Όλα καλά μεχρι τώρα αλλά έχω μια απορία. Καθώς προσπάθησα να ανοίξω το καπάκι της θύρας usb, διαπίστωσα οτι για να ανοίξει πρέπει να βγάλω το κάλυμα της μπαταρίας! Επίσης το καλώδιο μπαίνει πολύ στριμωγμένα με φόβο να σπάσει το καπάκι της usb. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Στις οδηγίες δεν αναφέρει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aπέκτησα πρόσφατα ένα 6300. Όλα καλά μεχρι τώρα αλλά έχω μια απορία. Καθώς προσπάθησα να ανοίξω το καπάκι της θύρας usb, διαπίστωσα οτι για να ανοίξει πρέπει να βγάλω το κάλυμα της μπαταρίας! Επίσης το καλώδιο μπαίνει πολύ στριμωγμένα με φόβο να σπάσει το καπάκι της usb. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Στις οδηγίες δεν αναφέρει τίποτα.

 

Αυτό είναι ένα πρόβλημα και μάλλον χαζό. Όταν ανοίξεις το καπάκι, τράβηξέ το ελαφρώς προς τα έξω. Έχει ένα μικρό περιθώριο ώστε να μπει το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πρόβλημα και μάλλον χαζό. Όταν ανοίξεις το καπάκι, τράβηξέ το ελαφρώς προς τα έξω. Έχει ένα μικρό περιθώριο ώστε να μπει το καλώδιο.

 

Ίσα ίσα που χωράει πάντως. Και αυτό που πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας όντως πολύ χαζό, α ρε NOKIA με τις πρωτοτυπίες σου...

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που χωράει πάντως. Και αυτό που πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας όντως πολύ χαζό, α ρε NOKIA με τις πρωτοτυπίες σου...

 

Έτσι είναι δυστυχώς αλλά σιγά σιγά αν το αφήνεις ανοιχτό και κλείνεις το καπάκι αυξάνεται η ελαστικότητά του και γίνονται ευκολότερα τα πράγματα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που χωράει πάντως. Και αυτό που πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας όντως πολύ χαζό, α ρε NOKIA με τις πρωτοτυπίες σου...

 

Σε μένα το καπάκι μετά από λίγη χρήση είναι μια χαρά ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα χωρίς να πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας. Λίγη προσοχή χρειάζεται όταν βάζεις το καλώδιο mini-USB ώστε να μην εμποδίζει το κάλυμμα. Πάντως δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα συσκευή που να αντιμετωπίζει το πρόβλημα ικανοποιητικά, από κινητό, κάμερα, βιντεοκάμερα, πάντα τα καπάκια των θυρών USB χρησιμοποιούνται δύσκολα. Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από μια συσκευή με τόσο μικρή επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το καπάκι μετά από λίγη χρήση είναι μια χαρά ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα χωρίς να πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας. Λίγη προσοχή χρειάζεται όταν βάζεις το καλώδιο mini-USB ώστε να μην εμποδίζει το κάλυμμα. Πάντως δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα συσκευή που να αντιμετωπίζει το πρόβλημα ικανοποιητικά, από κινητό, κάμερα, βιντεοκάμερα, πάντα τα καπάκια των θυρών USB χρησιμοποιούνται δύσκολα. Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από μια συσκευή με τόσο μικρή επιφάνεια.

 

Δε νομίζω οτι είναι μεγάλη απαίτηση να έχουμε μια λεπτή αλλά και εύχρηστη συσκευή. Πάντως αν είναι κάθε φορά να παιδεύομαι με το καπάκι, προτιμώ το bluetooth και ας έχει πιο χαμηλό transfer rate.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ανοίγει το καπάκι της θύρας USB. Τις πρώτες φορές ίσως χρειάζεται κάποια προσπάθεια επειδή είναι σκληρό. Και εύκολα ανοίγει και χώρος για να μπεί το καλώδιο υπάρχει. Και οπωσδήποτε δε χρειάζεται να βγεί το πίσω καπάκι.

 

By the way καμένο pixel καλύπτει η ΝΟΚΙΑ (ακόμα και ένα) και αλλάζει την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

μπηκα σε αυτο το topic , γιατι σκεφτομαι να αγορασω το 6300 αλλα θα ηθελα να ρωτησω πρωτα αν αξιζει να μεταβω απο ενα κινητο S60 1st edition (Nokia N70) σε κινητο S40 3rd edition (απο πλευρα μενου κτλ)?

Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει επεξεργασια εικονας (πχ cutting κτλ) και δημιουργια muvee....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, απο πλευράς μενού το S40 3rd Edition είναι πολύ καλό... Όμως εγώ προσωπικά δεν θα άλλαζα με τίποτα οποιαδήποτε S60 με S40, κι αυτό λόγω της μεγάλης διαφοράς σε εφαρμογές που δύναται να εγκατασταθούν στα S60 αλλά και την λειτουργία που ακόμη δεν έχουν τα S40 όπως το GPS...
Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντησω φιλε Giannis1 θα σου πω οτι τωρα εχω 6300 και πριν ειχα Ν73 και παλαιοτερα 9500,3230 κλπ.

Το αν αξιζει η μεταβαση εξαρταται αποκλειστικα απο τις αναγκες σου.

Αν χρειαζεσαι συγκεκριμενα προγραμματα,καλη καμερα,internet,GPS κλπ τοτε το 6300 δεν θα σε καλυψει.Αν ομως ζητας ενα μικρο, ελαφρυ και κομψο τηλεφωνο που εχει τα βασικα(mp3,radio,bluetooth,camera,γρηγορο) τοτε το 6300 ειναι για σενα.

Εγω απο s60 3rd edition μεταπηδησα σε s40 γιατι απο το κινητο δεν χρειαζομαι πολλα πραγματα...βεβαια εγω θα παρω με το συμβολαιο μου τον σεμπτεβρη PPC για να καλυψω την αναγκη του wireless internet,GPS και organiser αλλα για τις βασικες μου αναγκες το 6300 με καλυπτει.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

μπηκα σε αυτο το topic , γιατι σκεφτομαι να αγορασω το 6300 αλλα θα ηθελα να ρωτησω πρωτα αν αξιζει να μεταβω απο ενα κινητο S60 1st edition (Nokia N70) σε κινητο S40 3rd edition (απο πλευρα μενου κτλ)?

Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει επεξεργασια εικονας (πχ cutting κτλ) και δημιουργια muvee....

 

Επειδη τυχαίνει να έχω και τα δύο κινητά θα σου έλεγα μάλλον να μην αλλάξεις.Το Ν70 είναι πιο αξιόπιστο και πιο καλό σαν τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα τελικα.

το πρωτο πραγμα που μου την εσπασε και μαλιστα πολυ ειναι οτι κανει διακοπες το ασυρματο BT.και ειχα συνηθισει ν μιλαω με αυτο.

εχω το itech αν το λεω καλα το μαυρο.

μηπως υπαρχει κανενα αλλο που να λυνει αυτο το προβλημα?

επισης απο που μπορω να προμηθευτω καλωδιο για συνδεση του τηλ με τον υπολογιστη?(γινεται αυτο?) και τελος αν δεν λυνεται το προβλημα με το BT υπαρχει ενσυρματο μονό ακουστικο?

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα τελικα.

το πρωτο πραγμα που μου την εσπασε και μαλιστα πολυ ειναι οτι κανει διακοπες το ασυρματο BT.και ειχα συνηθισει ν μιλαω με αυτο.

εχω το itech αν το λεω καλα το μαυρο.

μηπως υπαρχει κανενα αλλο που να λυνει αυτο το προβλημα?

επισης απο που μπορω να προμηθευτω καλωδιο για συνδεση του τηλ με τον υπολογιστη?(γινεται αυτο?) και τελος αν δεν λυνεται το προβλημα με το BT υπαρχει ενσυρματο μονό ακουστικο?

σας ευχαριστω πολυ.

 

Για ενσύρματο μονό ακουστικό υπάρχει το Nokia Headset HS-40. Για το πρόβλημα με το ΒΤ περίμενε την αναβάθμιση του λογισμικού. Φήμες λένε ότι θα βγει τέλος Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα τελικα.

το πρωτο πραγμα που μου την εσπασε και μαλιστα πολυ ειναι οτι κανει διακοπες το ασυρματο BT.και ειχα συνηθισει ν μιλαω με αυτο.

εχω το itech αν το λεω καλα το μαυρο.

μηπως υπαρχει κανενα αλλο που να λυνει αυτο το προβλημα?

επισης απο που μπορω να προμηθευτω καλωδιο για συνδεση του τηλ με τον υπολογιστη?(γινεται αυτο?) και τελος αν δεν λυνεται το προβλημα με το BT υπαρχει ενσυρματο μονό ακουστικο?

σας ευχαριστω πολυ.

 

Εγώ με ένα ΒΤ της ΝΟΚΙΑ που αναφέρω παραπάνω δεν έχω πρόβλημα. Για σύνδεση με PC σε οποιοδήποτε κατάστημα υπολογιστών - ηλεκτρονικών ζήτα ένα καλώδιο mini USB.

 

Υ.Γ. : Μόνο εγώ είχα καμμένο pixel γ&μώ την ατυχία μου ???? :X

 

Σε άλλο Nokia Shop μου είπαν ότι πάνω από 3 καμμένα pixel καλύπτει η εγγύηση. Τρέχω να προλάβω αυτόν που μου είπε ότι το καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Nα με και γω!Νεος κατοχος 6300 και επιτελους ΗΡΕΜΗΣΑ ηρεμησε η ζωη μου..καθως ημουν κατοχος Ν70 και Ν95 τα οποια πουλησα σε καλη τιμη μιας και ηταν αριστη η κατασταση τους.

Δεν αντεχα τα κολληματα του symbian τα πορτακια την καθυστερηση του λογισμικου και ολα τα σρνητικα και επισης την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ποιοτητα κατασκευης του Ν95.

 

το 6300 το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα αλλο. Αριστος ηχος δυνατος και καθαρος,1000 επαφες στο τηλ με πολυ εξυπνη διαχειρηση,ραδιοφωνο εξαιρετικης ληψης,και ολα τα καλα. + μια απο τις καλυτερες οθονες της νοκια. ποιοτητα κατασκευης...ονειρο.Γενικα ενα απλο ομορφο και πανω απο ολα λειτουργικο κινητο.

Καμερα βιντεο βεβαια ειναι...λιγακι απαραδεκτα αλλα δεν μπορει να τα εχει κανεις ολα!

 

Ξενιασα παιδια και τοσο καιρο εχανα με τα symbian.τα οποια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα απο το 6600 και μετα...ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ για μενα symbian.ανοητα προγραμματα ανοητα χαμενος χρονος...!

μπαταρια κραταει απελπιστικα πολυ η ετσι μου φαινεται ????

 

Οσο για καμενα πιξελ 5 κινητα που εχω δει κανενα δεν εχει...!

 

Κια το Ν70 ΔΕΝ ειναι ποιο αξιοπιστο!ουτε ποιο ευχρηστο.Αξιοπιστο κινητο με symbian δεν υπαρχει...

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Nα με και γω!Νεος κατοχος 6300 και επιτελους ΗΡΕΜΗΣΑ ηρεμησε η ζωη μου..καθως ημουν κατοχος Ν70 και Ν95 τα οποια πουλησα σε καλη τιμη μιας και ηταν αριστη η κατασταση τους.

Δεν αντεχα τα κολληματα του symbian τα πορτακια την καθυστερηση του λογισμικου και ολα τα σρνητικα και επισης την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ποιοτητα κατασκευης του Ν95.

 

το 6300 το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα αλλο. Αριστος ηχος δυνατος και καθαρος,1000 επαφες στο τηλ με πολυ εξυπνη διαχειρηση,ραδιοφωνο εξαιρετικης ληψης,και ολα τα καλα. + μια απο τις καλυτερες οθονες της νοκια. ποιοτητα κατασκευης...ονειρο.Γενικα ενα απλο ομορφο και πανω απο ολα λειτουργικο κινητο.

Καμερα βιντεο βεβαια ειναι...λιγακι απαραδεκτα αλλα δεν μπορει να τα εχει κανεις ολα!

 

Ξενιασα παιδια και τοσο καιρο εχανα με τα symbian.τα οποια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα απο το 6600 και μετα...ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ για μενα symbian.ανοητα προγραμματα ανοητα χαμενος χρονος...!

μπαταρια κραταει απελπιστικα πολυ η ετσι μου φαινεται ????

 

Οσο για καμενα πιξελ 5 κινητα που εχω δει κανενα δεν εχει...!

 

Κια το Ν70 ΔΕΝ ειναι ποιο αξιοπιστο!ουτε ποιο ευχρηστο.Αξιοπιστο κινητο με symbian δεν υπαρχει...

 

Συμφωνώ μαζί σου ειδικά για τα τηλέφωνα με λειτουργικό symbian, όσο για το 6300 εκτός απο την μικρή διάρκεια της μπαταρίας (ειδικά για αυτούς που μιλάνε πολύ είναι πρόβλημα),μου φένεται οτι δεν πρέπει να εχει οτι καλύτερο απο πλευράς πομποδέκτη.Εχει όμως τηλεφωνικό κατάλογο για 1000 επαφές, κάτι που διστυχώς θεωρώ ανεπίτρεπτο να μην υποστηρίζει ενα τηλέφωνο σαν το πολύ καλό 6233.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια εμενα κραταει ειμαι στις 3 μερες και σημερα πριν λιγο επεσε στισ 2 γραμμες με πολυ ραδιοφωνο μουσικη και μπλε δοντι και λιγη ομιλια 15 λεπτα της μερας.Μιας και παραπανω το απαγορευω στον εαυτο μου αν και το κινητο εκπεμπει μονο 0,54w που ηταν καταλυτικος παραγονατς για να το παρω.Σπουδαστης τηλ,και μετα απο σεμιναρια και στην σχολη του κοκκαλη ειμαι πεισμενος πλεον οτι το μελλον θα ειναι δραμματικο οχι για εμας ...μπορει οχι και για τα παιδια μας...για τα δισεγγονα ομως ειναι σιγουρο.

 

επισης απο σημα cosmote οτι ειχα και με το n70-n95 εχω και με αυτο...

οσο για το 6233 οντως ειναι πολυ καλο.

 

Θηκη εμας γιατι δεν ειχε ?μονο οι ξενοι απολαμβανουν τετοια πραγματα,επισης εδιαναν και photoshop starter album εκτος απο θηκη

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 3 μέρες έχω αλλά με τη νάρκη και εξοικονόμηση ενέργειας ενεργοποιημένη και το κολπάκι του teacher που μετά το κλείδωμα του πληκτρολογίου πατάω το κόκκινο κουμπάκι για να σβήνει αμέσως ο φωτισμός. Χωρίς αυτό το κόλπο έχανα 1 μέρα αυτονομίας.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως απορω με τις αναφορες για μικρη διαρκεια της μπαταριας.

Κανω περιπου 40 λεπτα κλησεις την ημερα και 6-7 μηνυματα καθως και 30 λεπτα mp3, λιγο σκαλισμα και βγαζω ΑΝΕΤΑ 2,5 μερες και αναλογως της χρησης ισως και 3.

 

Για το στρωσιμο της μπαταριας κανω αυτο που κανω παντα...Ανοιγω την συσκευη μολις την αγορασω και την αφηνω να αδειασει τελειως.Μετα την φορτιζω για 6-8 ωρες και επαναλαμβανω την διαδικασια πληρους φορτισης-εκφορτισης για 3-4 φορες.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα ορισμένα free themes από ένα site που τα είχε σαν συμβατά με το 6300. Δύο από αυτά είναι αρχεία πάνω από 700k. Σαν preview φαίνονται αλλά όταν πάω να κάνω εφαρμογή μου λέει κάτι σαν not enough memory ή out of memory. Υποθέτω ότι αναφέρεται στη μνήμη "RAM" του τηλεφώνου οπότε αυτή δεν είναι επεκτάσιμη. Σωστό ή υπάρχει λύση;

 

Φώτα κανείς; :(

KCB
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια καρτα μνημης 1GB και στην συνεχεια προσεξα οτι δεν μου δουλευει το προγραμματακι των μετατροπων που υπηρχε μεσα απο την αγορα του τηλεφωνου. Που το βρισκω για να το ξαναπερασω;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια καρτα μνημης 1GB και στην συνεχεια προσεξα οτι δεν μου δουλευει το προγραμματακι των μετατροπων που υπηρχε μεσα απο την αγορα του τηλεφωνου. Που το βρισκω για να το ξαναπερασω;

 

To πρόγραμμα αυτό και κάποια άλλα είναι μέσα στην αρχική κάρτα μνήμης που έχει το πακέτο.Θα βάλεις την παλαιά κάρτα και θα τα μεταφέρεις στην μνήμη της συσκευής.Μετά αν θέλεις τα περνάς στην νέα κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του 6300 (v.5) κι έχω κάποιες απορίες:

 

1) Δουλεύει κανονικά σε σας το screen saver κι αν ναι, πως ενεργοποιείται; Εγώ το έχω ενεργό, αλλά δεν γίνεται τίποτα.

2) Σε τι διαφέρουν οι "λειτουργίες νάρκης" κι "εξοικονόμησης ενέργειας"; Στο manual γράφει ότι όταν είναι ενεργή η εξοικ. ενέργειας εμφανίζεται στην οθόνη η ώρα και η ημερομηνία, αλλά εγώ δε βλέπω κάτι, μόνο την οθόνη αναμονής στο... σκοτεινό της! :confused:

Γενικότερα ποιος πρέπει να είναι ο συνδυασμός ρυθμίσεων "προστασία οθόνης", "λειτουργία νάρκης" κι "εξοικονόμηση ενέργειας", ώστε μετά από ένα προκαθορισμένο διάστημα η οθόνη να δείχνει την ώρα, όπως π.χ. στο K750i

3) Τα φωτάκια στο πλάι που αναβοσβήνουν, πότε αναβοσβήνουν και πως ρυθμίζεται αυτό (αν ρυθμίζεται);

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυουν όλα κανονικά. Οι λειτουργίες έχουν ως εξής:

 

1. Screen Saver: Ενεργοποιείται η προστασία οθόνης στον προκαθορισμένο χρόνο.

 

2. Εξοικονόμηση Ενέργειας: Μειώνεται η κατανάλωση της μπαταρίας αφού η όθόνη σβήνει και εμφανίζεται μόνο η ώρα.

 

3. Λειτουργία Νάρκης: Μειώνεται ακόμα περισσότερο η κατανάλωση, αφού η οθόνη σβήνει τελείως και δεν εμφανίζεται ούτε η ώρα.

 

Εάν θές να έχεις την μέγιστη αυτονομία, τα ενεργοποιείς όλα. Εάν θές οπωσδήποτε να βλέπεις την ώρα, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας και να επενεργοποιήσεις την λειτουργία νάρκης.

 

Τα φωτάκια στο πλάι αναβοσβήνουν όταν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα. Ενεργοποιούνται από τις ρυθμίσεις, εφέ φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Τελικά, δεν λειτουργούσαν γιατί έπαιζα με το κινητό πριν του βάλω SIM και μάλλον χωρίς αυτήν οι λειτουργίες αυτές δεν ήταν ενεργές. Τώρα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...