Jump to content

TV tuner σε pcmcia ή usb;


gtsia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣKEΦTOMAI NA ΠAPW TUNER ΓIA TO LAPTOP MOY.TI ΠPOTEINETE USB H PCMCIA?EXOYN EΞIΣOY KAΛO ΣHMA?AΠO AΠAITHΣEIΣ ΣYΣTHMATOΣ?AYTA ΠOY ΓPAΦOYN ΓIA ΨHΦIAKO ΘA ΠAIZOYN KANONIKA TA ΨHΦIAKA THΣ EPT XWPIΣ KANENA EΞTPA EΞOΠΛIΣMO?

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα usb θα σου έλεγα,βέβαια οι κεραίες που δίνουν στο πακέτο δεν αξίζουν καθόλου,θα το συνδέσεις με του σπιτιού σου.Πήρα τώρα τελευταία της pinnacle από το plaisio (92 €) , πιστεύω είναι η πιο σοβαρή.Είχα πάρει της aver media και δεν ήταν καλό το γύρισα πίσω.Απ'ότι ξέρω έχει σημασία και η κάρτα οθόνης...
Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση, είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα usb θα σου έλεγα,βέβαια οι κεραίες που δίνουν στο πακέτο δεν αξίζουν καθόλου,θα το συνδέσεις με του σπιτιού σου.Πήρα τώρα τελευταία της pinnacle από το plaisio (92 €) , πιστεύω είναι η πιο σοβαρή.Είχα πάρει της aver media και δεν ήταν καλό το γύρισα πίσω.Απ'ότι ξέρω έχει σημασία και η κάρτα οθόνης...

όντως δεν λένε οι κεραίες που δίνουν; σκεφτόμουν να πάρει μια η αδερφή μου που είναι γαλλία και δεν έχει κεραία εκεί που μένει...

Link to comment
Share on other sites

fantazomai oti tha mporeis na sundeseis kapoia llh keraia !! pantos ego pou eixa sthn rodo karta tv den eixa provlima me thn kairea ths eixe kalo shma sta pio polla kanalia!!
Link to comment
Share on other sites

Με τα ψηφιακα καναλια τι γινεται??Αρκει απλα και μονο η μικρη DB-T που εχουν μεσα ωστε να πιανω τα Spor+,Cine+ κλπ???

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Για τα επίγεια ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ, το μόνο που χρειάζεται είναι ένας δέκτης DVB-T (terrestrial).
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Eπαναφέρω το θέμα μιας και με απασχολεί το ίδιο ερώτημα. USB stick ή PCMCIA? οι τιμές τους είναι παραπλήσιες. Σε απόδοση έχουν διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχουν διαφορά. Αν έχεις άλλη κάρτα και δε σε ενοχλεί το swapping, καλύτερα να πας σε PCMCIA από άποψη φορητότητας.
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη το usb θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις και σε καποιον αλλον υπολογιστη, οχι υποχρεωτικα laptop..

Σκεψου το κι'αυτο.

Εκτος βεβαια και αν σε ενδιαφερει πρωτιστως η φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια της Leadtek usb και είμαι απολυτα ευχαριστημενος.Θα προτεινα usb
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Mετά από αρκετή έρευνα, κατέληξα σε αυτά τα δυο:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702275 (USB stick)

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808036 (PCMCIA)

 

Προτίμησα τελικά το δεύτερο λόγω της πληρότητας του πακέτου. Μιας και έδωσα ένα σεβαστό ποσό για τον φορητό είπα «δε βαρίεσαι, ας δώσω κάτι παραπάνω να πάρω κάτι καλύτερο» που λέει ο λόγος. Πάντως υπήρχε PCMCIA με με την ίδια τιμή του στικ, αλλά όχι αντίστροφα.

 

Τελικά μάλλον άξιζε τον κόπο, αφού το παρεχόμενο softaware είναι πολύ καλό με πάρα πολλές επιλογές.

 

Στα αρνητικά, η πληθώρα των καλωδίων. Θεωρητικά βγάζει 6 εξόδους, αλλά πρακτικά, έχει μόνο μια, στην οποία συνδέεται ένα καλώδιο σαν πολύμπριζο. Ακόμα και η υποδοχή της κεραίας χρειάζεται αντάπτορα όπως και του ραδιοφώνου.. BTW, δίνει και κεραία, αλλά είναι Γ.Τ.Π. Βέβαια μένω και σε χωριό-γούβα. Στην Αθήνα ίσως να αποδίδει καλύτερα.

 

Από την άλλη το τηλεκοντρόλ έχει δυνατότητα να λειτουργεί σαν ποντίκι...

 

Και τώρα η ερώτηση του άπληστου.

 

Αν πάρω και το USB stick, θα μπορώ να βλέπω δυο κανάλια ταυτόχρονα, ή θα σέρνεται το σύστημα; Ξέρω ότι με ένα tuner δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορείς γιατί τα tuners δουλεύουν με overlay mode. Εκτός κι αν καταφέρεις και γυρίσεις το ένα σε Direct3D mode με μια modified έκδοση του DScaler που κυκλοφορεί.

Αν συνυπολογίσεις και τα resources που χρειάζονται 2 κάρτες, μάλλον καλύτερα να το ξεχάσεις :p

Link to comment
Share on other sites

OXI απαραίτητα. Εξαρτάται από το μοντέλο. Υπάρχουν tuners που πιάνουν ΜΟΝΟ ψηφιακή, άλλα που πιάνουν μόνο αναλογική και άλλα και τα δυο, όπως και ραδιόφωνο, τόσο αναλογικό όσο και ψηφιακό (τα ακριβότερα)...

 

Δυστυχώς αυτό δεν αναγράφεται σαφώς στην συσκευασία τους, ή δεν γίνεται αντιληπτό. Δεν είναι ακόμα προφανής ο διαχωρισμός ψηφιακής και αναλογικής τηλεόρασης. Και εγώ, μέχρι που πέτυχα την διαφήμηση της ΕΡΤ, νόμιζα ότι ήταν το ίδιο πράγμα με λίγο καλύτερη ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...