Jump to content

Πρόβλημα με δύο δίσκους - IDE και SATA


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θέλω τα φώτα σας, γιατί έχω κολλήσει...

 

Στον υπολογιστή μου κανονικά είχα έναν SATA σκληρό (300άρι) o oποίος (όντας μόνος του) λειτουργούσε ως master (αν και δεν νομίζω πως υπάρχει αυτή η ορολογία στους SATA- αλλά anyway)... Είχε τα XP Home και πέρασα τα VIsta. Μια χαρά όλα, αρκετά ικανοποιημένος από τα Vista, αλλά δεν παίζουν με τίποτα ένα παιχνίδι που περίμενα ΠΟΛΥ καιρό (συγκ. το Gothic 3)...

 

Έψαξα λοιπόν στα...απομεινάρια του παλιού υπολογιστή μου και βρήκα έναν 80άρι ΙDE που είχα, του έκανα format, τον έβαλα στον υπολογιστή, αποσυνέδεσα τον SATA και έκανα εγκατάσταση των ΧΡ στον IDE, με τη λογική πως μέσα από το BIOS θα μπορώ να επιλέγω με ποιόν από τους δύο θα ασχολούμε κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή (τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί λύση για το Gothic και κάποια άλλα παιχνίδια - που λόγω της φύσης της δουλειάς μου - δεν μπορώ να μην παίζω...)

 

Έχω λοιπόν τα εξής ερωτήματα:

 

1)Αν μέσα στο BIOS "θέσω" ως πρώτο σκληρό τον IDE, μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους...Ενώ αν θέσω ως πρώτο τον SATA όλα πάνε ρολόι... Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: Για να μην μπαίνω στη διαδικασία να αποσυνδέω κάθε φορά τον SATA, υπάρχει κάποιος τρόπος να τον κάνω (αν όχι να είναι προσπελάσιμος μέσω του IDE), τουλάχιστον να μη μου προκαλεί πρόβλημα, όταν δεν τον έχω ως "πρώτο" δίσκο;;

 

2)Υπάρχει περίπτωση με το πολύ πείραγμα του ΒΙΟS να προκληθεί γενικότερο πρόβλημα στον υπολογιστή (ξέρω τι κάνω στο BIOS, δεν πειράζω αυτά που δεν πρέπει,απλά ρωτάω)...;;;

 

Thanks από τώρα για τις απαντήσεις σας...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας, γιατί έχω κολλήσει...

 

Στον υπολογιστή μου κανονικά είχα έναν SATA σκληρό (300άρι) o oποίος (όντας μόνος του) λειτουργούσε ως master (αν και δεν νομίζω πως υπάρχει αυτή η ορολογία στους SATA- αλλά anyway)... Είχε τα XP Home και πέρασα τα VIsta. Μια χαρά όλα, αρκετά ικανοποιημένος από τα Vista, αλλά δεν παίζουν με τίποτα ένα παιχνίδι που περίμενα ΠΟΛΥ καιρό (συγκ. το Gothic 3)...

 

Έψαξα λοιπόν στα...απομεινάρια του παλιού υπολογιστή μου και βρήκα έναν 80άρι ΙDE που είχα, του έκανα format, τον έβαλα στον υπολογιστή, αποσυνέδεσα τον SATA και έκανα εγκατάσταση των ΧΡ στον IDE, με τη λογική πως μέσα από το BIOS θα μπορώ να επιλέγω με ποιόν από τους δύο θα ασχολούμε κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή (τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί λύση για το Gothic και κάποια άλλα παιχνίδια - που λόγω της φύσης της δουλειάς μου - δεν μπορώ να μην παίζω...)

 

Έχω λοιπόν τα εξής ερωτήματα:

 

1)Αν μέσα στο BIOS "θέσω" ως πρώτο σκληρό τον IDE, μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους...Ενώ αν θέσω ως πρώτο τον SATA όλα πάνε ρολόι... Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: Για να μην μπαίνω στη διαδικασία να αποσυνδέω κάθε φορά τον SATA, υπάρχει κάποιος τρόπος να τον κάνω (αν όχι να είναι προσπελάσιμος μέσω του IDE), τουλάχιστον να μη μου προκαλεί πρόβλημα, όταν δεν τον έχω ως "πρώτο" δίσκο;;

 

2)Υπάρχει περίπτωση με το πολύ πείραγμα του ΒΙΟS να προκληθεί γενικότερο πρόβλημα στον υπολογιστή (ξέρω τι κάνω στο BIOS, δεν πειράζω αυτά που δεν πρέπει,απλά ρωτάω)...;;;

 

Thanks από τώρα για τις απαντήσεις σας...

 

 

Καλησπερα:)

Για το πρωτο ερωτημα σου επιλεγεις απο το bios ποιος σκληρος θες να bootarei..Αν θες τον sata βαζεις sata αν θες ide βαζεις ide...(Δεν λεει ide kai sata αλλα τα ονοματα του καθε σκληρου;) )

Για το δευτερο ερωτημα σου οτι αλλαγη και να κανεις στο bios μην ανυσυχεις αφου υπαρχει και η επαναφορα..Ειτε μεσα απο το bios ειτε απο την μικτρικη:)

:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι dual boot.Οταν εκανες εγκατασταση τα XP( SP2 νομιζω εχουν υποστηριξη για sata,αλλιως δεν θα βλεπει το sata) επρεπε να ειχες συνδεση και τον sata και να εκανες εγκατασταση των xp στον ide.Μετα μολις ανοιγες το pc θα εμφανιζοταν μια οθονη με πιο λειτουργικο θες να bootαρι
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας ειναι dual boot.Οταν εκανες εγκατασταση τα XP( SP2 νομιζω εχουν υποστηριξη για sata,αλλιως δεν θα βλεπει το sata) επρεπε να ειχες συνδεση και τον sata και να εκανες εγκατασταση των xp στον ide.Μετα μολις ανοιγες το pc θα εμφανιζοταν μια οθονη με πιο λειτουργικο θες να bootαρι

 

Ναι αλλά αν το είχα κάνει έτσι απλά δεν θα είχα κάνει ΠΟΤΕ την εγκατάσταση των Xp γιατί όταν έχω τον SATA μέσα, βγάζει μήνυμα λάθους όταν πάει να διαβάσει τον IDE...

 

Όσο για αυό που λες redalert, αυτό κάνω! Απλά όταν βάλω πρώτα τον IDE μου βγάζει μήνυμα λάθους. Όταν διαλέξω τον SATA όλα καλά (εννοείται πως και στους δύο είναι εγκατεστημένα λειτουργικά συστήματα - Xp και Vista αντίστοιχα)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις cd τον Windows XP με SP2 δεν εχεις προβλημα.ΑΛΛΑ μπορεις να βρεις τοθς drivers για το sata controller που εχει η μιτρικη σου ειτε μασα στο κουτι της μιτρηκη ή απο το site του motherboard ειτε απο το site του controller
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν το είχα κάνει έτσι απλά δεν θα είχα κάνει ΠΟΤΕ την εγκατάσταση των Xp γιατί όταν έχω τον SATA μέσα, βγάζει μήνυμα λάθους όταν πάει να διαβάσει τον IDE...

 

Όσο για αυό που λες redalert, αυτό κάνω! Απλά όταν βάλω πρώτα τον IDE μου βγάζει μήνυμα λάθους. Όταν διαλέξω τον SATA όλα καλά (εννοείται πως και στους δύο είναι εγκατεστημένα λειτουργικά συστήματα - Xp και Vista αντίστοιχα)

 

και εγω εχω αυτο που λες με ενα sata και με ενα ide και δεν εχω κανενα προβλημμα:worry: ...Ρε παιδια δεν εχει καμια σχεση οι drivers για sata..Αφου τον βρισκει κανονικα στο bios απο οτι καταλαβα με αυτα που λεει ο φιλος , εκτος απο αυτο μου εδωσε να καταλαβω οτι προκειται για καινουργιο pc ..Ara den χρειαζονται drivers

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, τι mobo έχεις? Μπας και την έχει κάποιος δουλέψει...

 

Γιατί έχω δει πχ μερικές να κάνουν ας πούμε redirect τον sata σε primary IDE μέσα από το bios και άλλες όχι...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αυτο που λες με ενα sata και με ενα ide και δεν εχω κανενα προβλημμα:worry: ...Ρε παιδια δεν εχει καμια σχεση οι drivers για sata..Αφου τον βρισκει κανονικα στο bios απο οτι καταλαβα με αυτα που λεει ο φιλος , εκτος απο αυτο μου εδωσε να καταλαβω οτι προκειται για καινουργιο pc ..Ara den χρειαζονται drivers

 

Ακριβώς :O

 

Πρώτα από όλα, τι mobo έχεις? Μπας και την έχει κάποιος δουλέψει...

 

Γιατί έχω δει πχ μερικές να κάνουν ας πούμε redirect τον sata σε primary IDE μέσα από το bios και άλλες όχι...

 

Δημήτρης

 

Είναι η Gigabyte S Series GA-945Gm-S2

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι η Gigabyte S Series GA-945Gm-S2

 

Ναι, κάνει και αυτή redirect (SATA to IDE) μέσα από το bios (intergrated peripherals) και αυτό είναι καλό μερικές φορές (για διάφορα low-level HDD utilities)

 

Κανονικά εκεί, αν το "on chip SATA mode" είναι στο auto, τότε θα πρέπει να βλέπεις και τους δύο δίσκους στο "standard CMOS feature" και απλά διαλέγωντας HDD0 ή HDD1 κλπ (ανάλογα σε πιο κανάλι τους βλέπεις) να διαλέγεις από που θα μπουτάρεις.

 

Γράψε μας τα στοιχεία του IDE δίσκου (μάρκα, ATA mode) και το μύνημα error που σου βγάζει το σύστημα.

 

Επίσης, όταν boot-άρεις με τον SATA, βλέπεις και τον IDE???

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ο IDE είναι Samsung 80άρης και το μήνυμα error που μου βγάζει είναι "Disk Read Failure" ή κάτι τέτοιο, που είναι τελείως κουφό αν σκεφτείς πως κανονικά τον διαβάζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

 

Όταν μπουτάρω από τον SATA στο My Cοmputer τον IDe τον βλέπει. Βέβαια δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γιατί θέλει formάρισμα και πάλι, αλλά τουλάχιστον ναι τον βλέπει!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ο IDE είναι Samsung 80άρης και το μήνυμα error που μου βγάζει είναι "Disk Read Failure" ή κάτι τέτοιο, που είναι τελείως κουφό αν σκεφτείς πως κανονικά τον διαβάζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

 

Όταν μπουτάρω από τον SATA στο My Cοmputer τον IDe τον βλέπει. Βέβαια δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γιατί θέλει formάρισμα και πάλι, αλλά τουλάχιστον ναι τον βλέπει!

 

Τον ide τον εχεις σαν master?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σαν Slave. Αλλά και master να τον βάλω, πάλι δεν θα δουλέψει...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To έχω δοκιμάσει! Μάλιστα, πρώτα απ'όλα αυτό έκανα. Αλλά ως γνωστόν ο SATA δεν έχει jumper, δηλαδή δεν ορίζεις αν είναι master ή slave όπως σε έναν IDE οπότε δεν μου έκανε καμία διαφορά!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις οπως ειπες ενα sata και ενα ide τοτε βαλε τον ide σαν master ασχετος αν δουλεψει η οχι

 

Ναι δοκίμασε αυτό, αλλά και πάλι δεν πρόκειται να δουλέψει τίποτα. Ο SATA να γνωρίζεις ότι έχει priority level 1 και πάντα 8α κανει Boot το PC σου από αυτόν όταν είναι επάνω........

Βασικά δεν το έχω ξανακούσει αυτό... Δηλ. 2 δίσκοι με το ίδιο ακριβώς ''setup'' να μπορείς να επιλέγεις.... Και μάλιστα με πιο κριτίριο και ποιά διαφορά ??? Αφού είναι ακριβώς τα ίδια απλά το μόνο που αλλάζει είναι η σύνδεση του δίσκου!!!! :happy:

Με κατάλαβες ??

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημά σου πρέπει να είναι το εξής:

 

Οταν έχεις το On chip SATA mode (intergrated peripherals) στο auto, το bios πρέπει να μπερδεύεται λίγο από ότι είδα στο manual που κατέβασα...

Υποθέτω ότι έχεις σίγουρα και ένα ATAPI DVD οπότε το βίος δίνει λάθος channel ID στις συσκευές με προτεραιότητα φυσικά στo SATA. Πρέπει να φταίει καθαρά το bios και μάλλον θα το φτιάξουν αργότερα

Και μάλιστα το ότι το λειτουργικό βλέπει τον IDE όταν μπουτάρεις με SATA, μου ενισχύει αυτή την άποψη. Στοίχημα, ότι και να πας να τον φορμάρεις, δεν θα φορμάρεται...

 

Προς το παρών και αν το έχω μελετήσει καλά, τότε η λύση είναι να βγάλεις την επιλογή auto και να βάλεις την επολογή On chip SATA mode στο Combined. (2 SATA και 2 ATA).

 

Επίσης εκτιμώ ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα, απλά αλλάζοντας θέση στον SATA δίσκο και μάλλον αν τον βάλεις στο SATAII1, αφήνοντας την επιλογή στο bios στο auto.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω σε λίγο...αλλά πάντως σε ευχαριστώ όπως και να έχει για τον κόπο σου...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Silvester, είσαι Θεός!

 

Ναι, τα κατάφερα. Έπρεπε να το αλλάξω σε combined και τώρα μπορώ να επιλέξω εγώ από που θα κάνει boot! Συγκεκριμένα, όταν θέλω να τρέξω από τον IDE, απενεργοποιώ τον SATA...το αντίστροφο δεν χρειάζεται καν...Τον IDE τον βλέπει χωρίς να έχει πρόβλημα!

 

Thanks και πάλι για τον κόπο σου Silvester... και γενικά όλους όσους ασχοληθήκανε

 

Το πρόβλημα μου λύθηκε. Αν οι mods θέλουν μπορούν να το κλείσουν το topic, αλλιώς ας μείνει ανοιχτώ για όσους έχουν προβλήματα με δυο σκλήρούς!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια καπως σχετικη απορια: (μην ανοιγω νεο θεμα)

 

Γινεται να εχω κανονικα τον SATA και σαν δευτερο σκληρο τον IDE?

(δηλαδη να εχω τον IDE ταυτοχρονα με τον SATA, μονο για αποθηκευση δεδομενων)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...