Jump to content

Ελληνικό Gadget Εντοπισμού Οχημάτων με SMS & Destinator


Metalmonster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

copy-paste από το forum της NGI http://www.ngi.gr/forum/viewforum.php?f=32

 

Αυτό το gadgetaki(Autotech VLU-201) τοποθετείται στο αυτοκίνητο, έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS, ενσωματωμένο module GSM για επικοινωνία με κινητά και εισόδους-εξόδους για τηλεχειρισμό μέσω κινητού.

Δίνοντάς του σχετική εντολή με SMS ή αναπάντητη κλήση, κλειδώνει την τρέχουσα θέση του οχήματος(με το στίγμα του GPS) και σε περίπτωση που το όχημα μετακινηθεί εξω απο μία νοητή ακτίνα, αποστέλλει στον κάτοχο του οχήματος SMS με την πληροφορία της νέας θέσης του.

Το SMS αποστέλλεται σε Format που αναγνωρίζεται αυτόματα από PocketPc Phone Edition ή Smartphones με Destinator Pn ή Destinator SP!!!:wink: βλέποντας απ' ευθείας στο χάρτη το όχημά σου.

Αν θέλεις ζητάς στίγμα από το όχημα ανεξάρτητα του κλειδώματος. Οι διαστάσεις του είναι λίγο μεγαλύτερες από ένα πακέτο τσιγάρων.

To site του προϊόντος είναι το εξής:

http://www.autotech.com.gr/products.php?pcategoryid=28&productid=25

 

http://www.autotech.com.gr/images/VLU201%20GR%20Files/ave-vlu201.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τιμή δεν βλέπω....

 

επίσης απο την στιγμη που εχει ενσωματωμετνο δεικτη GPS δεν πρεπει να ειναι σε καποια προφανη θεση ωστε να "βλέπει" ουρανο ??

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφοντας πάλι από το forum της NGI:

- η τιμή είναι 378euro+ΦΠΑ.

- Η συσκευή μπαίνει σε κρυφό σημείο και υπάρχουν διαφόρων ειδών κεραίες, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να βλέπει ουρανό.

- η κεραία μπορεί να μπεί κάτω από το ταμπλό ή στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφοντας πάλι από το forum της NGI:

- η τιμή είναι 378euro+ΦΠΑ.

- Η συσκευή μπαίνει σε κρυφό σημείο και υπάρχουν διαφόρων ειδών κεραίες, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να βλέπει ουρανό.

- η κεραία μπορεί να μπεί κάτω από το ταμπλό ή στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου.

Να συμπληρωσω οτι η τοποθετηση δεν γινεται απο την εταιρεια

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

αυτο το συστημα το εχω ξανακουσει και ειναι μια χαρα,οτι πρεπει για παρακολουθηση.τοποθετειται ομως ευκολα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το συστημα το εχω ξανακουσει και ειναι μια χαρα,οτι πρεπει για παρακολουθηση.τοποθετειται ομως ευκολα?

 

Παιδιά σήμερα θα τους πάρω τηλεφωνο για να μάθω λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες απλών εγκαταστάσεων:

 

http://www.autotech.com.gr/support.php

 

Σας παραθέτω αυτά που ρώτησα τηλεφωνικώς:

Η εγκατάσταση είναι εύκολη και παρέχονται οδηγίες για αυτή. Για απλές εγκαταστάσεις σαν αυτές που φαίνονται στο παραπάνω link, δεν απαιτούνται πάνω από 10 λεπτά. Για ποιο πολύπλοκες εγκαταστάσεις με αισθητήρες, επαφές, ηλεκτρομ. κλειδαριές κλπ, η εν λόγω εταιρία συνιστά ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων ή car-audio καταστήματα, κάτι που μου φαίνεται απολύτως λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι από σήμερα ο ευτυχής κάτοχος μιας VLU200 (με δυνατότητα αποστολής δεδομένων εκτός από SMS και με GPRS) :D

Θα κάνω τις δοκιμές μου και αφού το εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απλή ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση ,αν κούφια η ώρα στο πάρουν και τo φορτώσουν σε μεγάλη νταλίκα, μέσα σε κοντέ'ινερ, η ακόμα μέσα σε γκαράζ από απλή λαμαρίνα σκεπασμένο, η χίλιες άλλες περιπτώσεις να βρίσκετε σε δορυφορική σκιά, η σε κλωβό φαρεντα'ι όπως λέγεται στη φυσική , και να μην περνάει καμια ηλεκτρομαγνητική συχνότητα ,τότε τι.. γίνετε?

πάντως μεγεια φιλε!

http://img473.imageshack.us/img473/6351/van02junezf1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το πρώτο που θα σκεφτούν οι -χαμηλής νοημοσύνης- αλλαδαποί κυρίως κλέφτες, θα είναι να κατασκευάσουν εναν κλωβό faraday. :lol:

Όλα τα 'χε η Μαργιωρή ο κλωβός της έλειπε... :p

 

Φιλικά.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγώ πάντως σου ευχήθηκα μέγεια και να μην σου συμβεί:D

αλλα η δεν βλέπεις ειδήσεις η δεν είσαι αρκετά ενήμερος ότι τα καλλίτερα κυκλώματα κλοπής πολυτελών αυτοκινήτων που "δρουν" στην Ελλάδα ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΆ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΏΘΗΚΑΝ ( και έτσι μάθαμε τι συμβαίνει) ήταν από αυτούς ..τους χαμηλής:p νοημοσύνης.. και εκπαιδευμένους στην Ιταλία μάλιστα με όλα τα σύγχρονα ηλεκτρονικά μέσα ...ΚΑΙ FERENTZE :ninja: ΕΊΧΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΌΛΑ ΕΊΧΑΝΕ ΆΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΈΩ και δεν είναι καθόλου δύσκολο να σου τo 'ταπώσουν' στα γρήγορα και από έξω ακόμα προτού μπούν, με ένα ρολο αλουμινόχαρτο κουζίνας....:X

τo επίπεδο ασφαλειας που έχεις τώρα είναι αρκετά χαμηλό κατά την ταπεινή μου άποψη ,και σου προτείνω (μια και με ανάγκασες να σου ξαναγράψω)βάλε καλού κακού και ένα συναγερμό με κλασική τηλεειδοποίηση που θα την έχεις διπλα στο κομοδίνο σου :worry: ..και ότι προλάβεις...και να παρακαλάς αν έχεις καλο αμάξι, να μην γίνεις ποτε στόχος ..ιδιαιτερα τις ημερες με χαμηλή νέφωση .. :cry:

http://img473.imageshack.us/img473/6351/van02junezf1.gif
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από σήμερα ο ευτυχής κάτοχος μιας VLU200 (με δυνατότητα αποστολής δεδομένων εκτός από SMS και με GPRS) :D

Θα κάνω τις δοκιμές μου και αφού το εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις...

 

φιλε μου επειδη με ενδιαφερει το συγκεκριμενο μηχανημα θελω να σε ρωτησω αν ειναι πολυπλοκο,επισης ειναι μεγαλο σαν κατασκευη?για παρακολουθηση αυτοκινητου ας πουμε κανει?και τι εννοω,εννοω οτι θελω να εχω μια συκευη με gps Οπου να ειναι μονιμα συνδεμενο με το εξαρτημα αυτο,γινεται?επισης πως μπορει να γινει κατι τετοιο?

κι οταν λεει εντοπισμο με sms τι εννοει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγώ πάντως σου ευχήθηκα μέγεια και να μην σου συμβεί:D

αλλα η δεν βλέπεις ειδήσεις η δεν είσαι αρκετά ενήμερος ότι τα καλλίτερα κυκλώματα κλοπής πολυτελών αυτοκινήτων που "δρουν" στην Ελλάδα ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΆ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΏΘΗΚΑΝ ( και έτσι μάθαμε τι συμβαίνει) ήταν από αυτούς ..τους χαμηλής:p νοημοσύνης.. και εκπαιδευμένους στην Ιταλία μάλιστα με όλα τα σύγχρονα ηλεκτρονικά μέσα ...ΚΑΙ FERENTZE :ninja: ΕΊΧΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΌΛΑ ΕΊΧΑΝΕ ΆΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΈΩ και δεν είναι καθόλου δύσκολο να σου τo 'ταπώσουν' στα γρήγορα και από έξω ακόμα προτού μπούν, με ένα ρολο αλουμινόχαρτο κουζίνας....:X

τo επίπεδο ασφαλειας που έχεις τώρα είναι αρκετά χαμηλό κατά την ταπεινή μου άποψη ,και σου προτείνω (μια και με ανάγκασες να σου ξαναγράψω)βάλε καλού κακού και ένα συναγερμό με κλασική τηλεειδοποίηση που θα την έχεις διπλα στο κομοδίνο σου :worry: ..και ότι προλάβεις...και να παρακαλάς αν έχεις καλο αμάξι, να μην γίνεις ποτε στόχος ..ιδιαιτερα τις ημερες με χαμηλή νέφωση .. :cry:

Μα δεν το πήρα εγώ. Ο Metalmonster το παρήγγειλε...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα κι εγω κι αντε να δουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mετά από ενάμησι μήνα χρήσης στα παραθέτω τα εξής:

Η VLU-200 λειτουργεί στο αυτοκινητό μου ανελιπώς.

Στην αρχή το δούλευα με SMS και έβλεπα το στίγμα στο Destinator 6.

Δουλεύει άψογα...

Παράλληλα μπορώ να βλέπω στέλνοντας άλλη εντολή αν έχω κλειδαριές ανοιχτές και αντιστοιχα να τις κλειδώνω-ξεκλειδώνω. Αν ξεκλειδώσει το αυτοκίνητο, μου στέλνει κατ'ευθείαν SMS στο κινητό μου.

Εγώ έκανα αυτά τα λίγα αλλά ...καιρό να έχει να ασχολείται κάποιος.

 

Μετά έκανα σύνδεση GPRS (τα παιδιά μου είπαν για Cosmote) και τώρα μπορώ να βλέπω το αυτοκινητό μου και στο χάρτη μέσω του PC. Ο χάρτης περιέχει όλη την Ελλάδα...

Αυτά τα λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα τσουβαλι χρηματα που ισως την κρισιμη ωρα δεν κανει τιποτα (Nomos Merpfy). Μια ασφαλεια μερικης-ολικης κλοπης μαζι με μια μικτη και τελος.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ενα τσουβαλι χρηματα που ισως την κρισιμη ωρα δεν κανει τιποτα (Nomos Merpfy). Μια ασφαλεια μερικης-ολικης κλοπης μαζι με μια μικτη και τελος.

 

Den einai etsi file mou kai to ksereis. Sta logia oraio einai na to les...

Ego plirono 1000euro to xrono gia mikti asfaleia. E kai!!! (as min anoiksoume thema gia provlimata me asfalistikes... ta kseroume oloi)

To na doso kai 400 mia fora gia na meioso tin pithanotita, oxi mono tis klopis, alla kai to na min prolabo kapoion pou me trakare(auto ki an exei simbei:( ), den fainetai logiko? Edo plironoume kathe xrono ena tsoubali lefta gia ta kolokinita + tous logariasmous(mas pinoune to aima:mad: ) kai me ypoxreonoun kiolas na agoraso ola ta extra axrista pou koubalane(mp3, camera, java...) pou o perissoteros kosmos apo tous epaggelmaties den xreisimopoiei!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους. Μπορεί κάποιος απο αυτούς που το έβαλε σε κατάστημα να μας πει αν τον χρε΄ψσανε και πόσο?

Ευχαριστώ,

Ελενη

Link to comment
Share on other sites

Kalispera.. H pio high-tech epitirisi http://livevideobox.blogspot.com/

 

ayto poy exei dosei o filos einai fobero!!!pira omos tilefono kai to dinei 850 euro!!!!!!exo faei ton kosmo mipos to bro apo poythena alloy. exei psaxei kaneis? an bgei kati tetoio tha einai oti prepei. eixe bgalei i nokia kati kameres poy soy estelnan fotos me mms alla tis ekopse. yparxoyn alles bebaia, alla na blepeis live video den exo brei. mono kati IRIS TV.

an brei kaneis kati, as to grapsei

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω παιδιά ..καλή είναι η θεωρία και όλα τα καινούργια τα θέλουμε ,και εγώ μαζί ,αλλα η πράξη διαφέρει πολύ Π.x ας μου πει κάποιος πως θα το βλέπω 4 ορόφους κάτω μέσα στο υπόγειο μου, η γενικά εκεί που δεν υπάρχει σήμα ούτε δορυφορικό, ούτε κινητής τηλεφωνίας... η από φυσικούς λόγους, η από τεχνητούς,και είναι παρα πολλά αυτά τα σημεία "πιστεψτεμε".... και τότε ...θα το σκεφτώ που λέει και παρουσιαστής εκπομπής αυτοκινήτων:confused:
http://img473.imageshack.us/img473/6351/van02junezf1.gif
Link to comment
Share on other sites

ayto poy exei dosei o filos einai fobero!!!pira omos tilefono kai to dinei 850 euro!!!!!!exo faei ton kosmo mipos to bro apo poythena alloy. exei psaxei kaneis? an bgei kati tetoio tha einai oti prepei. eixe bgalei i nokia kati kameres poy soy estelnan fotos me mms alla tis ekopse. yparxoyn alles bebaia, alla na blepeis live video den exo brei. mono kati IRIS TV.

an brei kaneis kati, as to grapsei

 

Paidia to live video sto kinhto ektos tou kostous agoras, alla kyriws tou kostous xrisis(an ypostirizetai) einai apagoreutiko. Na min milisoume bebaia gia tin anaksiopistia!

Nomizo omos oti auti h efarmogh einai asxeti me to topic auto.

Edo milame gia entopismo oximatvn me GPS kai apeikonish ths poreias tou se xarth h kinhto!

Link to comment
Share on other sites

Paidia to live video sto kinhto ektos tou kostous agoras, alla kyriws tou kostous xrisis(an ypostirizetai) einai apagoreutiko. Na min milisoume bebaia gia tin anaksiopistia!

Nomizo omos oti auti h efarmogh einai asxeti me to topic auto.

Edo milame gia entopismo oximatvn me GPS kai apeikonish ths poreias tou se xarth h kinhto!

 

isos na exeis dikio kai na einai off topic ayto poy eipa alla epeidi imoyn apo toys protoys poy exo synagermo me doriforiko poy stelnei address kai stigma sto kinito apo to 2001, an thelete akouste mia gnomi poy isos voithisei kapoious kai den xanagrafo kati allo (alloste grafo spaniotata alla parakoloutho para poly ta topics).

sto diko moy aytokinito exo ena synagermo kanoniko kai argotera prosthesa tis telelink to doriforiko poy itan to proto poy kikloforise kai eimai arketa eyxaristimenos. eidopoiei me klisi otan ginei paraviasi, metatopisi, xipisei o kanonikos synagermos, kovei moter kai stelnei sms me stigma. epeidi omos kamia fora logo nefosis i faulse alarm (ola ta doriforika ta exon ayta), mporei na panikovlitheis xoris logo oti kati egine, na exeis parkarei makria kai na trexeis san trelos na deis ti exei ginei(skepsoy na eisai gipedo!!). gi'ayto psaxno edo kai poly kairo kati poy na soy deixnei live video(an yparxei 3g ekei poy to exeis afisei)gia na glitoneis tetoies faseis. tha itan sotirio esto kai an to pliroeis ligo akriva i kamia fora analoga to poy eisai den paixei.

kalo mina se olous

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

:X :X :X :X

 

Δεν ήξερα οτι αυτο το θέμα έχει συζητηθεί εδώ τόσο παλιά!!!

 

By far οτι καλύτερο μπορεί να βρει κάποιος στα μηχανακια αυτού του είδους!

 

Εγώ είχα διαβάσει αναλυτικά γι'αυτά στο: http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=3877&sid=1714dbee5ce0d76f6650c366946ab90c

 

Έχω στην κατοχή μου το VLU100 (gprs mode) και το προτείνω ανεπιφύλακτα!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...