Jump to content

Amilo Si 1520 - πρόβλημα στην εγκατάσταση audio-modem d


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Amilo Si 1520 (Core Duo 1.66 ghz, 512 Ram, 80άρης σκληρός, 945 IGP by Intel).

 

Αποφάσισα να το κάνω format και να περάσω XP Media Center αγγλικά.

 

Έχω δύο προβλήματα.

 

1ον) Κατά την εγκατάσταση των XP, δεν μου αναγνώριζαν τον σκληρό δίσκο (λογικό αφού το είναι συνδεδεμένος με SATA interface). Οπότε από το BIOS γύρισα το SATA controller σε legacy mode και η εγκατάσταση έγινε κανονικά (υποθέτω ότι το legacy mode "καμουφλάρει" τον SATA controller ως ΡΑΤΑ. Στα Windows εγκατέστησα τα drivers για το SATA chipset του φορητού, και αυτό εμφανίζεται στο device manager. Αν γυρίσω λοιπόν στο BIOS το Controller σε Enhanced mode (που ήταν και η αρχική επιλογή) με το που πάνε να φορτώσουν τα Windows (μόλις εμφανίζεται η μπάρα, και αφού κινηθεί λίγο) μου εμφανίζει στιγμιαία μία μπλε οθόνη και μετά κάνει restart. Σε safe mode συμβαίνει το ίδιο πράγμα... Σε legacy mode ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά. Καμία Ιδέα;

 

2ον - και σημαντικότερον ) Το audio device του υπολογιστή εμφανίζεται ως Connexant HD Audio, και το Modem του ως Connexant Modem (ή κάπως έτσι). Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ενοποιημένη λύση. Στο control panel εμφανίζετια μόνο μία συσκευή (unknown PCI device) που μάλλον είναι το Audio + Modem. Αν πάω όμως να εγκαταστήσω τα drivers που δίνει η FUjitsu μαζί με τον υπολογιστή, η εγκατάσταση αποτυγχάνει... (βγάζει μήνυμα Failed χωρίς να εξηγεί τον λόγο) τόσο για το Audio όσο και για το Modem. Σε ένα thread στο Insomnia

( http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=150065 ) ένα παιδί έγραψε πως βρήκε τα drivers από το site της Intel αλλά δυστυχώς η αναζήτησή μου δεν έχει αποδόσει καρπούς. Όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...