Jump to content

[MOTO] Aprilia RS 50


sarakinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με 10000σαλ έχω 115 μετρημένα με gps.

χα! και εγω με το Ν95 μου, μετραω τα χιλιομετρα!

 

Έχω το peugeot xr6(ΠΩΛΕΙΤΑΙ)

Επειδη ενδιαφερομαι, στειλε μου ενα PM, με την κατασταση του, την τιμη του, κτλ. Περιμενω.

 

Αν δεν κανω λαθος,εχει πανω απο 3 κοφτες(5 νομιζω).

Απαντηση θα βρεις εδω: http://www.apriliabikers.gr/portal

Link to comment
Share on other sites

telika ine efkola na kano tin eksatmisi pio eleftheri? opos kai kati gia to filtrokouti m ixan pei na afereso kati gia na anasainei to mixanaki..iparxei kana guide? kana video? tpt tetio gia na to kano monos m?:P

 

γιατι δεν βαζεις φιλτροχοανη αντι να χαλασεις το φιτροκουτι???

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις φιλτροχοανη αντι να χαλασεις το φιτροκουτι???

 

Με φιλτροχοανη θα δεις μεγαλη διαφορα αν εχει κοφτη στον παπα...PCman δειξε καμια φοτο απο το Pegueot σου...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

kapios m ixe pei kati na bgalo apo kapou..ena filtro?i kati teti..kai na anikso tin eksatmisi..i kapos etsi..kserei kaneis tpt ?

 

oso gia bilakia den exo idea..episis an alakso granazia gia telikes den tha xaso epitaxinsi?:(

Αν βγάλεις το φιλτροκούτι ή βάλεις φιλτροχωάνη ή τελως πάντων κάνεις κάποια μετατροπή στην εισαγωγή, να ξέρεις ότι το μηχανάκι σου θα πέσει πιό γρήγορα απ'ότι με τα μανίσια.

Μαζεύει σκόνες, σκουπιδάκια και διάφορα άλλα που με τον χρόνο κάνουν γρατζουνιές στον κύλινδρο και χάνεις συμπίεση άρα και υποδύναμη. Ο κύλινδρος είναι μαντεμένιος οπότε χαλάει εύκολα, ειδικά σε δίχρονα. Το κιτ της mallossi που έχω, έχει νικαζίλ κύλινδρο. Δεν καταλαβαίνει χριστό :D

Μπορεί να πάει καλύτερα(δεν θα γίνει πύραυλος) δε λέω, αλλά για πόσο?

 

Ναι, θα χάσεις επιτάχυνση αλλά θα έχεις τελικές. Ασε που δεν θα το πηγαίνεις συνέχεια στα κόκκινα για να έχεις..90χλμ. Χαλαρα, ας είναι στις 8000-9000 στα 90χλμ, τι σε περάζει? Καλύτερα για το μηχανάκι.

Κοίτα, για μένα καλύτερα να έχεις γρανάζια τελικής σε αυτά τα μηχανάκια γιατί έχουν πολύ κοντές αλλαγές και λίγα χλμ. πχ. στο δικό σου για να ποιάσεις τα 50χλμ θέλεις 2-3 αλλαγές ενώ σε εμένα, η πρώτη μου βγάζει 40-45χλμ, δηλαδή με ένα γκάζι, χωρίς να χάνω χρόνο σε αλλαγές, έχω ποιάσει αυτή την ταχύτητα.

 

 

a bravo..sto filtrokouti m ipan na bgalo ena lastixaki gia na pernei anasa to mixanaki..ksereis pos mporo na to kan oafto? ine kati diskolo?:Pepisis i eksatmisi mexri na mazepso lefta gia mia olosomi pos mporo na tin anikso?( exei kai kataliti g@mo ta EURO3 MOU mesa-.- )

Εννοείς τον (λαστιχένιο) σωλήνα που πάει στο φιλτοκούτι?

Αν ναι, μην το βγάλεις γιατι δεν θα έχεις καθόλου φίλτρο και θα ρουφάει τα πάντα μέσα.

 

Καταλυτικό είναι ή ημικαταλυτικό?

Δεν γνωρίζω ακριβώς την διαφορά αυτών των δύο. Το δικό μου πάντως είναι ημικαταλυτικό.

Εχει ένα πράγμα σαν ανακύκλωση καυσαερίων(τα καυσαέρια τα ξαναβάζει μεσα στην εισαγωγή) και στην εξάτμιση είχε ένα πράγμα σαν σιγαστήρας(σαν σουρωτίρι) το οποίο πήρε δρόμο μαζί με τον (περίσιο) υαλοβαμβακα στο τελικό.

 

χα! και εγω με το Ν95 μου, μετραω τα χιλιομετρα!

 

Βασικά με το ν70 το είχα μετρήσει. Τωρα το πήρα το ν95 :p

Σπάνια το καβαλάω (ας είναι καλά το vstrom 1000 :D ) γιαυτό δεν έτυχε να το ξαναμετρήσω.

Θυμάμαι πάντως ότι σε ισιάδι έβγαζε 115, σε δρόμο με κατηφορίτσα 120 και στον ίδιο δρόμο ανάποδα 105.

 

Επειδη ενδιαφερομαι, στειλε μου ενα PM, με την κατασταση του, την τιμη του, κτλ. Περιμενω.

Σε λίγο θα έχεις πμ.

 

Αν δεν κανω λαθος,εχει πανω απο 3 κοφτες(5 νομιζω).

Απαντηση θα βρεις εδω: http://www.apriliabikers.gr/portal

Εμένα πάντως εναν κόφτη είχε στην εξάτμιση.

Είχε ένα πρόσθετο κομμάτι σαν τάπα μέσα στον λαιμό της εξάτμισης το οποίο είχε μια τρύπα πάχους όπως ένα καλαμάκι!!!

Πάνω απο 45 δεν εβγαζε!!!!

 

PCman δειξε καμια φοτο απο το Pegueot σου...

Αυτήν έχω μόνο μαζί μου γιατί είμαι σε διακοπές. (εχω κι άλλες αλλα είμαι κι εγώ πάνω :p )

http://imageshack.gr/files/at4qap2c8kmw6qlgg5ps_thumb.jpg

Εχω και βίντεο με το κοντέρ του να κάνει σβούρες αλλά είναι μεγάλα και είμαι με pstn...

 

poso tha stixisei filtroxoani?tha dosei kati parapano sto mixanaki? tin eksatmisi pos sk@ta tha tin eleftheroso re?

Έχει και με 10ευρά έχει και με παραπάνω. Σίγουρα όμως με τον καιρό θα έχεις πιό ακριβά προβλήματα αν την βάλεις

Η εξάτμιση λογικά θα έχει αυτό το "σουρωτίρι" που είχε σε εμένα. Εγώ έκοψα ένα κομμάτι απο το καζανάκι και το εβγαλα. Μετα ξανακόλλησα το κομμάτι, το έβαψα και είναι οκ

 

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

dld esi m protineis na mij balo filtroxoani?poloi mixanikoi edo m protinan filtroxoani gia na parie anasa to mixanaki..esi les na min balo?

 

και εγω λεω να βαλεις αρκει να μην ειναι και της πλακας:D

Link to comment
Share on other sites

iparxei kamia marka kali?avrio tha pao to proi na kitakso..poso tha stixisei?

 

episis i xoani ine alagos kai me to megethos tou carb? dld an exeis 14ari bazeis alli?an exeis 24ari alli?i ine oles idies?

 

να δεις αν κανει η χοανη στο καρμπ σου γιατι καποιες ειναι για μεγαλα καρμπ και εχουν μεγαλο στομιο

Link to comment
Share on other sites

aha..alla den tha pao me to mixanaki ..tha pao me enan filo m gt den exo akoma diploma kai pezei na xei mpatsous( 4 aygoustou dino antee :D).. i aprilia m fenete exei 14ari carb..opote an tou po gia 14ari carb de tha katalabei?
Link to comment
Share on other sites

aha..alla den tha pao me to mixanaki ..tha pao me enan filo m gt den exo akoma diploma kai pezei na xei mpatsous( 4 aygoustou dino antee :D).. i aprilia m fenete exei 14ari carb..opote an tou po gia 14ari carb de tha katalabei?

 

πιστευω πως ναι!!!! και κατι αλλο μπορει να θελει ρυθμισμα το καρμπ με τη χοανη

Link to comment
Share on other sites

poso paei ena zigler? ti zigler m protineis?

 

episis ine eykolo na to peraso?

 

απο νουμερα δεν ξερω αλλα να παρεις λιγο μεγαλυτερο απο αυτο που εχει τωρα για να

μην μπερδευει τωρα η τιμη νομιζω ειναι απο 5€ και πανω...ευκολο ειναι να το περασεις

στο ρυθμισμα θα δυσκολευτεις που ειναι το πιο σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

den exo idea ti noumero zigler forao..otan les rithmisma ti enoeis? ti akribos prepe ina kaneis?tha erthei kai enas filos m psilokserei apo mixanika na to kitaksoume avrio to apogeyma otan paro tin xoani:P

 

pos mpor na matho ti zigler forao?:/

Link to comment
Share on other sites

den exo idea ti noumero zigler forao..otan les rithmisma ti enoeis? ti akribos prepe ina kaneis?tha erthei kai enas filos m psilokserei apo mixanika na to kitaksoume avrio to apogeyma otan paro tin xoani:P

 

να ρυθμισεις απο ενα βυδακι που εχει το καρμπ το μιγμα βενζινης-αερα τωρα εγω θα εβαζα το ζιγκλερ που θα εχει το 16αρι καρμπ νουμερα δεν ξερω οπως σου ειπα και πριν

Link to comment
Share on other sites

den exo idea ti noumero zigler forao..otan les rithmisma ti enoeis? ti akribos prepe ina kaneis?tha erthei kai enas filos m psilokserei apo mixanika na to kitaksoume avrio to apogeyma otan paro tin xoani:P

 

pos mpor na matho ti zigler forao?:/

 

Απλος ανοιξε το καρμπιρατερ σου και βγαλε το ζιγκερ και δες τι νουμερο γραφει επανο....και παρε καμια 5αρια ζιγλερ και να εχουν διαφορα 5 νουμερα....π.χ. 115 το ενα και το αλλο 120...καταλαβες?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

pira filtroxoani ..avrio tha tin peraso malon..zigler de brika ..tha iparksei problima an balo filtrtoxoani kai apla rithmiso afto to zigler p xo tora? (mexri na bro kapio gia na balo megalitero)

Οχι,απλα θα βαλεις την υπαρχουν βελονα του καρμπυλατερ σε αλλη θεση,αυτο πρεπει να στο κανει μηχανικος και οχι μονος σου.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

dld den pirazo to zigler?prepei na alakso belona kai tetia?:(

πρεπει την υπαρχον βελονα του καρμπυλατερ να την σηκωσεις 1-2 θεσεις για πλουσιοτερο μιγμα,επισης πρεπει να ρυθμισεις και τον αερα.αυτα θα στα κανει ο μηχανικος.

τα ζιγκλερ..εφοσον δεν εχεις μεγαλυτερα τα αφηνεις στην θεση τους.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ama den ta kano afta ( gt diskolo na to pao se mixaniko aftes tis meres ..den eykero..)den tha dosie tpt sto mixanaki?:(ego akousa oti mono tin bida tou zigler pirazeis ligo kai ine ola ok..den akousa gia belones kai tetia...
Link to comment
Share on other sites

ama den ta kano afta ( gt diskolo na to pao se mixaniko aftes tis meres ..den eykero..)den tha dosie tpt sto mixanaki?:(ego akousa oti mono tin bida tou zigler pirazeis ligo kai ine ola ok..den akousa gia belones kai tetia...

Απολυτως τιποτα.χειροτερα θα παει..ειδικα στα χαμηλα.ασε τον παπα..και οταν εχεις χρονο πηγαινε σε ενα συνεργειο να σου βαλει αλλα ζιγκλερ και να παιξει με την βελονα,βαλε και την φιλτροχοανη και θα εισαι καπως καλυτερα.αν και γνωμη μου ειναι να μην το βγαλεις τον παπα,αλλα να αλλαξεις μονο το φιλτρο που εχει μεσα με αλλο αφτερ μαρκετ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...