Jump to content

Msn - virus (?)


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μια φίλη μου ενώ μιλούσε στο msn με κάποιον της εμφανίστηκε ένα λινκ που έλεγε

 

"is that you in this pic?"

 

Εκείνη σαν χαζή που είναι (:p ) το πάτησε και από τότε κόλλησε μια βλακεία που ούτε ξέρουμε τι είναι.

 

Anyway, εδώ είναι μια φωτό του τι της βγαίνει

 

 

plz help!!!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία ήταν προφανώς (και πιθανώς) κάποιο exploit για κενό ασφάλειας των Windows. Απο εκεί και πέρα, δεν ξέρεις τι μπορεί να επιφέρει μια επιτυχής τέτοια επίθεση (πιθανή εγκατάσταση δούρειων ίππων, αλλων ιών, spyware). Για αρχή, εγκαταστήστε κάποιο καλό antivirus, με βαθμό δράσης υψηλότερο του AVG (π.χ. NOD32, Kaspersky).
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ, αλλά η φίλη μου.

 

Μάλιστα αφού μου το είπε, ψιλοφοβόμουν να μιλήσουμε μσν γιατί κι εκείνη από εκεί το κόλλησε. Αλλά τόση ώρα που μιλάμε και προσπαθούμε να το λύσουμε, δεν μου έχει εμφανιστεί κάποιο λινκ...

 

Επίσης έχει και κάποια εικονίδια (αυτά τα γαλάζια που είναι στην επιφάνεια εργασίας)

 

Θα της πω αυτά που με συμβούλεψες και θα επανέλθω!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

@treloparea κανε αυτο που σου ειπε ο GloBy ..βαλε ενα καλο antivirus(nod32 θα ελεγα,ελαφρυ και παρα πολυ καλο) να κανει ενα scanarisma να τον διαγραψει..;)
Link to comment
Share on other sites

@treloparea κανε αυτο που σου ειπε ο GloBy ..βαλε ενα καλο antivirus(nod32 θα ελεγα,ελαφρυ και παρα πολυ καλο) να κανει ενα scanarisma να τον διαγραψει..;)

 

(για άλλη μια φορά :p )

 

Δεν είναι δικό μου το πρόβλημα! Μια φίλη μου το έχει!

 

Αλλά της είπα τι να κάνει και περιμένω απάντηση...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ, αλλά η φίλη μου.

 

Μάλιστα αφού μου το είπε, ψιλοφοβόμουν να μιλήσουμε μσν γιατί κι εκείνη από εκεί το κόλλησε. Αλλά τόση ώρα που μιλάμε και προσπαθούμε να το λύσουμε, δεν μου έχει εμφανιστεί κάποιο λινκ...

 

Επίσης έχει και κάποια εικονίδια (αυτά τα γαλάζια που είναι στην επιφάνεια εργασίας)

 

Θα της πω αυτά που με συμβούλεψες και θα επανέλθω!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

 

Kαμάρι δεν είπα οτι έχεις εσύ το πρόβλημα. Απλά, δεν είναι η φίλη σου εδώ οπότε απευθύνομαι στον πληθυντικό (το «δεν ξέρεις» ήτω απρόσωπο). Ειλικρινά, για αρχή χρειάζεστε ένα δυνατό antivirus (θυμηθείτε να απενεργοποιήσετε το System Restore). Ακολουθως, θα ψάξετε το μηχάνημα με ένα καλό antispyware και αν όλα πάνε καλά και έχετε νόμιμα Windows θα κάνετε μία αναβάθμιση των Windows ώστε νά «κλείσετε» τα πλέον κρίσιμα και μη κενά ασφάλειας.

 

Δεν κάνει τίποτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

to idio problhma epa8e kai o filos m, kai kollisa to trojan epitides gia na dw pws bgainei! telika to katafera! pigaine task manager kai kill to Yinstal.exe. Meta kane ena search sto pc gia Yinstal (mporei na exei diafores katalikseis, mexri kai .mp3), sbisto kai kane ena reinstall to msn sou! Episis pigaine kai pros8afairesh programmatwn kai sbise to toolbar888. etoimos :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...