Jump to content

Αγορά PCI Wireless Adapter


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθω εδω και ενα χρονο :blink: να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο της σχολης μου αλλα κανενα αποτελεσμα. Αφου δοκιμασα τα παντα (μεχρι και taratsopc), η τελευταια μου ελπιδα ειναι οτι δεν ειναι συμβατη η D-link g520+ που χρησιμοποιοω.

Ψαχνομαι λοιπον να αγορασω καποια καρτουλα η οποια να εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

 

1.PCI

2.Prism 2.5

3.Να ειναι συμβατη με το πρωτοκολλο ασφαλειας της σχολης μου το οποιο ειναι 802.1x (128bit encryption) με PEAP MsChapV2 authentication

 

Απο αρκετο ψαξιμο που εκανα και αφου συμβουλευτηκα το manual του AWMN κατεληξα στο οτι θα μου εκανε μια χαρα μια Cisco Aironet 350, την οποια ομως δεν βρισκω πουθενα για να αγορασω.

Οι εναλλακτικες μου λοιπον ειναι η εξης και θα ηθελα την γνωμη σας:

 

1)Benq AWL-200

2)Sparklan WL-360F

3)Linksys WMP54GS (νομιζω δεν ειναι Prism 2.5).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εισαι σιγουρος ότι δεν μπορείς να συνδεθεις λογω καρτας? Το SSID του δικτυου το βλέπεις? Μηπως εχεις κάνει λάθος στις ρυθμισεις κωδικοποιησης WPA,WEP? Ένα πανεπιστημιακο δικτυο μπορεί να χρησιμοποιει ακομα και radius server, οποτε πρεπει να εισαι λιγο περισσοτερο προσεχτικος στη ρυθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σωστα, και τελικα καταφερα να συνδεθω στο δικτυο. O admin εκανε κατι το οποιο δεν γνωριζω και δεν γινοταν authenticate απο μακρια. Το προβλημα μου τωρα ειναι αλλο... Τα windows παρολο που συνδεονται στο AP με το μεγαλυτερο σημα (βλεπω συνολικα 5 AP με το ιδιο SSID) κανουν μετα απο μερικες ωρες χωρις λογο hopping σε αλλο AP με αποτελεσματα να κανει drop η συνδεση και να μου ζητητε ξανα η εισαγωγη των username και password. Θα πρεπει να βρω ενα τροπο η να καθεται στο εν λογο AP η να δινονται τα credentials αυτοματα οταν ζητουνται απο το δικτυο. Αν γνωριζει καποιος... Το συστημα τρεχει Win2003 standard SP1
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο....

 

Πρέπει να απεργοποιήσεις την δυνατότητα να κάνει αυτόματα roaming η κάρτα επιλέγοντας το ΑΡ με το δυνατότερο σήμα (υποθέτω ότι όλα έχουν το ίδιο ssid.

 

 

Θα σου πω το βράδυ, άμα δεν σου απαντήσω μέχρι αύριο το μεσημέρι, ρίξε ένα νέο μύνημα να το θυμιθώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Papashark ευχαριστω πολυ. Για να κατανοησεις πληρως την κατασταση, βλεπω 5 AP με το ιδιο ακριβως SSID και θελω να ειμαι συνεχως συνδεδεμενος σ'αυτο με το μεγαλυτερο σημα. Τα windows χωρις λογω κανουν roaming και σε AP με μικροτερο σημα. Το προβλημα ειναι οτι ενα απο αυτα τα AP δεν μπορει να με κανει authenticate, οποτε οταν τα windows "πηδησουν" σ΄αυτο με roaming τοτε δεν μπορει να κανει authenticate το login μου οποτε πεφτει τελειως η συνδεση και θα πρεπει να ξεκινησω καθε φορα την διαδικασια συνδεσης απο την αρχη.
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν μπόρεσα να βρω πως κλείνει το roaming.

 

Bρήκα διάφορες επεμβάσεις στην registry για XP, αλλά στην δοκιμή που έκανα χθες το βράδυ, το αποτέλεσμα ήταν τραγικό.

 

 

Mikechq, τα 5 ΑΡ που πιάνεις, σε τι άνοιγμα είναι μεταξύ τους (σε μοιρες), πόσο μακριά τους είσαι ? Εχεις σκεφτεί να βάλεις την κεραία που τα κοιτά (από ότι θυμάμαι από παλιά έχεις εξωτερική κεραία), να τα βαράει παράκεντρα,ώστε να πιάνει σήμα από τα μισά μόνο ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει πολλες διαφορετικες θεσεις κεραιας αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Το τραγικο ειναι οτι τα 3 AP με το χαμηλο σημα ειναι σε εσωτερικους χωρους διασπαρτα αλλα οπως και να χει τα πιανω. Δοκιμασα να ριξω ισχυ στην d-link αλλα κανενα αποτελεσμα... Το χειροτερο ολων ειναι οτι τα 2 εξωτερικα ειναι παρα πολυ κοντα μεταξυ τους, και αυτο που ειναι παντα πιο μακρια σε σχεση με μενα ειναι αυτο που ΔΕΝ θελω να συνδεομαι διοτι δεν δουλευει σωστα. Η ταρατσα μου ειναι σχετικα μικρη και οσο και να παιξω με γωνιες και θεσεις θα βλεπω παντα το "κακο" AP.
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Μα το προβλημα φιλε Papashark δεν ειναι τα AP αλλα ο administrator που εδω και χρονια δεν αξιωνεται να τα λειτουργησει σωστα και μας εχει ολους οσους θελουμε να συνδεθουμε στο περιμενε.
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ δεν βλέπω πάντως να φταίει ο admin στην περίπτωση σου, μάλλον στην κακή σου τύχη θα τα έριχνα.

 

Το λες γιατι δεν εχεις δει την κατασταση απο κοντα. Ολα τα συμβαντα δειχνουν καθαρα οτι το συστημα του admin δεν δουλευει σωστα και οτι ο client μου δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...