Jump to content

Έλληνες και νεοέλληνες: Η γνώμη σας


_NeC_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς και δεν εννοεί να ξεχάσουμε τον παρελθόν ή την ιστορία μας, αλλα να σταματήσουμε να κρατιόμαστε μόνο από εκεί, και να κάνουμε κι εμείς πράγματα για τα οποία να είμαστε περήφανοι. Να μην χρειάζεται κάθε φορά να επιδεικνύουμε τους αρχαίους. Εμείς τι κανουμε. Γιατί όπως έλεγε κι ο Παλαμάς, τρανοί κι αν είναι οι τάφοι, τάφοι θά'ναι.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτάξτε σαν Έλληνες που είμαστε, έχουμε αυτή τη τάση της αρνητικής αυτοκριτικής. Δεν είναι κάτι καινούριο.

Τα προβλήματα της καθημερινότητας μας κάνουν να στραφούμε εναντίων του κράτους, της βουλής και γενικά εναντίων οποιουδήποτε.

Είναι στο αίμα μας να παραπονιόμαστε έστω και για ψιλοπράματα.

 

What to say what to do?

Υπάρχουν και χειρότεροι λαοί [Πάρε παράδειγμα τους Άγγλους που παρατούν το σχολείο στα 17-18 και αρκούντε στο να πίνουν μπύρα με μια κοιλιά ΝΑ.]

 

Ο Έλληνας έζησε δύσκολες στιγμές και σε γενικά αυστηρή οικογένεια σε σύγκριση με άλλους σύγχρονους λαούς.

Οι Άγγλοι [ξανά παράδειγμα] είναι πιο .. απελευθερωμένοι λόγω του ότι οι αρχές τις οικογένειας έχουν χαθεί προ πολλού και ίσως αυτό να είναι το αρνητικό.

Δεν είμαι εθνικιστής αλλα μη βλέπουμε μόνο τα αρνητικά μας έτσι;

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Mια ειναι η λυση...

 

...καπιλαριν! :p

 

Μετα απο τοσο καιρο δεν νομιζω να εχουν μεινει πολλα πανω μας απο τους Αρχαιους Ελληνες.

Φυσικα καλο ειναι περα απο το να μην λησμονουμε την ιστορια μας, να προσπαθουμε να διατηρουμε αυτο που αφησαν πισω τους οι Αρχαιοι Ελληνες...δηλαδη την Ακροπολη, τους Ολυμπιακους Αγωνες, τα χειρογραφα και οτι αλλο θαυμαστο κατορθωσε να φθασει μεχρι την εποχη μας. :O

 

Ακομα και το DNA μας να μην εχει τιποτα απο Αρχαιους Ελληνες μεσα, το 'προσθετουμε' εμεις διατηρωντας οτι εμεινε απο τον πολιτισμο τους. :happy:

 

Δεν βλεπετε τι γινεται με το 'The Wire';

Ολοι οι μπατσοι κυνηγανε τους Ελληνες και κανενας δεν τους πιανει :p

 

 

Τα είπες όλα νομίζω. Πως γίνεται να στέκουν ακόμα αυτά που έχτισαν και να έχει αλάξη το Dna που θέλει πολλές χιλιάδες χρόνια να μεταλαχθή?! Στο κάτω κάτω οι κατακτητές ήταν μειοψηφίες στις περισότερες φορές, οπότε μάλλον αυτοί πήραν απ'τους Έλληνες κι όχι οι εμείς απ'αυτούς! Απλά όπως λέει κι ένας ποιό πάνω ''Κοιτάξτε σαν Έλληνες που είμαστε, έχουμε αυτή τη τάση της αρνητικής αυτοκριτικής'':worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σε κάποια πράγματα να είμαστε ελεεινοί, αλλά τουλάχιστον κρατιόμαστε καλά. Ε, δεν περάσαμε και λίγα χρόνια στάσιμοι και στο σκοτάδι...!!

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πάρα πολλά κοινά σημεία.

Είμαστε τυχεροί για τους προγόνους μας όλως των εποχών που κράτησαν μια συνέχεια ώς φυλή και έθνος.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πάρα πολλά κοινά σημεία.

Είμαστε τυχεροί για τους προγόνους μας όλως των εποχών που κράτησαν μια συνέχεια ώς φυλή και έθνος.

 

Wishful thinking? :lol:

Απλά επειδή θέλουμε κάτι να είναι έτσι, το δηλώνουμε και αυτομάτως γίνεται;

 

Και εγώ λέω ότι δεν έχουμε κανένα κοινό.

Και τους προγόνους μας το τελευταίο πράγμα που τους απασχολούσε ήταν να

κρατήσουν μια συνέχεια ως έθνος. Συνήθως τους απασχολούσε να επιβιώσουν και μόλις τα κατάφερναν ήταν απασχολημένοι με το αλληλοφάγωμα.

Έτσι που λες φίλε μου Ethnic Nation.

Link to comment
Share on other sites

Wishful thinking? :lol:

Απλά επειδή θέλουμε κάτι να είναι έτσι, το δηλώνουμε και αυτομάτως γίνεται;

 

Και εγώ λέω ότι δεν έχουμε κανένα κοινό.

Και τους προγόνους μας το τελευταίο πράγμα που τους απασχολούσε ήταν να

κρατήσουν μια συνέχεια ως έθνος. Συνήθως τους απασχολούσε να επιβιώσουν και μόλις τα κατάφερναν ήταν απασχολημένοι με το αλληλοφάγωμα.

Έτσι που λες φίλε μου Ethnic Nation.

 

Ναι καλά, γι' αυτό θεωρούσαν όλους τους άλλους βάρβαρους?!

Link to comment
Share on other sites

Σαν σύνολο, πιστεύω ότι οι Νεοέλληνες έχουν αρκετά μεγάλη γεννεαλογική σχέση με τους Έλληνες.

Στο πέρασμα των αιώνων πάρα πολλοί λαοί πέρασαν από τον ελλαδικό χώρο, και ανακατεύτηκαν με τους προηγούμενους, αλλά όχι τόσο πολλοί ώστε να χαθεί πλήρως το ελληνικό αίμα. Μπήκαν διάφοροι λαοί της βαλκανικής (πχ Ιλλυριοί-Αλβανοί), μπήκαν Σλάβοι, μπήκαν Τούρκοι, μπήκαν Λατίνοι, αλλά το γεγονός ότι η γλώσσα έμεινε η ελληνική δείχνει ότι ποτέ δε μπήκε τόσο μεγάλος όγκος από κάποιο λαό ώστε να χαθεί μια υποτυπώδης ελληνική καταγωγή. Έτσι λοιπόν, πιστεύω ότι οι Νεοέλληνες σαν σύνολο (όχι ο καθένας χώρια) είναι γενικά περισσότερο Έλληνες από κάτι άλλο, αλλά περισσότερο και από Έλληνες είναι απλά "ανάμεικτοι".

 

Όταν πάμε να το ανάγουμε σε ατομικό επίπεδο (εγώ είμαι 100% Έλληνας" που λένε κάποιοι), τότε αρχίζουν οι γελοιότητες. Έτσι όπως είχε γίνει η Βαλκανική Χερσόνησος από όταν εμφανίστηκαν οι πρώτοι Σλάβοι μέχρι τους βαλκανικούς πολέμους, δεν μπορεί να υπάρχει σήμερα ούτε ένας Βαλκάνιος που να έχει συγκεκριμένη καταγωγή. Μάλιστα είναι πολύ πιθανό να υπάρχει σημερινός Βούλγαρος που να έχει περισσότερο ελληνικό αίμα από κάποιον σημερινό Έλληνα, και αντιστρόφως ο σημερινός αυτός Έλληνας να έχει περισσότερο βουλγαρικό αίμα από τον σημερινό Βούλγαρο.

 

Μιας και μιλάμε για ελληνικό αίμα, ούτε οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν 100% Έλληνες! Και αυτοί ήρθαν στον ελλαδικό χώρο ως κατακτητές, υποτάσσοντας κάποιους άλλους λαούς τους οποίους και απορρόφησαν. Αυτό αποδεικνύει η διατήρηση κάποιων προελληνικών ονομασιών ως σήμερα (πχ Λάρισα).

 

Στην τελική, τι μας νοιάζει τι αίμα έχουμε;

Όπως έλεγαν και οι Αρχαίοι, "Έλληνας είναι όποιος έχει ελληνική παιδεία".

Όταν κάποιος έχει τα ελληνικά ως μητρική γλώσσα είναι Έλληνας (βέβαια η παιδεία περιλαμβάνει και άλλα, αλλά ας μην το επεκτείνω μέχρι εκεί).

Δεν πα να έχει ρωσικό αίμα στις φλέβες του, αν η γλώσσα στην οποία σκέφτεται είναι η ελληνική τότε είναι Έλληνας. Αντίστοιχα, τα ξαδέρφια μου στο Σϊδνεϋ που σκέφτονται στα αγγλικά δεν είναι Έλληνες, όσο καλά και να μιλάνε τα ελληνικά, και όσες εκδηλώσεις κι αν κάνει η ομογένεια για να θυμάται την πατρίδα. Τα παιδιά τους μάλλον δε θα μάθουν καν ελληνικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

min to psaxnete an kai poso sxesi exoume

 

apo ta endoksa xronia kai tin lamprotita tis arxaias elladas, exoun perasei 4000 xronia!

kanena DNA den exei minei ka8aro apo tote mexri simera! KANENA! (kai idika se mia toso stratigiki 8esi)

 

opote to erwtima ,san apantisi pou 8a prepei na apantame se osous ironika mas rwtane an pisteyoume oti eimaste oi gnisioi apogonoi twn arxaiwn ellinwn einai apla : PIOS LAOS STO ILIAKO SISTIMA EINAI PIO K O N T A STIN ARXAIA FYLH TWN ARXAIWN ELLINWN??? <--- ayto to erwtima apantaei poly kala stous zilarides ksenous , tous katastrofologous ellines, stous antie8nikistes ellines kai stous mizerous ellines

pio EPISIMO kratos tou kosmou loipon sigentronei ta perisotera stixia epafis kai sinexias twn arxaiwn ellinwn!? mipos oi mogoloi? ...? OOOXI

mipos oi germanoi ??? oooxi? mpios oi boulgaroi ?? (pou eftasan sta balkania 1000 xronia meta ton mega alexandro)... OOOXI

 

e ti na kanoume re paidia pou eimaste emeis?

parte to kai alios, exoume ypoxreosi , na nio8oume etsi , giati ayto mas o8ise na perasoume tosa xronia katapiesi kai skotadizmou ( o8omaniki aytokratoria) xwris na ksexasoume tin simantikoteri glossa tou planiti!

kai mono pou kratame zontani aytin tin glossa , pisteyw einai enas a8los tou NEOellina

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Wishful thinking? :lol:

Απλά επειδή θέλουμε κάτι να είναι έτσι, το δηλώνουμε και αυτομάτως γίνεται;

 

Και εγώ λέω ότι δεν έχουμε κανένα κοινό.

Και τους προγόνους μας το τελευταίο πράγμα που τους απασχολούσε ήταν να

κρατήσουν μια συνέχεια ως έθνος. Συνήθως τους απασχολούσε να επιβιώσουν και μόλις τα κατάφερναν ήταν απασχολημένοι με το αλληλοφάγωμα.

Έτσι που λες φίλε μου Ethnic Nation.

M; M! Mm΄μ'μμ μμμ μμμμ!!!! Μμ μμ"μ"μμ μμμμ μ.-

Συννενοηθήκαμε φιλε Ba Ator;

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ πρόσφατα σε βιβλίο ότι γίνεται μία παγκοσμια έρευνα από αμερικανικό πανεπιστημιο για την προέλευση καθε λαόυ και την σχέση του με την αρχαιότητα.Σύμφωνα με αυτη την έρευνα η αρχαίοι έλληνες έχουν καταγωγή ινδοευρωπαική σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ευρωπαίους,κυρίως βόρειους οι οποιοι μετανάστευσαν από την Αφρική. Με δέιγματα που πάρθηκαν από τους τάφους των Μυκηνών διαπιστώθηκε ότι το dna των αρχαίων Ελλήνων ταυτίζεται με των σημερινών σε ποσοστό 99,5% (δεν εχει επηρεαστεί καθολου δηλαδη από άλλες φυλετικες ομαδες) και είναι το μεγαλύτερο από οποιοδήποτε άλλο συσχετισμο λαού με προγόνους του.Απλα το παραθέτω αυτο καθώς το διαβασα πρόσφατα.(H έρευνα ειναι από το πανεπιστήμιο Stanford της Αμερικής και Πάβια της Ιταλίας,με ενα search θα βρείτε στοιχεία.)

Από εκει και πέρα γνώμη μου είναι ότι η ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας έχει πολύ περίσσοτερα να προσφέρει στον σύχρονο έλληνα απότι η δήθεν δυτική κουλτουρα που στην ιστορία της ελάχιστες λάμψεις πολιτισμού έχει να παραθέσε.(να μην ξεχναμε της ρωμαικές σφαγές,τον μεσαίωνα,τα dark ages και τους σταυροφόρους..). Είναι χρέος όλων των ελλήνων να γνωρίζουν την ιστορία των προγόνων τους και να παραδειγματίζονται από αυτην χωρίς όμως να ξεφέυγουν σε ρατσιστικές υπερβολές . Και έιμαι αντίθετος στην ισοπεδωση του στιλ , καλοπερασάκηδες, κλεφτες,μιζαδόροι νεοέλληνες κτλ. Σίγουρα δεν είμαστε τέλειοι , σίγουρα είμαι πολύ πισω σε πολλά αλλα αναλογιζομενοι το πόσα έχει περάσει αυτος ο λαός (στην ουσια είμαστε ελέυθεροι λιγότερο απο ΄50 χρονια σε σύνολο χιλιάδων ετών και πλήθους κατακτητων) και το ότι έχουμε τέτοια συνοχή σαν έθνος και έχουμε κρατησει έθιμα και παραδόσεις είναι μοναδικο φαινόμενο.(πολύ έυστοχα έδωσε καποιος το παράδειγμα των αιγυπτιων που έχουν αλειωθεί γλωσσικα ,εθνικά και γενετικά) .Γιαυτο ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα , σίγουρα πρέπει πολλα να αλλάξουμε αλλα έχουμε την ευκαρία εμείς οι νέοι τουλάχιστον να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο.Στο κάτω κατω και οι αρχαίοι δεν δημιούργησαν τον πολιτισμο απο την μια μέρα στην άλλη..

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα νομίζω. Πως γίνεται να στέκουν ακόμα αυτά που έχτισαν και να έχει αλάξη το Dna που θέλει πολλές χιλιάδες χρόνια να μεταλαχθή?! Στο κάτω κάτω οι κατακτητές ήταν μειοψηφίες στις περισότερες φορές, οπότε μάλλον αυτοί πήραν απ'τους Έλληνες κι όχι οι εμείς απ'αυτούς! Απλά όπως λέει κι ένας ποιό πάνω ''Κοιτάξτε σαν Έλληνες που είμαστε, έχουμε αυτή τη τάση της αρνητικής αυτοκριτικής'':worry:

 

Το θεμα του DNA σηκωνει νομιζω μεγαλη συζητηση...γραφει πιο κατω (συντομα και περιεκτικα) ο lewton τι εγινε απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα. Απο εκει πηγαζουν και οι αμφιβολιες μου περι DNA.

Δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω με οτι εγραψε ο φιλος lewton :)

 

[offtopic]

κατι που βρηκα τυχαια σε ενα σερτς...δεν κολλαει με το τοπικ βεβαια...

 

http://img164.imageshack.us/img164/5430/320172liakopoulos33vz.gif

Και απο κατω η φραση 'Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...' :p :p

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

(H έρευνα ειναι από το πανεπιστήμιο Stanford της Αμερικής και Πάβια της Ιταλίας,με ενα search θα βρείτε στοιχεία.)

 

Εγώ που έκανα search δε βρήκα στοιχεία.

Επειδή όμως μπορεί να μην έψαξα καλά, γιατί δε μας δίνεις ένα link;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει έστω και ελάχιστα ιστορία και διαθέτει την ικανότητα για λογική σκέψη χωρίς να έχει μπλοκάρει το μυαλό του με ιδέες τύπου Λιακόπουλου κτλ, θα σου πει αυτομάτως πως δεν έχουμε καμιά απολύτως σχέση με τους αρχαίους Έλληνες.

Τυχαίνει απλά να ζούμε στον τόπο όπου έζησαν και αυτοί πριν από χιλιάδες χρόνια. Από τότε όμως πέρασε τόσος και τόσος κόσμος από εδώ. Η μισή σημερινή Ελλάδα κατοικούταν από ένα μίγμα Βούλγαρων-Σλάβων-Τούρκων, τα μισά νησιά Ιταλικά, γενικά ένα μπάχαλο. Μετά πάλι οι διάφοροι βασιλιάδες που πέρασαν από την Ελλάδα, που φυσικά δεν ήταν Έλληνες κουβάλησαν λαό από τις χώρες τους να έρθει να μείνει εδώ. Σε κάποια φάση ήρθε ένας τεράστιος αριθμός Βαυαρών και γίνανε "Έλληνες". Αν διαβάσετε ιστορία θα δείτε πως ακόμα και στην Θεσσαλονίκη, ο κόσμος φυσικά δεν θεωρούσε τον εαυτό του Έλληνα, και είναι λογικό αφού για πόσα χρόνια συνηπήρχαν εκεί κυριώς Εβραίοι, αλλά και κάθε καρυδιάς καρύδι, μέσα σε αυτούς και Έλληνες. Όταν αποφάσισε η Βουλγαρία να πάρει την πόλη και μαζί και τα γειτονικά εδάφη, το ελληνικό κράτος αδιαφόρησε. Τόσο "ελληνική" θεωρούσε την Μακεδονία. Έπρεπε να γίνει ο χαμός από ιδιώτες ΕΚΤΟΣ Ελλάδας για να ξυπνήσουμε εδώ και να κάνουμε κάτι.

Τί απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων μετά, όταν μόνο τα τελευταία 200-250 χρόνια έχουμε γίνει αχταρμάς με κάθε εθνικότητα;

Όπως είπε και ένα παιδί από πάνω, αυτό που θα μπορούσαμε και που θα έπρεπε να κάνουμε είναι να είμαστε ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, κάτι στο οποίο φυσικά έχουμε αποτύχει παταγωδώς. Λόγω ακριβώς της νεότερης ιστορίας μας, δεν υπάρχουν στον κόσμος μεγαλύτερα λαμόγια, κλέφτες, απατεώνες, παρτάκηδες και δοσίλογοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να καβαντζωθούν σε καμιά θεσούλα στο δημόσιο, να ζήσουν αυτοί και οι υπόλοιποι/κράτος ας πεθάνουν.

Δυστυχώς.

 

Kai pou xathike i arxaia fili twn Ellinwn mporeis na mas peis?

Mipws metakomisan ?

Ti einai auta pou lete re? Eleos

Den vlepw Liakopoulo alla pisteuw oti an minane kai iparxoun rizes apo tous arxaious ellines tote einai stin Ellada.. Esto an einai liges H kai polles alla iparxoun

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ πρόσφατα σε βιβλίο ότι γίνεται μία παγκοσμια έρευνα από αμερικανικό πανεπιστημιο για την προέλευση καθε λαόυ και την σχέση του με την αρχαιότητα.Σύμφωνα με αυτη την έρευνα η αρχαίοι έλληνες έχουν καταγωγή ινδοευρωπαική σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ευρωπαίους,κυρίως βόρειους οι οποιοι μετανάστευσαν από την Αφρική. Με δέιγματα που πάρθηκαν από τους τάφους των Μυκηνών διαπιστώθηκε ότι το dna των αρχαίων Ελλήνων ταυτίζεται με των σημερινών σε ποσοστό 99,5% (δεν εχει επηρεαστεί καθολου δηλαδη από άλλες φυλετικες ομαδες) και είναι το μεγαλύτερο από οποιοδήποτε άλλο συσχετισμο λαού με προγόνους του.Απλα το παραθέτω αυτο καθώς το διαβασα πρόσφατα.(H έρευνα ειναι από το πανεπιστήμιο Stanford της Αμερικής και Πάβια της Ιταλίας,με ενα search θα βρείτε στοιχεία.)

Από εκει και πέρα γνώμη μου είναι ότι η ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας έχει πολύ περίσσοτερα να προσφέρει στον σύχρονο έλληνα απότι η δήθεν δυτική κουλτουρα που στην ιστορία της ελάχιστες λάμψεις πολιτισμού έχει να παραθέσε.(να μην ξεχναμε της ρωμαικές σφαγές,τον μεσαίωνα,τα dark ages και τους σταυροφόρους..). Είναι χρέος όλων των ελλήνων να γνωρίζουν την ιστορία των προγόνων τους και να παραδειγματίζονται από αυτην χωρίς όμως να ξεφέυγουν σε ρατσιστικές υπερβολές . Και έιμαι αντίθετος στην ισοπεδωση του στιλ , καλοπερασάκηδες, κλεφτες,μιζαδόροι νεοέλληνες κτλ. Σίγουρα δεν είμαστε τέλειοι , σίγουρα είμαι πολύ πισω σε πολλά αλλα αναλογιζομενοι το πόσα έχει περάσει αυτος ο λαός (στην ουσια είμαστε ελέυθεροι λιγότερο απο ΄50 χρονια σε σύνολο χιλιάδων ετών και πλήθους κατακτητων) και το ότι έχουμε τέτοια συνοχή σαν έθνος και έχουμε κρατησει έθιμα και παραδόσεις είναι μοναδικο φαινόμενο.(πολύ έυστοχα έδωσε καποιος το παράδειγμα των αιγυπτιων που έχουν αλειωθεί γλωσσικα ,εθνικά και γενετικά) .Γιαυτο ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα , σίγουρα πρέπει πολλα να αλλάξουμε αλλα έχουμε την ευκαρία εμείς οι νέοι τουλάχιστον να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο.Στο κάτω κατω και οι αρχαίοι δεν δημιούργησαν τον πολιτισμο απο την μια μέρα στην άλλη..

 

 

Τα έλεγα εγώ δεν τα έλεγα?:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί απλά δεν μπορούν μερικοί να είναι περήφανοι που είναι Έλληνες, χωρίς ακρότητες και διάφορες άλλες θεωρείες.

 

Ο Έλληνας έτσι ήταν και έτσι θα είναι...

Όσο υπάρχει ειρήνη, θα τσακώνεται, θα αλληλοσφάζεται, αλλά στον πόλεμο συσπειρώνεται και μεγαλουργεί. Δεν μπορεί το Έθνος που σταμάτησε τους Πέρσες να είναι διαφορετικό από το Έθνος που τσάκισε τους φασίστες το '40.

Και μην μου πείτε ότι τελικά μας κουτουπώσανε οι Γερμανοί...Μας κουτούπωσε η φτώχια και η αδυναμία των υπόλοιπων ηλίθιων συμμάχων να βοηθήσουν σε οπλισμό. Ποιός "ηττημένος" στρατός στο παρελθόν επέστρεψε από το μέτωπο με τον οπλισμό του και την σημαία του? Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και στο μέλλον, εκτός και αν ο εχθρός μας πολεμήσει με "τηλεκοντρόλ" (βλπ Αμερική)

 

Τεσπα...

Απλά πρέπει να νοιώθουμε περήφανοι για την καταγωγή μας, να θυμόμαστε την ιστορία μας τα ήθη μας και να φροντίζουμε να μεταδίδουμε στα παιδιά μας τις αρχές εκείνες που μας κράτησαν ζωντανούς μέσα στους αιώνες γιατί κινδυνεύουμε να εξαφανιστούμε

 

Ας πιστέψουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι ότι είμαστε Έλληνες και ας αφήσουμε τους άλλους να αποδείξουν ότι δεν ισχύει αυτό.Μην βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας, αν και αυτό είναι άλλη μία "αρετή" του γνήσιου Έλληνα.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

easytarget

mporeis na mas dwseis kanena site, kati sxetiko?

pio panepistimio kanei tin erevna , kai pws onomazete episima....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

easytarget

mporeis na mas dwseis kanena site, kati sxetiko?

pio panepistimio kanei tin erevna , kai pws onomazete episima....

 

Λοιπόν, για τέτοιες έρευνες δίαβασα πρώτη φορά στο βιβλίο ''τα μυστικά των ελλήνων'' το οποίο περιέχει ένα αρθρο της δημοσιογράφου Στελίνας Μαργαριταρίδου το οποίο αναφέρεται στην συγκεκριμένη έρευνα. Απότι λέει η έρευνα έχει γίνει από το πανεπιστήμιο του Σιάτλ ,τμήμα γεννετικής υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Σταματογιαννόπουλου. Δεν έιχα χρόνο να ψάξω πολύ , παρόλαυτα βρήκα μερικές πληροφορίες χωρίς να ελέγξω πολύ τις πηγές.

http://greekgenetics.blogspot.com/2005/03/t-d.html

http://greekgenetics.blogspot.com/2004_12_01_greekgenetics_archive.html

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=20&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3296

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=2162

Παρόμοια έρευνα 5ετους διάρκειας έχει ξεκινήσει και το national geographic

http://www.physics4u.gr/news/2005/scnews1905.html

 

Για την έρευνα του stanford που ανέφερα βρήκα κάποια πράγματα εδώ

Η ταυτότητα της έρευνας.

 

Συμμετείχαν, επίσης, άλλα 5 ερευνητικά εργαστήρια δια*φόρων χωρών (από τη Βαγδά*τη μέχρι τη Μόσχα). Τα απο*τελέσματα της έρευνας δημο*σιεύθηκαν στο αμερικανικό περιοδικό «Γενετική του Ανθρώ*που». (μαλλον εννοεί το journal of human genetics)

 

Τίτλος της έρευνας «Η προ*έλευση, διασπορά και διαφο*ροποίηση των απλοομάδων Ε και J, του χρωμοσώματος Υ: Συμπεράσματα για τη νεολιθική αποίκιση της Ευρώπης και μετέπειτα μεταναστευτικά γεγονότα στην περιοχή της Μεσογείου

 

http://forum.altermedia.info/viewtopic.php?t=386

 

δεν έχω χρόνο για να ψάξω αναλυτικά τα αποτελέσματα της έρευνας..αν μπορέσω θα ξαναποστάρω η αν βρει καποιος μέσου του περιοδικού πληροφορίες για την έρευνα ας κάνει ένα ποστ

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί απλά δεν μπορούν μερικοί να είναι περήφανοι που είναι Έλληνες, χωρίς ακρότητες και διάφορες άλλες θεωρείες.

 

Ο Έλληνας έτσι ήταν και έτσι θα είναι...

Όσο υπάρχει ειρήνη, θα τσακώνεται, θα αλληλοσφάζεται, αλλά στον πόλεμο συσπειρώνεται και μεγαλουργεί. Δεν μπορεί το Έθνος που σταμάτησε τους Πέρσες να είναι διαφορετικό από το Έθνος που τσάκισε τους φασίστες το '40.

Και μην μου πείτε ότι τελικά μας κουτουπώσανε οι Γερμανοί...Μας κουτούπωσε η φτώχια και η αδυναμία των υπόλοιπων ηλίθιων συμμάχων να βοηθήσουν σε οπλισμό. Ποιός "ηττημένος" στρατός στο παρελθόν επέστρεψε από το μέτωπο με τον οπλισμό του και την σημαία του? Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και στο μέλλον, εκτός και αν ο εχθρός μας πολεμήσει με "τηλεκοντρόλ" (βλπ Αμερική)

 

Τεσπα...

Απλά πρέπει να νοιώθουμε περήφανοι για την καταγωγή μας, να θυμόμαστε την ιστορία μας τα ήθη μας και να φροντίζουμε να μεταδίδουμε στα παιδιά μας τις αρχές εκείνες που μας κράτησαν ζωντανούς μέσα στους αιώνες γιατί κινδυνεύουμε να εξαφανιστούμε

 

Ας πιστέψουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι ότι είμαστε Έλληνες και ας αφήσουμε τους άλλους να αποδείξουν ότι δεν ισχύει αυτό.Μην βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας, αν και αυτό είναι άλλη μία "αρετή" του γνήσιου Έλληνα.

 

Δημήτρης

Το ίδιο έθνος (οι Έλληνες) υποτάχτηκαν στους Οθωμανούς, όμως οι Οθωμανοί δε μπόρεσαν ποτέ να υποτάξουν τους Αυστριακούς.

Αυτό σημαίνει ότι οι Αυστριακοί είναι καλύτεροι από τους Έλληνες; (ερώτημα προς σκέψη)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έθνος (οι Έλληνες) υποτάχτηκαν στους Οθωμανούς, όμως οι Οθωμανοί δε μπόρεσαν ποτέ να υποτάξουν τους Αυστριακούς.

Αυτό σημαίνει ότι οι Αυστριακοί είναι καλύτεροι από τους Έλληνες; (ερώτημα προς σκέψη)

 

Μιλάς για το ίδιο έθνος που ήταν η κύρια αιτία πτώσης της? :D

Link to comment
Share on other sites

Kαποτε ορισμένοι, θα πρέπει επιτέλους να μην μιλάνε με μισόλογα.

Να μας πούν για την καταγωγή τους. Την πραγματική εννοώ. Και να πάψουν να μπαίνουν στα fora γράφοντας ''Ελληνικά'' και ευθέως να κατηγορούν συνεχώς τους Έλληνες. Φτάνει πιά αυτός ο ρατσισμός. Διαμαρτύρομαι.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έθνος (οι Έλληνες) υποτάχτηκαν στους Οθωμανούς, όμως οι Οθωμανοί δε μπόρεσαν ποτέ να υποτάξουν τους Αυστριακούς.

Αυτό σημαίνει ότι οι Αυστριακοί είναι καλύτεροι από τους Έλληνες; (ερώτημα προς σκέψη)

 

Δεν το ξέρω αυτό.Δεν το έχω διαβάσει. Έστω ότι έτσι είναι...

 

Όχι δεν είναι καλύτεροι. Εμείς φταίμε για την πτώση της Κωνσταντινούπολης.

 

Το κακό είχε ξεκινήσει 100 χρόνια περίπου πριν την πτώση με κυριότερη αιτία την απαξίωση του στρατού. Η δε φαγωμάρα, κατέστρεψε την συνοχή του κράτους...Δεν είναι το κατάλληλο topic για να στο αναλύσω τώρα και δεν έχω και καμμία όρεξη να αντιγράφω ολόκληρες σελίδες ιστορίας

Τα λάθη που οδήγησαν στην πτώση της ΠΟΛΗΣ ήταν πολλά, επαναλαμβανόμενα και κράτησαν περίπου μια εκατονταετία

 

Τρομερές ευκαιρίες να τους καταστρέψουμε πήγαν στράφι, μάχες και εκστρατείες που θα τους ξεπάστρευαν αρκετά χρόνια πρίν δεν ολοκληρώθηκαν κλπ κλπ...Εκεί είναι...Στα βιβλία... Διάβασέ τα

 

Απλά μπορώ να σου επισημάνω, ότι αν διαβάσεις σχετικά βιβλία και κάνεις έναν παραλληλισμό με την σημερινή κατάσταση, θα δείς ότι πάλι τις ίδιες μ**** κάνουμε...

 

Αμα αποφασίσεις να ανοίξεις κανένα βιβλίο, διάβασε και για την μικρασιατική εκστρατεία για να καταλάβεις ποιός φταίει για την μικρασιατική καταστροφή.

 

Φρόντισε επίσης, αν κάνεις παιδιά ή αν έχεις ήδη, να μάθουν και αυτά την ιστορία μας και όταν τα ρωτάνε στα κανάλια πες μας κανέναν ήρωα, να μην λένε power rangers αλλά πχ Κολοκοτρώνης (όσο "μπανάλ" και να είναι) και έτσι αν ειναι δυνατόν, η επόμενη γενιά να σταματήσει να κάνει τις ίδιες μ****

Πράγμα που αμφιβάλω, γιατί άλλη μία αρετή των Ελλήνων είναι η αυτοκαταστροφή.

Δεν μισεί κανείς άλλος περισσότερο τους Έλληνες, παρά οι ίδιοι οι Έλληνες

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη πλάκα κάνεις;

Είδες τα νέα βιβλία του υπουργείου Απαιδείας;

Την ιστορία μας την είδες;

Δες, φρίξε, πόσταρε.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό.Δεν το έχω διαβάσει. Έστω ότι έτσι είναι...

 

Όχι δεν είναι καλύτεροι. Εμείς φταίμε για την πτώση της Κωνσταντινούπολης.

 

Το κακό είχε ξεκινήσει 100 χρόνια περίπου πριν την πτώση με κυριότερη αιτία την απαξίωση του στρατού. Η δε φαγωμάρα, κατέστρεψε την συνοχή του κράτους...Δεν είναι το κατάλληλο topic για να στο αναλύσω τώρα και δεν έχω και καμμία όρεξη να αντιγράφω ολόκληρες σελίδες ιστορίας

Τα λάθη που οδήγησαν στην πτώση της ΠΟΛΗΣ ήταν πολλά, επαναλαμβανόμενα και κράτησαν περίπου μια εκατονταετία

 

Τρομερές ευκαιρίες να τους καταστρέψουμε πήγαν στράφι, μάχες και εκστρατείες που θα τους ξεπάστρευαν αρκετά χρόνια πρίν δεν ολοκληρώθηκαν κλπ κλπ...Εκεί είναι...Στα βιβλία... Διάβασέ τα

 

Απλά μπορώ να σου επισημάνω, ότι αν διαβάσεις σχετικά βιβλία και κάνεις έναν παραλληλισμό με την σημερινή κατάσταση, θα δείς ότι πάλι τις ίδιες μ**** κάνουμε...

 

Αμα αποφασίσεις να ανοίξεις κανένα βιβλίο, διάβασε και για την μικρασιατική εκστρατεία για να καταλάβεις ποιός φταίει για την μικρασιατική καταστροφή.

 

Φρόντισε επίσης, αν κάνεις παιδιά ή αν έχεις ήδη, να μάθουν και αυτά την ιστορία μας και όταν τα ρωτάνε στα κανάλια πες μας κανέναν ήρωα, να μην λένε power rangers αλλά πχ Κολοκοτρώνης (όσο "μπανάλ" και να είναι) και έτσι αν ειναι δυνατόν, η επόμενη γενιά να σταματήσει να κάνει τις ίδιες μ****

Πράγμα που αμφιβάλω, γιατί άλλη μία αρετή των Ελλήνων είναι η αυτοκαταστροφή.

Δεν μισεί κανείς άλλος περισσότερο τους Έλληνες, παρά οι ίδιοι οι Έλληνες

 

Δημήτρης

Άρα μήπως τελικά τα πάντα είναι περισσότερο θέμα συγκυριών;

Αλλιώς πώς να εξηγήσεις ότι ο ίδιος λαός που πολέμησε ως πόλεις-κράτη την περσική Αυτοκρατορία και τη νίκησε δε μπόρεσε ως (παρηκμασμένη) αυτοκρατορία να νικήσει τους νομάδες Οθωμανούς;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...