Jump to content

Dvd 2.1 σε Home Theater 5.1 : Πως γίνεται?


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσφατα αλλαξα το παλιο μου dvd που ειχε 5.1 αναλογικες εισοδους . Κοινως καθε ηχειο πηγαινε χωριστά στην υποδοχή του.

Το ειχα συνδεσει σε home theater με παλι αναλογικες 5.1 εισοδους / εξοδους και ο ηχος που ειχα ηταν digital 5.1

 

 

Το νεο dvd μου ενω εχει ac-3 decoder ενσωματωμενο, εχει μονο l+r εξοδους (δηλδη 2.1). Το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να βρω τροπο να συνδεσω στο 5.1 συστημα ηχειων μου (με subwoofer ) το νεο dvd . Ο ηχος που βγαινει ειναι μονο απο 2 ηχεια.

 

Τις ρυθμισεις στο dvd τις εχω στο lt/rt που σημαινει οτι ειναι στον digital decoder.

 

Τιμπορω να κανω ετσι ωστε απο τα 2 βυσματα l/r να βγει ηχος 5.1 απο το συστημα μου? να εχω παλι το sub , to center και τα περιφερειακά κανάλια???

 

το dvd ειναι amstrad dx3092.

 

 

sos !!! :(

 

(εδω φαινονται καθαρά οι υποδοχές...2 ηχου 3 rca για βιντεο/audio τηλεοράσεις

 

 

 

""http://dx3092.tripod.com/images/dx3092-2.jpg""

:X
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου είναι η ίδια που έχει αναφερθεί και εδώ

Το πιο φτηνό και άμεσο, είναι να αγοράσεις καινούριο βίντεο.

Υπάρχει περίπτωση από δύο βύσματα να μεταφερθούν πάνω από δύο κανάλια ήχου (με το Dolby Prologic και τις παραλλαγές του), αλλά δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Και μία διόρθωση: Με δύο βύσματα δεν μεταφέρεται σήμα 2.1 αλλά απλό στερεοφωνικό. :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου είναι η ίδια που έχει αναφερθεί και εδώ

Το πιο φτηνό και άμεσο, είναι να αγοράσεις καινούριο βίντεο.

Υπάρχει περίπτωση από δύο βύσματα να μεταφερθούν πάνω από δύο κανάλια ήχου (με το Dolby Prologic και τις παραλλαγές του), αλλά δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Και μία διόρθωση: Με δύο βύσματα δεν μεταφέρεται σήμα 2.1 αλλά απλό στερεοφωνικό. :)

 

την περιπτωση την ειδα

δε βρηκα ομως λυση...ασε που εμενα δεν εχει καν ψηφιακη εξοδο...

 

 

 

και βιντεο??? ποιο βιντεο????

αν εννοεις dvd , θελω και πρεπει να το κρατησω αυτο για αρκετους και συγκεκριμενουςλογους οποτε δεν ειναι λυση αυτο.

 

Το θεμα μου ειναι πως απο τα 2 καναλια θα περασουν τα 6....

αυτο κοιταω να βρω μια πατεντα....

:X
Link to comment
Share on other sites

Ναι, DVD εννοούσα... Ακόμα και αν μπορούσε να περάσουν πληροφορία πολλών καναλιών μέσα από δύο βύσματα, θα χρειαζόσουν πάλι εξωτερικό αποκωδικοποιητή Prologic II...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, DVD εννοούσα... Ακόμα και αν μπορούσε να περάσουν πληροφορία πολλών καναλιών μέσα από δύο βύσματα, θα χρειαζόσουν πάλι εξωτερικό αποκωδικοποιητή Prologic II...

 

μα θεωρητικα..μπορει

εχει ενσωματωμενο dolby digital decoder

 

πρακτικα ειναι το πως γινεται...

:X
Link to comment
Share on other sites

Μου λες σε παρακαλώ τι γράφουν τα έξι βύσματα στο πίσω μέρος;

 

Αν έχει DD decoder, μιας και δεν έχει 6 ξεχωριστές εξόδους, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να διαβάζει το DD από τις ταινίες και να το κάνει stereo ή Dolby prologic. Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι εξωτερικό Prologic decoder. Ποιά ηχεία έχεις;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε τις εξης υποδοχες...

 

mainl

mainr

G/Y

R/Cr

B/Cb

Video

 

 

τα ηχεια μου ειναι κατι bluesky 5.1 με subwoofer kai 5.1 decoder οπου το καθε ηχειο εχει τη δικαι του υποδοχη - καρφι

:X
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρεις τίποτα. Αναφέρουν τα ηχεία τίποτα για Surround, Prologic ή κάτι παρόμοιο;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι σήμα παίρνει; Μήπως έχει decoder prologic;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

digital λεει.

 

ειδα αυτο. ακουστικα με 5.1 decoder

 

κανει αραγε και για ηχο εκτος των ακουστικων?

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501122http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501122

:X
Link to comment
Share on other sites

Το link δεν βγάζει κάτι. Γράψε καλύτερα για ποιό προϊόν πρόκειται.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...