Jump to content

Επιλογη PDA για προγραμματιστικες αναγκες εσεις τι λετε


talikra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα. Αυτο ειναι το πρωτο μου thread.

 

Λοπον θα ηθελα απο τους φιλους προγραμματιστες αυτο του forum (που η αληθεια ειναι οτι το παρακαλουθω καιρο τωρα) να με βοηθησουν στην επιλογη ενος PDA.

 

+++++++++++Ποσα Δινω+++++++++++

Αρχικα δινω μεχρι και 500 βαρια 600 εαν πραγματικα υπαρξει καποιο αξιολογο.

 

++++++++++Γιατι τι θελω++++++++++

Εδω ειναι και το κλου της υποθεσης μιας και δεν πιστευω οτι αποτελω και συνηθησμενη περιπτωση (μακαρι να μην ειναι ετσι).

Βασικα ειμαι φοιτητης πληροφορικης και την συσκευη την θελω για δουλεια, πειραματισμους, προγραμματισμο, στησιμων πλατφορμων για web services κ.τ.λ. Οπως καταλαβενεται δεν με απασχολουν τα ραντεβου ουτε τα 3G δικτυα και οι 2 καμερες που εχει για παραδειγμα το 9000 (αν και εξαιρετικο).

Βασικα εκτος του περιορισμου των χρηματων βαζω και

1. VGA output

2. Wi-fi b-g

3. αν γινεται και τηλ. για να μην πανε τοσα λεφτα μονο για εργασιες και πειραματισμους.

4. Αν εχει και καμια καμερα ετσι για αλατοπιπερο αλλα πραγματικα αυτο δεν με ενδιαφερει και πολυ

 

Το βασικο διλημα ειναι Linux ή Windows mobile 5 ποια ειναι καλυτερα για να τρεχουν εφαρμογες, για πειραγμα και πειραματισμους, χωρις κολληματα αλλα και μια καποια συμβατοτητα με PC. (καπου παει το μυαλο μου αλλα περιμενω)

 

Θα ηθελα να παραθεσω τις πρωτες μου απορειες και προτασεις απο την μεχρι στιγμης ερευνα αγορας που εκανα για να καταλαβαινω αυτα που διαβαζω

 

1. Βασικα αν δανειστω την ορολογια ενος PC

H ROM για PDA => RAM για PC

Η RΑΜ για PDA => Disk για PC

επισης καπου διαβασα πως μερικα εχουν π.χ ROM 128 + καποιο ποσοστο της RAM

 

2. Οταν λεμε υποδοχη για καρτα επταση sd κ.α εννοουμε οτι του βαζουμε ROM ή RAM (μαλλον RAM)?

 

3. Απο οτι ειδα το ποιο γρηγορο μοτερ φοραει Intel PXA270 624 MHz. Αλλα αν μιλαμε για CPU TI OMAP 850, 200 MΗz ή samsung το κριτιριο MHz υφισταται;

Επισης για ROM ειδα κατι 384 κατι τετοιο ως μεγαλυτερη

 

4.Κατι USb που ειδα οτι καποια μοντελα εχουν π.χ mini usb τι ειναι αυτο η γνωστη USB 2 που μπορω να βαλω π.χ ενα flashaki σε αυτην? εδω παιζει να λεω μα@@@@κια

 

Ενα ειναι σιγουρο οτι σας εχω ζαλισει με ολα τα παραπανω μαζεμενα:p , συγνωμη αλλα δεν ξερω και θα ηθελα να μαθω (500-600 ευρω ειναι αυτα)

 

Οι προτασεις μου με βαση την ισχυ ειναι 3 pocket pc

1. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=1899

2. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=3468

3. http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=3177

 

Θα ηθελα κυριως εσεις που εχεται παιξει με αυτα να μου πειτε την γνωμη σας, νεες προτασεις αγορας κτλ.

 

Υ.Γ

Παρατηρησα πως και τα 2 παραπανω μοντελα καθως και οσα ειναι ισχυρα σε επεξεργαστει και ROM δεν εχουν τηλ. κατι που με ενδιαφερει στην τελικη επιλογη μου. Για παραδειγμα εαν το Dell ειχε τηλ μαλλον θα το τσιμπαγα κι αυριο :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θες να κάνεις δεν τα καλύπτει ένα PPC. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι compilers, αλλά για το θέμα των web services μάλλον δεν υπάρχει τίποτα.

Πάρε ένα μικρό laptop καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε ρε παιδιά αυτό που λέω για uSB ειναι η γνωστή USb ή ειναι κάτι το διαφορετικό την εχώ δει π.χ ως mini USB, αν θυμάμαι στο Qtek 9000

 

Για VGA out ξέρετε κανένα πλην του Dell?

 

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά μέχρι στιγμής τείνω στο HP με τα 624 και την 300 ROM. Το μόνο ξενέρωμα που έχω φάει είναι πως τα καλά και γρήγορα moter δεν ειναι και τηλ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε mpak ετυχε και το ειχα δει το συγκεκριμενο αλλα στην ελλαδα αυτο δεν το βρισκω.

Ρε παιδες για ποιο λογο δεν υπαρχει μηχανακι με 624 cpu και ταυτοχρονα τηλ. τοσο δυσκολο ειναι να εχει και ισχυ και τηλ.

 

εχοντας δει πλεον σχεδον ολοι την ελληνικη αγορα θα μπορουσα να πω οτι δεν με ψινει κανενα απολυτα.

 

Για παραδειγμα εαν ειχει το dell που αναφερω παραπανω και τηλ ή το HP τοτε οκ θα το περνα με την μια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...