Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ade na fwrtisei kai to diko mou na arxisw.....................

bebaia kapoia pragmata pou mou eipate me psiloapogohtefsan alla tespa..........

1on den bazeis fonto na pianei olh thn othonh..

2on Den taxinomeis tis foto

3on exei xeiroteres foto kai walkman apo to k800i

4on ο εξωτερικός ηχος παρα τα 2 ηχεια Σαν ντενεκακι ακουγεται.

5on xeiroterh mpataria apo to k800i

 

6on mou epiase kai 70e parapanw..........

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια ο ηχος του ειναι καλυτερος η χειροτερος απο το n70?γιατι εδω ο καθενας λεει οτι θελει.ο ενας το βρισκει τελειο και ο αλλος μαπα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο ηχος του ειναι καλυτερος η χειροτερος απο το n70?γιατι εδω ο καθενας λεει οτι θελει.ο ενας το βρισκει τελειο και ο αλλος μαπα

 

τα εχω και τα 2.το n73 ειναι σαφως καλυτερο στον ηχο!

Link to comment
Share on other sites

Menu->εργαλεία->ρυθμήσεις->ρυθμησεις τηλεφωνου->κατασταση αναμονής->ενεργή αναμονη ναι/οχι
Link to comment
Share on other sites

re paidia pws mporw na bgalw tis epanw syntomefseis?

mou spane ta nebra ekei pou einai

 

Menu->εργαλεία->ρυθμήσεις->ρυθμησεις τηλεφωνου->κατασταση αναμονής->ενεργή αναμονη ναι/οχι

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, μήπως ξέρει κανεις που μπορώ να βρω: Black Silicone Case + 3.5mm adapter for Nokia N73 ?????

Black Silicone Case + 3.5mm adapter preview

 

Λαθος! Λοιπον μπες στο ebay και κανε μια απλη αναζητηση nokia n73.Θα σου βγαλει αυτο που ζητας.

 

Ειμαι ενας υποψηφιος αγοραστης του n73.Εχω μπερδευτει αρκετα μ'αυτα που γραφονται διοτι για το ιδιο τηλεφωνο ας πουμε αλλος γραφει οτι η μπαταρια του κραταει 2 μερες και αλλος 4 μερες.Αλλο παλι που διαβασα ηταν τα ηχεια που οι μεν γραφουν οτι ειναι εξαιρετικα και καποιοι αλλοι οτι μπουκωνουν και δεν ακουγονται καλα.Ενα τελευταιο για να μην σας κουρασω ειναι παλι που διαβαζω απο ενα παιδι οτι ειναι γρηγορο κινητο κια καποιος αλλος γραφει οτι κολλαει και του κανει και restart.Δεν ξερω αν καποια παρτιδα απο αυτα δεν ηταν και τοσο καλη και συμβαινουν αυτα.

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω σκοπο να αγορασω το κινητο απο νετ. Εχει δοκιμασει κανεις απο e-acorn.gr; το χει πιο φθηνα απ' ολους (470e) και φυσικα πιο ακριβα το χουν στο Γερμανο..Επισης ολα τα πακετα που δινουν ειναι ιδια; γιατι απ' οτι ειδα στα eshops δεν λενε τι αξεσουαρ περιλαμβανει. Και κατι τελευταιο για την αγορα που θελω, ποσα χρονια εγγυηση εχει;

 

Τωρα μερικες ερωτησεις για το κινητο επειδη οι γνωμες μπλεκονται καπως και μπερδευτηκα..

1) το μενου στο κινητο και ειδικα στις φωτογραφιες που εχουν υψηλη αναλυση κολλαει η μπορεις να τις δεις ανετα και γρηγορα;

2) φακελους μεσα στο μενου των media γινεται να δημιουργησεις; (εστω και αν χρειαζεται αλλο προγραμμα)

3) για το symbian v9.1 εχει βγει καπιο προγραμμα η patch που να δεχεται προγραμματα των προηγουμενων εκδοσεων;

4) το Ν73 εχει υψηλο SAR (1,2;) σε σχεση με αλλα κινητα..γινεται να μειωθει κλεινωντας την επιλογη 3G η με καποιο αλλο τροπο; (oxi fly mode)

 

ευχαριστω προκαταβολικα, απαντηστε σε οσες ξερετε δεν κοβω κεφαλια.. :cool:

Nokia N73 + 3410 :rolleyes: ...και τα φαντάσματα των 3330, 6230ι που με καταδιώκουν επειδή τα παραμέλησα για μια στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

1. επειδη φανταζομαι πως ειναι σαν το n70 να πω πως στις καινουργιες φωτο που τραβας αργεις λιγο να τις δεις.αυτες που εχεις ηδη δει στην εκθεση εμφανιζονται αμεσως

3.ακομι τιποτα,και δεν ειμαι σιγουρος αν θα βγει κατι τετοιο

 

παντος και γω το περιμενω.μου το φερνουν με επιδοτηση μεσω γερμανου στα 289ευρω και παρηγγειλα μεσω e-bay minisd 2gb(50euro συλολο) + crystal case 6euro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έπειτα απο χρήση μερικών ημερών έχουμε και λέμε (όχι πολλά αλλά ελπίζω να διαφωτίσω τους ενδιαφερόμενους)

 

1. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλές. Αλλά αργεί να πάρει μπρος η μηχανή. Τι εννοώ; Βγάζεις το κλείστρο και περιμένες γύρω στα 6-7 δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει. Οπότε αν βιάζεσαι, έχασες. Το ίδιο ισχύει και για το βίντεο.

 

2. Το εξωτερικό ηχειάκι έχει καλή απόδοση, δεν τσιρίζει, δεν μπουκώνει.

 

3. Σαν walkman και σαν ραδιόφωνο έχει τέλεια απόδοση. Το μόνο που με χαλάει είναι τα μεγάλα ακούστικά που έχει για τα αυτιά. Πιέζομαι να τα φορέσω ρε παιδί μου. Απορώ που δεν έχουν κάνει χρήση ψειρών όπως η SE.

 

4. Ωραίος φωτισμός, δεν κουράζει. Και με τον ήλιο στα μούτρα την δουλεία σου την κάνεις.

 

Αυτά για την ώρα. όποιος θέλει με ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Έχω κάρτα 1gb και μου παρουσίασε το εξής. Μέχρι χθες είχα εγκατεστημένα 8-9 θεματα. Παρατήρησα ξαφνικά το εξής. Κάνω εγκατάσταση ένα θέμα. Πάω στα θέματα όλα καλά. Το εγκαθιστώ, φαίνεται κανονικά. Όμως δεν το βλέπω στην διαχείρηση εφαρμογών πουθενά που είναι εγκατεστημένο. :wacko: Κάνω format την κάρτα μνήμης. Πάω να κάνω εγκατάσταση το συγκεκριμένο θέμα ξανά και μου λέει "εγκατάσταση αδύνατη". :confused: Το δοκίμασα με 3-4 θέματα. Όλα τα είχα εγκατεστημένα πριν κάνω το format. Δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω ούτε στην μνήμη του τηλεφώνου, μου γράφει το ίδιο μήνυμα. Με καινούριο θέμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μου το παρουσίασε με ένα θέμα, το πρόσεξα, και έτσι έκανα format για να δω τι παίζει. Είναι σαν να έχω κάποιο ghost κάπου μέσα στην κάρτα ή στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να το βρω ούτε με τον y-browser. Επίσης μετά το format και ενώ η κάρτα έδειχνε άδεια πήγα να εγκαταστήσω το profimail και μου έγραψε "αντικατάσταση 2.50 με 2.50?" που σημαίνει πως και αυτό υπήρχε κάπου χωρίς να φαίνεται. Ακόμη παρατήρησε κανείς πως τα θέματα δεν σβήνουν πια με c από το μενού Θέματα όπως παλιά παρα μόνο αν πας από διαχείρηση για να κάνεις απεγκατάσταση?

 

Σημειωτέον πως η κάρτα δεν μου έχει εμφανίσει κανένα άλλο κόλημμα (π.χ στην κάμερα κτλ) και υποψιάζομαι κάποιο bug της συσκευής. Καμμιά ιδέα?

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

@melanitty : Δοκιμασες αυτο πριν το φορματ?

 

Πως μπορώ να διαγράψω θέματα που έχουν εγκατασταθεί, αλλά δεν εμφανίζονται στη «διαχείριση εφαρμογών»;

 

Απάντηση: Κατευθείαν από την κάρτα μνήμης (μέσω Card Reader ή σύνδεσης USB με Η/Υ για μεταφορά δεδομένων, μεταβαίνετε στο φάκελο private > 10207114 > import. Είναι κρυφός φάκελος, οπότε θα πρέπει να έχετε επιλέξει στα Windows την εμφάνιση των... κρυφών αρχείων.

 

Δεύτερη απάντηση: Κάποιοι αναφέρουν ότι θα πρέπει να επέμβετε και σε ένα ακόμη σημείο. Συγκεκριμένα, να διαγράψετε τα σχετικά αρχεία από το φάκελο sys\install\sisregistry\a0000eb\

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έπειτα απο χρήση μερικών ημερών έχουμε και λέμε (όχι πολλά αλλά ελπίζω να διαφωτίσω τους ενδιαφερόμενους)

 

1. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλές. Αλλά αργεί να πάρει μπρος η μηχανή. Τι εννοώ; Βγάζεις το κλείστρο και περιμένες γύρω στα 6-7 δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει. Οπότε αν βιάζεσαι, έχασες. Το ίδιο ισχύει και για το βίντεο.

 

2. Το εξωτερικό ηχειάκι έχει καλή απόδοση, δεν τσιρίζει, δεν μπουκώνει.

 

3. Σαν walkman και σαν ραδιόφωνο έχει τέλεια απόδοση. Το μόνο που με χαλάει είναι τα μεγάλα ακούστικά που έχει για τα αυτιά. Πιέζομαι να τα φορέσω ρε παιδί μου. Απορώ που δεν έχουν κάνει χρήση ψειρών όπως η SE.

 

4. Ωραίος φωτισμός, δεν κουράζει. Και με τον ήλιο στα μούτρα την δουλεία σου την κάνεις.

 

Αυτά για την ώρα. όποιος θέλει με ρωτάει.

το auto focus ειναι γρηγορο ή αργεί:

:D
Link to comment
Share on other sites

@melanitty : Δοκιμασες αυτο πριν το φορματ?

 

Πως μπορώ να διαγράψω θέματα που έχουν εγκατασταθεί, αλλά δεν εμφανίζονται στη «διαχείριση εφαρμογών»;

 

Απάντηση: Κατευθείαν από την κάρτα μνήμης (μέσω Card Reader ή σύνδεσης USB με Η/Υ για μεταφορά δεδομένων, μεταβαίνετε στο φάκελο private > 10207114 > import. Είναι κρυφός φάκελος, οπότε θα πρέπει να έχετε επιλέξει στα Windows την εμφάνιση των... κρυφών αρχείων.

 

Δεύτερη απάντηση: Κάποιοι αναφέρουν ότι θα πρέπει να επέμβετε και σε ένα ακόμη σημείο. Συγκεκριμένα, να διαγράψετε τα σχετικά αρχεία από το φάκελο sys\install\sisregistry\a0000eb\

 

θα το δοκιμάσω. Thanks nervous :) Πάντως δεν έχω φάκελο Private (έβαλα να εμφανίζονται κρυφά αρχεία και φάκελοι). Μπα, τίποτα. Όλα τα sys και τα Private στη συσκευή (και c: και e: ) μου τα εμφανίζει άδεια με το y-browser. Πάλι όμως μου γράφει εγκατάσταση αδύνατη.

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Menu->εργαλεία->ρυθμήσεις->ρυθμησεις τηλεφωνου->κατασταση αναμονής->ενεργή αναμονη ναι/οχι

 

efxaristw file mou..........

 

Γεια σας, εχω σκοπο να αγορασω το κινητο απο νετ. Εχει δοκιμασει κανεις απο e-acorn.gr; το χει πιο φθηνα απ' ολους (470e) και φυσικα πιο ακριβα το χουν στο Γερμανο..Επισης ολα τα πακετα που δινουν ειναι ιδια; γιατι απ' οτι ειδα στα eshops δεν λενε τι αξεσουαρ περιλαμβανει. Και κατι τελευταιο για την αγορα που θελω, ποσα χρονια εγγυηση εχει;

ευχαριστω προκαταβολικα, απαντηστε σε οσες ξερετε δεν κοβω κεφαλια.. :cool:

 

Εγώ φιλε μου το πείρα από e-acorn.gr και είναι "κοπλε".....καθώς όλα τα πακέτα είναι ίδια...έχουν μέσα τα ίδια αξεσουάρ από τη nokia.....

το κινητό είναι μια χαρά.....

όσος για εγγύηση όλα τα κινητά έχουν 2χρονια εγγύηση από όπου και αν τα πάρεις και αυτό είναι διάταγμα από την ΕΕ.......

 

 

 

 

Paidia sorry alla apo pou paw gia na kleisw to 3g wste na meiwthei to sar.....

kserw oti exei ksanampei giati to eida proxthes kapopu alla twra psaxnw 1 wra kai den to briskw.............

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω οτι τα ηχειάκια έχουν πολλά πρίμα πράγμα που το κάνει να τσιρίζουν (με ακυστικά τα πράγματα είναι απλά τέλεια)!!!!!!!

Οι φωτο είναι πολύ καλές την ημέρα (τη νύχτα ειναι χαλια έχουν πολύ κοκο και μπλεδιζουν)

το autofocus είναι αρκετά καλό

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω video Ξερει κανεις τα παρακάτω στοιχεία που πρεπει να εχει το video για να παιξει :

 

1- max bit rate

2- αναλυση για full screen

3- mp4 η 3pg

4- frame rate

 

εκανα δοκιμη με 200 bitrate, 352x288, 15fps αλλα δεν επαιξε

 

Μπορω να κανω unistall τον real player που εχει και να βάλω αλλο player για video??

 

Το τηλεφωνο εχει firmware version : V 2.0628.0.0.1 - 10/7/2006 Υπαρχει νεότερη???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το πήρα και ειναι τέλειο. Μεχρι στιγμής δεν έχει παρουσιασει κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορώ να πώ οτι είναι οτι καλύτερο κινητό που έχω πιάσει στα χέρια μου.!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

to pira kai gw. katoxos kai tou n80 ofeilw na omologiso oti h o8onh tou n73 einai toumpano. oti kalutero exo dei se N series. Hxeia korifaia , sta8erotita kai grigoro menu , bataria foveri , kamera a3iolatreuti gia dedomena kinitwn.. well done Nokia :D epomeno best seller ,
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 βδομαδες χρησης εχω καποιες επισημανσεις :

εχω αριθμο απορητο :

1) παω επαφες - ονομα - επιλογες - ανοιγμα -βρισκω πιο νουμερο θελω - ξανα επιλογες - χρηση αριθμου - επεξεργασια- και βαζω το προθεμα *31# για να γινει κληση χωρις αποκριψη. ολα καλα !!! Το τηλ. γραφει κληση 1 και παιρνει το νουμερο χωρις να μου εμφανιζει το ονομα ενω υπαρχει στις επαφες..!!! .(ακομα και αποθηκευμενη με το *31# )

Τωρα παω στις κληθεντες και μου εφανιζει μονο το νουμερο με το προθεμα *31#,χωρις το ονομα.

Αν η επαφη υπαρχει ηδη στο μητρωο και στις επαφες αποθηκευμενη και , μεσα απο το μητρωο κανουμε Επιλογες - χρηση αριθμου - επεξεργασια - και βαλουμε το προθεμα *31# - κληση , τοτε ολα δουλευουν καλα και επαφη πλεον στο μητρωο εμφανιζεται με το ονομα και οχι μονο ο αριθμος για γινεις μαντης για το που ανηκει το νουμερο!

2) Καμια λυση για το βραχνιαζμα του ηχειου κατα την εισερχομενη κληση;

Με επεξεργασια στους ηχους 3D κατι εγινε αλλα το πιανει παλι που και που,

Για ηχο εχω επιλεξει αρχειο mid ( ενα απο SE )

3) Σαν walkman Ο.Κ.!!!

4) Σαν διαχειρηση αρχειων καλα ,ετσι & εστι ( θελει ακομα δουλεια )

5) Σαν φωτογ. πολυ καλη αν και αργει !!!

6) Σαν καμερα μια χαρα ! ( μην ζηταμε και πολα )

7) Για τα λεφτα που κανει ,εχει ελειψεις !!! ( ξυπνητηρια ? , full screen φοντο δικομας , full screen caller , ασφαλεια καποιων δεδομενων , εγραφη φωνης απεριοριστη , αυτοματο κλειδωμα πληκτρων, και ισος καποια αλλα που δεν τα εχω εντωπισει ακομα.)

( Γιατι ενα Κ800 τα εχει ολα αυτα , και με λιγοτερα ΕΥΡΩ)

ΕΝΩ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΗΣ Η ΝΑΤΑ ΚΛΕ.....Σ

Αυτα τα λιγα ειχα να πω , ελπιζω μερικοι να συμφωνηται σε μερικα !!!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ !!!

Εχω και ενα καμμενο pixel !!!

 

Το προβλημα με τις επαφες ( εμφανηση η αποκριψη ) το ειχα και στο W810i kai sto K800i !!!

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΟΥΜΑΡΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Paidia sorry alla apo pou paw gia na kleisw to 3g wste na meiwthei to sar.....

kserw oti exei ksanampei giati to eida proxthes kapopu alla twra psaxnw 1 wra kai den to briskw.............

 

ergalia>rithmiseis>diktio>litourgia diktiou ;)

 

 

kai ego eimai neos katoxos n73 kai mexri stigmis eimai polu euxaristimenos, den mou exei parousiasei kanena apolitos provlima. me to antivirus ti kanate? prepei na to agorasoume?

Link to comment
Share on other sites

Tha simfonhso me tis parathrhseis tou filou Johny.Tha ithela na prostheso oti:

1)H kamera ksekinaei me arketh kathisterisi,

2)h diaxeirhsh arxeion den einai kai toso efhristh eidika sthn plohghsh ton fotografion.Ti poio aplo apo to na eixe fakelous kai na sou deixnei ta periexomena aftou pou theleis kai oxi oles tis foto mazi me ta video k.t.l. Mporei na mh goustaro na deikso kapoies fotografies px.Giati na einai oles orates?Me ta albums h katastash pantos veltionetai arketa.

3)Mou exei svisei 2 fores h othonh kanontas fade out alla meta epanilthe.Ostoso gia na mhn eimai adikos kollhmata ola ta kinhta trone.

4)h Mpataria mou vgazei 3 gemates meres kai me pio sineth xrhsh kai tetarth.

5)Den mou fainetai idiaitera anthektiko to portaki ths kameras,alla kai ths mnhmhs.

6)Giati to visma tou fortisth einai toso lepto?Den einai efkolo na spasei etsi pou einai?

7)Ta ixeia tou ontos trone mpoukomata otan se kaloun,apenergopoihsa to 3g kai diorthothike,alla tou k800 mou aresoun perissotero.

8)oi fotografies apo k800 einai pio kathares me ligotero saturation kai contrast,pio statheres,kai to focus tou einai pio grhgoro,opos kai to flash tou dinatotero.

To n73 mou omos to latrevo.:D

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτογραφίες για αυτούς που ρωτάνε ξανά και ξανά για την κάμερα..

 

κοντινή:

http://img291.imageshack.us/img291/4157/07092006041lq1.jpg

με ηλιοφάνεια:

http://img65.imageshack.us/img65/6696/06092006014ma5.jpg

τοπίο:

http://img109.imageshack.us/img109/2721/07092006038es2.jpg

με zoom:

http://img90.imageshack.us/img90/6105/07092006039cy2.jpg

νύχτα:

http://img113.imageshack.us/img113/9426/07092006027fi3.jpg

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

η τελευταια για νυχτα...ειναι πολυ καλη ;)

Ολες φαινονται πολυ καλες γιατι τις βλεπουμε σε μικρο μεγεθος,το θεμα ειναι να τις δουμε σε κανονικο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...