Jump to content

Αγωγές και μηνύσεις


PowerZ
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ήθελα την συμβουλή απο κάποιον νομικό.Ο διαχειριστής της πολυκατοικίας στην οποία διαμένω μας απειλεί προσωπικά και επανηλημένα ότι άν δεν πληρώσουμε κοινόχρηστα θα έρθει με υδραυλικό να ξηλώσει; τα καλοριφέρ του διαμερίσματος.Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω νομικά;Ξέρω ότι δεν μπορεί να κάνει πράξη την απειλή του αλλά με ενοχλεί η συμπεριφορά του.Ξέρει κανείς άν μπορώ να του κάνω μήνυση και αγωγή;Και άν υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι απο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις συμβουλή απο δικηγόρο γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν; να του πείς όλη την υπόθεση με λεπτομέρειες και να σε συμβουλευσει ορθά.

 

όσο για το να κερδίσεις κάτι.πέρα απο την ησυχία σου τί άλλο θα ήθελες να κερδίσεις;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα σας. Εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχει θέμα με κάποιους ανθρώπους που μένουν στην πολυκατοικία μου. ποτέ δεν είχαμε ιδιαίτερα ΄στενές-φιλικές σχέσεις αλλά τελευταία έδειξαν πολύ άσχημη συμπεριφορά. Οι άνθρωποι αυτοί, για την ακρίβεια δυο κυρίες και τα παιδιά τους δεν δίστασαν να μπουν μες το ίδιο μου το σπίτι να με κοροιδέψουν λόγω ανεργίας, να με ειρωνευτούν με φράσεις τύπου: ήσουνα αριστούχα και τι κάνεις τώρα, παιδάκι μου βρήκεσ καμιά δουλίτσα, εμείς βαφτίζουμε τώρα εγγόνι κι εσύ δεν έχεις άντρα κι άλλα παρόμοια. Μάλιστα ο γιος ενώ κάποια στιγμή βρισκόμουνα σε άσχημη κατάσταση με προβλήματα υγείας δεν δίστασε να με χλευάσει σε γνωστούς του ότι εδώ μένει η "τρελή "της πολυκατοικίας. Σκέφτομαι να κινηθώ νομικά και να καταθέσω αγωγή για ηθική βλάβη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να τους δίνω σημασία κι αν θα δικαιωθω στο τέλος νομικά. Συγνώμη για το μεγάλο post. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα μη δινεις σημασια. Γιατι να χαλας εσυ τη ζαχαρενια σου για καποιους αλλους? ;)

Δες το στην πλακα κιολας! Κανε οτι συμφωνεις μαζι τους, λεγε τους οτι εχουν δικιο, κλπ

 

Το να κινηθεις νομικα, μονο ζημιωμενη σε βλεπω να βγαινεις

Link to comment
Share on other sites

Ενα μέρος της ευθύνης βαραίνει κι εσένα, κι αφορά την στάση σου απέναντί τους.

Αν δηλαδή εκείνη την ώρα που είχαν μπεί στο σπίτι σου και σου έλεγαν αυτά τους πέταγες με τις κλωτσιές έξω, πετόντας, δε θα σου το ξαναέλεγαν.

Ή, αν σου ξαναέλεγαν κάτι, βάζεις τις φωνές μέσα στην πολυκατοικία (ωστε να σε ακούσουν όσοι είναι μέσα στα διαμερίσματα), με φράσεις τύπου "κουμάντο στο σπίτι σας, κυρία Χ δεν θέλω ΟΥΤΕ την καλημέρα σας απο εδώ και πέρα. Σα δε ντρέπεστε λεω γω...". Και μετά κλείσε δυνατά την πόρτα σου και το ΜΠΑΜ να σκουστεί μέχρι το επόμενο τετράγωνο. Ωστε να τους κάνεις και λίγο ρόμπα στους άλλους για να μην μπορούν να πάρουν με το μέρους τους τους υπόλοιπους κατοίκους.

 

Γενικά να γίνεις κι εσύ λίγο πιο δυναμική για να καταλάβουν οτι δεν μασάς... :)

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

50 50 ειναι. Η το πας δυναμικα(χωρις υπερβολες) η τελειως χαλαρα(σπας πλακα)

 

Προσωπικα θα εκανα/κανω το 2ο ;)

Link to comment
Share on other sites

σπασε πλακα και μην τους δινεις σημασια. Τωρα με την κριση αυτοι θα τραβανε τα ζορια, οχι εσυ. Θελουν και εγγονια..:mad: Πως τα συντηρουν αραγε?.. πΕς ους το στα μουτρα.. Εχουν και αυτοι τα προβληματα τους ισως, μην νομιζεις..

 

Για καποιο λογο θελουν να πληγωνουν τους αλλους... Ψαξε λιγο τι εστι κομπλεξισμος..!

Σε ζηλευαν καποτε που ησουν αριστουχα και οι απεναντι...

..τουλαχιστον εσυ μορφωθηκες.

 

Δυσκολο να γινεται "εχθροι". Θα τους βλεπεις παντα καθε μερα σαν γειτονες που ειστε.

 

Σημασια μερικες φορες δεν εχει το φαινεσθαι.. αλλα το ειναι.. (επιφανειακοι ανθρωποι/εσωτερικα χαρισματα)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι ότι η μια γυναίκα από αυτούς είναι η ιδιοκτήτρια του σπιτιού , η οποία μέχρι και τους γονεις μου ντρόπιασε κι έστρεψε εναντίον μου. Απ'ό,τι κατάλαβα στηρίζονται στο γεγονός ότι δεν έχω κλείσει στόματα ακριβώς την ώρα που ειπώνονταν αυτά και μάλιστα μπροστά μου.Οσο για τους άλλους έχουν πει πολλά και φωναχτά πίσω από κλειστές πόρτες με σκοπό να τακούσω εγώ. Στην αρχή μιλούσα ευγενικά , μετά αδιαφορούσα αλλά νομίζω ότι έτσι έδωσα περισσότερα δικαιώματα.Οπότε μάλλον λέω να δω το "δυναμικά " την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε βουρ στον πατσα. Μιλα στα ισα και σταρατα. Επισης καλο θα ηταν να αλλαξεις σπιτι.. μη σε τρεχουν αργοτερα...
Link to comment
Share on other sites

xx3 δεν σκέφτεσαι τη μετακόμιση να βρεις την ησυχία σου? Να δω μετά που θα βρουν ενοικιαστή να τους πληρώνει το ενοίκιο κανονικά....
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι ότι η μια γυναίκα από αυτούς είναι η ιδιοκτήτρια του σπιτιού , η οποία μέχρι και τους γονεις μου ντρόπιασε κι έστρεψε εναντίον μου. Απ'ό,τι κατάλαβα στηρίζονται στο γεγονός ότι δεν έχω κλείσει στόματα ακριβώς την ώρα που ειπώνονταν αυτά και μάλιστα μπροστά μου.Οσο για τους άλλους έχουν πει πολλά και φωναχτά πίσω από κλειστές πόρτες με σκοπό να τακούσω εγώ. Στην αρχή μιλούσα ευγενικά , μετά αδιαφορούσα αλλά νομίζω ότι έτσι έδωσα περισσότερα δικαιώματα.Οπότε μάλλον λέω να δω το "δυναμικά " την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι.

 

Φίλη μου, λάθος δρόμο πήρες. Την κακία και τη μικροψυχία δεν την αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο. Δε κατεβαίνουμε στο επίπεδο των ηλιθίων για να τους αντιμετωπίσουμε.

 

Η λύση είναι πιο απλή. Ξεκινάς με πλήρη αδιαφορία. Δεν τους μιλάς αν δε σου μιλήσουν. Διακόπτεις κάθε επικοινωνία. Ζητάς τραπεζικό λογαριασμό να σου δώσουν να καταθέτεις τα νοίκια έτσι ώστε να μην υπάρχει καμμία επαφή. Παράλληλα κοιτάς για σπίτι. Κλαίνε στην αγορά οι ιδιοκτήτες των σπιτιών. (Νοικιάζαμε για γραφεία 150 τμ στα Βριλήσια με 650 Ευρώ, σε καλή περιοχή, και είπαμε στον ιδικτήτη 350 ή φεύγουμε και αμέσως είπε ναι.)

 

Θα βρείς καλύτερο σπίτι με τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά και άστους αυτούς να δούμε πότε θα το νοικιάσουν και τι ενοικιαστές θα βρουν. Το κάρμα δε χαρίζει, φίλη μου. Εσύ κοίτα μην παρασυρθείς και μπλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η μια γυναίκα από αυτούς είναι η ιδιοκτήτρια του σπιτιού , η οποία μέχρι και τους γονεις μου ντρόπιασε κι έστρεψε εναντίον μου.

 

Mηπως δεν πληρωνεις τα νοικια?.. :shifty: Καποιο λακο εχει η φαβα ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Αν ο αλλος ειναι κολλημενος εγκεφαλος, φανταζεται και σκαρφιζετε πολλα
Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω στα παραπάνω περί σπιτιού, οτι ενώ ψάχνεις για να βρείς σπίτι μπορείς να τους έχεις κι 1-2 ενοίκια απλήρωτους. Οχι να τους τα φάς τα λεφτά, αλλά να έχουν και τον φόβο μήπως φύγεις και δεν τους πληρώσεις...

 

Γύρνα τους μπούμερανγκ και όσα έλεγαν για εσένα. Δηλαδή μπορείς να πείς: "ήμουν αριστούχα και τι κάνω τώρα; :( Ούτε δουλειά δεν βρίσκω. Ποιός να με πάρει; :( Εσείς βαφτίζετε εγγόνι κι εγώ ούτε άντρα δεν έχω :( Ψάχνω για άλλο σπίτι, δεν υπάρχει σάλιο. Οταν βρώ δουλειά θα σας δώσω τα λεφτά σας, λίγο υπομονή μερικούς μήνες... :shifty:"

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως υπάρχουνε ακόμη τέτοιοι άνθρωποι ειδικά τώρα που όλοι περιμένουν με αγωνία κάθε μήνα αν θα πάρουν το ενοίκιο ή αν οι νοικάρηδες φύγουνε βράδυ αφήνοντας φέσια μηνών. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κανένας λάκος δεν υπάρχει στη φάβα.Mένω με τους γονείς μου, οι οποίοι έχουν και την περισσότερη επικοινωνία με την ιδιοκτήτρια και την άλλη κυρία, οι οποίοι γονείς μου ποτέ δεν καθυστέρησαν ενοίκιο κτλ κτλ Αν ήταν στο χέρι μου εννοείται ότι θα είχα κοιτάξει για αλλού σπίτι. Απλώς έγιναν και άκουσα "χοντρά" πράγματα για μένα και υποτίμηση στο πρόσωπό μου, αρκετές φορές, κάποια μάλιστα μπροστά σε μένα και τους δικούς μου. Θεωρώ πως μπορείς να αδιαφορείς και το καλύτερο να κοιτάς τη ζωή σου αλλά κάποια στιγμή οφείλεις να θέτεις και κάποια όρια.
Link to comment
Share on other sites

αντε εσύ είσαι χαμηλών τόνων και δεν αντέδρασες.

Ακουσαν οι γονείς σου να σε προσβάλουν μέσα στο σπίτι σας και δε τους πέταξαν έξω με τις κλωτσιές;;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 years later...

Παιδιά έχω θέματα με ένα γείτονα για μια θέση παρκαρίσματος. Αρχικά αυτός φώναζε σε όλη τη γειτονιά ότι θα μου κόψει τα πόδια και θα πάθω πολλά αν ξαναπαρκάρω μπροστά από το σπίτι του χωρίς να έχει δικαίωμα για κάτι τέτοιο...

 

Στη συνέχεια το ανέφερα στην αστυνομία της περιοχής μου και του έγιναν συστάσεις...

 

Την επόμενη αυτός μου έκανε μύνηση για εξύβριση επειδή και εγώ πάνω στα νεύρα μου τον είπα χαζό αφού με απείλησε πρώτος...

 

Τι γίνεται τώρα; Πάω για δίκη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...