Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Όντως πολύ καλή. Αυτό που δίνει έξτρα αξία είναι το δώρο που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ειναι dslr την εχω δει στη ρουμανια ειναι σαν κινητο σαμσουνγκ αντροιντ μα ακριβως ομως..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι dslr την εχω δει στη ρουμανια ειναι σαν κινητο σαμσουνγκ αντροιντ μα ακριβως ομως..

 

Αυτη που ειδες ειναι η galaxy camera της samsung, η nx1000 ειναι mirrorless, δηλαδη μια dslr σε μικρο μεγεθος χωρις καθρεφτη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα για αυτην μιλουσα ,αυτη ηταν η τελευταια για την οποια συζητησαμε..παντως η galaxy camera ηταν πολυ ψαρωτικη και πολυ καλη στις φωτο που εβγαζε αυτα που εβλεπα στην οθονη της βεβαια
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια αυτή η galaxy camera τι λέει βρε παιδιά την έχει δοκιμάσει κανείς?όχι από review,δε μου λέει κάτι.

Από θέμα noise πως να τα πηγαίνει?

Θα ήθελα μία καλή ψηφιακή με ελάχιστο θόρυβο και στο βίντεο για κάποιες παρουσιάσεις μου με χρήση macro.

Τα καλύτερα πάντως σε ποιότητα reviews τα χει το techblog αλλά αυτός χρησιμοποιεί κάμερα από ότι βλέπω.

Για μένα βεβαία αλλά και για την πλειοψηφία,αυτή την στιγμή το απόλυτο εργαλείο είναι η Sony rx100 που απλά ξεφτιλίζεις τον ανταγωνισμό,αλλά είναι πανάκριβη

Άλλη μία ενδιαφέρουσα μηχανή είναι η Fuji x10,γνωρίζουμε κάτι?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια στασ 250-350 ευρω προτεινεται 2-3 για αμεση αγορα.

 

Δεν θελω DSLR διοτι θελει πολυ χρημα-προτιμω compact η τις αλλες που μοιαζουν με Dslr αλλα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στασ 250-350 ευρω προτεινεται 2-3 για αμεση αγορα.

 

Δεν θελω DSLR διοτι θελει πολυ χρημα-προτιμω compact η τις αλλες που μοιαζουν με Dslr αλλα δεν ειναι.

 

Samsung nx1000 ΑΣΤΕΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Samsung nx1000 ΑΣΤΕΡΙ

 

Αυτο το φορματ τι σημαινει ; Φορμά αρχείου εικόνας RAW

 

Επισης ειδα οτι εχει και wi-fi ; που χρησιμευει στη φωτογραφικη ;

 

Απο επειδοσεις σε τι επιπεδο ειναι ;

 

Επισης τωρα ειδα οτι ειναι DSLR αρα δεν εχει Zoom κατι το οποιο εγω το θελω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φορματ τι σημαινει ; Φορμά αρχείου εικόνας RAW

 

Επισης ειδα οτι εχει και wi-fi ; που χρησιμευει στη φωτογραφικη ;

 

Απο επειδοσεις σε τι επιπεδο ειναι ;

 

Επισης τωρα ειδα οτι ειναι DSLR αρα δεν εχει Zoom κατι το οποιο εγω το θελω.

 

http://fridge.gr/11153/stiles/raw-vs-jpg/

 

Μάλλον το wifi το έχει για να συνδέεται με το διαδίκτυο και να αποστέλει άμεσα τις φώτο που έχεις τραβήξει στην επιθυμητή διεύθυνση και σίγουρα να συνδέεται με κάποια άλλη συσκευη που διαθέτει wifi , εκτυπωτής, pc, tablet κλπ.

Aφού είναι 20-50mm πρέπει να έχει zoom, μικρό μεν ,ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, πάντως φαίνεται καλή φωτογραφική αλλα αν θες πολύ zoom τότε πας σε compact. Έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις φακούς στη NX1000 αλλά στοιχίζουν.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια αυτή η galaxy camera τι λέει βρε παιδιά την έχει δοκιμάσει κανείς?όχι από review,δε μου λέει κάτι.

Από θέμα noise πως να τα πηγαίνει?

Θα ήθελα μία καλή ψηφιακή με ελάχιστο θόρυβο και στο βίντεο για κάποιες παρουσιάσεις μου με χρήση macro.

Τα καλύτερα πάντως σε ποιότητα reviews τα χει το techblog αλλά αυτός χρησιμοποιεί κάμερα από ότι βλέπω.

Για μένα βεβαία αλλά και για την πλειοψηφία,αυτή την στιγμή το απόλυτο εργαλείο είναι η Sony rx100 που απλά ξεφτιλίζεις τον ανταγωνισμό,αλλά είναι πανάκριβη

Άλλη μία ενδιαφέρουσα μηχανή είναι η Fuji x10,γνωρίζουμε κάτι?

 

Κάποια απάντηση!

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση!

 

Ηταν να την αγορασω και εγω και μου ειπε φιλος φωτογραφος οτι δεν αξιζει τα 500 .

Οποτε καλυτερα παρε την Sony Γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

Olympus tg-2

Με εχει εντυπωσιασει, ειδικα οταν ειδα τη super macro λειτουργια μου επεσε το σαγονι στο πατωμα. Το θεμα ειναι πως ειναι ολοκαινουρια και δεν βρισκω κανενα review αξιολογο, την εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να την αγορασω και εγω και μου ειπε φιλος φωτογραφος οτι δεν αξιζει τα 500 .

Οποτε καλυτερα παρε την Sony Γιαννη.

 

Η Sony τα σπάει αλλα ειναι πολυ ακριβή ακομα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τοτε χτυπα αυτη που λεει ο φιλος πιο πανω--Olympus tg-2

 

Χωρίς να ξέρουμε τι αξίζει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρουμε τι αξίζει?

 

Στην κατηγορια αυτη πανω κατω ειναι ολες ιδιες. Υπαρχουν ειδικα sites στα οποια μπορεις να δεις συγκριτικα :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καπως ειδικη περιπτωση η tg2 λογω "σκληρου" χαρακτηρα, αν δεν τον ενδιαφερει τον φιλο ταξιδιωτη κατι τετοιο μπορει στα ιδια λεφτα με τη tg2 να βρει πιο καλες ψηφιακες πιστευω :)

 

Παντως αν ειναι υψηλη προτεραιοτητα οι macro φωτογραφιες νομιζω η tg2 αξιζει, εχει μερικα βιντεο στο youtube απο την εκθεση που δειχνουν ποσο απιστευτη ειναι η λειτουργια super macro που εχει. Τελοσπαντων, υποθετω πως κανεις δεν την εχει ακομα :O

Link to comment
Share on other sites

diladh sthn analogikh paizei rolo mono sthn ektyposh? den paizei rolo o fakos?

 

Έχω διαβάσει σε ένα μπλογκ και δεν θυμάμαι την διεύθυνση του ότι το αναλογικό φιλμ δίνει ποιότητα σε ψηφιακή 14mp αν κάποιος γνωρίζει αν αυτό ισχύεΙ.

Link to comment
Share on other sites

Olympus tg-2

Με εχει εντυπωσιασει, ειδικα οταν ειδα τη super macro λειτουργια μου επεσε το σαγονι στο πατωμα. Το θεμα ειναι πως ειναι ολοκαινουρια και δεν βρισκω κανενα review αξιολογο, την εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις?

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι καινούργιο μοντέλο και δύσκολα βρίσκεις κριτικές στο ίντερνετ. Για την tg-1(προηγούμενο μοντέλο) διαβάζω ότι έχει πρόβλημα στα βίντεο εσωτερικών χώρων. Και όσοι ψάχνονται για την tg-2 θελουν να μαθουν αν το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει λυθεί. Γενικά αυτές οι μηχανές είναι για συγκεκριμένη χρηση. Κυρίως για υποβρυχιες φωτο (αντέχει στα 15 μετρα βαθος). Και γενικά αντέχουν σε χτυπήματα, πεσιματα, χιονι κτλ.Και αυτός είναι ο λόγος που στοιχιζουν τόσο πολύ. Είναι ότι πρέπει για τους λάτρεις του σκι και του snorkeling. Για έναν απλό χρήστη είναι περιττή και όπως πολύ σωστά εγραψες σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες.

 

Υ. Γ είμαι κι εγώ ένας απλός χρήστης αλλά όσο σκέφτομαι το καλοκαίρι, ψήνομαι αφάνταστα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

 

Θελω τη γνωμη σας. Ειμαι μεταξυ nex5n και nex5r.

Ισως απευθυνομαι κ σε λαθος φορουμ για τοσο ακριβες μηχανες αλλα μια ιδεα θελω!:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...