Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις την Nikon Digital Camera S3300 με 120 ευρώ. Υπάρχει σε plaisio και multirama.

 

ναγκατα ευχαριστω. Θα επαιρνα την Sony Digital Camera DSC-W650 Black. Μου γλιτωσες 30% του ποσου που θα εδινα. Ελπιζω να 'ναι και αντιστοιχης ή και καλυτερης ποιοτητας η αποδοση της

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, μιας κι εγώ δεν είμαι ειδικός στις φωτογραφικές μηχανές θα ήθελα την άποψη σας. Έχω δει τις εξής:

Samsung ST33

Samsung ES90

Nikon s3300

Αξίζει κάποια από αυτές; Αν όχι υπάρχει κάτι με αντίστοιχη τιμή που θα μπορούσατε να μου προτείνετε; Επίσης θέλω να έχει και λειτουργία πανόραμα και όσο καλύτερο οπτικό ζουμ γίνεται :p

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας κι εγώ δεν είμαι ειδικός στις φωτογραφικές μηχανές θα ήθελα την άποψη σας. Έχω δει τις εξής:

Samsung ST33

Samsung ES90

Nikon s3300

Αξίζει κάποια από αυτές; Αν όχι υπάρχει κάτι με αντίστοιχη τιμή που θα μπορούσατε να μου προτείνετε; Επίσης θέλω να έχει και λειτουργία πανόραμα και όσο καλύτερο οπτικό ζουμ γίνεται :p

 

Ευχαριστώ!

 

θα σου έλεγα την Nikon S3300. Τώρα δε ξέρω μέχρι πιο χρηματικό όριο βάζεις. Εναλλακτικά Olympus VR 330 ή Νikon S6200 με μεγαλύτερο zoom και μεγαλύτερη οθόνη για την Olympus.

Όσο για το Πανόραμα και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρέπει να το έχουν όλες η φωτογραφικές, το έχω συναντήσει και στη δικιά μου Nikon και σε φθηνή Olympus και Pentax.

To Πανόραμα δεν είναι τπτ άλλο από την δυνατότητα να μπορείς να βγάζεις την μια φώτο διπλά από την άλλη με ελάχιστες αποκλείσεις με την βοήθεια της ίδιας της φωτογραφικής και μετά μέσο προγράμματος στον υπολογιστή να της συνδέεις και να φτιάχνεις μια πανοραμική φώτο, συνήθως το πρόγραμμα περιλαμβάνεται στη συσκευασία αν και μπορέις να βρείς κάποιο στο internet. Δλδ η σύνδεση τον φωτογραφιών δεν γίνεται από την ίδια την φωτογραφική αλλά μετά με επεξεργασία από εσένα μεσο υπολογιστή.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενδιαφερει το zoom κοιτα την panasonic dmc-s2 στα 80€...πιστευω τις χτυπαει ολες στην ποιοτητα και κυριως στα χρωματα μεχρι τα 130€..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν υπολογίζω για κάτι παραπάνω από ότι κοστίζει η s3300 (κάνα 120άρι δηλαδή)

Η olympus μου φαίνεται καλή επιλογή αλλά η τιμή ξεφευγει :(

Εντομεταξύ τώρα είδα ότι έκανα τυπογραφικό λάθος στο ποστ μου και αντί να γράψω ST66 έγραψα ST33 (που δεν είναι καν φωτογραφική μηχανή :p)

@madwalker δεν εννοούσα κάτι τέτοιο που περιγράφεις σαν πανοραμική λήψη. Εγώ λέω για αυτό που έχω δει σε μία sony και σε μία olympus που προχωράς σιγά σιγά την φωτογραφική μηχανή και στο τέλος σου φτιάχνει μία μακρόστενη φωτογραφία. Και σε μία fujifilm που είχα δει, τράβαγε 3 φωτό και τις έκανε από μόνη της ένωση σε μία μακρόστενη φωτο.

 

Θα ξαναπάω public να δω κι άλλες ξανά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν υπολογίζω για κάτι παραπάνω από ότι κοστίζει η s3300 (κάνα 120άρι δηλαδή)

Η olympus μου φαίνεται καλή επιλογή αλλά η τιμή ξεφευγει :(

Εντομεταξύ τώρα είδα ότι έκανα τυπογραφικό λάθος στο ποστ μου και αντί να γράψω ST66 έγραψα ST33 (που δεν είναι καν φωτογραφική μηχανή :p)

@madwalker δεν εννοούσα κάτι τέτοιο που περιγράφεις σαν πανοραμική λήψη. Εγώ λέω για αυτό που έχω δει σε μία sony και σε μία olympus που προχωράς σιγά σιγά την φωτογραφική μηχανή και στο τέλος σου φτιάχνει μία μακρόστενη φωτογραφία. Και σε μία fujifilm που είχα δει, τράβαγε 3 φωτό και τις έκανε από μόνη της ένωση σε μία μακρόστενη φωτο.

 

Θα ξαναπάω public να δω κι άλλες ξανά.

Ευχαριστώ!

 

A! Δε το γνωρίζω αυτό! Αυτό είναι όπως το περιγράφεις αλλά δε ξερώ ότι το φτιάχνει μόνη της η μηχανή, κρίμα δλδ τα 260 ευρώ που έδωσα για την δικιά μου και θέλει πρόγραμμα για να το κάνει :p

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

θέλω μία compact μηχανή που να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ!

Φίλος μου μου πρότεινε αυτή

 

http://www.amazon.co.uk/Sony-Cyber-shot-DSC-HX20V-Super-Advanced-Optical/dp/B007DDCVM2/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1354268514&sr=1-1

 

Sony Cyber-shot DSC-HX20V Super-Advanced High Zoom Camera (18.2MP, 20x Optical Zoom) 3 inch LCD

 

ακούω γνώμες καθώς και αντιπροτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθούσατε πολυ

Nikon L810 Vs Olympus SP620UZ

Κάποιος που ξέρει κατι παραπάνω

 

Δυο "ίδιες" μηχανές, από τις δυο αγαπημένες μου εταιρείες :O , αλλά δε θα έπαιρνα καμία από τις δυο για τις μπαταρίες τους. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική τους να βάζουν ΑΑ.

Τις έχεις δοκιμάσει σε κάποιο κατάστημα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα. Επιστρεφω μετα απο πολυ καιρο στο Forum αφου παλι χρειαζομαι τα φωτα καποιου πιο ειδικου.

Λοιπον εδω και 2 χρονια περιπου ειχα μια lumix tz10 απ την οποια ημουν πολυ ευχαριστημενος, διστυχως μου την εκλεψαν στις διακοπες με ενα σωρο αρχεια μεσα (ακομα τα κλαιω). Τωρα που πλησιαζουν τα χριστουγεννα πρεπει να παρω μια καινουργια αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει στην αγορα, σ αυτην την κατηγορια. Αν ξερει καποιος ας μου προτεινει, ελπιζω να μην σας κουρασα. Ευχαριστω!!!

*/*
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα. Επιστρεφω μετα απο πολυ καιρο στο Forum αφου παλι χρειαζομαι τα φωτα καποιου πιο ειδικου.

Λοιπον εδω και 2 χρονια περιπου ειχα μια lumix tz10 απ την οποια ημουν πολυ ευχαριστημενος, διστυχως μου την εκλεψαν στις διακοπες με ενα σωρο αρχεια μεσα (ακομα τα κλαιω). Τωρα που πλησιαζουν τα χριστουγεννα πρεπει να παρω μια καινουργια αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει στην αγορα, σ αυτην την κατηγορια. Αν ξερει καποιος ας μου προτεινει, ελπιζω να μην σας κουρασα. Ευχαριστω!!!

 

Aν ήσουν ευχαριστημένος με την Lumix γτ δε ξαναπαίρνεις κάτι πιο εξελιγμένο σε Lumix;

Lumix DMC-TZ20 ,Lumix DMC-TZ30

 

Θα με βοηθούσατε πολυ

Nikon L810 Vs Olympus SP620UZ

Κάποιος που ξέρει κατι παραπάνω

 

Θες απαραίτητα να είναι ψευτό-DSLR, γτ νομίζω ότι πέρα από zoom στα υπόλοιπα είναι το ίδιο με compact και με κάποιες compact ίσως και κατώτερες, σίγουρα κατώτερη απο μια καθαρόαιμη DSLR. Άσε που έχει μπαταρίες ΑΑ, "το βρίσκω πολύ γυφτιά". Πάντως εγώ προτείνω βάση των χαρακτηριστικών την συμπάθεια μου, την Nikon.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω μία compact μηχανή που να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ!

Φίλος μου μου πρότεινε αυτή

 

http://www.amazon.co.uk/Sony-Cyber-shot-DSC-HX20V-Super-Advanced-Optical/dp/B007DDCVM2/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1354268514&sr=1-1

 

Sony Cyber-shot DSC-HX20V Super-Advanced High Zoom Camera (18.2MP, 20x Optical Zoom) 3 inch LCD

 

ακούω γνώμες καθώς και αντιπροτάσεις!

 

εδώ εισαι :)

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-Lumix-10-1MP-Digital-Camera/dp/B003WOKUVK/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1354661578&sr=1-1

Link to comment
Share on other sites

den exw dokimasei kapoia apo tis duo

 

Alla elega no dokimasw megalo fako..gia megalutero zoom kai poiotikotero mpxl

 

exeis na mou protineis kati se compact..??

 

Κοίτα να σου πω, δεν είμαι ο master των φωτογραφικών αλλά θυμάμαι προ καιρού την συμβουλή που μου είχε δώσει ένας επαγγελματίας όπως επίσης και πωλητής σε κατάστημα, πότε να μη πάρω φθηνή DSLR! Όπως μου είπαν θα έχεις μια μηχανή με πολύ καλό zoom αλλά θα έχει ογκο και βάρος σαν την DSLR και απόδοση σαν κοινή compact. Βέβαια γούστα είναι αυτά και ιδιαίτερα από επαγγελματία που είναι απαιτητικός.Δε καταλαβα ποτέ όμως για ποιές αναφερόταν, για τις Compact DSLR ή DSLR.

Δε ξέρω μέχρι πόσα δίνεις αλλά τουλάχιστον σε compact όπως Lumix TZ30, Lumix TZ20, Nikon S9200, Nikon S9100, την πρώτη θα την χαρακτήριζα τούμπανο με φακό Leica και 20x zoom αν και "φίλος" της Nikon.

Σε Compact DSLR άμα θες zoom υπάρχουν και Olympus SP-810UZ, Panasonic Lumix DMC-FZ48, Canon PowerShot SX500 IS, Nikon CoolPix P500, Pentax Optio X-5 και πολλές άλλες.

Δε ξέρω τι παίζει με τις μηχανές αυτές, απλως χαρακτηριστικό τους είναι το μεγάλο zoom. Απο κει και πέρα ίσως κάποιος καλύτερος γνώστης να σου πει καλύτερα αλλά μπορεις να πας σε κάποιο κατάστημα να δοκιμάσεις. Η πρώτη άποψη σε μια μηχανή είναι η αίσθηση που έχει στο χέρι και μετά η απόδοση της.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

η 810 και η 620 δεν ειναι δσλρ.λεγονται souperzoom bridge ή dslr like.και ειναι απλες κομπακτ με μεγαλο ζουμ.εχουν ενα πλεονεκτημα εναντι ΟΛΩΝ των φωτογραφικων μηχανων,το ζουμ τους ,το οποιο το εχουν ΜΟΝΟ υπο το φως του ηλιου.χωρις καλο φως στο θεμα,δεν βγαζουν φωτο αλλα καρικατουρες.αν σκοπευεις να τραβας σε χαμηλο φωτισμο,ξεχνα το ζουμ.και αν δεν δουλεψεις το ζουμ,για πιο λογο να παρεις μια μηχανη που εχει τον ογκο μιας δσλρ και ολα τα αλλα συν και πλην των κομπακτ?(χωρις την φορητοτητα των κομπακτ).
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτη,,,http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-camera-android-21x-optical-zoom-16mp-236258/?partner=frnews&utm_source=frnews&utm_medium=email&utm_content=2-3&utm_campaign=GR_news_04dec
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-camera-android-21x-optical-zoom-16mp-236258/?partner=frnews&utm_source=frnews&utm_medium=email&utm_content=2-3&utm_campaign=GR_news_04dec

 

Μια πιο απλή γνώμη για τη συγκεκριμένη μπορεί κάποιος μα μας γράψει με τα + και τα - της;

 

Μπορεί να συγκριθεί με κάποια "ακριβη";;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-camera-android-21x-optical-zoom-16mp-236258/?partner=frnews&utm_source=frnews&utm_medium=email&utm_content=2-3&utm_campaign=GR_news_04dec

 

Μια πιο απλή γνώμη για τη συγκεκριμένη μπορεί κάποιος μα μας γράψει με τα + και τα - της;

 

Μπορεί να συγκριθεί με κάποια "ακριβη";;

 

To είδαμε κι αυτό! Φωτογραφική- tablet με android, που να ήταν και τηλέφωνο :lol:

Eνδιαφέρον πάντως!

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

η 810 και η 620 δεν ειναι δσλρ.λεγονται souperzoom bridge ή dslr like.και ειναι απλες κομπακτ με μεγαλο ζουμ.εχουν ενα πλεονεκτημα εναντι ΟΛΩΝ των φωτογραφικων μηχανων,το ζουμ τους ,το οποιο το εχουν ΜΟΝΟ υπο το φως του ηλιου.χωρις καλο φως στο θεμα,δεν βγαζουν φωτο αλλα καρικατουρες.αν σκοπευεις να τραβας σε χαμηλο φωτισμο,ξεχνα το ζουμ.και αν δεν δουλεψεις το ζουμ,για πιο λογο να παρεις μια μηχανη που εχει τον ογκο μιας δσλρ και ολα τα αλλα συν και πλην των κομπακτ?(χωρις την φορητοτητα των κομπακτ).

 

Tις αποκαλούν και "Compact Bridge" και "Compact DSLR".Όλες νομίζω ότι είναι σε αυτή την κατηγορία ενώ DSLR είναι αυτές με τον αποσπόμενο φακό ή αλλίως ψηφιακές φωτογραφικές μονοοπτικου reflex. Πάντως σίγουρα θα έχουν μειονεκτήματα αν και για ένα ερασιτέχνη θα είναι αρκετά καλή αλλά τα βάρος και το μέγεθος είναι θέμα. Καλύτερα κατ' εμε μια compact την βάζεις και στη τσέπη.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

To είδαμε κι αυτό! Φωτογραφική- tablet με android, που να ήταν και τηλέφωνο :lol:

Eνδιαφέρον πάντως!

 

Tελικά είναι και τηλέφωνο!! :dash:

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Tελικά είναι και τηλέφωνο!! :dash:

 

Ναι ειναι,αξίζει όμως σαν ψηφιακή?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά είναι και τηλέφωνο!! :dash:

 

δεν είναι τηλέφωνο: It is even 3G/4G enabled so you can pop your SIM card in for when you're on the move; just remember you can't make phone calls on it!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τηλέφωνο: It is even 3G/4G enabled so you can pop your SIM card in for when you're on the move; just remember you can't make phone calls on it!

 

A! Oκ δεν το είδα αυτό! Το αστείο είναι ότι το έχει και το GSMarena στο κατάλογο της Samsung!

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_camera_gc100-4961.php

Τώρα αν αξίζει ποιός ξέρει, πάντως εγώ δε θα το έπαιρνα, κάποιος τρελός gadgetακιας μπορεί!

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τηλεφωνο

 

δεν εχει και τιποτε ιδιαιτερο στα χαρακτηριστικα (πολλα mp σε μικρο αισθητηρα)

 

lifestyle gadget

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κύριοι, έχετε γνώμη για αυτή τη μηχανή Samsung ES90 ; Γνωρίζω πως δεν μπορώ να περιμένω πολλά σε αυτήν την τιμή (54 ευρώ) αλλά μιας και δε γνωρίζω πολλά, ρωτάω εδώ. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, τη θέλω για να βγάζω καμιά φωτό σε ταξίδια, γιορτές κτλ αλλά και να βγάζω φωτογραφίες με macro μινιατούρων. Κάνει για αυτά που τη θέλω ή είναι τελείως entry level ...και ψιλοχάλια; :O:O Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...