Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα την Πέμπτη από τα duty-free του αεροδρομίου του Hong-Kong μια Canon Ixus 510 HS, πραγματικά μια υπέροχη μικρή φωτογραφική μηχανή με πολύ καλές δυνατότητες (εσωκλείει μέχρι και οπτικό ζουμ 12χ!). Ήμουν από παλιά "ερωτευμένος" με τα τετράγωνα μοντέλα αυτής της σειράς και όταν την είδα μπροστά μου δεν μπόρεσα να αντισταθώ! :p Από το λίγο που την έχω δει, καθώς περιμένω να μου έρθουν μερικά screen protectors προτού αρχίσω να πατάω την οθόνη αφής της, βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, για το μέγεθος της και συγκρινόμενη με διάφορα κινητά τηλέφωνα ναυαρχίδες που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν...

 

http://s2.static69.com/numerique/images/produits/screenshots/CANON-IXUS510HS-NOIR-screen1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Την Παρασκευή αναμένω την σούπερ Ντουπερ fuji X100s...βέβαια επειδή δεν υπάρχει χρήμα κανόνισα ανταλλαγή με dslr και φακό την οποία σπάνια χρησιμοποιώ μιας και βαριέμαι πια το κουβαλημα:D Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστισε αν επιτρεπετε;

 

Αν ρώτησες εμένα, μου κόστισε 1100 δολάρια Hong-Kong, δηλαδή περίπου 100 ευρώ (την είχαν σε έκπτωση 35%) μαζί με δώρα την επίσημη θήκη της Canon, microsd 8gb (αυτές τις κάρτες μνήμης παίρνει) και έναν ευρωπαϊκό αντάπτορα πρίζας.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή αναμένω την σούπερ Ντουπερ fuji X100s...βέβαια επειδή δεν υπάρχει χρήμα κανόνισα ανταλλαγή με dslr και φακό την οποία σπάνια χρησιμοποιώ μιας και βαριέμαι πια το κουβαλημα:D

πραγματικο συλλεκτικο κομματι. ποιοτικο και πανεμορφο.ισως απο τα ελαχιστα gadget που δεν χανουν αξια. η Χ100 ακομη στα αρχικα επιπεδα τιμων ειναι

 

Αν ρώτησες εμένα, μου κόστισε 1100 δολάρια Hong-Kong, δηλαδή περίπου 100 ευρώ (την είχαν σε έκπτωση 35%) μαζί με δώρα την επίσημη θήκη της Canon, microsd 8gb (αυτές τις κάρτες μνήμης παίρνει) και έναν ευρωπαϊκό αντάπτορα πρίζας.

νομιζω τιμια προταση. μικρη, πρακτικη και με καλυτερες ληψεις απο ενα κινητο 200-250 ευρω (αν θελουμε να κανουμε συγκριση)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τιμια προταση. μικρη, πρακτικη και με καλυτερες ληψεις απο ενα κινητο 200-250 ευρω (αν θελουμε να κανουμε συγκριση)

 

Στην κατηγορία της είναι η καλύτερη από ότι είχα δει σε reviews στο διαδίκτυο. Επίσης την υποβιβάζεις αρκετά όταν τη συγκρίνεις με κινητά σε αυτό το εύρος τιμής. Έχει πιο φωτεινό φακό με ανώτερο οπτικό ζουμ και χωρίς παραμορφώσεις και παράγει πολύ λιγότερο θόρυβο. Δεν τίθεται σύγκριση με κινητά ακόμα και σε ανώτερο επίπεδο τιμής γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι στιγμής, πλην 808, 1020, Ζ1....όλα τα υπόλοιπα με την καμία δεν είναι καλύτερα...τα περισσότερα MP απλά δίνουν πλεονέκτημα σε μεγάλες εκτυπώσεις, δεν διασφαλίζουν καλύτερες φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κινητα (παλια και νεα) - στην κατηγορια τιμης που ανεφερα - με μεγαλυτερο αισθητηρα και πιο φωτεινο διαφραγμα απο αυτη

 

τελος παντων νομιζω ειναι μια αρκετα καλη - κομψη και μικρη - φωτογραφικη μηχανη

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κινητα (παλια και νεα) - στην κατηγορια τιμης που ανεφερα - με μεγαλυτερο αισθητηρα και πιο φωτεινο διαφραγμα απο αυτη

 

τελος παντων νομιζω ειναι μια αρκετα καλη - κομψη και μικρη - φωτογραφικη μηχανη

 

Μιλάμε για ποιότητα φωτογραφιών, σωστά; Εγώ είχα στην κατοχή μου αλλά και έχω δοκιμάσει πολλά κινητά και σου αναφέρω μόνο τα κινητά που "υποτίθεται" έχουν καλές κάμερες, HTC ONE X, LG Optimus 4X/G, Galaxy Note2/S3/S4, iPhone 4/4S, Xperia T/Z, OPPO 5/N1 Nokia N8 και από αυτά μόνο το Ν8 την πλησιάζει. Τα υπόλοιπα υπολοίπονται, λιγότερο σε καλο-φωτισμένες συνθήκες, πολύ περισσότερο σε πιο δύσκολες καταστάσεις. Δεν είναι τυχαίο που όλα τα ειδικά σαιτ στο διαδίκτυο τη βαθμολογούν εξαιρετικά στην ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει. Και το μεγάλο ζουμ σε φακό που δεν προκαλεί παραμορφώσεις είναι σούπερ bonus. Άμα δεν είχα διαπιστώσει και εγώ ο ίδιος το πόσο καλή είναι σε αυτό το μικρό μέγεθος (και το design που το λατρεύω) δεν θα την έπαιρνα. Όσο για τη σχέση μου με τις κανονικές κάμερες μπορώ να σου πω πως ξεκινάει από μια αναλογική ρεφλέξ Canon που είχαν οι γονείς μου και συνεχίζεται...οπότε έχω και εκεί μια εμπειρία για να κρίνω. Βέβαια για να μην προδικάζω, κάτσε να την χρησιμοποιήσω αναλυτικά σε διαφορετικές καταστάσεις, γιατί τις κριτικές από τρίτους δεν είναι πάντα να τις εμπιστεύεσαι...

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Κατά το προσεχές διάστημα λέω να αντικαταστήσω την παλιά μου πλέον compact μηχανή με μια πιο καινούργια εκδοχή.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω μεγάλο εύρος λήψης για να τραβάω ένα τοπίο πλήρης χωρίς να μένει τίποτα από έξω, δηλαδή ο ευρυγώνιος φακός να είναι από 23mm και άνω, το διάφραγμα στα f / 3.3 - 6.0 και πιο πάνω αν γίνεται, τουλάχιστον 16MegaPixels, Full HD βίντεο, μεγάλη οθόνη (και με android ακόμη καλύτερα) και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη.

 

Τι μου προτείνετε και με τιμή έως 300 ευρώ;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά το προσεχές διάστημα λέω να αντικαταστήσω την παλιά μου πλέον compact μηχανή με μια πιο καινούργια εκδοχή.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω μεγάλο εύρος λήψης για να τραβάω ένα τοπίο πλήρης χωρίς να μένει τίποτα από έξω, δηλαδή ο ευρυγώνιος φακός να είναι από 23mm και άνω, το διάφραγμα στα f / 3.3 - 6.0 και πιο πάνω αν γίνεται, τουλάχιστον 16MegaPixels, Full HD βίντεο, μεγάλη οθόνη (και με android ακόμη καλύτερα) και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη.

 

Τι μου προτείνετε και με τιμή έως 300 ευρώ;

 

Ενδεικτικά:

 

-Sony DSC-WX300

-Samsung WB850F

-Samsung Galaxy Camera

 

Αν και με λίγα παραπάνω χρήματα, μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη mirrorless κάμερα με πολύ περισσότερες και αναβαθμίσιμες δυνατότητες....

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις προτάσεις, αλλά μήπως έχεις στο μυαλό σου καμιά πρόταση και από κατασκευαστές όπως Canon, Panasonic ή Nikon;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

πραγματικο συλλεκτικο κομματι. ποιοτικο και πανεμορφο.ισως απο τα ελαχιστα gadget που δεν χανουν αξια. η Χ100 ακομη στα αρχικα επιπεδα τιμων ειναι

 

Η μηχανη παρεληφθη

Εκανα καποιες πρωτες εξερευνητικες ληψεις και εκει που μου επεσε το σαγωνι ειναι οτι με iso3200 δεν υπαρχει ιχνος θορυβου:X

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις προτάσεις, αλλά μήπως έχεις στο μυαλό σου καμιά πρόταση και από κατασκευαστές όπως Canon, Panasonic ή Nikon;

 

Γράψε τα μοντέλα που σου ανέφερα στο photographyblog, και στα reviews που τους έχει κάνει, υπάρχει section με τις αντίστοιχες προτάσεις από rival εταιρείες. Πέρα από οτιδήποτε μπορώ να σου πω εγώ όση εμπειρία και να έχω με κάποια μοντέλα, η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι η πλέον καταξιωμένη και ειδικευμένη για να σου παράσχει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανη παρεληφθη

Εκανα καποιες πρωτες εξερευνητικες ληψεις και εκει που μου επεσε το σαγωνι ειναι οτι με iso3200 δεν υπαρχει ιχνος θορυβου:X

καλοριζικη και καλες ληψεις. το μονο αρνητικο ειναι η ελλειψη ζουμ.κατα τα αλλα αριστη...

 

Γράψε τα μοντέλα που σου ανέφερα στο photographyblog, και στα reviews που τους έχει κάνει, υπάρχει section με τις αντίστοιχες προτάσεις από rival εταιρείες. Πέρα από οτιδήποτε μπορώ να σου πω εγώ όση εμπειρία και να έχω με κάποια μοντέλα, η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι η πλέον καταξιωμένη και ειδικευμένη για να σου παράσχει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να επιλέξεις.

νομιζω οτι αξιοπιστο εξισου σαιτ το dpreview

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά για την βοήθεια, βρήκα την κατάλληλη για την χρήση που θέλω :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά για την βοήθεια, βρήκα την κατάλληλη για την χρήση που θέλω :)

 

Για πες μας μοντέλο! Μην μας αφήνεις στο σκοτάδι... :p

Link to comment
Share on other sites

Αν και βρήκα πάλι είμαι σε σκέψεις.

Αυτή που τηρεί τις προϋποθέσεις για μένα, είναι η Panasonic DMC-TZ40EG-K

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Panasonic-Digital-Camera-DMC-TZ40EG-K-Black.htm

 

ακούω γνώμες...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και βρήκα πάλι είμαι σε σκέψεις.

Αυτή που τηρεί τις προϋποθέσεις για μένα, είναι η Panasonic DMC-TZ40EG-K

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Panasonic-Digital-Camera-DMC-TZ40EG-K-Black.htm

 

ακούω γνώμες...

 

Είχα τους προκατόχους της tz20 Και tz30.

Μέτριο το τελικό αποτέλεσμα..

Θες οπωσδήποτε.Μεγάλο ζουμ?

Edit.Τώρα είδα το,Προηγούμενο ποστ σου. Αν θες ευρυγωνιο για τοπία και σούπερ.αποτέλεσμα ψάξε την panasonic lx5 (έχει βγει η 7 τώρα) την οποία 5 θα την βρείτε με παζάρια Κανά 360άρι

Φακός 24~ 70 διάφραγμα 2'8 και σούπερ ποιότητα οπτικών και αποτέλεσμα .

Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

Υψηλό όχι, ας είναι το οπτικό zoom 16x αντί για 20x. Αν έχεις να προτείνεις κάτι, ευχαρίστως :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υψηλό όχι, ας είναι το οπτικό zoom 16x αντί για 20x. Αν έχεις να προτείνεις κάτι, ευχαρίστως :)

 

Η γνώμη μου είναι να δώσεις βάση σε αυτά που σου λέει ο φίλος πιο πάνω. Μην εχεις την ψευδαίσθηση ότι με μια μηχανή του τύπου που κοιτάζεις, θα έχεις επιθυμητά αποτελέσματα. Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα δεν θα υπήρχε κόσμος να ξοδεύει χιλιάρικα για φακούς. Κοινώς όλες αυτές οι μηχανές που σου υπόσχονται μεγάλα ζουμ (π.χ bridge) αποδεικνύονται τις περισσότερες φορές σε κακές αγορές. Γιατί στο τέλος δεν κάνουν τίποτα καλά (παντού ένα μέτριο αποτέλεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό βρίσκω την συγκεκριμένη panasonic ιδανική για μένα, σε αυτά τα λεφτά dslr δεν παίρνεις, οπότε....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Premium φθηνή compact, κατά γενική ομολογία θεωρείται η olympus xz 1. Εξαιρετικό jpeg και φωτεινός φακός που θα σε βοηθήσει να τραβήξεις ευκολότερα αφλασες φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Υ. Γ Μην εντυπωσιαζεσαι από το ζουμ. :-)

Link to comment
Share on other sites

Κατά το προσεχές διάστημα λέω να αντικαταστήσω την παλιά μου πλέον compact μηχανή με μια πιο καινούργια εκδοχή.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω μεγάλο εύρος λήψης για να τραβάω ένα τοπίο πλήρης χωρίς να μένει τίποτα από έξω, δηλαδή ο ευρυγώνιος φακός να είναι από 23mm και άνω, το διάφραγμα στα f / 3.3 - 6.0 και πιο πάνω αν γίνεται, τουλάχιστον 16MegaPixels, Full HD βίντεο, μεγάλη οθόνη (και με android ακόμη καλύτερα) και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη.

 

Τι μου προτείνετε και με τιμή έως 300 ευρώ;

 

Και ξαναλέω και θα με θυμηθείς.

Προσπάθησε με λίγα παραπάνω να πάρεις την πανυ Lumix lx5

Έχει ευρυγωνιο 24αρη με σούπερ οπτικά και φακό Leica .

Αν πάρεις την πανυ που εσύ λες θα το μετανιώσεις μόλις δεις τις πρώτες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Από review που διάβασα στο νετ, πραγματικά το μοντέλο που προτείνεις έχει τις καλύτερες

κριτικές, αλλά το θέμα είναι άλλο.... δεν υπάρχει κατάστημα εδώ να την δοκιμάσω έστω για λίγο

από κοντα :(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να με διαφωτησετε στο να επιλεξω μια φωτογραφικη μηχανη. ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο:

http://www.guaranty.gr/p.Fujifilm-FinePix-S6800.802409.html

http://www.guaranty.gr/p.Olympus-SP-820UZ.799808.html

πια να προτιμησω?

Edited by goku1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...